Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   141 / 2486
(#) Magorh hozzászólása Máj 6, 2008 /
 
Üdv,

Olyan problémával állok szemben, hogy csináltam kettő mikrofon erősítőt egy TDA7052A végfokkal.

Az egyik jó hangosan szól, a másik viszont sokkal halkabban. Elviekben ugyan olyan a felépítésük. Gyakorlatban kicsit különbözik, mert próbanyákon készítettem...

Válaszotokat előre is köszönöm.



(#) Ginuwine válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
akkor egy 100-120wattos mélynyomóhoz elég nekem egy 30wattos erosito????mert nemhiszem el mert amugy van az automagno ami 4x40watt es nembirja rendesen a 120wattos subwoofert mert régen volt 2x100wattos erősitönk es azon volt jou es azert akarok vagy olyan 90-100wattos erősitüőt késziteni de szerinted akkor egy 100-120as mélyhez elég lenne egy 40es erősitő???előre is kosz
(#) Ginuwine hozzászólása Máj 6, 2008 /
 
de akkor egy 40wattos erősitővel semmit sem érek ha a magnónk is 4x40watt legfeljebb egy subwooferszűrőt lehetne belelökni a ládába
(#) bandikala hozzászólása Máj 6, 2008 /
 
tok neked adni egy 55w os eősítő rajzot ha kell!Egyébként sztem elég 30w mert ha teljesen kihajtod a woofert akkor "szétveri" a házat.
(#) Ginuwine válasza bandikala hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
nekem autoba kel az erosito es jou lenne egy kicsit jobban meghajtani a subwoofert pl egy 80as erositovel de olyan erosito kene amihez nemkel semmi tap hanem csak siman ra az auto akumlatorjara vagy olyan erosito amibe mar bevan epitve a tap elore is kosz
(#) szilva válasza Ginuwine hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
12V-os táppal hídkapcsolású erősítővel az elméleti maximum 2 ohm-on 144W, 4 ohm-on 70W. A gyakorlatban kb. 110W- tal (2 ohm) és 55W-tal (4 ohm) lehet számolni, mint elérhető maximummal.

Ennél nagyobb teljesítményekhez már kell segédtápegység, ami a 12V-ból előállít nagyobb tápfeszültséget az erősítőnek. Egy ilyen tápegység megépítése nem kis feladat, jobb, ha veszel készen egy erősítőt, ha nem elég az 55W 4 ohm-on.
(#) sound.man válasza Ginuwine hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Én nagyobb erősítőt tennék bele me egy 30w-ost sztem simán túl fogod hajtani mert kevés lesz a hangszórónak ebből következik h fog torzítani hangszórót fogja nyírni és az erősítő lehet le is ég. Jah és 100w-os erősítőt táp nélkül kocsiba nem nagyon lehet akár mit csinálsz.
(#) Ginuwine válasza sound.man hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
hat toom hogy tap nelkul 100at sosem erek el de gondoltam hatha megkerdem nemkerul nekem semmibe es azert is gondoltam hogy 30watt erosito az nemeleg mert az lefog egni es a repro is torzitani fog legalabb egy 80as kellene egy 100-120as ladahoz de itt egy link ehez is kel tap mert ahoz oda van irva hogy + zdroj
link: http://www.avelmak.sk/index.php?lm=595&pg=det&article=32571
(#) proli007 válasza Magorh hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Szia!

Hát akkor az mégsem egyforma!A próbanyák nem lehet oka.

Ha torzítatlanul szól a halk, akkor a visszacsatolásban kell keresni a különbséget. Kondi-ellenállás kisebb-nagyobb...

üdv! proli007
(#) Magorh válasza proli007 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Addig már eljutottam a hibakeresésnél, hogy a végfok az jó. A mikrofon erősítőben van valahol a hiba...
Nehezíti még a dolgom, hogy nincs kapcs. rajz és így kicsit nehézkes..
-Az értékek jók.
-Összekötések is...
(#) proli007 válasza Magorh hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Hello!

Mi az, hogy nincs kapcsirajz? Hát rajzold ki!
Nem hiszem, hogy tíz ellenállásnál több van benne

üdv! proli007
(#) Magorh válasza proli007 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Nah, csináltam egy gyors skiccet...

Még annyi kiegészítésképp, hogy nem 5v-al táplálom, hanem 9-ről.

bla_bla.JPG
    
(#) proli007 válasza Magorh hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Hello!

Nincs itt baj, (azon kívül, hogy a rajz így elég rosszul néz ki) viszont a bekerikázott résznél hiányzik egy ellenállás (47k...100k vagy valami.)

Mérd meg az erősítését.
"Parasztosan", ha nincs generátorod:
Kis trafóról, két ellenállással leosztod a feszt, 1:1000 (100kohm/100ohm) arányban, ezt beadod és a kimenetén meg megméred mennyit ad.

üdv! proli007
(#) Magorh válasza proli007 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Nem szépségversenyre készült.

Elvileg megtaláltam a hibát. A potinál lévő kondin el van nyomtatva az érték.

Azért köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza Magorh hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Hello!

Szóval azért még néhány alkatrész hiányzik a rajzodról R6-C6. Az enyémről, meg a T2 tranyó kollektorából, a 100pF-os kondi.

Ha a C6 piros kondi nincs benne, akkor az erősítése 10 alatt van. Most így kb. 40dB. Ja, és a C1-nek is kicsi az 1uF.

Nem a szépségverseny számít, hanem az érthetőség!

üdv! proli0007
(#) szilva válasza Magorh hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Gondolom, a visszarajzolásba csúszhatott hiba, és a jobb oldali tranzisztornak nem a bázisáról, hanem az emitteréről megy a földre a 2.2uF.

(Hú, de átláthatatlan így, mindjárt visszarajzolom rendesen)
(#) proli007 válasza szilva hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Hello!

Igazad van, így is jó!

üdv! proli007
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
No, ha nem tévedtem, akkor ez lenne a rajzon. Szóval ott bal alul szerintem a 2.2µF rossz helyen volt rajzolva, valamint nem igazán értem a kimeneten a 220k soros ellenállást. Az nem 220 ohm akart lenni véletlenül?

(Egyébként ez egy számomra szokatlan elrendezésű erősítő, ilyen, mikrofon- illetve lemezjátszó vagy magnóhangszedő előerősítőket én inkább olyanokat láttam, ahol a jobb oldali tranzisztor PNP típus.)

100_3071.png
    
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
(Bakker, mitől lett ez a PNG ekkora bazinagy... na, majd kapok érte egy figyelmeztetést)
(#) Magorh válasza proli007 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Köszönöm. Akkor a Te rajzod szerint megépítem újra rendes nyákra..

Köszönöm.

Ui.: C1 helyére akkor mekkora menjen?
(#) proli007 válasza Magorh hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Hello!

Én egy 22µF-o kondit tennék.

üdv! proliaa7
(#) sentinel hozzászólása Máj 6, 2008 /
 
Szasztok, tudna valaki segíteni? TDA 7490-hez keresnék rajzokat, ha valaki épített vele végfokot , minden tapasztalatot,észrevételt szivesen veszek
(#) Magorh válasza proli007 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
És az mitől lehet, hogy nagyon kattog?
(#) sprofan válasza sentinel hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Adatlap, kapcsoási rajz, NYÁK rajz (pdf):
Bővebben: Link
Igaz, 2 oldalas, de én egyoldalast nem találtam.
(#) sentinel válasza sprofan hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Köszönöm ha nem találok egyoldalast akkor megpróbálkozok vele
(#) proli007 válasza Magorh hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
Hello!

Mit jelent az, hogy kattog? Zajos, zavarjeleket szed össze, gerjed?

Hát ennél láttam már kimunkáltabb kiszajú erősítőt is.
De szerintem, ha nem vagy elégedett vele, akkor nézz körül a hálón, biztos van jobb kapcsolás is. És azt elég gondosan, kiszajú félvezetőkből, és gondosan árnyékolva, jó táppal kell megépíteni. Akkor számíthat az ember sikerre.

(Az "Amatőr keverő - mi a véleményetek?" topikban, nemrég volt egy link moduláris keverőről, abban ha jól emlékszem elég kimunkált előerősítők vannak.)

üdv! proli007
(#) djloui hozzászólása Máj 8, 2008 /
 
Van egy érdekesség ezen a végfok kapcsoláson, még pedig az hogy a végfetek, és a meghajtó rész külön tápról megy sőt a meghajtó résznek is külön kis egyenirányítója van. Na most, ha én ezt megcsinálom és a meghajtónak ugyan azt a +-70v-ot adom ami a végfetekhez megy ugyan úgy fog működni mint a normál erösítőknél?
Valaki esetleg megcsinálta már ezt?
(#) szamóca válasza djloui hozzászólására (») Máj 8, 2008 /
 
Szia djloui!
Nekem az a véleményem hogy azért van különválasztva a meghajtófokozat tápellátása, hogy nagy kivezérlésnél a végfokozat áramfelvétele miatt eső feszültség ne "szoljon "bele a meghajtásba.
Ezért nem célszerű összekötni a két tápágat.
(#) ber-45 hozzászólása Máj 8, 2008 /
 
Sziasztok!
Ha valaki amatőr, akkor én az vagyok.
Szeretnék az autómba egy erősítőt!
Tele van a tököm az ilyeszgetéssel, hogy olyat ne vegyél, meg amolyat se vegyél, stb......!
Az lenne a kérdésem, hogy válal -e valaki erősítő gyártást??
(#) oregtamas0202 válasza ber-45 hozzászólására (») Máj 8, 2008 /
 
Üdv BER. Miért akarsz minden áron csináltatni erősítőt, ha készen is lehet gyárit ,JÓT olcsón is kapni?Öreg Tom.
Következő: »»   141 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem