Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   181 / 193
(#) Karesz 50 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Tényleg! Bocsánat, azt nem láttam. Azt írta, egyenfesz van C1 és C2 kondin... már csak az a kérdés melyik oldalán? Ha a kimenet felől, akkor nyilván szivárog (ha jól gondolom).
(#) proli007 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 9, 2020 /
 
Az, hogy működik a védelem, a szivárgásra utal. De 150 Ohm esetében annak 4mA felett kellene lenni. Az meg elég sok lenne az én emlékeim szerint.
(Valaha építettem "puffanásgátlót" a Kleopátrához, de az más alapokon nyugodott. Egy J-Fet-el zártam a végfok bementét és a hangolófeszültség dinamikus változását/ugrását figyeltem. Így programváltáskor vagy a hangoló megtekerésekor is működöt a zajzár. De hogy pontosan hogy volt, arra nem emlékszem, csak hogy a LM3900 Norton-nal volt kialakítva.)
(#) Karesz 50 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 10, 2020 /
 
A Videoton "torony" erősítőjében is hasonlóan oldották meg ezt a "puffanásgátlást".
A bemeneti választó gombok és a hálózati kapcsoló némított ha hozzáért valaki az ujjával.
És a "H2" is megy valahová, de nem találtam meg a túlvégét hirtelen.
(#) proli007 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 10, 2020 /
 
Igen, akkor még nem volt a torony, csak a Kleopátra, meg volt még egy "lebutított" kivitele is. Barátom meg a sógorom vett ilyent, anno és szidtuk a bufogásét. (A H2 a táp aljához megy)
(#) tomcii válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Tehát ha jól értem akkor hamarabb száll el a kicsatoló kondenzátor és ennek fejében nem fog tönkremenni a hangszóró?

Akkor legalább a be és kikapcsolási tranzienseket megszüntetem a kapcsolással. Mert ha a két 10kOhmos ellenállást kiveszem a DC figyelő rész már is nem lesz aktív, és kapcsolni fog a relé.

Nagyon köszönöm a hozzászólást!
(#) tomcii válasza proli007 hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Ez a kivezérlésjelző nélküli változat ami nekem van, édesapám vásárolta még valahol a 80-as években. Aztán hozzám került és gondoltam akkor építek bele valamiféle védelmet.
(#) tomcii válasza proli007 hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Üdv,

R701-C701 és R702-C702 tag ami a csatolókondenzátorokat a földre köti.

kleopatra.PNG
    
(#) Alkotó válasza tomcii hozzászólására (») Dec 11, 2020 / 1
 
A kicsatoló kondenzátor üzemszerűen választja le az egyenfeszültséget a kimenetről. A kondenzátor erősítő felőli oldalán a tápfeszültség fele mérhető, ami nem jut át a másik oldalára.
Ha "elszáll" ez a kondenzátor, akkor nem lehet tudni pontosan mi történik, de rossz dolgokra kell számítani, tehát abból induljunk ki, hogy a kondenzátor nem romlik el.
(#) reloop válasza tomcii hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Szami kapcsolásában cseréld az R1, R2 ellenállásokat 1k-ra! C1 helyén rövidzár. Az áthúzott további alkatrészeket tetszés szerint eltávolíthatod.
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Dec 11, 2020 / 1
 
A csatolókondikat nem kellene a földre húzni valamivel?
(#) reloop válasza Karesz 50 hozzászólására (») Dec 11, 2020 / 1
 
R1,R2, C1-rövidzár?
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Én szerdán berajzoltam neki a kimenetre két párhuzamos 1k-t, amik a földre húzzák a kimeneti csatolókondit. Aztán Proli kijavított, hogy van a kivezérlésjelző panelen 150R. Most kiderült, hogy ebben a változatban nincs kivezérlésjelző, tehát feltehetőleg semmi nem süti ki a kondit ha késleltetve kapcsolódik a hangszóró a kimenetre. Illetve ott van a visszacsatolókör 4k7-es ellenállása, de annak túl nagy lehet az időállandója és komoly lengéseket is okozhat bekapcsoláskor (feltételezem).
(#) proli007 válasza tomcii hozzászólására (») Dec 11, 2020 / 1
 
Ha ez így van, akkor nincs más teendő, mint beépíteni az ellenállásokat amit Karesz ajánlott és kész is vagy.
(#) Beringer 600 hozzászólása Jan 29, 2021 /
 
Sziasztok!
Ez a kapcsolási rajz ehhez a koppanásgátlóhoz tartozik?
(#) proli007 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 1
 
Hello! Igen, némi különbséggel. Két relét hajt a tranyó, és az AC feszültségből az áramkör számára az egyent is a panelen állították elő.
(#) Beringer 600 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Akkor ez az áramkör élő?
Szeretném megépíteni.
Köszönöm proli007.
(#) proli007 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jan 29, 2021 / 1
 
Nem tudom mit értesz élő alatt, ha azt hogy működőképes-e, akkor láthatod hogy gyári nyák van hozzá. Tehát működik.
(#) Beringer 600 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Teljesen igazad van.
(#) Potkiller hozzászólása Márc 19, 2021 /
 
Sziasztok! Kicsit amatőr kérdés lesz, de jobbnak látom inkább feltenni.

Tervezek építeni egy kis otthoni Hifit ( Végfok ), amihez egyből egy hangfalvédelmet is tennék ( Hangfalvédelem ). A nyűgöm abból adódik, hogy a tápegység 2*12VAC, egyenirányítva kb +/- 17VDC, és a hangszóróvédelem +/- 12V.

Van az az ötlet, hogy a Z2-es (lásd a linken) dióda értéke a táblázatból kikövetkeztetve az én esetemben olyan 20-22V körülire adódik, és akkor ezt leszámítva használom a +/-24V os megjelölt alkatrészeket ( talán a kondit variálom majd az időzítés miatt). Viszont nem vagyok benne biztos, hogy ez az érték jó lenne.

Másik pedig, hogy vagy egy mondjuk 7812-7912-es stab IC párral a végfok tápegységét szabályoznám, és azzal táplálnám meg a védelmi áramkört, vagy kapna egy külön trafót, amit úgyszint egyenirányítanék (~12,7VDC fesz egy 9V-os tápegységgel, vagy 12VAC az is, és azt szabályoznám hasonlóan 7812/7912 párossal), és közösített GND-vel ez látná el csak a hangfalvédelmet.

Olvastam egy két helyen, hogy az sose árt, ha a hangfalvédelem külön trafóról, vagy a végfok trafóján egy külön szekunderről megy, így én a leírtak szerinti utolsó módszert választanám, de érdekelne, hogy a Z2-es dióda általam belőtt értékével nem-e lenne gáz, ha nem kapna külön trafót, hanem a végfoké látná el azt is.

Szumma: Helyes lehet a Z2 diódának a kb 20-22V-ja? Illetve ez a jobbik/megbízhatóbb megoldás, vagy a külön trafós?


Elnézést ha túlzottan bőszavú voltam.
(#) proli007 válasza Potkiller hozzászólására (») Márc 19, 2021 / 1
 
Hello!
- Egy 24V-os zéner dióda teljesen megfelelő.
- Felesleges a kettős tápot stabilizálni. Az áramkör igazából nem is használja azt, csak a relé megy a GND-re ha azt választod.
- A külön tápot azért favorizálják, mert a védelemnek illik leoldani, ha a táp esik össze. Mert ha nem, akkor "krepegősen" hallgatna el a végfok, a nagy puffer lassú kisülése miatt. De itt ezt Skori pont a Z2 zénerrel oldotta meg.
Ha külön táp van, akkor nem kell illeszteni a relé feszültségét a tápfeszültséghez (mellesleg amiről nem írtál) és a kis tápszűrés miatt hamarabb összeomlik, mint a végfok pufferkondija. A másik módszer a váltó figyelése, de akkor meg külön oda kell vezetni a váltót az áramkörbe.
(#) Potkiller válasza proli007 hozzászólására (») Márc 19, 2021 /
 
Köszönöm a választ, ma is tanultam valamit
(#) krapulax6 hozzászólása Máj 26, 2021 /
 
Sziasztok.
Tda7294-hez vedelmet szeretnek .
Van itthon a kepen lathatobol.
Azt olvastam visszabb,hogy a vegfoktol fuggetlen tap szukseges.
Ez lehet ugyanazon trafo mas szekunderje es akar a kisebb segedtap is?
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Máj 26, 2021 /
 
Kérjük a képet!
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Máj 26, 2021 /
 
Ja bocsanat
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Máj 26, 2021 /
 
Szia! Ha a hangszóró és a táp GND össze van kötve a képen látható panelen, akkor nem kell feltételen független szekunder. A testhez képest legyen egy 12 VAC kivezetés.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Máj 26, 2021 /
 
Igen ossze van,mar par nappal ezelott kicsipogtattam.
Viszont nem all rendelkezesre 12V csak a kis trafon ami a kivezerlesjrlzot es a ventilatorokat latja el.
Arrol taplalhatom?
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Máj 26, 2021 /
 
Mivel a kivezérlésjelző össze van kötve a készülék testpontjával, csak úgy használhatod a védelemmel közös táplálásra, hogy a 12 V egyik ágát a testre kötöd és egyutasan egyenirányítasz.
Ha korábban egyenirányító híd volt a tápban, akkor azt el kell távolítanod.
Segédtrafónak mindig olyat használok, amin van két független szekunder Bővebben: Link. Ha kezdetben nem is, idővel mindig akad feladat mindkét tekercs számára
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Máj 26, 2021 /
 
Hidat hasznalom jelenleg igen.Bar beugrott most,hogy a veg es az eloerosito trafojan van meg egy kimenet de nem ugrik be,hogy mekkora feszultseggel,arra emlekszem,hogy 12V alatt.Na valamit majd kitalalok.
(#) Beringer 600 hozzászólása Szept 5, 2021 1 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt a kapcsolást,de nem akar a relé meghúzni.
A zöld led késleltetve fel gyullad,de a relé nem húz.
Tudnátok valami támpontot adni a hiba okára?
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Szept 5, 2021 / 1
 
Szia! Mérd meg a feszültséget az egyik relé tekercsén, mikor a zöld LED már világít! Ha 1 V alatti akkor például a D2 dióda van fordítva beültetve. Más értéknél más következtetést vonhatunk majd le.
Következő: »»   181 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem