Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2211 / 2486
(#) zotya1983 válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Nos most végeztem, kicsit körbenéztem, és persze kiszedtem a sztereó modult is. A táppanelt és annak bekötéseit is átnéztem. A +-92V ot a Híd modul kapja, annak betápja 20A +- oldalt mindegyik ágon dc biztosítékkal védve. A sztereó modul (15 A sín) +- kapja a +-65 v ot.
A táppanelon mindkét oldal külön külön szekunder van, a Low ahogy írtad a Low AC alacsonyabb táp, a másik a magasabb oldal.. Ebben az a jó hogy így lehet külön külön a sztereó panelon indítani egy egy oldalt. Jobban utánanéztem a dokumentációnak, és felbukkant a 4 ohm terhelhetőség is.. Nos itt viszont a 7 pár tranzisztor szub oldalon nem tudom elég e +-92 v hoz. Ott 850W ot ígér a gyártó. Sztereó oldalon ugyanez változik 2X350w ra. A sztereó oldalon egyik felén a kis tranzisztorok vannak megsülve, másik oldal épnek tűnik... Csatolom a képeket, itt vannak mérőpontok is. Itt a 2n 5401 ek szálltak el,de itt ha elindulna a (csaj ránézésre) jó fele, akkor az jó szamárvezető lenne... Méricskélek és akkor a híd felébe bepakolom a kérdéses ellenállásokat is...
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
(#) reloop válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Szia! Elnézve a kormolódásokat, olyan mintha az alkatrészektől független anyag égett volna az erősítőben.
(#) zotya1983 válasza reloop hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
A gondolataimban olvasol, ugyanis a kérdéses tranzisztorokra rámérve azok jók! Ráadásul az erősítő alján végigtapizva koromszerű anyag ragadt a kezemre...
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
(#) reloop válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
A korom általában vezetőképességgel bír, lehet ennek köszönhető valamennyi hiba.
Egy alapos tisztítás nélkül meg sem próbálnám feszültség alá helyezni.
(#) zotya1983 válasza reloop hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Kiemelem a másik csatorna emittereit is, és még majd mérek. A kasztnit külön letisztítom meg a panelokat is denaturált szesszel.Köszönöm mindkettőtök segítségét.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2019
(#) zotya1983 válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 14, 2019 /
 
Még annyit hogy a sztereó csatornánál is csak a védelemnél találtam egy hibás tranzisztort idáig.
Lesznek még meglepik úgyérzem. De kisebb tápról majd ráindítok. Ha kiemelem az emittereket ráindíthatok hogy ellenőrizzem a meghajtás működőképességét?
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Nem "H" osztály, az összetettebb. Az a kaszkódolásnak látszó megoldás a "Sziklai" kapcsolás. Elég gyakori PA technikában. Azért tettek oda is nagy tranzisztort, mert 6 pár tranzisztor már igényel meghajtást rendesen.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Erre rájöttem ki is töröltetem a hozzászólást, mert gáz hogy itt jövök így rá
Már csak rá kell jöjjek milyen megoldást találjak ott ahol felszakadt a fólia Más nincs csak a jumperelés Őszintén szólva nem sok reményt látok, valahogy megérzem ha valami rommá van, azért első körben kisebb tápfeszültségről fogok ráindítani. Megtehetem ezt végtranzisztorok nélkül is? Mondjuk hogy a meghajtók kijáratát megszkópoljam meg a műveleti ic t, hogy egyáltalán eljut e a jel odáig ahová kell.. Aztán van itt mindenféle tekerentyű is egyik a dc offszet a másik mega nyugalmi áramé. Na most hány mV ot állítsak az emittereken ha egyáltalán beindul? A Sztereó panelnél 480mV ot ír az emittereken mérve, ez valós lehet? Használhatom e ezt a beállítást a híd panelnél is?
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2019
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 / 1
 
Semmi esetre sem jó a 480mV. Ott a kapcsolástechnika miatt az nem a 0,33 Ohmokat jelenti. Az már másfél Amper lenne tranzisztoronként. A lényegi részeket lerajzolom neked, de most csak egy papírlapon van skiccelve. Ezt meg épp eszű ember nem tudja követni. A szub rész megvan már, a sztereó panelt még nem néztem át.
Amikor felszakad egy forrszem, főleg ha teherhordozó szerepe is van, érdemes a furatot felbővíteni, és egy sárgaréz csőszegecset tenni bele. Ehez már lehet vezetéket forrasztani, meg elbírja a terhet is. Ha nincs szegecs, szigeteletlen érvéghüvely is jó.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Nem Sziklai, hanem Darlington. Nem látszik minden a képeken, így néha odafantáziálom a hiányzó részeket. Viszont más képen látszanak hiányzó részek.

Egy-két kép kellene a sztereó panel másik oldaláról is.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Csak közbe rápillantok, le kell kövessem majd elvileg 80mV tranyónként gondolom Én...
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Az is sok. Elég a tizede. A 480mV a végtranzisztorok bázisán mérhető, a 10mV pedig a kimeneti ofszet. Elképzelhető, hogy nincs is nyugalmi áram. A meghajtók vígan elviszik az erősítést alacsony kivezérlésen. Ha jól látom, mély szekció 6 végtranzisztorának bázisa 10 Ohmon keresztül van söntölve a kimenet felé. Az pedig azt jelenti, hogy a hetedik tranzisztor dolgozik csak kis jelszinten. A sztereó panelen még keresem ugyanezt az ellenállást, de vélhetően itt is hasonló a helyzet. A 480mV is erre utal.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Ne keresd az a kimenő induktivitás tekercs közepén foglal helyet csatornánként.
A sztereó panelon a 6. tranyó látja el csatornánként az alacsony jelszintű áram/feszültségerősítést a meghajtókkal karöltve. Akkor ezért van több meghajtó bepakolva a sztereóba csatinként...
Ez az a bizonyos zero biasing. Megint tanultam valamit szuper.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2019
(#) bogumil13 hozzászólása Dec 15, 2019 /
 
Sziasztok!
Nem idetartozo kérdésem lenne,mi a véleményetek erröl a hangfalról?Bővebben: Link
(#) zotya1983 válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Olyan mint a wharfedale valdus 500 abban az egyik hangszóró be sem volt kötve
Pepita.. Csak a címke más szerintem... De ne ide ez erősítő, van kereső beírod hangfalépítés hangfal kérdések. Lesz témája... Én nem venném meg!!! Mondjuk én eleve elhatárolódom a hifitől, mert szobában is PA t használok
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2019
(#) bogumil13 válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Irtam oda is,de ugy látom itt nagyobb az életÉn sztereo függö vagyok de nem tudom meghalgatni a közelemben nincs ahol árulnák.Ezért vagyok bizonytalan tudja e amit szeretnék.Nem komolyzenét,pop rockot halgatok szeretem a dinamikus bacccust,)
(#) zotya1983 válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Ezt valóban személyesen kellene meghallgatnod, de ne itt, mert kivágnak bennünket innen, aztán regizhetünk újra más néven. A Valcusnak semmiféle ereje nem volt nálam. De itt más a szoba elrendezése is stb..
(#) bogumil13 válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Oks befejeztem
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Bejelöltem őket. Úgy látom 100 Ohmosak, de csak az árnyalatból gondolom, mert a barna/fekete közti eltérés kicsi. A szub panelen egyértelműen látszik a 10 Ohm, így az valóban zero bias. Annak a 10 Ohmjain 0,3V teljesen megfelelő érték.
A szereó panel csatornánként ugyan annyi tranzisztort tartalmaz (a végtranzisztorokat leszámítva, csak a nem a hűtőre került néhány darab. Viszont ami baj, hogy a bias tranzisztorok nincsenek a hűtőn. Ott vannak csupaszon.
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Azt mondod gyakorlatilag a nyugalmi és a dc offszet bármikor megszaladhat amerre akar?...
Ráindítottam a jobbnak vélt stereo csatorna egyik felére ott rendellenes melegedés nem volt.
Gyakorlatilag a 2sc 4793 az ami kicsit tüzesebb volt a többinél, ott az emitter láb és a traqnyók Sa 1943 kollektor láb közt -53V ot mértem. Azért ennyit mert kisebb tápról indítottam és izzóval.
a sztereó panelon igen azok 100 ohmosak. A monón pedig 10-10 a kérdéses ellenállások.
ŰGyakorlatilag ki tud lengeni annyira a biasing a sztereó panelon hogy felborul az offszet, és akkor rotyognak az ellenállások a meghajtásnál?
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2019
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Akkor a 2n5401 sort fel kéne tenni bordára? A tranyók mellé? Csak nem tudom mennyire tolerálná a dolog a kihuzalozgatást...
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Az ofszettel nincs baj, sőt teremben használva talán a nyugalmi sem mászik el sokat. Nekem mániám a hőmérséklet stabilitás, mert főleg hangszererősítőkkel vagyok kapcsolatban. -20°C tól +40°C ig kell stabilan menniük. Ott egy ilyen hanyagság gond.
Mindig oda lyukadok ki, hogy egy erősítő meghibásodásakor a legfőbb ok mindig a tervező hanyagsága. Bombabiztos erősítő nincs.
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Bekarikáztam a bias tranyókat.

bias.png
    
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Oké akkor a darlingtonok. Előtérbe helyezem a szub csatornát, 1 lőszerrel egyszerre csak 1 vadat ejtsünk. Tudom muszáj volt képbe jönnie de mégsem, mert hiába csak hasonlítanak mégsem ugyanaz a két topológia báár mondhatjuk akár egyformának is őket. A szub panelen 6-12 mV közt van a kijárati dc szint emitterellenállások nélkül. Tehát a végtranyók még nem indulnak.. Mit érdemes mérni még? A táp +-50 v csökkentett erről indítok. Kíváncsi voltam csak, végülis nem akkora a dráma mint amire számítottam... Tudom tudom a saját tápjáról kéne járatni de a fene fog emelgetni állandóan 25 kg os toroidot... Csak azt tudnám az a sok korom honnan származik... Mert már lemostam de nem az alkatrészekből...
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2019
(#) tothbela válasza zotya1983 hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Egy ilyet lehet csinálni a teszt trafódból. Nem is kell nagy puffer, nekem is PC táp kondijai vannak egy ilyesmi teszt tápban. Nekem mindössze 50VA-es a trafó, de csak nyugalmi áramot állítunk vele, nem kell terhelni.

teszt.png
    
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Van itthon egy doboz 400v os 4700µF os kondenzátor abból építettem egy szimmetrikus tápegységet erre. Csak össze van szalagozva a pufferrel a trafó.
+-47v egyébként a terheletlen feszültség.
A feszültségkétszerezőt köszi ki fogom próbálni.. Ac 0-34-0 v a transzformátor.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
A sztereó panel bias tranzisztorait én átszerelném a másik oldalra egy kis alu tömbre vagy "L" alakban hajtott lemezre szigetelve. Ezt a tömböcskét a paszta eléggé összeragasztaná a bordával.
Itt egy vázlat.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2019

hűtés.png
    
(#) zotya1983 válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
És ha direktbe fúrok nekik lyukat, és diraktbe a bordára fogatom fel? Hely van annyi bőven...
Vagy valamelyik tranyó hátára tenném mondjuk amelyik hajtja a többit... Akkor szigetelni sem kell..
(#) Alkotó válasza bogumil13 hozzászólására (») Dec 15, 2019 / 1
 
2.1-es rendszert javaslok. Én mióta kipróbáltam, azóta a sima sztereó hangzást már hiányosnak érzem.
(#) reloop válasza tothbela hozzászólására (») Dec 15, 2019 / 2
 
Nem érzem olyan súlyosnak a nyugalmi áram direkt szabályozásának hiányát. UBE 480 mV-nál még 100°C felett sem valószínűsítem, hogy a végtranzisztoron számottevő áram folyna. Ezen túlmenően a zárt fedelű készülékházban a TIP122 hőmérséklete nem szakad el durván a bordáétól.
Az lehet, hogy a keresztezési torzításban lesz egy kis ingadozás, de a bemelegedéssel javul az erősítő hangja, sőt ez a készülék nem is az a kategória ahol ez számítana.
Tisztelt bíróság, a védencem (tervező) nevében ennyit kívántam elmondani.
Következő: »»   2211 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem