Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ez milyen alkatrész-készülék?
 
Témaindító: csaby, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   1120 / 1151
(#) proli007 válasza Patópali hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Hello! ez valami egyszerű "folyamatindikátor" táblaműszer.
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Ez lehet benne, meg egy LM324 ami a 0..10V szabványos bemeneti jelet, valami fizikai paramétert jelenít meg.
(#) Patópali válasza proli007 hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Szia!
Köszönöm.
LM324 van a bemeneti körben, a kijelző meghajtás CA3162 és3161 +MC14551 IC.
Két bemenet van, a panelon 0-1V és0-10V jelzés van.
Mire használhatták? Amatőr szinten használható valamire?
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2023
(#) Patópali válasza proli007 hozzászólására (») Jún 8, 2023 /
 
Megelőztél! Igen, az általad írt kijelző meghajtás van egy MC 14551 el bővítve és az Lm 324.
Köszönöm.
Üdv.
(#) passenger78 hozzászólása Jún 10, 2023 /
 
Sziasztok!
Hilti töltőt javítok (C4/36 ACS), és kapcsolási rajz az ugye nincs. Esetleg van valaki, aki tudja, hogy a csatolt képen látható D204-es jelölésű zener diódának mik a paraméterei? A mérete alapján úgy néz ki, hogy ez egy minimelf (SOD-80) tokozású cucc, de már kiolvastam érte az internetet és sehol nem találom, hogy pont ez vajon hány voltos lehet.
Mindenesetre az biztos, hogy a katódja egy SMPS vezérlőnek (Infineon ICE2A180Z) a VCC tűjéhez megy. Csakhogy annak a leírásában meg az van, hogy 8.5 és 21V között kell lennie a feszültségnek (lásd alább). Ebből én azt deriváltam, hogy vélhetően egy 22V-os (esetleg 20-as?) diódának kéne itt lennie. Vagy rosszul gondolom?
Köszi előre is!

"This pin is the positive supply of the IC. The operating
range is between 8.5V and 21V.
To provide overvoltage protection the driver gets
disabled when the voltage becomes higher than 16.5V
during Start Up Phase."
(#) Suba53 válasza passenger78 hozzászólására (») Jún 10, 2023 /
 
Biztos vagy benne, hogy zener? Mini melfet simán ki lehet forrasztani, és akkor megmérheted, ha nem totál zárlatos. Ha nem zárlatos, vagy szakadt, akkor labortápról soros ellenállással megnézheted a letörési feszültségét.
(#) Suba53 válasza passenger78 hozzászólására (») Jún 10, 2023 /
 
Az Infineon elvi rajzán a VCC-re egy dióda megy, ami valószínűleg egy gyors egyenirányító.
A trafó egyik szekundere adja neki a tápfeszültséget indulás után.
(#) passenger78 válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 10, 2023 /
 
Tulajdonképpen azért nem vagyok benne biztos, mert a PCB-n kétféle jelölés van, Dxxx, meg ZDxxx, ahol elég nyilvánvalónak tűnik, hogy a ZDxxx az zener dióda, a "sima" D az meg sima, Schottky, vagy a fene tudja.
Mindenesetre azért gondoltam, hogy zener, mert az ilyen üveg tokozású piros komponensek többnyire azok, meg ahogy a neten nézegetem, így ránézésre hasonló találatokra többnyire zener diódákat dob a google (lásd pl. itt)
Ettől persze akár bármi is lehetne, csak nehéz eldönteni, hogy valami gyártói trehányságból lemaradt a jelölésnél a Z betű, vagy ez tényleg valami üveg tokozású sima dióda.

A kiforrasztás akár működhetne is, csak gondoltam hátha megúszom anélkül. Azért egy ilyen 1.5mm széles SMD cucchoz még egy ellenállást hozzávarrni nem egy nagyon kényelmes dolog...
Közben annyit méricskéltem itt még, hogy az IC-n a VCC és a föld tű közötti feszültség stabil 12.4V.
(#) passenger78 válasza passenger78 hozzászólására (») Jún 10, 2023 /
 
Aztán persze itt van pl. ez. Ami meg nem zener és mégis így néz ki... Ettől csak még bizonytalanabb lett a dolog... :|
(#) pipi válasza passenger78 hozzászólására (») Jún 10, 2023 /
 
Youtubeon nézz szét, én ott találtam több rajzot, bár lehet nem pont olyan... pl
(#) passenger78 válasza pipi hozzászólására (») Jún 10, 2023 /
 
Igen, ez egy C4/36-ACS, de köszi, talán hasznos lesz.
(#) kameleon2 válasza Patópali hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Indikátor műszer, beépíthető változat. Rajta van minden. Adsz neki 24V-ot és egy analóg bemenetet nullától 10V-ig, vagy nullától 1V-ig és kiírja a kijelzőjén. Van ilyen sokféle. Most éppen olyannal találkoztam, ami impulzusszámláló, az például vízórához jó, hogy ne kelljen lemászkálni az aknába. Ez analóg kimenetek visszajelzésére jó. Vagy adsz neki egy fix feszültséget és házszámnak .
(#) Suba53 válasza passenger78 hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Amit linkeltél Infineon adatlapon a gyári applikációt nézted? Az alapján tudsz valami korrelációt felfedezni a rajz, és a valós nyák között?

Amúgy minimelf tokozásban mindenféle dióda előfordulhat. Az 1N4148-at is tokozzák minimelf formában is, úgy hogy maga a tokozás nem garancia semmire.
(#) Patópali válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Köszi!
(#) zaza99 hozzászólása Jún 11, 2023 /
 
Sziasztok!
Tudnátok segíteni a beazonisításban?
(#) antiktelefon válasza zaza99 hozzászólására (») Jún 11, 2023 / 1
 
Környezete segítene.
MMBTA64LT1 gyanús.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2023
(#) Imi68 válasza zaza99 hozzászólására (») Jún 11, 2023 / 1
 
Szia! LMBTA64LT1G 30V 500mA PNP SOT-23 Bipoláris tranzisztor
(#) zaza99 válasza Imi68 hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek!
(#) passenger78 válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 11, 2023 / 1
 
Az a helyzet, hogy a valós nyák az néhány nagyságrenddel komplikáltabb, mint a gyári ajánlás. Csatoltam két képet, hogy lásd, hogy kb miről beszékünk, és berajzoltam azt a diódát, ami csatlakozik az IC VCC tűjéhez.
A nyákon három trafó is van, és ez érzésem szerint azt a kisvárost látja el, ami a hátlapon a bal alsó sarokban látszik. Az a kisváros lenne az egész cucc "agya", gondolom a töltésvezérlő alapvetően. Tulajdonképpen így kezdőként azt próbálom megfejteni, hogy ez egyáltalán pontosan milyen kapcsoltüzemű tápegység topológia.
(#) Suba53 válasza passenger78 hozzászólására (») Jún 11, 2023 /
 
Szerintem a D205, C208 ad az IC számára tápot már üzem közben, majd az még továbbmegy másik áramkörhöz is a JCD4 átkötésen keresztül. Ugyanakkor a D204, C206-on keresztül megy az IC VCC plusz táp lábára. A D204 csak egy sima dióda, ami megakadályozza, hogy induláskor az R205-206-207 ellenállásokon az egyenirányított hálózati feszültségből érkező kis áramú indító DC tápot a még nem élő áramköri rész leszívja. Vagyis egyfajta decoupling szerepe van bekapcsolásnál.
És ez csak az egyik, talán valami kis segédtáp, mert a nagyobb teljesítményű táp a felette levő másik trafón mehet, amit az IC4 vezérel.
Ez így együtt elég bonyolult. Tényleg ezen kell tanulmányoznod a kapcsoló tápok topológiáját kezdőként?
(#) passenger78 válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 12, 2023 /
 
Aham. Köszi! Van egy másik tápom is, ami ugyanilyen infineon IC-t használ, majd megnézem, hátha az is hasonlóan van kötve, és talán abból kiderülnek a dióda paraméterei is.

Ami a topológiát illeti, teher alatt nő a pálma. Ebben igazából az a kihívás, hogy hát itt ugye nem csak egy "sima" tápról beszélünk, ami a 220V AC-ból csinál egy, vagy több feszültségű DC kimenetet, hanem egy akku töltő, ami arra lett kitalálva, hogy felismerje, hogy milyen akksit dugtak rá, és még a töltés vezérlést is meg kell ugye oldani, stb stb. Úh nem ért váratlanul, hogy nem úgy néz ki, mint egy kínai 5V-os tápegység, aminek a magyarázataival tele van a youtube...

Na mindenesetre, azon morfondíroztam, hogy mire való a három trafó? Van ugye ez, amit az infineon chip vezérel. Ez lenne a feedback? A felső, nagy trafó az a töltést "intézi", a túloldalon szépen felismerhetőek a kondik, induktor, power dióda, egy relé, és mehet is a delej az akksikhoz. És van egy trafó közvetlenül az AC input után, még az egyenirányító előtt, két szűrő induktor közé "zárva", ami JD2-n keresztül át van lőve a túloldalra. Na ez vajon mit csinál?
(#) Suba53 válasza passenger78 hozzászólására (») Jún 12, 2023 /
 
Csak két trafó van. A kicsi adja a tápot a processzornak, és környezetének, meg valami segédfeszt a másik áramkörhöz, talán az indítja.
A nagyobbik meg a teljesítmény kört, a nagy áramú töltő részt táplálhatja.
A harmadik, a kék tetejű az nem transzformátor, hanem egy komolyabb fojtó, egy passzív PFC induktivitása.
(#) rascal válasza rascal hozzászólására (») Jún 12, 2023 /
 
Lemértem: 110V-on is ugyan így viselkedik, 5V-ról indul, és 1,2A-nál nagyobb áramot semmi esetre sem hajlandó kiadni magából. Leválasztás után már bátran ujjal tapogatva a trafó és a szekunder oldali fő alkatrészek eléggé felfórosodtak. Ott bírtam tartani az ujjam, de már fájdalmas volt.
(#) lelkes amatőr hozzászólása Jún 19, 2023 /
 
Kezembe került a képen látható valami, 6mm átmérő, 2.5mm vastag. Olyasmi mint egy mikrofon kapszula de nem az. A piros és fekete vezeték a tápfesz. (Li-Ion akkuval próbáltam ki) A kék vezetékkel szemben egy led van. Ha a led felől belefújok akkor a led világít és a kék vezetéken a tápfesz jelenik meg, ami egész jól terhelhető (4.7Ω-os ellenállással próbáltam).
Valaki találkozott már ilyen alkatrésszel?

6x2,5.jpg
    
(#) moltam válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Jún 19, 2023 /
 
Elfbar villanycigi elektronikája, ez érzékeli a vákuumot és kapcsolja a fűtést.
(#) lelkes amatőr válasza moltam hozzászólására (») Jún 19, 2023 /
 
Lehet erről tudni valamit? Hozzá lehet férni valami adatlaphoz? Egyáltalán hogyan keressem?
(#) antiktelefon válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Jún 19, 2023 /
 
Youtubeon bigclive-nak van pár videója erről, pontosan arra való, amit írtak, célalkatrész. De te is elhallgattál jópár infot, nyilván tudod miből van, mert nem szokás csak úgy alkatrészeket mesterségesen lélegeztetni.
(#) lelkes amatőr válasza antiktelefon hozzászólására (») Jún 19, 2023 /
 
Én egy rakás alkatrésszel együtt kaptam havertól, nem tudtam mi az. A mikrofon kinézete miatt próbálgattam. Fura volt a 3 vezeték a szinekkel.
Ezek szerint elektromos cigit lehet belőle csinálni? De ott több amper szokott folyni, ehhez kell még valami kapcsoló FET vagy valami?
(#) antiktelefon válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Jún 20, 2023 /
 
Bővebben: Link
Itt szét is szedi, direktben kapcsol. Nagyon speciális alkalmazásokra jó lehet, de nem egy pontos nyomáskapcsoló és kérdéses mennyire tervezték tartós üzemre egy eldobható termékben.
(#) lelkes amatőr válasza antiktelefon hozzászólására (») Jún 20, 2023 /
 
Kösz a linket, megnéztem. Ezek szerint ez a kapszula kapcsol több ampert. Most elkeztem gondolkozni, mire lehetne használni.
Következő: »»   1120 / 1151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem