Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   209 / 246
(#) ferci válasza c27 hozzászólására (») Aug 3, 2019 /
 
Szia!

A poti a 65. oldal alján van.. próbálj mérni rajta dc-t folyamatos tekeréssel, nem szakadt-e a pálya valahol..
A katódfeszt kellene lekövetni, hogyan szabályozódik, a nagyfesz talán rendben van.
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Aug 3, 2019 /
 
Ellenőrizd a VR518 (HV adj) az R721 ellenállást, és a D537 (1N4148) diódát, valamint a P505 (Focus) potit is.
(#) c27 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
Hv adjust poti nem szakadt bár 35k-n áll most, lehet ki van tekerve egyik szélre, nagyfeszt még nem mértem, össze kéne raknom pár megás ellenállásokból valami osztót.
R721 ok, 200K, doksiba 243K-t ír, kíváncsiságból kicseréltem egy 240K-ra, eredmény: most már akkor sem indul el a sugár ha az intensity minimumon van.
D637 ok (ha erre gondoltál és nem az 537-re). A focus potival párhuzamosan be van téve egy 3,2M ellenállás, ez nem gyári dolog szerintem (1-3 kivezetések közé).
Ami számomra még nem világos, hogy a +12V-H -12V-H +12V-T -12V-T +12V-4 mikre utalnak?
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2019
(#) c27 válasza c27 hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
D645 mindkét irányba vezet 0,1V-nál kisebb nyitófeszt mutat a multiméter, persze beforrasztva. D644 is gyanús R836-tal és R816-tal. Majd kiforrasztom, megmérem és jelentkezek a fejleményekkel.
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
Hello!
Az R721, azért lehetett 200k mert a felette lévő trimmerrel lehet beállítani a nagyfeszt -1,9kV-ra. Nyilván a trimmerrel nem lehetett ezt az értéket beállítani (mert a 2Mohm-os fókuszpoti, 16Mohm és 3Mohm értéke nem pontos), ezért cserélték le. De jelentősége hiba szempontjából nem sok van. Kivét ha szakadás van a körben Pld. a VR618-as trimmernél.
De a nagyfesz értéke függ a+-12V értékétől is, mert ahhoz (a 24V-hoz) hasonlítja a nagyfeszt.

" +12V-H -12V-H +12V-T -12V-T +12V-4 mikre utalnak?" Látható a rajzon, hogy a bejövő +-12V szűrve van. A szűrés utáni feszültség van így jelölve. Azok a pontok a szűrés itáni pontra kapcsolódnak.
(#) c27 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 6, 2019 /
 
D645 és D644 kuka. Mindkét irányban vezetnek, nézek valamit helyettük, R838 220R színkód alapján is doksiba 47R, R816 15K a 18K helyett. Azért pár dolgot nem frissítettek a kapcsolási rajzon. Mindegy, arra kíváncsi lennék mitől lettek zárlatosak a diódák és csere esetén megint elszállnak e.
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Aug 6, 2019 /
 
Ha mindkét irányban vezet akkor nem zárlatos hanem visszáramos. Akkor zárlatos ha egy darab drót lett belőle.
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Aug 6, 2019 /
 
Legnagyobb esély arra van, hogy megfutott a nagyfesztáp. Hiszen Te is erre panaszkodtál.
(#) c27 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 6, 2019 /
 
Én nem tudom minek lehet nevezni. Kezdetben sípolt a táp olyan halk sípolás mintha zárlat lenne a nagyfesz oldalon, csak azt nem értem, hogy az intensity poti letekerésével mitől változott a dolog. Egyébként mitől futhat meg a nagyfesz?
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Aug 6, 2019 /
 
Ha megszalad, az azt jelenti működik. Tehát a visszacsatolásnál lehetne hiba. Vagy a felső tagban szakadás, vagy az alsó tagnál zárlata okozhat megfutást. Esetleg a 24V (+-12V) megemelkedése, mert abból szabályoz de abból is táplálkozik. Persze ezt csak elvi alapon mondom, mert nem is láttam még ilyen szkópot.
Ha a fény potit letekered, csökken a nagyfesz terhelése.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2019
(#) c27 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
MA185-öt BA157-en kívül valamivel lehet még helyettesíteni amit könnyen fellelhető? Itt "falun" még a BA157 sem beszerezhető, de legalább próba elejéig jó lenne kipróbálni, ha már működik nagyjából akkor rendelek a HE-ről, de ha van valami más hibája akkor jó lenne azt is felderíteni ne kelljen már megint rendelni pár alkatrészt.
Közben találtam még pár gyanús alkatrészt kiméregetem addig azokat is, a visszacsatolásban valószínűleg van probléma.
(#) Hp41C válasza c27 hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Milyen frekvencián használnád? Alacsony frekvenciára ja helyette a 1N4003 .. 1N4007 is.
Nagy frekvencián az UF4003 .. UF4007.
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Bármilyen gyorsdióda (hagyományos nem!) jó helyette, amelyik tudja az adott feszt és áramot. Ami pl. PC tápból bontva szóba jöhet:
FR155 1,5A-600V 250ns
FR204 2A-400V 25ns
PR1504 1,5A-400V 150ns
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
UF4004-et találtam megteszi? 50ns recovery, forward voltage is stimmel, így adatlap alapján nem láttam semmit ami rosszabb lenne mint az MA185-nek. Sőt mind feszültség mind áramértékek jobbak.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2019
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Jó lesz.
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Ezen a két diódán kívül nem találtam egyéb hibát, pedig kimértem pár tranyót és diódát félig kiforrasztva, de minden normális. Egyedül egy dolog ami furcsa, hogy valaki betett egy 3,2M ellenállás VR1102 (focus) poti 1-3 kivezetései közé. Nem igazán néz ki gyári megoldásnak.
Még egy dolog, eddig a kisebb feszültségeket ellenőriztem igaz csak dc állásban, hullámosságot nem mértem, de gondolom célszerű lenne a HV-t is megnézni és beállítani. Erre van valamilyen biztonságos módszer? Csak sima multiméter van feszmérőnek.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2019
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Nem nagyon szokták azt mérni ha egyébként rendben van, de vehetsz vagy építhetsz nagyfesz mérőfejet a műszerhez, építésnél két dologra kell ügyelni, az egyik nyilván a biztonság és a sorosan kötött ellenállások feszültségtűrése, a másik pedig a műszer belső ellenállása, mert vagy ahhoz építed eleve a fejet, vagy az osztó alsó tagjának akkora értékűnek kell lenni, hogy a vele párhuzamosan kötött mondjuk 1 megás belső ellenállású műszer ne hamisítsa meg durván a mérést.
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Ha tudnám, hogy rendben van nem mérném, csak fene tudja, hogy mire van beállítva a HV trimmer, lehet előtte sem volt már az igazi. Mennyire lehet leterhelni a kb. 2kV-ot vagyis inkább azt kérdezném minimum mekkora eredő ellenállás kell amit betehetek a nagyfeszre?
Van bakelit csövem majd abba belehúzok már ellenállást, akár még varnisch csövet is húzhatok rá, plusz mérés előtt lehet beforrasztom fixre, hogy ne kelljen össze-vissza nyúlkálni.
Amúgy a CRT bias, pontosan mit takar?
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Nincs előttem a rajz, de szerintem valahol 10 és 100 mega közötti ellenálláslánccal terhelheted. Szimuláltam egy lehetséges megoldást, az R1-R6 az osztólánc, az ellenállások 2M2 értékűek kivéve az R6 ami 125k. Ezzel kapcsolod párhuzamosan a multimétert ami az R7, már ha 1M a műszer belső ellenállása, így lesz belőle egy százas osztó, azaz a mért érték század részét látod a multin.

osztó.jpg
    
(#) Ktulu válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Digi multiknak 10M szokott lenni a belső ellenállásuk.
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Ok, kösz. Mivel csak 0,6W ellenállások vannak kéznél 6db 1M és 4db 1,1M ellenállást pakolok össze egy 104K-val. 1% hiba biztos nem jelent semmit, ha a multiméter ellenállását is beszámolom akkor is max 2% hiba lesz az 1:100-as osztóban. Így legalább biztos nem lesz gond az ellenállások feszültségével, na meg ami van kéznél azzal kell gazdálkodni.
A CRT bias-szal érdemes foglalkozni?
Ja igen még egy kérdés, hogy így próba előtt értelmes dolog lenne lehúzni a képcsőről a foglalatot és előtte végigmérni minden feszt? Valamelyik kisebb feszültségnél mintha 10%-on kívül lett volna pluszba, de azt már nem tudom, hogy stabilizálás után vagy előtt, illetve a nagyfesz mérést is megcsinálni lehúzott foglalattal és visszatéve is?
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Úgy is jó lesz, még pontos is marad, és a műszered belső ellenállása is kb. lényegtelen mert jóval nagyobb. Fogalmam sincs hogy hol van a CRT bias, meg hogy mit jelent, mit csinál, én egyelőre nem bántanám. A foglalatot ne húzd le, működés közben mérj rá. Ha netán nagyon beterhelne az osztó akkor nagyobb ellenállásúra kell megcsinálni.
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Azért azt is számold ki, hogy az osztó egy egy ellenállására hány volt esik. A nagyfesz osztóban használt ellenállások nem véletlenül hosszúak.
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Remélem ez a 10+Mega elég lesz, bár ahhoz, hogy tudjam, hogy beterhel e nagyon el kéne indulnia az egésznek remélhetőleg normálisan. Mindegy majd kezdem a nagyfesszel, ha nagyjából stimmel, akkor végigmegyek az összes stabilizált kisfeszen is.

A 10db 1-1,1M ellenálláson fog esni a feszültség jó része, szóval kis kerekítéssel 200V esik darabonként, elvileg 250V a max munkafeszültségük, elvileg bírniuk kéne.
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Ilyen nagy feszültségeknél, és ellenállásoknál a kúszóutakra is figyelni kell, mert a villany megtalálja a legrövidebb utat.
(#) c27 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Hát most kereshette, de nem találta. Varnisch csőbe húztam az eredeti hosszból kb. 1-1 cm vágtam le oldalanként, de még így is egy köteg papírt raktam a varnisch cső alá fölé, nehogy átüssön valahol, de nem volt probléma.
Egyébként magas a nagyfesz -2,4kV, de most már elindul a sugár normálisan. R721-et nagyobbra cserélem és akkor jó lesz. A többi feszültség stimmel. A HV trimmer elég kicsi így nem lehet rajta annyit állítani, hogy lemenjen -1,9kV-ra.
Ami még érdekes, hogy a sugár hosszabb mint a képernyő kb. 1,5 cm-rel lehet hosszabb. Majd szétnézek hátha megtalálom az állítóját.
Egyébként csak megjegyzés az UF4004 szerintem sokkal jobb választás, mint a gyári dióda.
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Nagy a vízszintes erősítő erősítése. Mivel az egy diff erősítő, az emitterek körül kutakodj, biztos van ott valami trimmer.
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Akkoriban amikor ezeket tervezték és gyártották még nem voltak olyan jó gyorsdiódák mint manapság.
(#) c27 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Kösz, meg van H-Gain trimmer. Van még pár érdekes dolga. A timebase-t tekerve a sugár kezdőpontja kicsit változik kb. 0,5mm-t minden egyes tekerés után. 6. állás után ismét visszaáll az eredeti helyre és megint minden egyes csavarás után picit balra ugrik. Annyira nem vészes, ez vajon gyárilag ilyen lehet?
(#) pucuka válasza c27 hozzászólására (») Aug 11, 2019 /
 
Nem kéne változni a sugár kezdőpontjának, de lehetséges. A tekergetéssel változik a felfutás sebessége, és a sugárindítás komparálása nem a 0 pontban van, (miért is lenne ott) akkor így látszik.
Következő: »»   209 / 246
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem