Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ez milyen alkatrész-készülék?
 
Témaindító: csaby, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   1155 / 1157
(#) Bakman válasza adapter hozzászólására (») Máj 22, 2024 /
 
Köszi az infót!

Gyakorlatilag mindkettő, de a ház fontosabb lenne, az van eltörve. Még nem láttam élőben, a fényképet a gazda küldte. Ha jó az érintkező rész, nem feltétlen akarom cserélni.

Nem hasonló, biztos, hogy DIN 41 622, 20p. RS-nél nincs 20p papa, csak mama.

Ahogy nézem, jó régi cucc, nem csoda, hogy kb. sehol sem kapható. Ne fáradj, ha jónak ítélem, nem fogom eröltetni a dolgot. Ha minden borul, legfeljebb kicserélem egy (vagy két) mai csatlakozóra.
(#) adapter válasza Bakman hozzászólására (») Máj 22, 2024 /
 
Közben megtaláltam, van egy marékkal, egy fórumtárstól kaptam, ha mégis kellene, valahogy átdobom....
(#) bladika válasza uniman hozzászólására (») Máj 22, 2024 /
 
2,54mm
(#) bladika válasza david87 hozzászólására (») Máj 22, 2024 /
 
Itt kezdtem természetesen. Végig túrtam, de nem találtam itt.
(#) Bakman válasza adapter hozzászólására (») Máj 22, 2024 /
 
Köszönöm az ajánlatot, észben tartom. Perpillanat megy a masina, de jó gazda módjára időben jelezte a tulaj, hogy majd ősszel lesz egy ilyen melóm (is) nála. Szezonban csak tűzoltás van, majd szezon végén lehet hosszabban maszatolni a géppel. Ha kelleni fog, jelentkezem.
(#) Bender hozzászólása Máj 24, 2024 /
 
Üdv, ez milyen alkatrész lehet?2V-os tápról megy, I2C buszon van, de nem vagyok benne biztos, hogy EEPROM lenne, mert teljesen más a bekötése, mint a szokásos eepromoknak. A képre rábiggyesztettem pirossal az IC bekötését, fekete a szabvány eeprom pinout. Az I2C címe 0x25.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2024
(#) kikkiri hozzászólása Máj 26, 2024 /
 
63G03 táp chip helyettesíthetősége a feladatom, de nincs semmi infóm róla. Találkozott már valaki vele? 6 lábú smd alkatrész...
(#) kadarist válasza kikkiri hozzászólására (») Máj 26, 2024 /
 
Szia!

Próbáld beilleszteni ezt.
(#) kikkiri válasza kadarist hozzászólására (») Máj 26, 2024 /
 
Köszönöm, megvizsgálom az áramköri környezetet, és ha azt tapasztalom hogy hasonló, kipróbálom.
(#) kikkiri válasza kadarist hozzászólására (») Máj 26, 2024 /
 
Nagyon jót tettél velem! Minimális eltéréssel ugyanez a táp van a kezembe.
Ez hatalmas segítség!
(#) kadarist válasza kikkiri hozzászólására (») Máj 26, 2024 /
 
Örülök és sok sikert a javításhoz!
(#) truly válasza truly hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Senki sem?
Esetleg valakinek tipp, hogy melyik topic lenne megfelelő még a kérdéshez?
(#) uniman válasza truly hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Nem derült ki, hogy mit szeretnél? Megjavítani valamit, vagy építeni egy újat, esetleg csak kíváncsiskodsz...
Vannak olyan elektronikáim, amelyekkel RGB LED-ek színeit/folyamatos színváltás lehet egyetlen nyomógombbal váltani.
(#) Régi motoros válasza truly hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Ilyet bármelyik olcsó arduino vagy pic procival lehet csinálni, nem szükséges hozzá céláramkör.
Valószínűleg amit szétszedtél az is CPU lehet. A lényeg, hogy multiplexelt a LED meghajtása.
(#) Travolta válasza Régi motoros hozzászólására (») Máj 28, 2024 /
 
Idézet:
„A lényeg, hogy multiplexelt a LED meghajtása.”

Ebben semmi multiplex nincs.
(#) Régi motoros válasza Travolta hozzászólására (») Máj 28, 2024 /
 
Valóban nincs, igazad van, én azt hiszem összekavarodtam.

Ha szükséges a LED-ek azonos színének külön külön kapcsolgatása, akkor megcsinálható úgy is egy bármilyen olcsó programozható eszközzel multiplexelve vagy charlieplexelve, igény szerint.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2024
(#) wbt válasza truly hozzászólására (») Máj 28, 2024 /
 
Szia, jópár LED-es vackot visszarajzoltam, agyaltam én is...Vagy valami olcsó PIC vagy céláramkör. Jónéhány világításvezérlőben találtam csak erre gyártott IC-t (nagynehezen, Mandarin nyelven), egyre több a kínai STCxxx kontroller (olcsó, gyors, sok PWM), de találtam olyat, amiben 32-bites valami ST, 8-lábú uC volt. Ami olcsó, vagy van egy tonnával, azt teszik bele. Ha uC van, akkor elég jó programokat írnak, fejtörést okoz még most is, hogyan jött ki nekik (sok ilyen vackot csinálok, sajnos a "le-homokfútt" uC-vel én sem tudtam mit kezdeni)
(#) Horvath65 hozzászólása Máj 29, 2024 /
 
Üdv a csapatnak! Egy fényvetővel gyűlt meg a bajom(képek lent). Az akkut kicseréltem, az izzó krp 2,4v 0,5A(rendelés alatt). Így izzó nélkül a 9V-os adapteren 8,1v-tal tölt, ezt én sokallom! Elvileg 7,2V a max egy olomsavas aksinál. Megpróbáltam vissza rajzolni(remélem nem tévesztettem(kép lent). A Q3 és Q4 tranzisztorok bázisai össze vannak kötve, lemaradt. A Z1 zener értékét nem tudom leolvasni, mi lehet az értéke?
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2024
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Máj 29, 2024 / 1
 
Hello! Elvileg 7,5V vagy 8,2V a zéner. (Kb. 0,6V-al kellene többnek lenni mint a 7,2V) De miért nem méred meg?
De a Q3-Q4-nek NPN-nek, a Q2-nekmeg PNP-nek kellene lenni.
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2024 /
 
Helló! Nem akartam izzó nélkül az adapterre tenni, nem tudom mit befolyásol. Amikor töltés van akkor a lámpa nem világít hiába kapcsolom be. Most látom hibás a rajz mert az akku negatívját nem tüntettem fel. Azon kívül az izzó bekötése a következő: SW-kapcsoló, kapcsoló-a foglalat(a pozitívja), SW/LP-foglalatközepe, LP a lámpa negatívja. De eredetileg (a nyákon is látszik) volt egy 1N400X(hetesnek gondoltam(?)) anódal a GND-re. Az ellenállás értékeket mindjárt felrakom(nagyítóval néztem, remélem nem tévedtem.
(#) Gafly válasza Horvath65 hozzászólására (») Máj 29, 2024 / 1
 
Elmondásod alapján ez így már eléggé hihető.
Szerintem tegyél fel egy frissített rajzot, és úgy minden helyére kerül.
(#) Horvath65 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 29, 2024 /
 
Sikerült de a Q3-Q4 bázis összekötés itt is lemaradt.

Jó rajz.jpg
    
(#) Horvath65 válasza Horvath65 hozzászólására (») Máj 29, 2024 / 1
 
Üdv! Felteszem a javított rajzot(itt is hibáztam a Q3-Q4 bázisát nem kötöttem össze.
Alkatrész lista: R1) 210R; R2) 100K; R3)-R4) 820R/0,5W; R5) 150R; R6) 2K2; R7) 360R; R8) 820R.
D1)-D3) 1N400X(?) én 1N40007-re gondoltam(nagyítóval néztem csak az 1N4XXX látszott.
Z ?
Q1) D882
Q2) S9012
Q3)-Q4) S8050
Ezeket tudtam leolvasni a nagyítóval.
Még lenne egy kérdésem, miért tettek 6Vos aksihoz 2,4v 0,5A-es izzót? Miért jó még egy teljesítmény tranzisztorral korlátozni az áramot. (ha jól gondolom. De nekem az egész nem egészen érthető, a töltés szabályozás, alatta a világítás némítás, az izzó áramgenerátoros módban van?
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2024

Jó rajz.jpg
    
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Máj 29, 2024 / 1
 
- A tranyókat még mindig nem jól jelölted.
- Az R3/R4 nem 820 ohm lesz, hanem 8,2 ohm. Szerintem szürke-piros-arany az a szín.
- Továbbá az a gyanúm, hogy az akksi nem 6V-os volt, csak 4V-os (két cellás). Mert mit csinál egy 2,4V-os izzó, 6V-on? Vélhetően kiég. De 4V-nál, az ócska akksi "összefossa magát", a 0,5A áramtól, és a D882-nek is van vesztesége és már ki is jön a matek.
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Helló! Igen az R8 szürke-piros-arany. Az akku 6V-os volt benne teljesen lemerült nem lehetett feltölteni. Vettem egy másikat. Az izzó is benne volt a fentebi adatokkal. A rajzot korrigáltam(legalább is remélem nincs benne hiba. A D2 dióda nincs benne a panelba, átvan hidalva. Kérlek lennél szíves elmagyarázni a működési elvét. Elvileg amikor tölt akkor nem kapcsolható az izzó, a led is csak akkor világít, ha az adapter bevan töltve. Gondolom azért mert a D1 és D3 diódák megakadályozzák az áramot a led felé? Milyen izzó kelhet bele , ha 6V-os az akksi? A D2-nek mi volt a szerepe eredetileg(hogy az áthidalást a gyárban vagy valaki más csinálta nem tudom)?

Rajz.jpg
    
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Máj 30, 2024 / 1
 
Hello! Oké, Te tudod.. Én ami ilyesmit láttam, abban két cellás savas akksi volt. Lehetett látni a kabátján is, hogy két rekeszből állt.

- A működés egyszerű. Amikor bekapcsolod a lámpát, az SW pont feszültség alá kerül. A Q2 tranyót az R6 kinyitja, az felhúzza a kollektorát is az akksi feszültségére. Az R1 bázisáramot ad a T1 tranyónak, az pedig bekapcsolja a lámpát.
- Ha csatlakoztatod a töltőt, akkor a D3-on keresztül, az R6-ra a töltőfeszültség jut. Mivel a töltő feszültsége magasabb mint az akksi feszültsége, a Q2 bázisa magasabb feszültségre kerül, mint az akksin lévő emittere. A Q2 lezár és nem ad bázisáramot a Q1 tranyónak. A lámpa kialszik.
- Ennyi a működése. Az R2 és R7 csak azért van, hogy ki ne nyissanak a tranyók, ha nem kap feszültséget a lámpa, vagy ha a Q2 lezár.

- A töltés is egyszerű a Q3-Q4 emitterkövetőként működik. Vagy is az emitter feszültsége kb. 600mV-al alacsonyabb, mint a bázisfeszültsége. A bázis a zénerrel stabilizálva van. Tehát a zéner könyökfeszültségét úgy kell megválasztani, hogy az 600mV-al magasabb legyen, mint az akksi maximális töltőfeszültsége. Így ha oda töltődik az akksi, akkor már nem folyik töltőáram. Az R3-R4 pedig korlátozza a töltőáramot, mikor az akksi feszültsége kisebb. Azért van két tranyó, hogy bírja a terhelést.

- De ha akksi nélkül méred műszerrel, akkor becsapon magad, mert a tranyó 600mV feszültsége terhelés nélkül nem vonódik le.
- Az áthidalt dióda pedig azért van, mert azzal megemelik a zéner feszültségét (ha szükséges).
- Az izzó helyes megválasztása kényes ügy mert függ az akksi belsőellenállásától, ami típustól és állapottól függhet. Egy zseblámpa izzó is 3,5V-os, miközben a laposelem 4,5V. De számoltak a laposelem belsőellenállásának feszültségesésével is, ezért kisebb a lámpa névleges feszültsége.
Néha elemes lámpába akksit téve a lámpa kapásból kiég, főleg ha a lámpa halogén, mert az egyébként is túl van feszítve üzemszerűen is a nagyobb fényerő/hatásfok miatt.
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Helló! Köszönöm a vállaszt, értem. Az izzókat illetően már úton vannak, viszont van egy 4,8V/0,5A-s izzóm van itthon, holnap kipróbálom vele.
(#) truly válasza wbt hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Szia!
Megoldani meg tudnám bármivel a vezérlést én is, csupán reménykedtem benne, hogy ismerős lesz valakinek és nem kell panelt "reszeljek" és az amúgy is kicsi helyre még bezsúfolni egy másik mikrokontrollert.
Azért köszönöm mindenkinek, aki szánt időt a válaszra!
(#) Horvath65 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 31, 2024 /
 
Helló! Ma beletettem a 4,8V 0,5A-es izzót a lámpába. Szépen működött, de szerintem nem teljes fénnyel világított. A 2,4v-os izzónál majd mérek felvett áramot a jövő héten, és az akku feszt is megmérem, mert nekem nem tetszett a 8,2v.
(#) proli007 válasza Horvath65 hozzászólására (») Máj 31, 2024 /
 
A "nem teljes fényerő" nem műszaki paraméter. Mérj rajta feszültséget. Meg a tranyón és az akksin is!
Következő: »»   1155 / 1157
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem