Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   109 / 138
(#) pucuka válasza _BiG_ hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Szerintem, ha gázos a cső, akkor az oszcilláció el sem indul. Olyat még nem láttam, hogy a gáz (ha van) melegedésre előjön, kihűlésre felszívódik. (nincs mire)
Az lehet, hogy a cső öregedésével megváltoznak a paraméterei, (meredeksége) és az oszcillációhoz szükséges visszacsatolás, már nem megfelelő. Lehet a visszacsatolás állítgatásával, még életet lehet bele lehelni, de valószínűleg a megoldás új cső.
(#) _BiG_ válasza pucuka hozzászólására (») Feb 21, 2017 / 1
 
Idézet:
„Olyat még nem láttam, hogy a gáz (ha van) melegedésre előjön, kihűlésre felszívódik. (nincs mire)”

Én a régi szakik tapasztalatára hagyatkozhatom, akik egy még nem belevegősödött, de már gázos csővel találkoztak - a végcsövek voltak a fő hunyók, hiszen azok voltak erősen igénybe véve (az egyenirányítón kívül). A tapasztalt jelenségeket is leírták (viszonylag normál indulás, majd később a melegedéssel torzítás és túlterhelés). És azok pontosan passzolnak a fórumtárs tapasztalatához: elindul(gat), de utána leveri a tápot. Öreg cső nem tesz ilyet magától, pont a csökkent emisszió miatt nincs is elég anódárama.

A fémek képesek gázokat elnyelni magukban, miközben kihűlnek - például a palládium a saját térfogatának 800-szorosát képes elnyelni hidrogénből, ha felmelegítve a gázba tesszük és abban hűl ki. Igaz, a hidrogén bármibe behatol. De a többi gázfélét is el tudják nyelni a fémek, hűlés közben. Pl. a bronz szereti benyelni az oxigént, ettől rideggé, törékennyé válik.
De ahogy írtam, a csőgyártás során a nagyfrekis kiizzítás is a gázok felszabadítását szolgálta a fémalkatrészekből, miközben szivattyúzták a csöveket. Nem csinálták volna, ha nem lett volna fontos.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
(#) pucuka válasza _BiG_ hozzászólására (») Feb 21, 2017 / 1
 
Nekem sajnos nem kell a régi szakik tapasztalataira hagyatkoznom, van saját is, főleg adócsövekkel. (sőt, csőgyártási tapasztalat is, igaz csak tanulmányi, és szakmai látogatási szinten)
Tény, hogy a nagy igénybevétel csökkenti az üzemidőt. Jellemző példa erre a PCL85 esete a régi csöves korszakból, valamint az ECH84 esete. Mindkettő erősen igénybevett cső volt, A javítás az esetek többségében csőcsere volt.
Egy szabadonfutó oszcillátor is erősen igénybe veszi a csövet, hamar elkopik. Többnyire rácsáramos munkapontban dolgozik, ez stabilizálja a rezgés amplitúdóját.
Tehát sokkal valószínűbb az élettartam vége, mint egy gázosodás, ami egyébként látható nyomot hagy a getteren.
De meg is lehet mérni, ha katalógus adatokkal összehasonlítjuk, a mért rácsáram, és meredekség adatokat. Ehhez még nem feltétlen kell a katódnak tönkremennie.
(#) BRUT hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
Elökerestem a Trióda adatait:

Output Power 13 kW
Maximum Frequency 150 MHz
Cooling Water
Plate Dissipation 6 kW
Filament Voltage 6.3 V
Filament Current 65 A
Peak Anode Voltage 7.2 kV
Peak Anode Current 2.5 A

Szép teljesitményü.
A munkaóra pedig (enyit üzemelhetett ) olyan 25 000 óra körül lehet.
Fotó a netröl kölcsönözve.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2017
(#) _BiG_ válasza BRUT hozzászólására (») Feb 21, 2017 / 1
 

Tyűha, megértem a nagybetűs hivatkozást....
Mondd magad szerencsésnek, hogy "csak" 65 A fűtés, én láttam olyan példányt, ami 4V mellett 200 A-t szürcsölt be.
Ha 25000 órát robotolt szegény, akkor lehet, hogy a vitrinben a helye.
(#) FordPrefect válasza Sebi hozzászólására (») Feb 21, 2017 /
 
Idézet:
„Nekem a "hidegen megy, melegen áll le" csökkenti a gyanút a csővel szemben.
Csere.
Nem kell akadémikus értekezéseket folytatni. A getter meg sajnos igenis elfárad, neki is van élettartama.
(#) BRUT hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
Igy néz ki a szekrény. Részlet a nagyfrekvenciás generátorrol.

generator.jpg
    
(#) _BiG_ válasza BRUT hozzászólására (») Feb 22, 2017 / 1
 
Nem egy SMD-s szerelvény, az biztos
Fent a fűtőtrafó, lent a nagyfesztáp. Azok a kondik szép darabok, meg az ellenállások is
(#) BRUT válasza _BiG_ hozzászólására (») Feb 25, 2017 /
 
Kértem árajánlatokat Trióda ügyben. Hát nem egy olcsó tétel. 1200 euro körül mozognak.

Közben kisérletezgettem. Tehát,ha a trióda lassan elhasználódik akkor azt ugy tudom picit áthidalni,ha az anód feszt megemelem. Igy akkor már létrejön a kielégítő hegesztés. Tulajdonképpen ez igy is lett kitalálva. A rajzon látható is,hogy a nagyfeszültségü trafó tirisztorokkal van megtáplálva. Potival lehet beállitani a kivánt feszt. Viszont nekem már akkora anódfeszültségre van szükségem, a megfelelö hegesztés létrejöttéhez,hogy a biztonság kiold. Ez valószinüleg a tuláram miatt jön létre. De megtörténhet az is,hogy valahol átüt a negyfesz a testre,hisz már több mint 3Kv nál tartok . Tehát lehet defektes a trafóm,a nagyfesz kábelem,az egyenirányitó egység,stb.
(#) GPeti1977 válasza BRUT hozzászólására (») Feb 25, 2017 /
 
Az ilyen nagyfrekis fólia hegesztő pontosan mire jó? Mivel jobb mint az ellenállásos? Illetve mivel önrezgő nem kelt zavart, illetve mekkora kisugárzása van?
(#) _BiG_ válasza BRUT hozzászólására (») Feb 25, 2017 / 1
 
Nem próbálod tesztelni a csövet gázosságra, paramétereket mérni, hogy lásd, jó-e még a cső egyáltalán?
Az anódfesz emelése nem egy jó megoldás. Az adócsöveknél főleg limitálják az anódfeszt a frekvencia függvényében: minél nagyobb a frekvencia, annál kisebb lehet az anódfesz.
A másik, hogy ha a katód esetleg már emissziószegény, akkor a megemelt anódfesz elszipkázza a teljes töltésfelhőt a katód körül és a cső telítésbe megy, az anódáram nem változik tovább, illetve hatalmas termikus zajt kezd termelni. Ez a zaj energiát visz el, viszont a rezgőkörök nem fogják meg (nincsenek ráhangolva), így az ezt alkotó áramra nincsenek hatással, viszont a tápot terheli.
(#) pucuka válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 25, 2017 /
 
Régen, az őskorban, mikor nagy divat volt a "nájlon" esőköpeny, ilyenekkel dolgoztak, hegesztették össze a kiszabott elemeket. Persze ezt az eljárást máshol is használták, -ják, pl. tejes zacskó lezárására.
A megfelelő nagyságú nagyfrekvenciás tértől a műanyag dielektrikum a veszteségi tényezője miatt megolvad, és összeheged. Persze csak a különböző, a célnak megfelelő formájú hegesztő fej alatt.
Ezek az ISM sávokban dolgoznak, többnyire 27 MHz sávban. Sugároznak is rendesen, de van előírás a mértékére. Használatuk árnyékolt helységben lehetséges.
Ha az egészségügyi határértékre gondolsz, akkor azt az egész rendszer kialakításánál használt árnyékolással oldják meg a hegesztőfej körül is.
Csak ami kijut a hálózaton, meg az egyéb RF lyukakon, az okoz zavart más rádió hálózatoknak, jelesül CB -k nek modell, és játékirányítóknak. Persze ez már nem egészségügyi kategória, nomeg CB se sok van már. Attól még a zavarsugárzási szabványok élnek.
Ehhez hasonló berendezéseket használnak reuma terápiás célokra, biztos ismert a "mosogatórongy" módszer.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2017
(#) pucuka válasza BRUT hozzászólására (») Feb 25, 2017 /
 
Mint írtam, a visszacsatolással is lehet játszani, ideig óráig segíthet, de a vége a csőcsere.
(#) BRUT válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 25, 2017 /
 
Laminat tubusok hegesztésére használják. Pl. fogkrém tubus.
(#) granpa hozzászólása Feb 27, 2017 /
 
Találtam egy ГП-5 (GP-5) csövet. Tudom, mi ez, de mire lehetne értelmesen használni. (30 kV, 2 mA!)
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Röntgen gép anódját szabályozni?
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Színes TV (a kigyulladós) ballaszt csöve volt ugye?
Sokmindenre nem, de mint egy egyszerű triódát talán lehetne használni játszásiból. Értelmes dologra nem hiszem.
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Igen, annak maradékából vettem ki. Megkapja egy gyűjtő.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Tápja nincs meg véletlenül? Egy ideje olyanra vadászom.
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Talán megvan, nem berheltem szét. Mire jó ennek a tápja?
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Színes TV sorkimenő + nagyfesz. De ha rákötöd a csövet, röntgensugarak is jönnek! És mivel nincs rajta a képcső, mint terhelés, csak úgy rákötve tönkre is mehet.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2017
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Legalább megtudjuk, hogy gyémánt-e a fülbevaló, vagy üveg.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Attól függ melyik típusú készüléké. Menjünk át privátba.
(#) granpa válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
'Szinte", ez a lényeg. Nekem többször sikerült.
(#) silent15 hozzászólása Feb 27, 2017 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni hogy ki mit tud az 5u9c csőről? Nem találok róla se adatlapot se mást pár kínai képen kívűl. Bővebben: Link
Nagyon masszívan néz ki , duódiódának néz ki, jó lenne felhasználni.
Köszönöm
(#) szikorapéter válasza silent15 hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Kivételesen majd én segítek: 5C9S néven keresd meg a drágát.
(#) silent15 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Létezik hogy anódfeszültségre csak 75V ot tud? Áramra azt írják 180mA.
(#) szikorapéter válasza silent15 hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Én 1,7KV-ot látok max feszültségnek.

Mod.:
Bocs,van abban igazság amit mondasz :
Idézet:
„Filament voltage,V 5
Filament current,A 2,7-3,3
Anode voltage,V 75
Anode current,A 0,18
Anode power,W 12
Socket type rsh6
Max.reverse anode voltage,kV 1,7”
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2017
(#) szikorapéter válasza silent15 hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Sok kapcsolásban elég magas feszültségeken jár,így gondolom az általam nézett 1,7KV a tényleges határadata. "Csak egy minta kapcsolás"
(#) silent15 válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Impozáns darab és akkor bírja azért, ki fogom próbálni
Következő: »»   109 / 138
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem