Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Értem mire gondolsz, a szkópkábelt mint olyat kizárnám, mivel ha a generátor kimenetén szép a jel, az erősítő kimenetén van egy kis túllövés, akkor nyilván az erősítőnél lehet a bibi, de igazából nem is tudom, hogy ez gondnak minősül e, nagyon kismértékű ez a túllövés, jó , mondjuk ez így nem sokat mond, lehet én azt mondom kicsi, te azt mondanád nagy, lezajlik ez az Amatőr Audiofil találkozós történet, akkor lesz időm szépen kibattyogni a műhelybe, és felkötni a tesztpadra, Bode diagramot, ilyeneket tudok készíteni ha szükségesnek látod, illetve készítek pár képet a négyszögjelről is 10kHz-en, lehet azt mondod rá, hogy ez teljesen normális. Mindenesetre köszi a tanácsot.
Butaságot mondanék azzal, hogy ha van több ilyen trafója, akkor tegyen össze 2-2 db trafóra való vasat, és készítsen hozzá csévét, aztán lehet tekerni? 8cm2-el már lehet jó kimenőt készíteni, akár PP-hez is. Ugye holnap találkozunk?
Hogy érted , hogy ultra lineár a kimenő? Magam tekertem, CHZ tervei alapján. Bocsi, ezt a fogalmat nem ismerem. Mindenesetre, AAÉT után több időm lesz rá, alig tudtam, vagyis teljesen be sem tudtam fejezni az erősítő dobozolását, mérni épp csak a nyugalmit és a szimmetriát tudtam, illetve egy gyors négyszöget , több időm nem volt rá. De tali után ráfekszek, ez most érdekes számomra. Neked is köszi a tanácsot.
Viszem Jani 6p14p pp-jét is, illetve kész a PCL. Remélem tetszeni fog.
[OFF]Jani 6P14P PP-jét, láttam, hallottam. Majd holnap meghallgatjuk még egyszer!
Biztos, hogy úgy van ahogy tunerman írta, én is eleve úgy értelmeztem (ezért volt a nagyszemű érdeklődés), sőt a megoldást illetően is vele értek egyet (első anódban RC taggal kompenzálás), eltekintve attól az apróságtól, hogy korántsem tartom olyan komoly problémának mint Ő, ezért aztán én valószínűleg mégsem kompenzálnék sem itt sem máshol ez miatt.
![]()
Szerintem érdemes egy kicsit gyúrni a dologra!
Egy csöves erősítő kimenőtrafóval nem kimondott széles-sávú erősítő. 10 kHz négyszögjel majdnem tökéletes átviteléhez 100 kHz feletti sávszélesség kell. De mivel nem ilyen széles sávú (főleg visszacsatolás nélkül) ezért a megfelelő jelalak kissé lekerekített felfutóéllel rendelkezik! Ha túl meredek, kis belengéssel, az már jelentős kiemelést és fázistolást jelenthet. Ha készítesz egy Bode diagramot, azon szépen fog látszani a kiemelés és a fázismenet is érdekes lesz. Valószínű hogy emiatt nem szereted a hangját visszacsatolással... (A kiemelés frekvenciáját megbecsülheted a szkóp képéből is, megnézed a az első szinusz szerű jel periódusidejét, a négyszögjel felfutó élénél)
Ez érdekes, erre mindenképp ráfekszek, már csak tanulás szempontjából is, a tökéletestés meg sosem baj. Ha végre lesz egy kis időm, készítek egy diagramot.
Értem, én azért végére járok majd, már csak tanulás végett is. Érdekes ez a téma.
Ugyanazt (majdnem) javasoltad, mint én négy sorral feljebb. Meg többen is.
De azt nekem magyarázza meg valaki, hibridnél, csöves meghajtás, és fetes végfoknál viszcsat nélkül is miért jelentkezik a kimeneti műterheléssel párhuzamosan lévő 1 mikrós kondi hatására túllövés a csöves meghajtás kimenetén??
Talán mert a műterhelésed és/vagy a hosszabb csatlakozó vezetéke induktivitása és az 1 µF kondi rezgőkört képez és a FET-ek viszonylag nagy (visszacsatolás nélkül) kimenő-ellenállása nem fogja meg eléggé.
Az 1 UF nem túl barátságos terhelés egy erősítőnek.
Az első triódák anódjai közé lehetne tenni R-C tagot , a kapcsoláshoz így lenne megfelelő (ECL86 PP esetén) .
A végerősítő eszköz(ök) belső kapacitásai miatt... Egy nagyáramú MOSFET bemenete akár nF nagyságrendű kapacitással terheli a meghajtó fokozatot :yes: Szenvedtem is a hibridemben eleget a négyszögátvitellel, nem is sikerült rendesen megoldanom a problémát, inkább maradtam a tiszta csövesnél, pedig összehoztam az egész ampot DC csatoltan
![]()
Ez rendben van, csak azt elfelejtettem említeni, hogy pont a nagy kapacitás miatt a csöves meghajtó és a végfetek közöt nagyáramú (30 mA) emitterkövető is van BD 139/140-ből. És azon is visszahatott.
Az én csöves meghajtásom 60mA-el dolgozott, az is kevésnek bizonyult sajnos
![]()
Én is úgy néztem le egy japán oldalról a V-FET SE erősítőm végtranzisztorainak a meghajtását.....elég jól működött: 1 MHz-ig ment a frekvencia menete a bemérésnél!
A második és harmadik rajz az érdekes. SIT . Üdv: TJ.
Ezt viszont most látja N.T. másodszor
![]()
SM 74-es vasam van fojtó készítéshez. 0,21-es huzalból kb. 1300 menetet akarok feltekerni, hogy ne legyen az ellenállása nagyobb 100Ohm-nál. Ez minimális légréssel kb. mekkora induktivitást jelenthet? 5-10H a cél.
Arra a vasra vastagabb huzal és több menet is elfér ..
Vastagabb huzalt rendelnem kell. Ebből áll rendelkezésre 4-5kg.
Vastagabb huzalt a kisebb DC R miatt is javasoltam .
Pont ezért említettem 100Ohmot. Többek szerint 80-100Ohm felett már romlik a dinamika. Olyan 0,50 és 0,60 közötti huzallal lenne az ideális teletekerve a cséve. Csak arra voltam kíváncsi, hogy a kb. 1300-as tekercs mekkora induktivitást adhat ekkora vason.
Ezt csak saccolni tudom , légréstől is függ , kb. 3 Hy körül várható ..
Sziasztok.
Azt szeretném kérdezni, hogy a 6n3p mi helyett használható? ECC83, ECC85?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |