Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2202 / 2208
(#) djhans válasza TAttila77 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
Szia. Nagyon szép lett. Belsejéről is tennél fel képet?
(#) TAttila77 válasza djhans hozzászólására (») Ápr 10, 2020
Itt van, de pár napja betettem már.

IMG_2361.JPG
    
(#) TAttila77 válasza TAttila77 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
Amit épp hogy látsz, a belső kettes alu hordozólemezen, jobboldalt a fűtőtrafó, amin helyet kapott a DC fűtés nyákja is a kapocstáblája felett.(SM65 hiperszil) Baloldalt pedig a 7H-is Hammond folytó figyel. Minden fűtőtekercs középmegcsapolású, még az 5U4G-jé is. Amit nem látsz, az az előfok 6SN7GT-k fűtéspotenciál emelése, amit egy általam gyártott kis forrlécen állítottam össze és a fűtőtrafó és a folytó között helyezkedik el.
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2020
(#) csa7684 válasza TAttila77 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
Visszatérve az SE erősítőkhöz én is építgetek épp most egyet
(#) TAttila77 válasza csa7684 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
Te barnítottad be a trafókat és te gurítottad?? Miféle cső lészen ott majd? Hát az enyém kisebb lett, ahogy a tiédet elnézem. tetszik.
(#) csa7684 válasza TAttila77 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
A trafók Mayki mester művei
A barna szint én találtam ki hogy vegyüljön a saszival
(#) TAttila77 válasza csa7684 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
Milyen csöveiddel lesznek?
(#) csa7684 válasza TAttila77 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
Tungsram807 és Mullard EF86
(#) csa7684 válasza csa7684 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
Egyenirányító 5c3s blec plate
(#) MacGiver válasza csa7684 hozzászólására (») Ápr 10, 2020
black plate
(#) Cinema válasza csa7684 hozzászólására (») Ápr 11, 2020
Jók a színek!

Üdv!
(#) Kicsa hozzászólása Ápr 16, 2020
Sziasztok! Hosszú idő után sikerült elővenni a GU 50 SE erősítő építését és egy kis problémába ütköztem.
Felteszem a kapcsolási rajzot és a nyák terveket valamint képeket a kész áramkörökről.
6H8C meghajtó csövekkel,GU50 végcsövekkel épült,valamint egy egyenirányító 5U8C van bent,amit most kénytelen voltam helyettesíteni egy graetz-híddal. (Egyszerűen eltört a cső a foglalatban,vennem kell másikat,ez felel majd a lágyindításért)

Légszerelve egy csatorna működött már próbára,terveztem hozzá panelt de valami gond van.
A táp panel rendben van,megvan a 90V feszültség a 6H8C fűtésének felemelésére,a 380 V, a 250 V és a -40 V is OK.

A baj a végfoknál van,a GU 50 5-ös és 1-es lába 1 Ohmmal földre van kötve. Ez az ellenállás elégett egy pillanat alatt, 3 W-os típus volt. Kicseréltem 5W-osra de még nem kapcsoltam be az erősítőt,rá kellene jönni a hiba okára. Egy-egy meghajtó és végcsövet tettem be,egyelőre egy oldalt teszteltem. A csöveket áttéve,a másik oldalnál is elszállt az ellenállás.

Van ötletetek,hogy hol keressem a hibát? Teljesen kezdő vagyok,ez az első csöves erősítőm,de szeretném működésre bírni. Csövek nélkül a foglalatokban a fűtőfeszültségek rendben vannak.

Köszönöm szépen előre is!
(#) CHZ válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Előfeszültség maximra volt állítva? Kevés a - 40V, kb -60V kellene.
6H8C SRPP erősítése is kevés lesz.
(#) Kicsa válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Nem volt maximumra állítva,nem is foglalkoztam azzal az értékkel.
Kb 1/3 állásban volt a potméter,a -40 V pedig olyan -46 V körüli érték a tápon mérve,terheletlenül.
Már a lábkiosztást is nézem,hátha ott van valami gubanc,a 6H8C alján jól vannak jelölve a lábak,de a GU50 esetében nem olyan könnyű a beazonosítás.
(#) CHZ válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Ha azonnal égett, akkor nem a magas nyug. áram miatt, lehet valami elkötés is.
Egyenirányító csővel kisebb anódfeszültség, si egyenirányítással jóval több, nyugalmi áram beállításához több negatív fesz. kell. Indításkor mindig maximális előfeszültséget állíts be.
(#) CIROKL válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Amennyiben azonnal elégett akkor ott elkötés van vagy egyszerüen nem jó a cső lábkiosztása ,mindaddig még nem ellenőrizted a helyes lábkiosztászt addig ne kapcsolj feszültséget rá,viszont anno nálam olyan is előfordult hogy a csövön semmi nem látszott de belül csonttá volt égve ,magyarul zárlatos volt .
Igy a csöveket is érdemes megvizsgálni hogyha netán használtan vetted ,ki tudja ki mit követett el vele!

Ennek müködni kell sok éve épittem kb 10 éve s még mindig jó .

Bővebben: Link
(#) Cinema válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
A végcső bekötése megfelelő? Fordítva is betehető a cső(!) a foglalatába, fűt, de nem működik! - Illetve az anódfeszültség így zárlatba kerül az 1Ohm-on keresztül és az azért sül meg!
Először ezt kell ellenőrizni, majd csak magában a végcső munkapontját kell beállítani, nem kell előcső addig!
Tessék megjelölni a jó csőpozíciót!
Ha most már OK, akkor lehet az előcsövet bedugni és ha minden jó, akkor megszólal az erősítő.


Üdv!
(#) Kicsa válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Sziasztok,köszönöm szépen a segítséget,próbálok egyben mindenkinek válaszolni.

A panelek feszültség alá kapcsolva,csövek nélkül a következő értékek alakulnak :
253 V a G2 rácsfeszültség,399 V az anódfeszültség.
Előfeszültség értéke -44 V így,hogy ráakasztottam a két panelt. Ezt a panel bemenetén mértem,ez érkezik a tápból. A potméterrel viszont,a GU50 2-es lábán mérve kb -4V és -7V között tudom állítani csak az értéket. Nem tudom,de nekem ez gyanús,hogy valami nem jó.
Annyi változás van,hogy 47 kOhm-os a trimmerpoti,amit be tudtam szerezni.

A végcsőnél a lábkiosztás : Alulnézetben,a láb felől nézve : a paláston lévő üveg kitüremkedéshez legközelebbi láb az 1.es láb. Nagyon közel van a kitüremkedéshez az egyik láb,majdnem egy vonalban vannak,de nem teljesen.Innen óramutató járásával megegyezően növekszik a többi. Jól sejtem? Már átnéztem a foglalat és a panel vezetékezést,az jónak tűnik. De könnyen lehet,hogy fordítva került be a cső akkor.

Jelenleg egy garnitúra használt és egy garnitúra új végcsövem van. A használtból egyet sikerült eltörnöm saját hülyeségem miatt,a maradék egyet pakolgatom ide-oda,azzal próbálom éleszteni.Az újat nem szívesen tenném be egy bizonytalan áramkörben,majd csak akkor,ha stabil az áramkör.

Csövek nélkül feszültség alá helyezve pár perc járás után nem melegszik semmi sem.

A munkapont beállításról van esetleg valami leírás,mit kell mérni és hogyan? Sajnos nem vagyok képben ezzel.

Köszönöm szépen mindannyiotoknak az eddigi segítséget is,remélem,hogy nincs nagy baj és el fog indulni. Az az érdekes,hogy légszerelve elsőre indult az egyik csatorna,pedig sokkal kuszább volt a szerelése.
(#) CHZ válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Idézet:
„A potméterrel viszont,a GU50 2-es lábán mérve kb -4V és -7V között tudom állítani csak az értéket.”

Ez nagyon nem jó, cső halált is okozhatja, ha sokáig erőlteted.
Amíg nincs a cső vezérlőrácsán -44V (szerintem ez is kevés lesz) addig ne is tedd be a csöveket.
(#) sandor1632 válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Fordítva van beépítve a 47µF-os kondid a -ug résznél.
A kondi pozitív kapcsa a gnd-felől kell áljon, a negatívja a -ug felé!
(#) sandor1632 válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
A panekterveden is fordítva van rajzolva, és beültetve is fordítva van!

Így nem csodálom a feszültség esést, csoda hogy még nem durrant el a kondid, ettől függetlenül érdemes kicserélni.
(#) sandor1632 válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
AZ alacsony -ug feszültségedre a feszültség kétszerező a megoldás.

A 47µF-os kondid ezesetben ne 63V-os, hanem 100V-os legyen!
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2020

unnamed.gif
    
(#) Kicsa válasza sandor1632 hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Nagyon szemfüles vagy,köszönöm szépen!
Ki is dobtam belőle a 2 kondit,bár látszólag nincs baja. Kapott két újat,polaritáshelyesen.
Így a feszültség a GU50-es foglalat 2es lábán -40 V,a potméter szélső állásában.
Az nem tudom,hogy ez okozhatott-e ellenállás elégést vagy az a rosszul berakott cső eredménye-e.

Légszerelésnél mindent 5x megnéztem,mi hogyan és hova,de a panel tervezésénél már sajnos átváltottam "rutinra". Minden elkó negatív fele a GND-re megy. Emiatt,a tápágban lévő 1000 µF-es is cserélnem kellett,szerencsére durranás előtt megállt. Pár másodperc alatt felfújta magát de nem pukkadt ki,ez is ugyan erre a hibára vezethető vissza.
(#) Gafly válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Idézet:
„szerencsére durranás előtt megállt”

Akkor a szemeid száma maradt az optimális kettőnél.
Tessék odafigyelni!
(#) sandor1632 válasza Kicsa hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Így van.

Szerintem simán eldurranhatott emiatt az ellenálló, de érdemes átnézni a lábkiosztást, ahogy a fórumtársak javasolták.

Csináld meg a feszültég kétszerezős egyenirányítót amit betettem, és meg lesz a megfelelő feszültséged. A mostani egyeriárányító helyére be tudod vezetékelni, 2 kondi, 2 dióda..

Álltsd be cső nélkül a CHZ által javasolt feszültség értéket a cső 2-es lábánál mérve, majd eztán mehet a cső a helyére, persze csak miután ellenőrizted a helyes lábkiosztást.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2020
(#) TAttila77 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Igen, már csak azért is, mert ekkora kondi nem hinném, hogy durranna, de hogy kifújja a tűzforró olajat papírostól ami benne rejtezik az hétszentség. Aztán súrolhatja a mocskot amit a kondi művel.
(#) CIROKL válasza sandor1632 hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Nem kell fesz kétszerező a 40 volt ba belefér bőven,anno ezt a kapcsolást épitettem ,80mA nyugalmi áram beállitása simán ment ha jól emlékszem olyan 30 -35 volt kellett !
(#) sandor1632 válasza CIROKL hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Akkor ok, nem ismerem a kapcsolást.
(#) CHZ válasza CIROKL hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Csak akkor, ha a tápfesz 400V alatt marad és nem akarja triódába kötve is kipróbálni.
(#) TAttila77 válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 16, 2020
Pedig, ha tudná milyen gyönyörű hangot hallhat triódába kötve???
Következő: »»   2202 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem