Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2948 / 3945
(#) Stewe válasza trickentrack hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Ha valóban hibrid IC kiszolgálására készült, akkor a legnagyobb keresztmetszetű, és legkisebb menetszámú, vagyis a legkisebb ellenállású tekercs(ek) lesz a szekunder.
A primer is lehet, hogy több tekercsből áll, ezeket esetleg sorba és párhuzamosan is lehet kötni, mert régen gyakran készültek 2 db 110V-os tekerccsel. Ezeket 220(ma már 230)V esetén sorba kell kötni a tekercselési irányt figyelembe véve. Készülhetett a primer leágazással is, különböző hálózati feszültségekhez, ez tovább bonyolítja.
(#) P4pir válasza Stewe hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat. Ez nem olyan rovarcsapda lenne, hanem éjszakai rovar megfigyeléshez, gyűjtéshez fénycsapda .
(#) Baxi válasza Pafi hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
jaja, Én voltam. Segítség nem jött, de rájöttem mi okozza a hibát. Azaz hogy nyitva maradt a fet D-S közt. Utána járok annak IC-nek hol lehet beszerezni. Köszönöm szépen
(#) Hercooles hozzászólása Feb 20, 2017 /
 
Sziasztok! USB-ről szeretnék táplálni egy 5V 0.5A ventilátort, de elegendő lenne alacsonyabb fordulatszám is, tehát kb. 3.5V környékéről táplálnám.
Az alábbi kalkulátor szerint ezt egy 10 és 20 k ohm-os ellenellással elérhetem (3.33V).

Hosszú távon megoldás lehet ez? Ellenállásból bármelyik megfelelő lehet, vagy figyelni kell a teljesítmény értékére is? Ha igen utóbbiból milyen érték szükséges minimum?

http://www.ohmslawcalculator.com/voltage-divider-calculator

Köszönöm
(#) teszti hozzászólása Feb 20, 2017 /
 
Sziasztok!

Mi a különbség az LM358 (op-amp) és Lm393 (comparator) között? Lábkiosztásuk azonos. Csereszabatosak?
(#) RoliNyh válasza Hercooles hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Kipróbáltad már, hogy a ventilátorod működik -e 3.5V környékén?
(#) Stewe válasza Hercooles hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
A feszültségosztás nem ilyen egyszerű!
Hiába van meg üresjáratban a 3,3V , semmi esetre sem fog a ventilátor hajtásához elegendő áram folyni. Úgy csináld meg a számítást, hogy a motor ellenállása az osztó alsó tagja, vagyis neked előtét-ellenállást kell bekötnöd. Szépséghibája, hogy ez a terhelésnek is függvénye.
Sokkal egyszerűbb lenne egy kisebb teljesítményű ventilátort beszerezni, ami nem terheli csutkára az USB port tápstabilizátorát!
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
(#) Stewe válasza teszti hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Egyik komparátor, a másik műveleti erősítő..... innentől kezdve a kérdést sem értem.
A műveleti erősítőnek szép egyenletes arányos működési tartománya van, a komparátor drasztikusabban működik, ennek utána kell olvasnod!
(#) madzagos válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Az akku fixen volt bekötve a kapcsolásba.
(#) Stewe válasza Hercooles hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Ha a ventilátor ellenállását 10ohmnak tekintjük, akkor egy 3,3 ohmos előtét-ellenállással ~3,8V feszültség esik rajta, az összesen 13,3ohm-on folyik ~ 376mA. A teljes teljesítmény leesik 1,88W-ra, és ebből az ellenálláson hővé alakul majdnem 0,5W (minimum ilyen ellenállás kell), és a 2,5W-os ventilátorod fele teljesítménnyel dolgozik. Kár vele bíbelődni.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
(#) zamatőr válasza madzagos hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
A rajzon és a panelon is fix . A "megszakítás" csak a próbára vonatkozik. Első kérdés, hogy a 2x10 led jó-e. A tranzisztorok és "környezete" csak a töltést és visszajelzést végez
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
(#) madzagos válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Rendben.
(#) trickentrack válasza Stewe hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Ha jól emlékszem, akkor az erősítő hátulján volt is egy kapcsoló, amivel lehetett kapcsolni 110 és 220v között.
(#) ttindian válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
A motor a lenti kép , és én így egyenirányítottam csak mind az 5 ágát. 12V-os hatalmas motor, átmérője körülbelül 12cm, hossza 10cm. Kompresszorral fújatva tolt egy ilyen kütyüt amelyben egy 3.7v ceruza akku van . A legerősebb szélben nem éri el a töltéshez szükséges feszültséget, 0.6V hiányzik.
Egyebet nem tudom mit írhatnék róla, nagyobb lapátokkal sem pörög gyorsabban, áttételhez tényleg hatalmas lapátokra lenne szükség amit nem bírná el az állvány amit bütyköltem neki.
(#) sany válasza trickentrack hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Szia!
Szerintem mérd le az egyes kivezetések közötti, ellenállást egy multiméterrel. Mert így csak találgatni lehet. Mondjuk először kezd a szürke és fekete, majd a sárga és a narancs közötti vezetékkel.
(#) vargaf válasza trickentrack hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Az nagyon jó, hogy lassanként megtudjuk a transzformátorról amire szükség van az azonosításhoz. Ezelőtt 6 órával kértem, hogy mérj meg minden kivezetést:
Kivezetések azonosítása
Most sem látom még az adatokat, pedig más is írta, hogy mérjél.
(#) RoliNyh válasza ttindian hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Ha a piros kivezetés hozzáférhető, bontsd szét, szigeteld le, és a maradék két tekercset kösd sorba helyes irányban, így dupla kimeneti feszültséged lesz, amit egy sima egyenirányítóhíddal egyenirányíthatsz.
Ha szükséges utána a feszültségszabályozást még meg kell oldani...
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
(#) ttindian válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Nem hozzáférhető, préselt a motor háza(meleg hegesztés ). De ha sikerülne is 9-10v-bol rengeteget kel elfűtsek, hogy 5v-al maradjak.
(#) RoliNyh válasza ttindian hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Nem elfűteni kell, DC-DC konvertert kell használni.
Ha valóban nem bontható (még roncsolással sem), az pech (én azért bepróbálkoznék)...
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
(#) teszti válasza teszti hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Egy opampot lehet komparátorként használni? Pl. ha azt szeretném hogy egy bizonyos feszültség alatt jelezzen, azt mindkettővel meg lehet tenni? Pl. 2.5V a referencia, ha alatta van a fesz, akkor meghajt egy ledet.
(#) pucuka válasza teszti hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Természetesen lehet műveleti erősítőt használni, de egy LED közvetlen meghajtásával problémáid lehetnek.
Levest lehet villával is enni, csak egy kicsit babrás
A komparátorok kimenetén általában egy nyitott kollektoros tranzisztor van, így egy LED (vagy egy relé) meghajtása viszonylag egyszerű.
Egy komparátor úgy van tervezve, hogy nem reteszelődik, műveleti erősítőknél ezt a tulajdonságot neked kell figyelni.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2017
(#) teszti válasza pucuka hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Ez azt jelenti, hogy ha műveleti erősítőt használok akkor a led nem fog magától kialudni, ha megnő a feszültség a referencia fölé?
(#) madzagos válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
A 2x10 led jó. A töltő áramkört nem tudtam még összehozni.
(#) slimcolt válasza pucuka hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
"Egy komparátor úgy van tervezve, hogy nem reteszelődik" -- Ezt kifejtenéd? Még sosem hallottam.
(#) slimcolt válasza teszti hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Lehet. Ugyan úgy hiszterézist is tudsz hozzáadni.
A komparátorok gyorsabbak (nincs belső kompenzáció).
(#) kenikl válasza kenikl hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Sziasztok,

ma megint megmértem a két erősítőt. Most mindenféle hangszóró és bemenet nélkül.
Az amelyiken a nagyobbik "T" alakú hűtőborda van annak kb. 0,045mA az áramfelvétele. Amelyiken a kisebb annak kb. 0.3 mA. Van valakinek ötlete mi okozhat ekkora különbséget?

Köszi a segítséget.
(#) Bakman válasza kenikl hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Ugyan egyforma alkatrészeket vettél de a gyakorlatban nincs két egyforma (gyártási szórás). Az is lehet, hogy az egyik gerjed egy picit igaz, az jóval nagyobb áramot szokott generálni. Márásekkel hasonlítsd össze a kettőt, hátha alapon.
(#) kenikl válasza Bakman hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Abban esetleg tudnál segíteni mit mérjek és hol?

Az ellenállásokat már kimértem mind annyi amennyi az értékük mind a két nyákon.
Ha az TDA-kat kell mérni akkor mit kellene ellenőrizni?
(#) Hercooles válasza Stewe hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Egy laptop hűtőventilátoráról lenne szó. Nem mai gép. Már elejétől fogva nem volt az igazi a hűtése.
Kb 60°C-os cpu hőmérsékletnél kezd el pörögni a venti, majd ismét kikapcsol a visszahűtötte erre a tartományra a procit. A venti rendesen működik, mert nagyobb terhelésnél megfelelő légáramot biztosít, csak mindig túl későn kapcsol be.
Annyira hogy a vga le is döglött (persze a takarításra annyira nem volt figyelve). Egy ismerős elintézte a reflowt (+paszta, gappad, takarítás), de az elégtelen hűtés miatt félő hogy hamarabb le fog dögleni ismét.
A készülék mára szinte csak szövegszerkesztésre, netezésre lenne használva nincs csúcson járatva. Ezért arra jutottam mi lenne ha a venti folyamatosan menne. 5V-on túl hangos és felesleges, viszont 3.5-4V körüli tartományban megfelelő légáramot biztosítana a venti és a hangja is elviselhető.

Ötlet erre? Köszönöm
(#) gyoran válasza Hercooles hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Szia

Én végiggondolnám, hogy két soros 1N400x (x=1-8) diódával 500 mA-nél darabonként kb ,9 V esik.
5V-2x,9=3,2 V marad a motorra. Ha ez kevés, akkor játszani kell a diódákkal (Mondjuk egyik Schottky vagy Ge)
De sem az ellenállás, sem a dióda nem ad áramfüggetlen megoldást.
Kereshetsz valami low drop stabilizátor IC-t is, de 3,6V 5 Voltról már szűkös. 5-ről 3,3 V-ra én is használok.
Végül marad a favágó megoldás: Tranzisztor emitterkövetőként, a bázisra az ellenállásos osztó (kívánt fesz plusz kb 0,7V) Emitter és föld közé a motor. Kel valami jó tranzisztort találni. De ez már kutatás, kísérlet.
Mondjuk én is azzal kezdeném, hogy egy labortápról megnézném , mekkora is az a feszültség, amit generálni kell.
Következő: »»   2948 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem