Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   545 / 562
(#) korozsi válasza mistar hozzászólására (») Nov 28, 2021 /
 
Szia.
Mi a baja neki.
Javitottam mar 1 ilyet.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2021
(#) uniman válasza korozsi hozzászólására (») Dec 2, 2021 /
 
(#) mistar válasza korozsi hozzászólására (») Dec 9, 2021 /
 
A 2db IGBT pukkant el. Szerencsém volt vele.
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2021
(#) SzilCsong hozzászólása Dec 10, 2021 /
 
Sziasztok
Ismerős hozott egy hibás hegesztőt. Leesett az asztalról azóta vágja a biztosítékot.

Megvizsgálva, találtam benne 2db 60N60-as mosfet, ami zárlatba van, más zárlatos elemet nem találok.
Mikor áram alá helyeztem, a főrelével párhuzamosan kötött lágyindító melegedett, ez gondolom így normális zárlatos fet esetén, a segédtáp is a nagy elkokról kapja a 320V-ot.

Kérdés: Ha kicserélem a két 60N60-at és leválasztó trafóról, izzót sorbakötve élesztem, akkor meg tudom óvni a feteket (mivel nem két forint) egy esetleges egyéb zárlattól, hogy agyonvágja?
A másik kérdésem, hogy a lágyindító hibája is agyon tudja vágni a feteket? 90Ohm-ot mértem rajta, ez normális?

Köszi előre is a tippeket?
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) zoly15 válasza SzilCsong hozzászólására (») Dec 10, 2021 / 1
 
Szia,
Biztos hogy a FET-ek nem azért mentek tönkre, mert leesett...
Tehát hiába cseréled ki, valószínű az újak is zárlatba mennek.
Valami sérült a leeséstől (vagyis inkább akkor mikor az esés után megállt ) pl a főtrafó vasmagja elrepedt és teljesen másképp viselkedik... vizsgáld át alaposan!
(#) _BiG_ válasza SzilCsong hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Jó lenne tudni a típust. Láttam olyan kicsi inverterest, amire felhívta az eladó a figyelmet, hogy kicsi benne a hely, a leeséstől az igbt-k hűtőbordája hozzáérhet a fém házhoz, zárlatot okozva.
Ilyen is lehet. Vagy a meglóduló hűtőborda elrepesztette a nyákot.
(#) 13_Balu50 válasza SzilCsong hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Én semmiképpen sem kockáztatnák, ha soros égő nem sokat ér ha már rajtuk keresztül igaz lassabban, de a nagyteljesitémyü kondenzátorok feltöltődnek, ha rossz a FET-ek vagy IGBT vezérlése, akkor egymásra nyithatnak és akkor a kondenzátorokban tárolt energia simán hazavágja őket. Ezt saját káromon tapasztaltam a 2db igen drága igbt bánta. Azóta a vezérlésnek szkópon történő ellenőzés nélkül nem forrasztom be a helyére, és addig nem kapcsolok rá hálózati feszültséget még soros égőn keresztül sem.
(#) SzilCsong válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
A tipusa:
Mastro Weld MMA140 JI
(#) SzilCsong válasza zoly15 hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Erre én is gondoltam.
2 dologra gondoltam:
- megrepedt a lágyindító ellenállás és nem kapja meg azt a légy indítást amit elvárna.
- elég sok fém flex és egyéb eszközből származó dolog volt ami esetleg olyan helyre hullt ami nem volt oké
(#) SzilCsong válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Ettől féltem én is, ezért nem szeretek erősáramú elektronikával foglalkozni, mert nem tudom elkerülni az esetleges károkozást.
Pár dolgot azért elkövettem, mielőtt írtam, még pénteken:
A primer körbe volt zárlat, egyértelműen.
A mellékelt képen 1 és 2 a két 60N60-as fet helye.
A 2-es nél mértem zárlatot, volt itthon egy aliexpresszes 60N60-as. Oké, mondom, egy próbát megér.
Izzón keresztül szépen indult is, kattant a relé, dolgozott minden, a venti is.
Járattam kb 1 percig.
A következő idításnál már nem tudott éledni, átment drótba mindkét FET.
Most itt tartok.
(#) 13_Balu50 válasza SzilCsong hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Valószinüleg amelyik IGBT- G-S vagy G-D lába között rövidzár lett, akkor az visszafelé a G (gate láb) előtti vezérlésben kárt tett.Dióda, tranzisztor kis értékü ellenállás(ok) hibásodhattak meg.Vezérlést rendbe kell tenni, majd szkópon ellenőrizni kell.
(#) SzilCsong válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Dec 13, 2021 /
 
Átnéztem, az összes ellenállás stimmelt, semmiféle hibát nem találtam, miovel szkópom nincs. Ill. van egy DSO138, de gondolom azzal nem sokra mennék, ezért kockáztattam 2db 60N60 még volt a fiókomba.
Izzóról, leválasztó trafóról élesztve jó volt, szépen dolgozott. Direkt 230-ról is jó volt. Úgy néz ki bejött a dolog. 120A-al tesztelve elhegesztettem egy pálcát.
Végül is nem tudtam rájönni, mitől ment tönkre, a tulaj szerint leejtették.
Es3etleg fémszemcsék kerültek olyan helyre ami nem tett jót neki.
Egyébként belehulló fém reszelék mennyire jellemző, hogy kárt okoz?
(#) 13_Balu50 válasza SzilCsong hozzászólására (») Dec 13, 2021 /
 
Gratulálok! Egyébként a hálózati feszültség rákapcsolása nélkül, külső segédtáppal (15-18V) a DSO138 al is le tudtad volna ellenőrizni a vezérlést, külön - külön a negativ és pozitiv ágat, de igazán egyszerre kell a kettőt, tehát két bemenetes szkóp kellett volna hozzá.
Az esetek nagyon nagy részében az lehet az ok, ha flexel dolgozol mindenképpen ki kell kapcsolni, ne szívja be a fémforgácsot.A másik ha hideg helyről meleg helyre beviszed, a kicsapódó pára is megbolondithatja a vezérlést, várni kell vele mielőtt hegeszteni kezdesz.
(#) Régi motoros hozzászólása Dec 20, 2021 /
 
Sziasztok!

Nem tudom hány kaptafára készülnek ezek a "zsebben" elférő kis hegesztő inverterek, viszont engem az érdekelne, gondolkodott e már valaki azon, hogy a feszültséget szabályozhatóvá tenni benne?

Nem kellene nagy szabályozási tartomány, mondjuk egy fix kimeneti feszültség, és +-5V.
Például 54V és a tartomány 50-60V ig szabályozható. Az nem baj, ha az áram csökken...

Esetleg valahol akadt már bele valaki ilyen projektbe a neten?
(#) erbe válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Minek?
(#) dara válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Tessék..Bővebben: Link
Megépítettem működik.
(#) Régi motoros válasza erbe hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Áramgenerátoros akkumulátor töltőnek Li-ionhoz...
(#) Régi motoros válasza dara hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Ez biztos jó lehet, csak gondoltam egy már meglévő kész készüléket könnyebb átvariálni,
mint egy új készüléket készíteni és össze szedegetni hozzá az alkatrészeket...
(#) dara válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 20, 2021 /
 
Ha abban ugyan ez az ic van,ami elég sok gépben,akkor már meg is van.
(#) korozsi hozzászólása Dec 21, 2021 /
 
Sziasztok.
Teszek fel megint 2 db fenykepet, igaz nem igazan szoktatok valaszolni.
A következö a gond: A hegesztes kivezetesein csak 17 volt van. Igy meg nem is szikrazik. Mar probalkoztam par dologgal- de semmi eredmenye.
Esetleg valaki jart-e mar igy.
Mi lehet a problema oka, valaszokat varok.

Üdv: Gabor
(#) dara válasza korozsi hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Melyik gép ez?És mi az a egy két dolog amivel próbálkoztál?Válaszok ennyi infóbol még nem lesznek.
(#) korozsi válasza dara hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Ez a Zbartalos altal keszitett hegesztö.

A fötrafot kivettem es ott meregettem, 320Volt az ott van, ez igy jo. Lehet tiltasban van gondoltam erre is, kicsereltem egy 15voltos zenert, es minden IC-t.
Nics eredmeny.
A fötrafo menetszama 19-6
(#) dara válasza korozsi hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
A kapcsolási rajzát is feltehetnéd.Elöször is hálozat nélkül csak a segédtápnak adj feszt,és mérd meg a géteken a feszt de jobb lenne szkóppal.Kéne a rajz.
(#) korozsi válasza dara hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
A gate diodakon 5,2-5,6 Voltot mertem. Ezelött 3 nappal neztem szkoppal szerintem jo negyszög jeleket remekelt.
(#) dara válasza korozsi hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Ja, a maci.Tudsz adni a főtápra valamennyi 24-48V tápot?Meg kéne nézned hogy a főtrafó primeren van e jel.Ha van akkor utána is a diódák elött.Ha ott is jó akkor a diódákat és környékét nézd át.
(#) korozsi válasza dara hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
itt egy szop kep, maga a jel nem rossz. Ezt a IGBT labai között a diodan mertem. Viszont ezen az oldalon az IGBT-k bitangul melegszenek.

4.jpg
    
(#) dara válasza korozsi hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Ha megnézed a másik oldalon is láthatnád hogy a feszek itt valamiért nagyon alacsonyak.Ezoldali meghajtást át kell nézned.A gét trfó után nem stimmel valami.Az alap élesztés itt kezdödik hogy egyformák és megfelelő feszek meg e vannak.A másik hogy csökkentett fő táppal indítunk és ez terhelhető e.Ha itt ok minden soros égővel a főtáp,ha bekapcs után lecsökken az áramfelvétel és a kimeneten kb 3/4 fesz van mehet a hálózat.
(#) Régi motoros válasza korozsi hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
Ha jól látom van 3.28V gate feszültséged, szerinted az mennyire nyitja ki az IGBT -ket?
Persze, hogy melegszik mint az állat...
Kapcsoló üzemben kellene működnie, hogy ne melegedjen eszeveszettül.
(#) korozsi válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Utanna neztem az IGBT.-nek, 4,5 volttol nyit ki, igy eselye sincs hogy kinyisson. Kicserelek majd par ellenallast es akkor majd ujra kiprobalom. Tegnap rendeltem meg szerintem a heten megjön es majd latom tovabb.
(#) erbe hozzászólása Dec 25, 2021 /
 
Idáig is eljutottunk.:
Kézi hegesztő inverter1
Kézi hegesztő inverter2
Nem lehet túl kellemes tartogatni, de akinek ritkán és keveset kell, annak használható. Viszont a teljesítmények elég furcsák.
Következő: »»   545 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem