Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Tartályhőmérő
Tartályhőmérő
Szerző: Bakman, idő: Aug 20, 2022, Olvasva: 8955, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 4

Az áramkör élesztési folyamatot nem kíván, de a kijelzőt érdemes kalibrálni mert a beállítások oldalon viszonylag kis gombok találhatóak. Ehhez áramtalanítsuk a hőmérőt, nyomjuk le és tartsuk is lenyomva a NYÁK-on található gombot, kapcsoljuk be a szerkezetet és ha megjelent a kalibrációs képernyő, engedjük el a gombot. A kijelzőt a jelzett helyeken érintsük meg. Ha megvagyunk mind a négy ponttal, a kijelző automatikusan a kezdőképernyőt fogja megjeleníteni. Ezután nyomjuk meg ismét a gombot, készen is van.

Ha mindent jól csináltunk, az alábbi módon fogad minket a hőmérő, természetesen más értékekkel és színekkel:

page1.jpg

A megjelenített adatok °C-ban értendőek. A tartály oldalán láthatóak azok a szintek, amelyekhez az adott szenzort rendeli a kontroller, a szenzorok fizikai elrendezését is ezek alapján kell kivitelezni a tartály oldalán. Két szint közötti terület hőeloszlását mindig egyenletesnek veszi a program. A felső szint feletti és az alsó szint alatti részre nem jósol, azokat a területeket a felső és az alsó szenzor alapján egységesre színezi.

A szenzorok méréshatára -55 - 125 °C-ig terjed de a program méréshatára -9.9 - 99.9 °C.

A kontroller nem ismer minden fizikai törvényt (pl. hibás szenzorelrendezés miatti irreális adatok), emiatt nem fog hibát jelezni, csak teszi a dolgát:

hibas_elrendezes.jpg

 


 A beállítások eléréséhez a kijelzőn a tartályt kell tetszőleges helyen megérinteni. Nevezett oldal így néz ki:

page2.jpg

Színskála:

Itt adható meg, hogy a hideghez (fekete) és a meleghez (piros) mekkora hőmérsékletek tartozzanak. Megadható értékek 0.0 - 95.0 °C annyi kitétellel, hogy a fekete színhez tartozó érték nem lehet magasabb, mint a piroshoz rendelt.

Egy kis segítség ahhoz hogy lássuk, hogyan oszlik el a színképzés a két érték között:

 szinskala.jpg

 

Riasztások:

A túl magas és a túl alacsony riasztási hőmérsékletek egymástól függetlenek, 0.0 - 95.0 °C között állíthatóak és fixen 1 °C hiszterézissel rendelkeznek. Riasztási szempontból mindegy, hogy melyik szenzor éri el a küszöböt, mind az ötöt figyeli a program. A NYÁK-on lévő csipogó vezérlése közös, mindkét riasztás aktiválja.

Kijelző háttérvilágítása:

- Üzemmód: automata vagy fix. Fix beállítás esetén nem veszi figyelembe az LDR által érzékelt megvilágítást, a "Fix érték" szerint állítja be a kijelző fényerejét. Utóbbi 1 - 100 -ig állítható.

- Szorzó és eltolás: "Automata" beállítás esetén ezen paraméterek alapján állítja be a kijelző fényerejét a kontroller a klasszikus y = mx + b függvény szerint, ahol 'y' a fényerő, 'm' a szorzó, 'x' az LDR által szolgált adat és 'b' az eltolás. A szorzó 0.1 - 9.9 -ig állítható, az eltolás pedig -99 - 99 -ig. Az általam használt fotóellenállás esetén 1.3-as szorzó és nulla eltolás ad jó eredményt.

- Minimum: ettől kisebb fényerőre nem állítja a program a kijelző fényerejét, 1 - 99 -ig adható meg az érték.

 

Adott paraméter gyorsabban változtatható, ha a hozzárendelt gombot folyamatosan nyomva tartjuk.

A beállítások végeztével egyszerűen az Ok gombot kell megérinteni.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem