Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2137 / 2208
(#) csa7684 válasza djhans hozzászólására (») Nov 13, 2019
Bemenet néhány cm - re van az előfokozat csöveitől. Nekem ez így tökéletes. Minél távolabb a hálózati trafótol és egyébb nagyfeszültségű zavar szórástól. Ennek köszönhető a 0 hoz közeli alapzaj, amit csak akkor hallok ha a hangszórókra teszem a fülem
(#) sandor1632 válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 13, 2019
Jó tanács, én is küzdöttem korábban alapzajjal..
Csillagpontos földelés, tökéletes vezetékezés ellenére is volt, végül meglett a ludas.
UF5408 gyorsdiódákat használok egyenirányítónak, és 200mA össznyugalmi áram mellett nem kevés zajt termentek a diódák 443V feszültség mellett.
Az egyenirányírtó diódákkal párhuzamosan kötött 10nF kondenzátorok teljesen megszűntették nálam az alapzajt.
Max hangerőn sincs semmi alapzajom, még sistergés sem.

Ez esetleg megérhet egy próbát nálad is.
(#) csa7684 válasza sandor1632 hozzászólására (») Nov 13, 2019
Igazad van. De egyenlőre a kimenő trafó kivételével ne fedjük hogy egy alacsony költségvetésű erősítőről beszélünk. Azért raktam a kimenetre egy 200 ohmos ellenállást.
(#) csa7684 válasza sandor1632 hozzászólására (») Nov 13, 2019
Nekem is gyors diódák vannak benne. Ezenkivül a fettes tápegység 50v - ot ejt.
(#) sturbi válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 13, 2019
Az első képen 6P3sz-e, a másodikon, ha jól látom talán 6P7sz-ek vannak bedugva, milyen csövekkel van végül is. Elég nehezen hihető, hogy 10 W-on ilyen négyszöged van, még tisztán rezisztív terhelésen is. 100 Hz-en milyen?
(#) sturbi válasza Mócsing hozzászólására (») Nov 13, 2019
Az amúgy nem loudnessnek, hanem fiziológiai szabályozásnak van a logaritmikus sáv elején (kis hangerőn más a fül érzékenysége a frekvencia függvényében , ha nem kötöd be, nincs ott. Igaz, manapság ezt hívják loudnessnek, mi csak az állandó magas és mély kiemelést hívtuk így (bekapcsolhatóan a loudness kapcsolóval).
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2019
(#) csa7684 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 13, 2019
Első képen 6p7s. A másodikon 6l6gc amivel a mérés is történt. A két kép között 1 hónap telt el meg sok kísérletezgetés. Azt hiszel amit akarsz.
(#) sturbi válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 13, 2019
Nagyon jó az a trafó, azt hiszem.
(#) CHZ válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 13, 2019
mayky kimenő szuper, van itt más is aki tekerget (drágábban), de csak álmodhat ilyen minőségről.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2019
(#) csa7684 válasza CHZ hozzászólására (») Nov 13, 2019
Igen ez így van. Nem is találkoztam előtte ilyen hangzással.
(#) MacGiver válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 13, 2019
Fordítva.
(#) sutemenyx hozzászólása Nov 14, 2019
Kesz az egyik regent-ből atalkitott erosito monoblokk.
(#) sutemenyx válasza sutemenyx hozzászólására (») Nov 14, 2019
- Allen Bradley főtápszűrő ellenállások
- Takman REX előfokszűrő ellenállás
- Ohmite AG végcső katódellenállások
- minden más ellenállás Takman REX

- ROE táp és katodbypass elkók
- Miflex KPCU csatolók
- Tesla EL34-ek
- Tungsram ECC85 feketeanódos

- 1mm ezüstözött réz vdh tömör vezetékezés szekunder oldalon
- 1,5mm ipari tömör réz vezeték a primeroldalon

- alapszintű kácsás rca, banán és iec aljzatok
(#) sutemenyx hozzászólása Nov 14, 2019
65mA végcső nyugalmi áram

Átvitel:
8Hz...20kHz (-1dB)
5Hz...33kHz (-3dB)
4W-on

És 16-18Hz-től már szép a szinusz

Torzitasok 4 és 8 watton 1kHz szinusznal:
(#) sutemenyx hozzászólása Nov 14, 2019
4W-on -60dB harmadrendű felharmonikus, 8W-on meg kívül esik a mérési hibahatáron. Szóval a torzítás 0.1% alatt. Minden NONFB-vel. És így néz ki egy 18Hz szinusz:
(#) tunerman válasza sutemenyx hozzászólására (») Nov 14, 2019
Gratula - látom jól működik a no NFB PP erősítő elve
TJ.
(#) deklinacio válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 14, 2019
A szinusz helyett inkább a 20 és 100 Hz-s négyszög választ tedd már fel légyszives. Az megmutatná a mélyátvitelt is. Javaslom, hogy csökkentsd az erősítő átvitelének felső frekvenciáját, mert akkor csökkenne az IMD, valamint a hangja kicsit símább lenne. Szívesen látlak vendégül egy összehallgatásra, mikor is meg is mérhetnénk az erősítőd torzítását, átvitelét, s hallgatási tapasztalatot is gyűjthetnénk. Keress meg magánban, ham érdekel a lehetőség.
(#) deklinacio hozzászólása Nov 14, 2019
A múltkori differősítős fázisfordításra visszautalva írom, hogy én is építettem egy ECC88-as csőből fetes áramgenerátorral egy fázis fordítót, ami egy szimmetrikus előfok része. A tápfesz 180 Volt, az anód ellenállások 27k-sak, a katódun a feszültség 3,6V. Az egyik rácsot a földre kötöttem, a másikat unbalanszed jellel hajtottam. A kimeneten a két jelet differenciál módban megvizsgáltam. A fotón a kimeneti jelek láthatók, és azok összegei. Nálam az anódról jövő ljelek színtje nem tudom miért, de egyforma. A szkóp 200mV/Div érzékenységre van állítva. Egy ilyen mérés el tudja dönteni azt, hogy egy fázisfordító alkalmas-e fázisfordításra, vagy nem. Az áramkörben negatív visszacsatolás nincs. Ezt az áramkört egyesek hosszú katódos fázisfordítónak is hívják.
(#) deklinacio válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 14, 2019
Az alkatrészek ára nem biztos, hogy jelentősen befolyásolja a kapott hangminőséget. Viszont a kimenő trafó minősége fontos, és úgy látom jót választottál. Csak egy érdekesség: két barátommal meghallgattunk 5 féle Dark Side of The Moon LP-t, CD-t, DSD-t, stb. Egyik sem szólt úgy, mint a másik,pedig egy felvételről készült az összes kiadás. A megszólalások között nagyobb volt a különbség, mint egy drága, és egy olcsó erősítő között. Lényeg a jó és korrekt kapcsolás. A kivitelezés másodlagos, sőt harmadlagos. Egyébként szép az erősítőd.
(#) tunerman hozzászólása Nov 14, 2019
Idézet:
„Lényeg a jó és korrekt kapcsolás. A kivitelezés másodlagos, sőt harmadlagos.”

Ez a magyar elektroncsöves erősítők építésének az egyik mélypontja.
(#) sturbi válasza sutemenyx hozzászólására (») Nov 14, 2019
Nagyon ügyes cucc, nem kizárt (nem kritikaként mondom), hogy kevés visszacsatolással is érdemes lenne kísérletezni kicsit.
(#) sturbi válasza deklinacio hozzászólására (») Nov 14, 2019
"Lényeg a jó és korrekt kapcsolás. A kivitelezés másodlagos, sőt harmadlagos."
Ezt azért gondold át még egyszer. Ki mondja meg, hogy mi a jó és korrekt kapcsolás? A bevált kapcsolások értelemszerűen kizárólag a sorozatgyárthatóság szempontjait tartják szem előtt, egyedileg készített erősítőknél értelmezhetetlen megközelítés. A kivitelezés kulcs kérdés, Te is tudod (szem előtt tartva, hogy ez nem feltétlenül pénzkérdést takar).
(#) bta válasza tunerman hozzászólására (») Nov 14, 2019
Itt csak egyetlen dolog tuti: mindig van lejjebb. De hálistennek, az igényesebbnek mondott elektroncsöves erősítőépítés nem kizárólag abból áll, ami az interneten látszik belőle.
(#) bta válasza sandor1632 hozzászólására (») Nov 14, 2019
Sarus vagy más néven villás csati...
(#) bta válasza deklinacio hozzászólására (») Nov 14, 2019
Idézet:
„két barátommal meghallgattunk ... LP-t, CD-t, DSD-t, stb. A megszólalások között nagyobb volt a különbség, mint egy drága, és egy olcsó erősítő között.”

Nahát, hogy mik vannak... Az LP és CD két külön világ, nincs itt semmi látnivaló. Talán csak annyi, hogy a CD illetve DSD hangképét "elméletileg" hasonlóbbnak vélnénk, mint amilyen a valóságban szokott lenni.
(#) sutemenyx válasza sturbi hozzászólására (») Nov 14, 2019
Miért lenne érdemes?
(#) sturbi válasza sutemenyx hozzászólására (») Nov 14, 2019
Csak összehasonlítás miatt gondoltam és csak akkor, ha könnyen, rongálás nélkül kivitelezhető a próba, láthatóan kiváló az erősítőd, nem akartam kötözködni.
Nyugodtan ki lehet hagyni a "nem" szavakat a hozzászólásomból:"Nagyon ügyes cucc, kizárt (kritikaként mondom), hogy kevés visszacsatolással is érdemes lenne kísérletezni kicsit."
(#) csa7684 válasza deklinacio hozzászólására (») Nov 15, 2019
A mélyhangok teltek erőtelyesek és pontosak. Dinamikus hangzás kristálytiszta magasakkal.
(#) sturbi válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 15, 2019
Eszméletlen jó, a 10 Hz tető egyenességén (görbületlenségén) látszik, hogy a fázismenet is hibátlan, nagyon profi ez az erősítő.
(#) Cinema válasza deklinacio hozzászólására (») Nov 15, 2019
Ez nem szép jel, kicsit kisebbre kell venni, hogy értékelhető legyen.
A jó fázisfordító kb. eff. 30-60V-nyi(!) jelet alacsony torzítással képes átadni, itt ezt nem látni, hogy ténylegesen mekkora?
Az összegeik nagyjából nulla, mert ugye ellenfázisú jelről van szó, ez rendben lenne.
-
A kivitelezés fontos, hogy az alapvető dolgokat betartsuk. Földelés, árnyékolás, testelés.
Azonos minőségű alkatrészek minden pozícióban, nem pedig találomra(fülre?) válogatva, ilyen olyan alkatrészek az eltérő pozíciókban.
(Legalább az ellenállások 1W-os,1%-os fémrétegek, ahol csak lehet, persze.)
-
De mindenki azt csinál, amit akar, Én nem akarok befolyásolni senkit sem.

Üdv!
Következő: »»   2137 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem