Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2188 / 2208
(#) debe válasza pucuka hozzászólására (») Feb 27, 2020
Attól mert egy kondinak azonos a dielektrikuma, attól még lehet igen csak eltérő típusú. Vagy az induktivitásában, vagy fegyverzeteinek anyagában és kivitelezésében (fémgőz/fólia), vagy a maximális áramimpulzus, stb-stb. tekintetében jelentős eltérések vannak - csakúgy, mint persze hangban is.
A magasabb frekis kondenzátor pedig ne valami ócska kerámia (magas ppm-el) legyen, hanem legalább valódi fólia fegyverzetű és alacsony önindukciójú típus.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2020
(#) pucuka válasza debe hozzászólására (») Feb 27, 2020
A ppm -nek egy csatoló (szűrő) kondenzátor esetében nem sok jelentősége van jól megválasztott érték esetén, az esetleges induktivitás értéke sem igazán meghatározó a nagyjából 100 kHz felső frekvenciáig. (csak számolj egy kicsit) Nagyobb frekvenciákon, ahol számottevő lehet a soros induktivitás, pedig a kondenzátor típusválasztásánál kell figyelemmel lenni. Kerámia kondenzátorok jósági tényezőjével 10 nF -ig nemigen szokott gond lenni, ilyen szempontból a többrétegű, szinte általánosan használt 100 nF, vagy annál nagyobb kondenzátoroknál fordul elő.
Érdemes a kondenzátor gyártók adatlapjait böngészni, jobbaknál megadják a tgδ mellett a soros induktivitás értékeit is.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2020
(#) Karsaypeter válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 27, 2020
Kedves EcoPityu!

:"A-osztályú kimenőtrafóm gyári van, a Videotonokból, ha két ilyet összeborítok, akkor a teljes „gyári” szimmetria mellett kapok egy ellenütemű kimenőtrafót!"

Kérdezném nagy tisztelettel; bevált ez a megoldás? Én is régóta töröm a fejem egy ilyesmin,de akkoriban szakértő írások nagyon lebeszéltek róla! Sajna azóta ágynak estem,de ez kísérlet kedvéért erőt veszek magamon s szívesen visszaigazolnám Önnek a sikeres kísérlet nálam elért eredményét.....!
Engedje meg, hogy ezúton gratuláljak színes polihisztori egyéniségéhez!
Tisztelettel Karsay Péter karsaypeter@freemail.hu
(#) TAttila77 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 27, 2020
Mintha Dys-Cus féle hülye baby panelek lennének. Hű.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2020
(#) Ódenka válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 27, 2020
Valóban, teljesen kiköpött olyan.
Az enyém így néz ki, könnyű összetéveszteni őket...
Még a csövek száma is stimmel. Ja nem.
(#) TAttila77 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 27, 2020
A teleföld árnyékolás majdhogynem semmit sem ér és ráadásúl még hibát-gerjedést is okozhat, mivel minden egyes fólia- még az átlagos vastagságú kommersz üvegszálas poliészteres nyáklemeznél is- jó pár pikónnyi kapacitást tesz a test felé. Csak nagyon érzékeny speciális stúdió mikrofon előerősítők esetén (ott is elvétve) és spécibb RIAA-k esetén alkalmazzák, de nagyon meggondolva. Nem? De. Dehogynem. ((Aztán mikor beletekintettem egy valódi Telefunken és egy igazi Avalon Design stúdió előfok/ kompresszorba, megfigyelhető volt az is, hogy ahol árnyékoló fóliát használnak ott a nyák legyalább 2mm vastag és a réz vastagsága is legalább háromszorosa a normál mezei nyákénak. ))
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2020
(#) TAttila77 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 27, 2020
"vándor elektromérnők"? Az meg mi fán leledzik? Milyen az? Biztosan jön-megy. De elég f...úl lett magyarítvaja lágé. De még ez ez is ok. De az hogy A Scanspeak hangszóróknál tart, na ott a bibi. Egy igazi mai felső kategóriásnak kikiáltott hifi cucc komolyabb átvitelű és jóval profibb hagsugárzó egységeket alkalmaz. Nem beszélvea valódi igazi audiophile rendszerekről. Úgyhogy erről csak úgy nagyon haloványan ennyit írok. Még egy régebbi DUNAUDIÓT és egy bármilyen DYNAUDIÓ termékét is többre tartom a Scan Speaktól. Messziről gyütt ember sokmindent mond. Én nem hiszek ilyen csodaszövegeknek.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2020
(#) MacGiver válasza jani1987 hozzászólására (») Feb 27, 2020
Szerintem nem sok értelme van. Egyének és ízlések.
(#) MacGiver válasza sandor1632 hozzászólására (») Feb 27, 2020
Ezt a felépítést tudja egy amatőr reprodukálni?
(#) MacGiver válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 27, 2020
Idézet:
„Messziről gyütt ember sokmindent mond”

Pontosan.
(#) TAttila77 válasza MacGiver hozzászólására (») Feb 27, 2020
Nem reklám egyáltalán! Na ezért is kár bármi saját tapasztalatot bármi érdekeset megírni. Ti meg itt Radfordoztok, meg ARC-ztek. Azokkal jöttök meg a 20cm-is vackeráj vezetékeitek hangjával. Na az a reklámotok igazán, nem tapasztalatcsere! Vajon hogy látsz ebben reklámot ?? Ha én reklámozok valamit az nem így történik. Mifelénk.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2020
(#) sandor1632 válasza MacGiver hozzászólására (») Feb 27, 2020
Én is amatőr vagyok, csak sok időt rááldozok a kísérletezésre.
Reprodukálás alatt mire vagy kíváncsi?

Ha a 3 kondi típusára, akkor orosz K75-10 470nF, Jantzen Superior z-cap 680nF, Remix piros csíkos stiroflex 10nF.

Az én rendszeremben ez a kombináció adott kielégítő eredményt.
Nálad, a te füleddel összeválogatva korántsem biztos, hogy ez a kombináció a nyerő, így csak tippként kezelendő!
(#) MacGiver válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 27, 2020
Elnézést kérek. Rossz helyre címeztem a mondandómat. Esténként gyorsan átnézve a topicot hibázhatunk. Bocs!
(#) TAttila77 válasza MacGiver hozzászólására (») Feb 27, 2020
Akkor el van nézve.
(#) MacGiver válasza sandor1632 hozzászólására (») Feb 27, 2020
Idézet:
„Az én rendszeremben ez a kombináció adott kielégítő eredményt.”

Ez a lényeg.
(#) MacGiver válasza sandor1632 hozzászólására (») Feb 28, 2020
Abszolút SEMMI információ..Duma.
(#) TAttila77 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 29, 2020
Nem unod még?? Csak úgy mellèkesen kérdezem.
(#) sandor1632 válasza MacGiver hozzászólására (») Feb 29, 2020
Ezt biztos nekem címezted??
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2020
(#) sandor1632 válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 29, 2020
Trollkodik, egyszerűen hagyjuk figyelmen kívül!
(#) Ge Lee válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 29, 2020
Látod hogy nem, ha unná nem csinálná. Nem figyelem annyira, de már vagy négyszer tüntették el a topiklakók (valószínűleg azért mert a kutyát nem érdekli), most ötödszörre is ott van, biztos azt gondolja hátha akadt akinek nem sikerült időben elmenteni a nagy művet. Akit netán érdekel majd kérdez, vagy utánajár, azaz innentől kizárólag az olvasóközönség hergelése, bosszantása céljából láthatjuk újfent.
(#) TAttila77 válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 29, 2020
Ennyire azért nem a világ csúcstechnikája a csövezés hogy egy ilyen vackot ennyire ajnározni kéne. Röhely.
(#) jordskott hozzászólása Feb 29, 2020
Sziasztok! Gázosság mérésnél mennyi az anódáram növekedés aminél még jónak minősíthető egy cső?
(#) pucuka válasza jordskott hozzászólására (») Feb 29, 2020
A vezérlőrács áramát kell mérni, ha néhány, max 10 µA nél nagyobb, akkor hibásnak minősíthető.
(#) jordskott válasza pucuka hozzászólására (») Feb 29, 2020
Azt nem tudom mérni, mert ebben a csőmérőben egy 1Mohm-os ellenálás van sorbakötve a negatív rácsfeszültséggel amit alapból egy " gázosság" nyomógomb rövidrezár. Gázosság nélkül mennyi anódáramváltozás ami még ideálisnak mondható egy csőnél?
(#) pucuka válasza jordskott hozzászólására (») Feb 29, 2020
Nulla vezérlőrács feszültségnél a maximális, adatlapon írt anódáramot kell mérni.A rácslevezető ellenálláson feszültség méréssel tudsz áramot mérni. Ha gázos a cső, akkor az 1 MΩ -s ellenálláson a negatív rácsáram előbb utóbb elzárja a csövet, de biztos sokkal kisebb anódáramot tudsz mérni, mint az adatlapi nulla volthoz tartozó anódáram.
Az 1 MΩ -os ellenállás rövidre zárása esetén biztos, hogy a rács előfeszültség 0 V, ilyenkor a az anódáram maximum, a rövidzár megszüntetésével a max anódáram lecsökken, gondolom ha ez 10 % -nál nagyobb (bár ilyen adatot nemigen láttam) a cső hibás, élettartam vége.
Ipari csöveknél is a max rácsáramot adják meg.
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2020
(#) jordskott hozzászólása Feb 29, 2020
Szerintem nem tudtam jól megfogalmazni a kérdést.
A nyomógomb alaphelyzetben rövidrezárja az 1Mohm-ot, a beállított negatív rácsfeszültséget megkapja a cső és mérhető az anódáram. A nyomógomb megnyomásakor a rövidzár megszünik az 1Mohm-on és a negatív rácsfeszültség ezen megy keresztül. Mit kell látni az anódárammérőn, ha jó a cső ill ha vacak?
A legtöbb gyári csőmérőben így van megoldva a gázosság mérés, de nem tudom minek kell történnie, mert annyira nem vagyok járatos?
(#) pucuka válasza jordskott hozzászólására (») Feb 29, 2020
Ha mindkét esetben közel ugyanazt az anódáramot méred, akkor jó a cső, ha jelentősen eltérőt, akkor hibás. (egyszerűsítve a választ)
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2020
(#) Ge Lee válasza jordskott hozzászólására (») Feb 29, 2020
10%-ot írnak, de nem mindegy milyen csövet mérsz, mert ez az 1 megás dolog pl. végtriódánál alapból sem működik. Le kell kötni a rácsot a katódra (0 Ug), és addig kell emelni az anódfeszt a disszipációs határon belül, amíg kapsz egy olyan anódáram értéket amit részben pontosan meg tudsz mérni, részben könnyen le tudsz olvasni a cső adatlapjáról. Ezt az értéket elteszed, és ha majd sok év múlva ez lecsökken a 60-70%-ára akkor új cső állja a helyét.
Mondok saját példát, 6H13C-nél Ua=45V Ug=0V 150mA a katalógusadat (egy csőfélre). Mértem 30db csövet ami 60 mérés (újak), volt köztük 4db 145mA körüli, az összes többi 150 és 180mA között volt, és akadt köztük 1db 200mA-es is.
Végezetül mutatok egy konkrét csőmérő rajzot, meg az elvét. Trafó 25V-os szekunderrel, aminek van egy leágazása 6,3V-nál, ez fűti a csövet. A rács le van kötve a trafó aljára, a katód meg megkapja a 25V AC-t egy soros ellenálláson és egy potin keresztül, a potin eső feszt meg méri egy skálázott DC műszer.
(#) jordskott válasza pucuka hozzászólására (») Feb 29, 2020
Nagyon szépen köszönöm a választ! Erre voltam kiváncsi. Bocsi, hogy ilyen nehézkesen sikerült körbeírnom a témát!
(#) Ge Lee válasza jordskott hozzászólására (») Feb 29, 2020
A teljesítmény triódákat nem tudod így mérni, ugyanis ha sorba kötöd a ráccsal azt az 1M ellenállást, durván le fog csökkenni a rácsfesz, ezzel együtt durván meg fog nőni az anódáram.
Következő: »»   2188 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem