Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   625 / 727
(#) Nagy Tamás hozzászólása Dec 25, 2017 /
 
Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem,hogy: Adott egy 150L nettó űrtartalmú reflex tipusú mélyláda 15" hangszóróval szerelve. A hangolása kb 40Hz. Mi történne ha ebbe a ládába még egy ugyanilyen hangszórót beszerelnék? ((a végfok másik oldaláról használva))
(#) Cinema válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Dec 26, 2017 /
 
Akkor két hangszóró lenne benne és egy csomó adata megváltozik a kész hangsugárzónak.
Az a kérdés, hogy mi a célod ezzel?
-
Drágább lesz a dupla hangszóróval, a hangsugárzó.
Megváltozik az illesztés, ha 8Ohm-volt egy hangszóró, akkor bekötéstől függően lehet 16Ohm(sorosan), vagy 4Ohm, (párhuzamosan) kötve. Növekszik a terhelhetőség, valamint a hangnyomás, vagy ha ez utóbbi nem létkérdés, akkor mélyebb hangok is erősebben szólhatnak, de ez függ a doboz behangolásától. Ha álló a doboz és függőlegesen vannak a hangszórók szerelve, akkor némi irányítottság is jelentkezik, azaz, széltében jobban szórja a hangot. Még megváltozhat néhány paramétere a hangsugárzónak, de ezek az elsődlegesek és mint minden esetben, minden-mindennel összefügg.

Üdv!
(#) Nagy Tamás válasza Cinema hozzászólására (») Dec 26, 2017 /
 
Soros ,párhuzamos kapcsolásokkal, terhelhetőséggel tisztában vagyok. Inkább az érdekelne hogyan alakul a reflexcső hangolása. A cél az lenne hogy két láda helyett egyet kelljen cipelni.
(#) Cinema válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Dec 27, 2017 /
 
Értem, de Én inkább cipekednék.
Két ládát jobban el lehet helyezni.
A lustaság nem előny.


Üdv!
(#) Nagy Tamás válasza Cinema hozzászólására (») Dec 27, 2017 /
 
Elsősorban nem lustaság csak logisztikai probléma. Két mélyláda már nem fér a két személykocsinkba a zenekari motyó mellé. Ha közel volt a buli fordultunk még egyet, ha messzebb akkor megkértem valakit hogy segítsen. Ezért gondoltam az egybeépítésre.
(#) steve25 hozzászólása Dec 27, 2017 /
 
Sziasztok, Van 2db ilyen hangfalam, Nagyon szépen szólnak, de a mélyeket nem adja vissza, erősitőn tudom szabályozni, de középső felső tartományban halgathatatlan... vagy ha 0-n van a basszus akkor szépen szól de nincs elég baszus, Hangváltó nincs benne,
Az alsó hangszoró helyére betennék egy combosabb mélyet, plussz egy 3 utas hangváltót, elképzelhető hogy működne a dolog?
Vagy a mélyet lekellene választanom hermetikusan a másik 2 hanszorótol?
Vagy épitsek egy teljesen új konstrukciót?
(#) zolika60 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 27, 2017 /
 
Alul ahogy látom nem a gyári hangszóró van. Így ne is csodálkozz.
(#) steve25 válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 27, 2017 /
 
Ugyan olyan hangszoró mint a másik 3, négy egyforma van benne
(#) flaci76 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 27, 2017 /
 
Lehet, hogy csak az elhelyezésük nem jó, vagy talán csak rosszul, fordított polaritással van bekötve az egyik és kioltják egymást. Vagy nem szakszerűen javították őket, a Tonsil mélyek habszéllel voltak gyárilag szerelve, és tekintve hogy nem mai darab elég valószínű, hogy egy javításon átesett már. Ha keményebb lett a javítás után a felfüggesztés, nem fog olyan mélyre lemenni, mint gyári állapotában. Elsőre ezeket lenne jó körbejárni. Tedd egymás mellé a kettőt, hogy úgy hogy szól. Falnál, faltól elhúzva, sarokból stb. Tekergesd a balance-ot, hogy külön-külön hogy szólnak, és ha mindkettő szól, akkor többnek vagy kevesebbnek tűnik-e a basszus.
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Dec 27, 2017 / 2
 
Magamnak válaszolok így, négy év elteltével
(#) steve25 válasza flaci76 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Köszönöm, a tippet! Erre nemis gondoltam, megnézem
(#) CIROKL válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Kik ők és mre ?
(#) elektrorudi válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Jó, jó, de mi volt a kérdés? Illetve mi a válasz?
A múltkor (4 éve) megállapítottad, hogy a hangszórókat az előlapra kell szerelni. OK. És?
(#) steve25 válasza flaci76 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Üdv, megnéztem a kötéseket, az összes hangszóró sorosan van kötve, nem párhuzamosan, ez miért jó?
Mi lenne ha párhuzamositanám őket?
Kicsik a hangszóró teljesitménye? a mágnes alapján elég kicsik lehetnek,
A peremek épek szép állapotuak, nincs rajtuk hiba. lehet hogy már voltak javítva, de nem látszik rajta?
(#) GARFIELD13 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Szia!
Szerintem itt lehet a probléma gyökere:
"Hangváltó nincs benne"
Mivel gyárinak néz ki a doboz, így gondolom volt benne.
Kérdés, hogy hova lett belőle és most hogy vannak a hangszórók bekötve.

Az itteni kép alapján a mélyek már peremezve voltak (a fém kosáron lévő ragasztónyomoknak tűnő maszatok alapján tippelem).
Az utolsó közeli kép alapján pedig nem habszél van rajta, hanem valami textiles perem.
Bár szerintem a hangváltó hiány nagyobb probléma, mint a perem.
Valami azonosító, típusszám van esetleg a dobozokon?
Üdv.
(#) GARFIELD13 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Szia!
Ezt is olvashattam volna:
" megnéztem a kötéseket, az összes hangszóró sorosan van kötve, nem párhuzamosan, ez miért jó? "
Ez nem jó és párhuzamosan sem lesz az.
Hangváltó kellene bele (lehetőleg az eredeti), mert anélkül nem lesz az igazi.
Üdv.
(#) steve25 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Szia. Már így kerültek hozzám, nincs rajta azonositó, már rendeltem hozzá hangváltót,
Sorosan vannak bekötve, de lehet hogy összevissza, párhuzamositom őket, a hangváltó miatt amúgyis úgy kell, azthiszem.
(#) reloop válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Mint korábban is, érdekességnek szántam, kevés épül ebből a hangsugárzótípusból.
A szóló hangszóróhoz képest az érzékenység növekedés mérés alapján 1 kHz-en +9 dB, bár hallgatva ez nem annyira feltűnő.
Az álló oszlophoz képest vízszintes irányban feltűnően szélesen teríti a hangokat, a sztereó hatás tere jóval nagyobb az átlagos hangsugárzóimhoz képest.
Sajnos a hallgatási pozíció függőleges irányú változása elviszi a hangképet.
(#) GARFIELD13 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Szia!
A kép alapján akkor kétutas a doboz, dupla mély és egy dóm magas.
A hangváltó milyen lesz?
A hangszórókon van esetleg 4 vagy 8 Ohm felirat?
Bár a dupla mélynél 16 Ohm is lehet a mély.
Unitra dobozom van dupla mélyekkel, azok 16 Ohmosak és párhuzamosan kötöttek a hangváltó mély kimenetére (de az 3 utas doboz).
Üdv.
(#) steve25 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Igen 2 mély van benne , egyformák,
Nincs rajtuk más felirat csak amit feltötöttem
Sal HV 228 tipusu elméletileg.
Azon is gondolkodtam hogy egy új mély hangszorót rakni alulra, a kepső lenne a mélyközép
(#) steve25 hozzászólása Dec 28, 2017 /
 
Magas hangszóró ilyen, van még sorba kötve egy kondenzátor is,
Hogy lehet hogy ennek egyedűl nagyobb a mágnese mint másik kettőnek?
(#) GARFIELD13 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Szia!
Szerintem egy változtatás bőven elég egyszerre.
Célszerű lépésről lépésre haladni.
A google szerint ez Philips mély és 8 Ohm-os.
Innen kombinálva:
http://www.diyaudio.com/forums/full-range/192570-philips-speaker-info.html
Ez a 8 Ohmos váltónál lesz érdekes így, mert sorban 16 lenne a két mély, párhuzamosan meg 4 Ohm.
A magason semmi felirat?
Esetleg mérni tudod, hogy hány Ohm?
Ha az 4 Ohm, akkor egy 4 Ohmos váltó lehet, hogy szerencsésebb kiindulási alap lenne párhuzamos mélyekkel.
Üdv.
(#) steve25 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Multiméterrel tudnám csak megmérni, ha az pontos értéket mutat
A magas sugárzón rajta van hogy Philips, de az nincs hogy mennyi az ellenálása
(#) flaci76 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Na, úgy tűnik benéztem, nem nagyítottam rá teljesen a fotóra, ezek nem lengyel Tonsilok. Így viszont valóban eredeti is lehet az az impregnált textilszél, ugyanakkor pont ezek a szélek szeretnek felkeményedni, belekeményedik az impregnálószer. Ha megnyomod ujjal puha? (tehát ha újgyeggyel kicsit megnyomod a hurkáját) Benne marad a nyomás helye és csak lassan jön vissza, vagy mindjárt visszanyeri az eredeti formáját? Ha nem jó már a szél, akkor szélcsere szükséges, sztem habszél is jó lesz, ha eredeti nem szerezhető be rá. Sorba azért köthették, mert valószínáleg 4 Ohmosak lehetnek a hangszórók és 8 Ohmos a az egész láda. Párhuzamosra ne kösd át, azzal 2 Ohmra leesik az impedanciája és a hangképed is erősen elmászik. A magashangszórón én látok két ellenállást (L-pad) és egy soros kondit beljebb a dobozban, tehát van annak szűrője. A kis mágnes a mélyeken nem jelenenek semmi hátrányt, tipikus régivágású zárt dobozos hangszóró, zárt dobozban ad jó mélyeket. Kis mozgótömeg, nagyon lány felföggesztés, gyenge mágnes és 0,7-0,8 körüli Qts-el, majd a dobozban 0,9-1 körüli Qtc-vel az ilyen hangszórók tipikusan hozták a lágy zártdobozos kissé rezonáns "dunyhabasszust". Viszont ehhez a hatáshoz igényelheti a falra tolást, vagy méginkább a sarokba állítást.
(#) GARFIELD13 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Szia!
Akkor végül mégis csak van benne hangváltó, azok a kondik azok.
Egyszerű váltó, de hangváltó.
T8 a vége, tehát 8 Ohmos a magas is.

Akkor térjünk vissza a bekötésre.
A sorosan van az összes hangszóró részre.
A hangfal csatlakozókra a mélynek és a magasnak párhuzamosan kötve kellene lennie.
A két mély még a kérdés, hogy van kötve. Sorban a kettő, vagy párhuzamosan azok is a csatlakozókra.
Próbáld meg, hogy minden párhuzamos, illetve a két mély sorban és a mélyek - magas párhuzamos. Melyik verzió a jobb.
A másik váltó szerintem akkor nem biztos, hogy előre lépés lesz a jelenlegihez képest.
Üdv.
(#) steve25 válasza flaci76 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
A szélek teljesen jók, puhák, Azért is írtam hogy a hangja nagyon szép, tiszta,
Basszusból lehetne több,
Nem nyúlok hozzá akkor a hangszóróhoz, így hagyom!
Régebben bevolt rakva egy db külön hangszoró ( másik Hifinek a polchangszórója) na azzal szépen adta basszust, és a három hangszóró kellemes hangot nyújtott pedig az kicsi volt..
Mi lenne ha épitenék egy kissebb ládát ami csak mélyet ad,
Az erősitőm egy Sony F419R elméletileg 2x80W, 4 hangszórót lehet rákötni,
Ha az A csatornát meghagynám a két hangaflnak, és ha a B csatornát lehet hídalni mint az autós erősitőnél? akkor azon lenne a mélyláda..?
(#) steve25 hozzászólása Dec 28, 2017 /
 
Hogy lehetne megtudni a hangszóró teljesitményét?
Van erre valami egyszerü dolog?
(#) GARFIELD13 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 28, 2017 / 1
 
Szia!
Lehet párhuzamos mély próba, mert a "W8" az 8 Ohmot jelent, ami párhuzamosan 4 Ohm és az erősítőd ezt még bírja (a 2 Ohm valóban kevés lenne neki).
"https://www.hifiengine.com/manual_library/sony/ta-f419r.shtml
Oldal lefordítása
Specifications. Power output: 65 watts per channel into 8Ω (stereo). Frequency response: 7Hz to 100kHz. Total harmonic distortion: 0.008%. Damping factor: 70. Input sensitivity: 2mV (MM), 150mV (line). Signal to noise ratio: 94dB (MM), 103dB (line). Output: 150mV (line). Speaker load impedance: 4Ω (minimum)."
Az A és B kimenetet is ugyanaz a végfok hajtja a sztereo erősítőben, így ott nincs variációs lehetőség.
Üdv.
(#) steve25 válasza GARFIELD13 hozzászólására (») Dec 28, 2017 /
 
Végülis azzal nem veszítek semmit ha kipróbálom.
A mélyládára azért írtam a B csatornát, mert az erősitőn lelehet választani és ha nincs rá szükség akkor nem használnám,
(#) flaci76 válasza steve25 hozzászólására (») Dec 28, 2017 / 1
 
Akkor egyrészt maradhat a sarokba állítás lehetősége, másrészt egy szigorúan egyedi hangváltóval lehetne az átlagérzékenység (azzal biztos nincs gond) rovására mélyet emelni. Ehhez egy tekercs kellene sorba a mélyekkel, de ezt leginkább csak mérésekkel lehetne pontosan megmondani. Kb 470-680-820uH környéke jöhet szóba. Ez adna egy finom esést középtartomány felé. A magashangszórónál a két ellenállás változtatásával utána lehetne csillapítani a középtartománynak. Annyi a lényeg, hogy kb 300Hz-től kap egy közép-magas csillapítást az egész doboz, nem sokat, kb 2-3dB-t. Úgy tippelem, hogy most pont az ellenkezője lehet, vagyis közép és magasban hangosabb a doboz, mint mélyben, erre kell egy kompenzácó hangváltó segítségével. Csak sajnos mérések nélkül csak találgatni lehet, hogy milyen alkatrészértékekkel lehetne oprálni.
Terhelhetősége a lengőcséve méretétől, anyagától függ leginkább, elég pici, szerintem 25mm-es csévét kapott, nem tudni, hogy papír vagy alu. Kb 30W lehet egy hangszóró, és 60W a teljes hangsugárzó a dupla méllyel.
Következő: »»   625 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem