Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1718 / 2208
(#) q765 válasza bta hozzászólására (») Feb 6, 2015
Hú, jóhogy mondod. Ki is szedem, hátha később jobb sorsra jut.
Az egészet egy lestrapált szkópból faragtam. Azért nemlett csöves, mert nemvolt meg a szimetrikus szekunder az anódnak.
A korrekciós tagokat beválogattam idővel, szerintem a riaa -val nincs bajom.
Mondtad volna akkor, mikor csináltam. Szerintem te is ittvoltál.
(#) sturbi válasza bta hozzászólására (») Feb 6, 2015
Ha nem lennének benn, nem hiányolnád a fokozatonkénti szűrést, csatolás mentesítést? Én inkább hagynám őket, ártani biztosan nem ártanak.
(#) bta válasza sturbi hozzászólására (») Feb 6, 2015
Helyben vagyunk, az 1 kiloohm - 10µF tagot csatolásmentesítőnek nevezni, hát, hogy is mondjam..))) Egyébként is megette a fene azt a stabilizátort, amelynek mankóra van szüksége.

És még akkor is jobb eredményt adna, ha a stabilizált feszültséget csak az első fokozathoz használnánk (Elméletileg. A hangja dönti el, hogy mennyire jó ötlet).

Nem utolsósorban, nyílthurkú elektronikáról beszélünk, ahol csak annak az alkatrésznek a sajáthangja nem játszik, amelyik ténylegesen kimarad.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2015
(#) q765 válasza bta hozzászólására (») Feb 6, 2015
Vagy ez, vagy a telefunkenek miatt olyan a hangja, amilyen. Ezért szerettem bele ebbe az egészbe... Hö
(#) szucsistvan123 hozzászólása Feb 6, 2015
Heló!
Szeretnék egy csöves erősítőt építeni, de nem találom az igazit.
Olyan kellene amibe 1 max 2 cső kell oldalanként, és ha lehet ne drága és ritka csövekből álljon.
4-5W elég lenne 4 ohm -on. Ajánlanátok valamit?
Van itthon pár csövem:
ABC1 2 db
AF7 4 db
AD1 1 db
Várom az ötleteket
(#) q765 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 6, 2015
4-5 wattal már lehet zajongani.. Ha engem kérdezel, szerezz először egy használható hangsugárzót, ezután elégedj meg egy ECl 82 ; 86 -al.
A csöveiddel nincs fantáziám.
(tanácsolja egy kétéve idegesítően elektronizáló fazon.
Ami még fontos, hogy soha ne aztnézd, hogy milyen csöved van, hanem hogy mivel tudod a dobozhoz illeszteni.)

Mod.:
fater0827: Énis szivesen fogadom. Csövekből van olyan, hogy régi?
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2015
(#) fater0827 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 6, 2015
Ezek a csövek régiek !
Imi apó szívesen fogadja őket !
Valami újabb csövekre gondolj , de itt van hozzá értőbb mint én !
(#) mofesa válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 6, 2015
Ilyen van egy pár, de inkább 3W.
Mondjuk 6P6S, 6P1P. 6N9S, 6N2P -vel ki is hajtható. 5-5.2K -ra illesztenek.
(#) szucsistvan123 válasza q765 hozzászólására (») Feb 6, 2015
Hangszóró van már!
Már csak erősítő kéne, mert az ic-s nem a legjobb.
Bármilyen csővel megelégednék
(#) szucsistvan123 válasza fater0827 hozzászólására (») Feb 6, 2015
Esetleg egy konkrét kapcsolás?
(#) szucsistvan123 válasza fater0827 hozzászólására (») Feb 6, 2015
Ki az az Imi apó?
(#) q765 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 6, 2015
Remélem most belinkelsz egy alnico -t. Aztán ajánlhatok egy cserealapot.
(#) szucsistvan123 válasza q765 hozzászólására (») Feb 6, 2015
Tehát a ,,régi,, csövek érdekelnének?
Vagy mit linkeljek???
Mi az az alnico?
(#) fater0827 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 6, 2015
Üdv
Nagy csöves szaki .
Ezen az oldalon találkozhatsz szép műveivel !AF7
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2015
(#) melorin hozzászólása Feb 6, 2015
Sziasztok!
Én is csöves erősítő építésére adtam a fejemet.
Néhány W teljesítmény megfelelne 8 Ohm-ra.

Az egyik legfontosabb kérdés a kimenő trafó méretezése lenne.
Fletával fogom megtekertetni, de igazából fogalmam sincs, hogy milyen adatokra lesz szüksége ahhoz, hogy el tudja készíteni.
És vajon fel tudom majd használni egy jövőben megépített másik erősítőhöz is.

Egy másik kérdés, szintén a kimenőtrafóval kapcsolatban az, hogy ha fejhallgató kimenetet is szeretnék, akkor ugyanarra a trafóra, amin a hangszórók lesznek, nyugodtan tekertethetek 32 ohmos leágazást is, csak azt a kimenetet egy ellenállással le kell terhelnem addig, amíg nincs rákötve fejhallgató?
(#) Orbán József válasza melorin hozzászólására (») Feb 7, 2015
Szia!
Ha a jövőben is hasonló csőcsaláddal építkezel majd, akkor várhatóan tudod oda is használni a kimenőt esetleg.
A kimenő szekunderére párhuzamosan szoktak kötni 100 Ohm-ot (2W) és egy soros ellenállással beállíthatod, hogy a fejhallgatód is/vagy üzemeljen róla.
A külön tekercs a kimenőn nem olyan szerencsés.
(#) bta válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 7, 2015
Küldtem üzenetet.
-> AlNiCo <-
(#) bta válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 7, 2015
Idézet:
„Szeretnék egy csöves erősítőt építeni, de nem találom az igazit.”

Először azt kellene eldönteni, mik a személyes igények (főleg ár-minőség viszonylatban), illetve kb. mekkora teljesítményigénye van a meglévő vagy a beszerezni/építeni kívánt hangsugárzóknak? Pl. átlagos 86-88dB/W/m érzékenységre nincs értelme 2 és fél wattos ECL/PCL együteműt építeni. (Oda ezek a csövek még ellenütemben is kicsik lennének.)
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2015
(#) bta válasza melorin hozzászólására (») Feb 7, 2015
A trafó hangfrekis méretezése nem egyszerű feladat. Lehet 32ohmos leágazással is, ám figyelembe kell venni, hogy a 32 ohmhoz szükséges dupla szekunder menetszám miatt magasabb a trafótekercs, és így azonos rétegszám mellett nagyobb a szórt induktivitás. Mivel fejhallgatóhoz csak millwattok kellenek, a szekunder menetszám-duplázásánál és leágaztatásánál jobb megoldás a füleshez egy másik, vékonyabb (praktikusan 2x vékonyabb) huzallal tekert szekunder.
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Feb 7, 2015
Igen, ehhez képest szólt a kevésbé nyakatekert ajánlatom - 100 Ohmos állandó lezárás a szekunderen, mert leválasztjuk a hangszórót - soros ellenállás a kimenet illesztéséhez,
fejhallgatóhoz.
Szerintem, ami egyszerűen is megoldható, kár bonyolítani...
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 7, 2015
Idézet:
„A külön tekercs a kimenőn nem olyan szerencsés.”

A hozzáértők erről éppen a tekercsmagasság (egyúttal a szórt induktivitás!) növekedése miatt beszélik le a kezdőket. De itt más a helyzet, ráadásul a füles és a hangszóró szekunderei közé nem is nagyon kellene szigetelés, csak annyi, hogy a vastag huzalsort a vékonyra normálisan rá lehessen tekerni (50mm-es cellux tökéletes).

Az általad javasolt megoldás hátránya, hogy a fejhallgató egyetlen igazi technikai előnyéből (kis teljesítménnyel is beéri, ezáltal alig torzít az erősítő) sokat lefarag...
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2015
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Feb 7, 2015
Persze, hogy befér, csak én semmiképp se nem csinálnám, se nem ajánlanám.
Nem láttam, hallottam még ennek ajánlásáról, ismertségéről, bizonyára nem véletlen.
Ha nagyon precízek akarunk lenni - tele sorok, abszolút szimmetrikus tekercsfelépítés, stb. akkor már inkább egy 1 csöves fejhallgatós, OTL-s megoldás, csak a fülesnek. Az amúgy is rossz hatásfokú végerősítőt így nem kell járatni füles hallgatáshoz, ez is szempont lehet.
Egyébként máséval verjük a kimenőt... - szerintem...
(#) melorin válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 7, 2015
Akkor a fejhallgató részét hagyom későbbre.
Körülnézve a neten nem egészen tudom, hogy melyik csőcsaládot kéne választanom amikkel könnyen lehetne 5-10W körüli erősítőt csinálni, aránylag olcsón, és beszerezhető a jövőben is ha netán kinyiffanna vagy valami.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2015
(#) szikorapéter válasza melorin hozzászólására (») Feb 7, 2015
ECL86-PCL86 PP gondolkoztál már? Nem rossz és nem is nehéz kapcsolás,én megelégedtem a hangjával. PCL86-al 290V anód mellet 12W -ot írtak neki hogy ki lehet belőle venni,de fülre többnek érződik. Ajánlani tudom csak nem rossz kapcsolás,nem is nagyon bajos,és nem is költséges.
(#) melorin válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 7, 2015
Használtan mennyire rizikós ilyen csöveket venni? Vagy melyik boltot ajánlanád magyarországon?
(#) szikorapéter válasza melorin hozzászólására (») Feb 7, 2015
Nemtudom ezek a csövek kaphatók-e még boltban,anyni szent hogy sok készüléket (TV-rádiók) szereltek ilyen csövekkel,mivel egy cső mindent tartalmaz ami egy SE erősítőhöz szükséges. Apróba kérdezz utánna biztos lesz olyan ember akinek akad otthon egy tucattal .
(#) bta válasza melorin hozzászólására (») Feb 7, 2015
Ha nincs az oldalán sehol barnás foltos elszíneződés, és a gettertükör se csökkent felületű, akkor nem lehet vele nagy gond. Push-pullhoz a szűz példányokból is párokat kellene válogatni (előtte ajánlatos 1-2 napig "égetni"). A használt PCL86 legalább olcsó...
(#) melorin válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 7, 2015
Például ez a kapcsolás jó?
(#) szikorapéter válasza melorin hozzászólására (») Feb 7, 2015
Az SE kapcsolás durván 3-4W -ot tud,te 10W körül szeretnél oda pedig PP kell. Próbáld ki ezt amit ide feltettem,nekem ez működik már egy jóideje minden gond nélkül.

14w 3.jpg
    
(#) Orbán József válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 7, 2015
melorin:
Kisebb teljesítményből a legalkalmasabb az EL84. Ma is több gyártótól elérhető és nem túl csillagászati áron. Ezekből vannak NOS csövek is még éppenséggel.
szikorapéter:
Péter, a rajz honnét lett kiollózva? Tanulmányoznám a mellékelt szövegét okulás végett.
Következő: »»   1718 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem