Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   276 / 373
(#) dB_Thunder válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
A léptetőmotor adott fokot fordul, vezérlőtől (mikro lépés), és mechanikus felépítéstől függően. Akkor téveszt ha alul van méretezve, vagy a meghajtás gyenge. Ez egy enkóder jelezni tudja de kivédeni nem. Mikro lépésnél talán van jelentősége.
Az én véleményem, ha már enkóder akkor vele együtt másik motor, és meghajtó! DC, vagy BLDC... A dc még hobbi szinten is elérhető.
(#) benko_balazs válasza dB_Thunder hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Egyetértek részben azzal, amit irsz, de elképzelhető egy olyan léptetőmotor vezérlő amely a lépésvesztést korrigálja. pl:link . Gondolom ez is ilyen.
(#) pjg hozzászólása Okt 15, 2017 /
 
Van 3 fázisú léptetőmotorom. Tudtok hozzá ajánlani linket ahol a vezérlését megismerhetem?
A motor régi MOM 8"-os floppymeghajtó fejmozgatója.
(#) Massawa válasza pjg hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Az egy BLDC motor, ahhoz ne keress CNC meghajtot.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2017
(#) dB_Thunder válasza pjg hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Az nem léptető hanem BLDC.. Ezen az úton indulj el!
Vannak neki általában hall érzékelői is amik a vezérlő ic-nek adja szöghelyzetet.

Balázs!
Úgy tudom elképzelni a lépés vesztés korrigálását, hogy túlhajtja a léptető mocit.
Számomra az a kérdés hogy hoz e annyit mint amennyibe kerül, illetve jobb tud lenni mint egy dc szervó...
(#) dB_Thunder válasza pjg hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Ahogy a kolléga is javasolta cnc-hez felejtős, ahhoz egy enkóder is kellene hozzá.
És még akkor is kb kuka! Ugyanis nem fogsz hozzá step/dir rendszerű meghajtót kapni, ha meg mégis lenne valami az aranyárban lenne!

Nekem is van pár Ac szervóm, állandó mágneses, 3 fázisú, enkóderrel. Szinte ingyen osztogatják, egyébként kb 40-50ezer Ft-t érne... Ha van mivel hajtani..., de nincs.

Játszani lehet vele persze!
(#) benko_balazs válasza pjg hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Az átalam belinkelt vezérlő pontosan három fázisú léptetőmotor meghajtására készült. amennyiben neked tényleg ilyen motorod van, akkor az alkalmas lehet a meghajtására. Nem tudom, hogy szükséges-e leírni, hogy mi a bldc motor és a háromfázisú léptetőmotor közötti külömbség, az interneten rengeteg leírást lehet találni mindkettőről.
(#) benko_balazs válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Amúgy a bldc motor vezérlő alkalmas 3 fázisú stepper meghajtására (mielőtt azt mondanátok, hogy nem íme egy link ) A kérdés csupán a visszacsatolás értelmezése, és szerintem még enkóder sem mindenképpen kell, gondolom a BEMF-ből lehetne értelmezni a motor pozicióját.
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Nem mondok semmit, inkább kérdezek. Hány impulzus (stb) kell egy BLDC motornál 1 fordulathoz (360 fok).
(Ne keverjük össze a 3f léptetö motort a BLDC motorral, mégha a meghajto elektronika ugyanaz is lehet).
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2017
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
három fázisú bldc motornál 12 impulzust lehet nyerni a BEMF-ből. Ugyanez a 3 fázisú léptetőmotornál 1200 (amennyiben a lépészög 1,2 fok)
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Gondolod, hogy a 12 impulzus/fordulat (= 30fok/lépés) lehet valamit is épiteni a CNC világban?

(Amugy én csak 6 lépes/ford tudok, de lehet, hogy te tudsz 12 lépésesröl is... )
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2017
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Ezt gondolom te sem kérdezted komolyan. Csak azt akartam írni, hogy a 3 fázisú léptetőmotornak a visszacsatoláshoz nem feltétlenül kell enkóder.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2017
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Nem, csak a kolléga BLDC motorrol beszél, amire te beraksz egy meghajtot, ami BLDC motorra valo (3 fázisu meghajtoval, ami szintén nem tipikus a CNC világban), és a szerzök egy 3 fázisu léptetö motorrol beszélnek s nem BLDC motorrol, csak annak a meghajtojárol. A 3 fázisu léptetö motorhoz valoban nem kell visszacsatolás, mert annak ugyanugy polusai vannak ( polusszáma) mint minden léptetömotornak, viszont a BLDC motorbol éppen ez hiányzik.

Szoval megkeverni lehet a dolgokat, csak ritkán van értelme.
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Ezt gondolom te sem kérdezted komolyan. Csak azt akartamírni, hogy a 3 fázisú léptetőmotornak a visszacsatoláshoz nem feltétlenül kell enkóder. Amúgy igazad van nem 12 hanem 6 impulzus/fordulat. Ezt elszámoltam, és értelemszerüen a léptetőmotornál is csak 600,és nem 1200, ellenben például egy 6 mm menetemelkedésű orsónál ez már csak 1 század milliméter.
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Mért, a bldc motornak nincsenek pólusai? Akkor mitől forog? Az eredeti kérdés nem is ez volt, hanem azt kérdezte a kolléga hogy a háromfázisú léptetőmotorjához tudnánk-e egy linket küldeni, ahol ilyen vezérlőről tájékozódhat. Itt csak te beszélsz BLDC motorról.
Ugyanakkor ha véleményt írsz arról amit linkelek, akkor legalább olvasd el, vagy nehezen megy az angol?
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2017
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Van - 3 darab - ami ugye édeskevés...
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Mellékesen megjegyzem, hogy létezik többpólusos BLDC motor is (például 4 pólusnál már igaz a 12 impulzus/fordulat), de nem ebbe a témába vág, tehát maradjunk meg a topic témájánál, ugyanakkor nem akarok tovább ilyent játszani, hogy egymást kioktatjuk. Ha tudsz írni építő jellegű hozzászólást, azt szívesen olvasom, de ne menjünk el olyan irányba, hogy ki az okosabb. Ha téged megnyugtat, éninkább vállalom a buta szerepét, ugyanis én, mint még sokan mások, ide tanulni járunk.
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Elöször is a kolléga több helyen firtatja a kérdést, amiröl lehet hogy lemaradtál. Ezért tudjuk hogy BLDC motorrol van szo, amihez o encodert akart kapcsolni.
Tökéletesen értem az angolt, ezért irtam amit irtam.
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Ne vedd rossz néven de te kevered a fázisszámot a pólusszámmal
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
És van sokpolusu 3 fázisu léptetö motor is, amiröl itt kellene beszélni - mert CNC hajtásrol van szo, és az egyik kolléga elöttem meg is jegyezte, hogy itt két jel van, egy DIR meg egy lépés (STEP) és ezt kell tudnia a motornak meg az elektronikának. Minden más irreleváns.
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Te meg nézz már megy egy BLDC motort ill. annak a felépitését, mielött mást kioktatsz.
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Ez nem egy rossz ötlet, ha a vezérlést meg tudja oldani neki, ugyanis ("nem írom csak kérdezem") nem tudom mi a külömbség a 3 fázisú állandó mágneses szervomotor és a 3 fázisú állandó mágneses BLDC között (Mármint azonkívűl, hogy van encoder rajta) ?
(#) benko_balazs válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Csak halkan megjegyzem hogy BLDC motorvezérlőket tervezek rendszeresen, tehát egy olyan terméket, amelyet egy szerinted számomra ismeretlen motor meghajtására használnak.
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Én még nem láttam olyan motort, hogy step és dir jelre arra forduljon amerre te akarod. Ezért kell a vezérlő.
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Jo igy össze vissza beszélni, mert akkor sok mindent nem láttál. Szinte minden léptetömotor meghajtonak a bemenete többek között DIR és STEP jeleket vár.
Mutasd meg ( ird le), hogy hol van a Te áramkörödön (TIDA01362) Step meg a Dir bemenet? A CNC meghajtok 90%-a ilyen jelet ad ki, és ezt kell átváltania motornak meg a meghajto elektronikának poziciora.
Minden másrol felesleges beszélni.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2017
(#) benko_balazs válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Hogy már kikerüljünk ebből a rossz irányba haladó beszélgetésből:
Az elképzelésem az, hogy építek egy olyan 3 fázisú léptetőmotor vezérlőt, amely a BEMF jel figyelésével tudja követni a rotor valós pozicióját, és a motort esetleg túlhajtva (+step impulzus), korrigálni tudja a lépésvesztést. Ezt mindenképpen meg fogom csinálni, még ha más szerint nem lehet, akkor is, csak az érdekelt volna, hogy van-e valakinek tapasztalata visszacsatolásos léptetőmotor vezérléssel. Cikizés helyett inkább erre válaszoljatok.
(#) Massawa válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Jobb lenne ha elöbb elmerülnél egy mezei léptetömotor felépitésében, mert abbol alapbol kiderül, hogy miért nem jo a BEMF pozicionálás. Azoknak a motoroknak ugyanis elöre meg van határozva a polus száma, amit mikrosteppel finomabbá tehetsz, de alapbol azt tudja a motor (1,8 ill 0,9 fok a lépésszög mikrostep nélkül).
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Ez természetesen egy mikrokontroller feladata a step-dir jel emészthetővé tétele a motorvezérlő számára. Másképp hogy? Én még nem tudtam olyan motorvezérlőt építeni, hogy mikrokontroller nélkül mindent tudjon amire szükségem volt. Ez is csak egy újabb háromfázisú motorvezérlő ami egy picit más vezérlőjelet kell értelmezzen ez inkább software probléma, Szerintem egy kis arduino nano is sok erre a feladatra.
(#) ktamas66 válasza benko_balazs hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Ha áll a motor nem lesz BEMF jel, de lassú forgásnál se nagyon, ezért kell a jeladó.
(#) benko_balazs válasza Massawa hozzászólására (») Okt 15, 2017 /
 
Szerintem sok olvasónak jól jönne, ha el is magyaráznád mért nem jó (1982-ben kezdtem az ismerkedést a kétfázisú léptetőmotorokkal, jelen esetben pedig a háromfázisú léptetőmotorról van szó, gondolom tudod, mért fontos ez, mármint a három fázis ez esetben) ne nekem írd, hanem annak akit még érdekelhet ez a téma.
Következő: »»   276 / 373
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem