Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2989 / 3945
(#) rettung hozzászólása Ápr 25, 2017 /
 
Esetleg valami, valahol jobban fog melegedni?
(#) vargaf válasza rettung hozzászólására (») Ápr 25, 2017 /
 
Ennyi az egész, igen. A tápegységből annyi áramot vesz fel amennyire szüksége van. A hálózatból felvett áram arányos a kimeneten folyó árammal. Nem fog jobban melegedni.
(#) rettung hozzászólása Ápr 25, 2017 /
 
Nagyon szépen köszönöm!!!!!!!
(#) Pafi válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 25, 2017 /
 
Márpedig igenis értelmezhető feszültségkülönbség. Ideális műveleti erősítőre ez éppen nulla, de minden más esetben eltérhet nullától. Én pedig még sosem vettem ideális műveleti erősítőt. Te igen?
(#) Pafi válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 25, 2017 /
 
Vagy egyik sem. Akár még jól is működhet az OPA sebességétől és a kialakítástól függően, akár lineáris akár kapcsoló üzemmódban. Persze oszcilláció esetén sokféle probléma adódhat.
(#) tbarath válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 25, 2017 /
 
Ha hülyeséget írok javíts ki nyugodtan, nincs ebből probléma
(#) Josi777 válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 26, 2017 / 2
 
Nem azt mondtam, hogy nincs, hanem azt, hogy NEM értelmezhető. Van az ideális és van a reális (igen, egy csomó dolog miatt. pl. nincs végtelen feszültség erősítés, nincs nulla hőfokfüggés, nincs nulla deltaU/deltaT, nincs végtelen tápfesz, stb.), ennek ellenére mégsem értelmezhető. Az ideálisnak nincs, a reálisnak elhanyagolhatóan kicsi. Amelyiknél lehet vele számolni, az nem műveleti erősítő, még ha annak is próbálja valaki hívni. Én ezt így tanultam és már a gondolatára is karó volt a jutalom, ha valaki ilyesmire mert vetemedni, hogy feszültségkülönbséget keresett 2 bemenet között. Ezt belém verték, mint ahogyan azt is, hogy az alkatrészeknek nincs lábuk, hanem kivezetésük van, és sorolhatnám. De ha szerinted van értelmezhető feszültség, akkor te használd így, nem vitatkozok, ki tudja, talán fejlődött már annyit a tudomány, hogy már lehet vele számolni, de ezidáig nincs róla tudomásom. De szerintem szigorlaton ne hangoztasd, mit lehessen azt tudni
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Sziasztok,jó reggelt!

Az lenne a kérdésem ,hogy van egy egyszerű tápom ami 230 Ac -ből 9 Volt Dc -t csinál.Na most ezt szeretném minimum 15 de maximum 32 voltra emelni.lehetséges e és hogyan?Válaszotokat köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
(#) sdavid96 válasza abcdabcd hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Pákám meg ónom az van. Multimétert ebay-ről rendeltem, szerintem kb. két hét múlva megjön. Köszi a segitséget.
(#) vargham válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Lehetséges. A hogyan az függ a kialakításától. (trafó vagy kapcsolóüzemű) Jelenleg mekkora áramot tud leadni? Az emelt feszültségű verziónak mekkora áramot kell tudnia leadni?
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Hát egy régi magnóból szettem ki. Jelenleg 9 voltot tud leadni és 15 vagy 32 voltot szeretnék.Őrolla lenne szó.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Hát hogy kapcsoló üzemű vagy sem aszt sajna nem tudom
(#) nedudgi válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Kapcsoló üzemű, ez a transzformátor méretéből egyértelmű.
Gyakorlatilag reménytelen az átalakítás. Mit szeretnél azzal a 15(32) volttal kezdeni?
(#) Pafi válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 / 1
 
Idézet:
„Nem azt mondtam, hogy nincs, hanem azt, hogy NEM értelmezhető”

Ez az ami extrán értelmetlen. Van de nem értelmezhető?!? Nem vagy tisztában az értelmezhető szó jelentésével. Értelmezem neked a bemeneti feszültséget: bemeneti feszültség az invertáló és neminvertáló bemenet potenciáljának különbsége. És csak akkor hanyagolható el (mint mérnöki közelítés, nem pedig mint alapelv!) ha már valaki biztosított róla, hogy teljesül a stabilitási kritérium, és a vizsgált frekvenciasávban a nyílt hurkú erősítés sokkal nagyobb mint zárt hurkú erősítés osztva a kívánt számolási precizitással. Plusz még az offset feszültség hatását is ellenőrizni kell hogy elhanyagolható-e. Ez része a tervezési feladatnak. Viszont ha eleve nem foglalkozol azzal, hogy létezik ez a feszültség és nem nulla, akkor esélyed sincs a tervezés során rájönni hogy van-e stabilitási tartalék, van-e kellő erősítés az adott áramkör megfelelő működéséhez.

Egy OPA adatlapján minimum 5 jellemző van, ami csak a (differenciális) bemeneti feszültséggel együtt értelmezhető.

Amikor én tanultam, technikusi szinten sem volt megengedhető azt feltételezni hogy nincs bemeneti feszültség, számolni kellett a nyílt hurkú erősítés frekvenciafüggésével.

Köszönöm szépen a jóindulatú figyelmeztetést, de én szigorlaton már legfeljebb a vizsgabizottságban leszek jelen, és ha valaki olyat talál mondani, hogy nem értelmezhető az OPA bemeneti feszültsége, az biztos hogy nem távozik diplomával.

Idézet:
„Amelyiknél lehet vele számolni, az nem műveleti erősítő, még ha annak is próbálja valaki hívni. Én ezt így tanultam és már a gondolatára is karó volt a jutalom, ha valaki ilyesmire mert vetemedni, hogy feszültségkülönbséget keresett 2 bemenet között. Ezt belém verték”


Az ilyen ember nem érdemli meg a tanár nevet szerintem. Egy barátom ki is rúgatott egy tanárt (BME-ről) ennél kevésbé súlyos hibákért.

Lehet hogy tanítani kellene a diákokat, nem pedig verni? A Puskásban a legjobb tanárunk vezeték helyett hol madzagot, hol derótot mondott, mégis pontosan értettük. Tőle tanultam meg például, hogy mi a gradiens.
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Egy végfok meghajtására kellene amibe egy tda1512q ic van. Ha jól olvastam az ic adatlapját 15 és 35 volt között működik. Remélem jól olvastam.
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Az igazság az ,hogy elindult 9 volttal is de a 15 volt lehet hogy többet hoz ki belőle teljesítményileg.Nem tudom jól gondolom?
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
(#) nedudgi válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Egy ekkora táppal legfeljebb fülhallgató végfokot érdemes működtetni.
(#) micimacko válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Sima lemezes (EI) transzformátor, nem kapcsolóüzemű. Csak a 4 dióda és 4 kerámiakondi, meg egy biztosíték ül a panelen. Mérete kicsi, mert kicsi a teljesítménye...
(#) nedudgi válasza micimacko hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Sólyomszem. A körítéssel nem foglalkoztam, csak a mérettel.
(#) micimacko válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Nagyon pici szerintem ez a trafó ehhez a végfokhoz. Nagyobb trafó kellene mind feszültségileg, mind teljesítményileg...
(#) micimacko válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Az előbb volt egy teljesen hasonló a kezemben, csak annak volt "egy kis" szaga, meg fekete színe...
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Akkor ennek a trafónak lehet növelni a szekunderét? Érdemes?
(#) micimacko válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Ha tekersz rá még pár menetet, a feszültsége nőni fog, de a teljesítménye nem. Nagyobb feszültségen kisebb áramot vehetsz ki belőle. P=U*I, ahol -jelen esetben- P állandó, U nő, I csökken... Keresni kell egy komolyabbat, ezzel (ehhez az alkalmazáshoz) nem érdemes foglalkozni.
Ha jól sejtem, 24W-os erősítő építhető belőle, én egy 10-12V 50VA-es trafót keresnék erre a célra.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Igen egy 24W-os erősítőről van szó. Már megépítettem ,szól is szépen.Csak akkor normális tápot kell néznem.Köszönöm a segítséget.
(#) micimacko válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Rendes táppal jobban fog szólni
Minden jót!
(#) gazspe hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Sziasztok!
Alkalmas ez a kapcsolás átméretezve 100 mA-ra egy 555 és egy teljesítmény FET kihajtására?
(#) Stewe válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 26, 2017 / 1
 
Átméretezni felesleges, alkalmas rá, de a galvanikus leválasztás hiánya miatt az áramütés veszélye fennáll, ahogy a rajzon is ott van.
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 26, 2017 /
 
Most próbáltam ki a laptopom tápjával az erősítőt.A táp 65WA 19.5V és 3.33A. Azzal sokkal jobb.
(#) gazspe válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Köszönöm, 300V-ot trimmel tovább, nem fog senki hozzányúlni. 15V-os párhuzamos zénerrel hogy lehet 12V a kimenet (15V is jó, csak megzavart)?
(#) Stewe válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 26, 2017 / 1
 
A rajzon szereplő 12V valószínűleg egy számított vagy mért érték, 300mA terhelésen. Stabilizálva nincs, a valóságban biztos, hogy el fog térni, de egy 555-ösnek meg fog felelni.
A 15V-os Z dióda szerintem azért van ott, hogy az üresjárási feszültség ne emelkedjen az egekbe.
Következő: »»   2989 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem