Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Automata helyiségvilágítás
Automata helyiségvilágítás
Szerző: Zoli_bácsi, idő: Jún 23, 2016, Olvasva: 16191, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 8

A vevő maga egy TSOP modul, mely egy meghatározott frekvencián üzemel. Esetünkben ez 38 kHz. Ez gyakorlatilag egy háromlábú alkatrész, melybe egy komplett áramkört építettek be. A kimenet aktív alacsony szintű, tehát amikor jelet kap a modul (38 kHz négyszögjel), akkor a kimenete alacsony szintre vált. Értelemszerűen, ha nem kapja meg a jelet, akkor magas szintű lesz a kimenete. Ahhoz, hogy az irányt el lehessen dönteni, (belépő, vagy kilépő személy) egymás mellett két, ilyen TSOP modult kell alkalmazni. (A-B; illetve B-A sugárirány.) Legyen az A-B irány a „belépés” , a B-A irány pedig a „kilépés”. A belépéshez az A; A+B; B sorrend szükséges, a kilépéshez pedig éppen fordítva: B; B+A; A sorrend tartozik. Az áramkör ennek alapján dönti el, hogy a belső számláló fel, vagy le számlál. Az ábrán látható, hogy hogyan különböztethető meg a két irány.

abra1.jpg


abra2.jpg

 

Úgy teljes a kép, ha megemlítjük azt a helyzetet, amikor csak valaki kintről érkezvén behajol (és nem halad át teljesen az infra sorompón), majd távozik. Ekkor a következő történik: Amint megszakítja az első (A jelű) infrakaput, a világítás bekapcsol. Továbbhaladva már takarja a B-t is. Ebből következik, hogy ha teljes ciklusból csak a fele teljesül, akkor a világítás arra az időre kapcsol csak be, míg behajolt, vagy az ajtóban állt meg valaki, megszakítva mindkét sugarat. Ha ezután elhagyja a helyiséget (szabaddá téve a sugarak útját), a világítás lekapcsol. Ez az úgynevezett „inkrementális infrakapu”

Lássuk a kapcsolást tovább! Szokványos PIC-es kiépítés, 4 MHz-es kvarccal, 22 pF kondenzátorokkal alkotott oszcillátor. A szemlélőnek feltűnhet, hogy miért csak egy LED van a két TSOP modullal szemben. Nos, a válasz a LED sugárzási szögében rejlik. Egy bizonyos távolság után, az egymás mellett - néhány cm-re lévő - TSOP modulokat egyformán lefedi. Mi több, egy db LED alkalmazásával teljesen homogén infravörös sugarakat kapunk. (Persze ez csak az elmélet sarkítása.)

Az RA0, valamint RA1 PIC bemenetek az infra sorompó TSOP modul felőli bemenetei. Az RA1 lesz a A bemenet, az RA0 pedig a B bemenet. Ide érkezik az infra sorompók által szolgáltatott jel. A program ennek alapján számol fel, illetve le. Az általam készített eredeti programot Kaqkk barátom tökéletesítette, pontosabban intelligenciát programozott bele. Ez pedig konkrétan a félig történő áthaladás megvalósítása, hogy ne legyen hibás kapcsolás. (kihajolás, behajolás, ajtóban történő megállás, majd visszalépés) Ha valami oknál fogva mégis égve marad a villany (a bevezetőben említett egyszerre történő áthaladás esete), a set/reset gombbal kapcsolhatjuk a világítást. Ebből a helyiségen belül és kívül is el lehet helyezni egyet-egyet. (Ezek a nyomógombok záró kontaktusúak, tetszőleges darabszám párhuzamosan köthető.) Az RA0 és RA1 bemenetekre csatlakozik még egy-egy LED is. Ennek visszajelző funkciója van, hogy lehessen látni mikor aktív az infra kapu. Ha a sugarak útja szabad, tehát „látja” egymást a TSOP és az infra LED, akkor a visszajelző LED világít. Értelemszerűen ha nem „látja” egymást a TSOP és az infra LED, akkor a visszajelző LED állapota sötét. Működés közben nagyon szépen megfigyelhető a belépéskor történő jelváltozás. A PIC kimenete (RA2) egy tranzisztoron keresztül egy relét hajt meg. Az egész áramkör 5 V-ról üzemel. A mintapéldányban AC/DC konvertert alkalmaztam.

AC/DC modul (Ebay link)

Természetesen bármilyen, 5 V-os tápegység megfelel. Egy nagyon fontos dolgot azonban meg kell jegyezni, mert fontos: Az 5 V-nak jól szűrtnek kell lennie! A kapcsolásban látható 100 nF; 10 nF; 1 nF kondenzátorok feltétlenül szükségesek, ha a linken szereplő modult alkalmazzuk! A kimeneti relé kritériuma annyi, hogy elbírja azt az áramot, amit a világítás igényel. A nyomógombbal önmagában is kapcsolhatjuk a világítást fel-le, azonban ez reseteli a számlálót, ha az épp nem nulla (tehát amikor ég a villany). A nyomógomb és az automata életszerű kombinációja is használható. Bemehetünk pl. a nyomógomb használatával, és kijöhetünk automatával.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem