Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2300 / 3949
(#) Tarbur válasza Tarbur hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Úgy látom a link valamiért nem jó. Talán most: Bővebben: Link
(#) kokimy hozzászólása Máj 3, 2014 /
 
Egy tranzisztoron keletkező disszipált teljesítményt hogyan számolom ki?
Pl: Uce=100V, Ic=0,1A.
Így ebben az estben a EB, és BC nyitófeszét, azaz 1.2V*100mA, azaz 0,12W? Vagy másképpen kellene? Köszönöm!
(#) nedudgi válasza kokimy hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
A teljesítmény az átfolyó áram, és a rajta levő teljesítmény szorzata. A nyitófeszültségek nem számítanak. Tehát 100*0,1 = 10 W.
(#) kokimy válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 

Olyan sok?
Mert greatznél úgy számolok, hogy diódanyitófesz*2*átfolyt áram.
(#) nedudgi válasza kokimy hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
A feszültségesés és az áram szorzata melegíti az alkatrészeket. Ebben az esetben, ha jól értelmezem amit írtál, a tranzisztoron 100V feszültség van, és 100mA áram folyik át rajta.
(#) kokimy válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Bővebben: Link
Mennyit kerestem a kérdés feltevése előtt, de itt van az igazság...
Tehát minden esetben az átfolyt áram, és a félvezető PN átmenetének a feszültsége.
(#) nedudgi válasza kokimy hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Nyitóirányú áram esetén igen, az eszközön a nyitófeszültség esik. A tranzisztorodon azonban 100V van, Te írtad.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) Raspun hozzászólása Máj 3, 2014 /
 
Hello!
Teljes mértékben kezdő vagyok. Eddig még nem foglalkoztam elektronikával.
Most kezdeném el.
Ezt a tutorial-t olvasgattam: http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/nyolc_labbal_i_resz.html
Az ott látható ATMEL ATtiny45-ös processzort venném meg.
Kérdéseim:
1.Ha az ott látható módon csinálnám a leírtakat kellene-e forrasztanom?(pl.kábelt LED-hez)
2.Ez olyanféle kábel mint ami a képeken látható?
http://www.hestore.hu/prod_10027629.html
(#) kokimy válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Uce feszültség. Azaz a kollegkor és emmiter között, de a CE-n akkor is kb 0.7V esik... Nem?
Azaz így 0,7*0,02=0,14W
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) nedudgi válasza kokimy hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Nem. A tranzisztoron akkora feszültség esik, amit a tápfeszültség, a külső alkatrészek, és az átfolyó áram határoz meg. Ez lehet akár a teljes tápfeszültség is.
(#) nedudgi válasza Raspun hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
A forrasztást ritkán lehet megúszni. Ennél a hobbinál kötelező.
Kezdetben ilyen dugdosós próbapanel és vezetékkészlet megteszi, de ezekkel maradandót nem lehet alkotni - a szállítást már nem biztos, hogy elviseli egy összedugott áramkör.
Ha mikrokontrollert tartalmaz egy áramkör, az abba való programot is be kell égetni - ez is komoly beruházás lehet.
(#) Raspun válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Akkor az ilyen jellegű kábelek jók?
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) Raspun válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Mi a különbség a forrszemes NYÁK és a próbapanel között?
(#) nedudgi válasza Raspun hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
A forrszemes nyákon forrasztással állítjuk össze az áramkört. A dugdosós panelnál össze van kötve a foglalat egymás feletti 3-5 foglalata,.
(#) Raspun válasza Raspun hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Az általam belinkelt tutorialban a dugdosós megoldást használják?
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
(#) gaben110 hozzászólása Máj 3, 2014 /
 
Sziasztok!
Elkövettem azt a hibát hogy a Philips HTS3180 tipusi házimozim 8 ohmos mélysugárzó hejére rákötöttem 4 ohmos málysugárzót és kikapcsolt,azóta viszakapcsol pár másodpercig kirja a dolgokat a kijelzőre és sípol egyet a táppanel és kikapcsol, lekötöttem a végfok panelről a táp vezetékeket de úgy is ugyanez a jelenség, táppanel kivezetéseit megmértem mindenhol megvan a feszültség ami fel van írva a panelra,dvd lemezt felpörgeti sípol egyet a táp és kikapcsol kezdődik előről.. szerintetek mi mehetett tönkre?Miért kapcsol ki ha semi nincs rákötve és ujra vissza?Valahol zárlat lehet ?
Köszönöm!

Kép0156.jpg
    
(#) mlaci79 válasza Raspun hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Igen "bedugós" próba panelt használnak.
De mint előttem is írták nem az AVR-el kellene kezdened. Azt írod kezdő vagy. Építs villogót NE555 segítségével. Még jobb lenne tranzisztorral. Ezekhez nem kell külön program és eszköz amivel "beégeted" a programot.
(#) Raspun hozzászólása Máj 4, 2014 /
 
És ez a dugdosós próbapanel hogy működik?
(#) nedudgi válasza Raspun hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Nézd át ezt a topikot.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2014
(#) djhua hozzászólása Máj 4, 2014 /
 
Udv mindenkinek

A 6 kep kozul melyikben van fototranzisztor ?

Koszonom elore valaszotok
(#) nedudgi válasza djhua hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Ez most egy beugrató kérdés? Minek annyi szmájli? Egy pont jobban jelzi a mondat végét.
Átvitt értelemben majdnem mindegyiken van, de egy infra vevőbe integrálva. A 2.képen LED van, a 3. kétesélyes, inkább infra LED.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2014
(#) djhua válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Nekem ebbe a kapcsolasba kene ... es melyiket tudnam azok kozul valasztani ?

Az IRE5 helyett .
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2014
(#) nedudgi válasza djhua hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
A kép forrását is megadnád, hogy ne kelljen keresni?
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2014
(#) djhua válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
(#) zenetom válasza djhua hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Szia!
Idézet:
„melyiket tudnam azok kozul valasztani”

Valószínűleg egyiket sem, talán a 3. képen lévőt, de az szerintem inkább kék LED. A többi képen infra vevő IC-k vannak. Esetleg ha tudnál a 3. képről jobb minőségűt készíteni (ahol látni, mi van a NYÁK-ra írva), akkor kiderülhet milyen alkatrész.
Szerk.: elvileg ilyen paraméterűt kell beraknod: Bővebben: Link.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2014
(#) nedudgi válasza djhua hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Egyik sem jó. Az infravevő szűrő áramkört tartalmaz, ami akkor ad ki jelet, ha a neki megfelelő frekvenciával szaggatott, megfelelő hullámhosszú fényt kap.
Neked közönséges infra fototranzisztor kell.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2014
(#) djhua válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Koszonom szepen . Akkor meg keresgelek egy ket fiokban ..
(#) zoka hozzászólása Máj 4, 2014 /
 
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy 2db AAA elemről működő LED-es kerékpárlámpát szeretnék Li-ion akkuról hajtani. A két elem, ha nagyon új állapotban van, akkor sem ad 3,2V-nál több feszültséget, míg a Li-ion akku maximum 4,2V-ot ad. A 3,2V-nál 0,15A a lámpa áramfelvétele, kipróbáltam 4,2V-ról is, nem halt bele, de az áramfelvétele felugrik 0,2A fölé is, és félek, hogy hosszú távon nem bírná.
Na most én nem akarok mindenféle step down konvertereket beletenni, mert hely sincs neki, valami disszipatív megoldással fűteném el azt a felesleges 1V-ot. Ha beleteszek egy soros előtét ellenállást, olyan értékkel, hogy a lámpa 4,2V táp esetén csak 0,15A-t kapjon, úgy jó lenne?

Köszi!
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Jó lehet. Biztos választ csak akkor lehet adni, ha tudjuk, milyen típusú LED van benne, és hány darab.
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Hello! Tegyél bele egy vagy két 1N400x diódát sorba.
Következő: »»   2300 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem