Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   549 / 562
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
A több párhuzamos szál meglesz. A menetszámot mennyivel csökkentsem , talán 1 menettel ?
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
5-6 menettel a 0.9cm2-es maggal 2 szál primer beletekerve.
(#) boap válasza boap hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Levettem az egyik oldali gate vezetékeket, csak a másik oldali 2 gate-en van vezérlés.
Lehet külön meghajtva 2 trafóval szebb jelet tudok előállítani.
(#) Peter65 válasza boap hozzászólására (») Márc 12, 2022 /
 
Nem sikerült annyira átlátnom a helyzetet, hogy konkrét tanácsot merjek adni a magválasztásban.
Lehet hogy nem voltam világos a fekete vezetékkel. A meghajtó trafó szekunderei egy nyákra érkeznek. A nyáktól feltételezem, hogy a félvezetőkhöz megy már a vezeték, amit én feketének láttam, illetve azt, hogy azok nincsenek összesodorva.
A menetszámot addig csökkentheted, amíg a telítés közelébe nem érsz. A primer áramot kellene mérni, és abból egyértelműen látszik, ha a telítés miatt a mágnesező áram hirtelen megnő.
Ha kettő trafót raksz be, akkor fele akkora áramnak kell átfolyni a primer szóráson, ezért javul a helyzet. Ennyi erővel 4 db-t is készíthetsz, külön-külön minden felvezetőnek.
Ha még van erőd a kísérletezéshez megpróbálhatsz még egy tekercselési módot. Ez a 0,9-es magra talán ráférne. Ennél hat szál drótot kellene összefogni (szek1, prim1, szek2, szek3, prim2, szek4), de nem kellene összesodorni a vara tekercselendő drótókat (csak majd az elmenő kivezetéseket), hanem egymás mellett szépen rásimítva a vasra, úgy tekercselni. Mintha egy 6 erű szalagkábel csíkkal tekercselnéd meg a magot. A prim1 és prim2 értelemszerűen párhuzamos kötendő.
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Azokat vezetékeket terveztem megszüntetni,mert ha végleges lesz akkor szerelhetőség kicsit hátraszorul és direktbe megy az IGBT mellé a kábelezés. Ezt is csak azért csináltam így mert alatta jön ki a főtarfő kivezetése, viszont igy van a legközelebb az gate bekötésekhez.
Amit javasoltál új tekerési módot a 0.9 magra az is megpróbálom még.
Azonban találtam zöld kisebb (0.3cm2) magokat és kiválogattam azokat amelyeknek nagyobb azonos méretnél az Al értékük (4000-5000+), 4 db-ot. Kicsi gyűrü, úgyhogy kisebb kábelt kellet keresnem és csak szalagkábelt találtam és csak 3 vezeték, 2 vagy 1 IGBT meghatására.
Ezzel is érvényesül az a hasonló tekerési mód amit most javasoltál mert a szalagkábelt csak kivezetéseken szedtem szét. menteszám az 12/14(0.15T kb.) fért körbe 13.7V os AC jelet mértem a primeren, a szekundereken pedig 16.2V-ot mértem.
2 Gate maghatása is jobb, de az igazi az az 1 gate jele.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2022
(#) Peter65 válasza boap hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Csak annyit szólnék hozzá, hogy elvileg az lenne a jobb, ha a primer a középső szál lenne, azaz a lila színű, a szekunderek pedig fehér és a kék erek. Így lenne szimmetrikus a két szekunder felé a szórás.
Ha tudsz még egy ilyen trafót tekerni, és egyszerre rákötnéd kettő félvezetőre, és a jelmeredekség leromlik, akkor a meghajtásod az, ami korlátozza a kapcsolás sebességét. Az éleknél elég nagy áram szükséges a gate-k áttöltéséhez.
(#) kivancsi4 válasza boap hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
A rajzod szerinti D18 C16 C17 C18 C19 szerintem felesleg a C22 helyett pedig egy fólia kondenzátort kellene tenni 1-2µF értékben. A menetszámokat pedig egyformára választanám.
(#) boap válasza kivancsi4 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Ha megelégednék a 12-13 V -al akkor egyformára választanám.
A D18 azért került bele mert a 4A-es táp már nem 15V hanem 15.5V körül van, az R3 ellenállást is nagyobbat raktam amivel összejött a 13.0V amire sikerült beállítanom. A sok kondi a próbálkozások során került bele persze nem sok eredménnyel, de kivolt zárva a tápellátás hibája.
(#) Peter65 válasza boap hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Nem tudom, hogy mivel válogattad a vasakat, de ha van induktivitás mérőd, kicsit számolhatóbb irányba is eltolhatnád a munkádat. Le kellene mérni az egy változatok szórását, így egyből látnád melyik a legjobb, illetve kiszámolható lenne a várható árammeredekség.
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Van egy (vettem) induktivitás/kapacitás mérőm, valószínűleg valami mikrokontroles LCD kijelzős, 5 gombos, lehet nullázni, lehet nagy értékűre kapcsolni. úgyhogy ezzel 1 tekerésre válogattam azokat aminek dupla akkora volt az induktivitása mint a többi ugyanolyannak.
A szórást mérését, hogy érted esetleg a szekundereket rövidre zárva mérem a primer induktivitását ?
(#) Peter65 válasza boap hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Igen, ha egy szekundert zársz rövidre, és a primer oldalon méred az induktivitást, egy tekercsre vonatkozó szórást kapod meg. Ha az összes szekundert rövidre zárod, akkor az összes eredőjét kapod meg. Szerintem az egy tekercsre vonatkozó elég lehet az összehasonlításhoz.
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Amit javasoltál egymás melletti tekerési módot megcsináltam 5/6 menettel.
Én nem látok javulást. Csináltam erről mérést 480nH volt a csatolt induktivitás 1 szekunderre(mind a 4 re). Többi mérés: a 0.5cm2-es maggal 560-580nH-t mértem 1 szek. tekercsre, a 0.3 cm2-es maggal a szürkére 600nH, a lilára 650nH egyesével (még a kék primer)
(#) boap válasza boap hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
A 0.3-as mag 10/12 menettel (most már a lila a primer), a kék 570nH. a szürke 595nH (így már 0.18T a számított indukció)
(#) boap válasza boap hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
0.3 -as magokat 10/12 menetttel tekertem egyiket szalagkábellel 2 primer 1 szekunderrel kötöttem be. csatolt induktivása 220nH a másikat sodorva 3 szállal , ennek csatolt induktivitása 270nH erről teszek fel gate képet.
(#) boap válasza kivancsi4 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Ki fogom venni D18-at 15 V-ig emelhetem a tápfeszt. széll69 kollegával találkoztam ma és ő mondta 15V-on járatja az UCC2808-at azaz a maximumon.
(#) dara válasza boap hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Egy ideje figyelem a gét trafós probákozásaidat,nem tiszta nekem az induktivitás.nH,uH vagy H,nekem a nanohenri valahogy kevésnek tünik.Ott uH induktivitásnak kellene lenni.A másik hogy nem értem mik ezek a próbálkozások.Mi a cél vele?Nem írtál frekit hogy mennyivel hajtod,a fel lefutás simán direktbe mehetne nem okoz semmi problémát.Mármint nem kell utána semmi fokozat.Én direktbe rákötöttem a fet,igbt re a trafót más semmi,2Kw táp remekül működik.Szóval nem értelek!Ha kifejtenéd az eddigi próbálkozásod okát,lehet több segítséget kapnál.
(#) boap válasza dara hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Most találtam meg a megoldást. Széll69 társunkkal találkoztam személyesen. Váltottunk pár szót és mondta hogy ő maximumon 15V-n hajtja UCC2808-at
Igen az adatok: 63KHz teljes híd , 15V-ot akrtam de az UCCcsak 13V-ról ment és 15-re akartam emelni, ahogy valaki korábban megtette. Ez nH csak csatolt induktivitás, a sima induktás a tekercseimnek 500uH-3mH voltak mostanában 1mH alattiak.
A mostani megoldásom az UCC tápfesz növelése. Most 14.4V-ra növeltem(15V a max) ezzel már 1.1-es tekercselési aránnyal is jó lesz, holnap megpróbálom.
(#) dara válasza boap hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Én az összes jelalakot ráengettem volna a fet vagy igbt re.Még most sem írtad hogy mi a cél.
(#) Peter65 válasza boap hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Köszönöm a méréseket! Ezek alapján láthatod, hogy szalagkábel szerűen megtekert trafónak egy kicsit még kisebb a szórása, mint a simán összesodortnak.
A kezdeti árammeredekséget számoljuk ki úgy, hogy 500nH-nek feltételezzük a szórást, 12V-osnak a tápfeszt, és úgy, hogy nincs benne más áramkorlátozó elem. Mivel hídkapcsolás a meghajtó áramkör, átkapcsoláskor 24V-os feszültség különbség lesz a -12V-hoz képest a +12V-ra történő felfutás miatt. Ezekből: dI/dt= U/L= 24/0,5*10-6= 48/10-6, azaz ha csak a szórás korlátozná az áramot, az első 1usec alatt 48A-ra kellene az áramnak növekednie. Bár a léptékezést nem tudom követni, de szerintem ez nálad nem tudott kialakulni, és ez nem a trafó miatt van. Véleményem szerint a meghajtó áramkört kellene jobban górcső alá venni. A meghajtó IC kimenetei 0,5/1A áram impulzust tudnak biztosítani, amit tovább kellene erősíteni. Elsőre az R6 és R8 értékét csökkenteném le a negyedére, és valamilyen izmosabb tranyókat választanék; MJE243/MJE253 vagy D44VH10/D45VH10. Ezekkel már kb. 10A-es áram impulzusokkal tudnád meghajtani a trafót.
Valószínűleg korábban megadtad a kapcsolandó félvezető típusát. Ha újból megadod, akkor abból kiindulva is kiszámolhatjuk, kb. mekkora áramra van szükség a gyors kapcsoláshoz.
(#) boap válasza dara hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Hogy érted,hogy mi lesz a gép feladata. A hegesztő lesz a végcél lehetőleg nagy vagy strapabíró közepes. Már volt tesztelési fázis kisfeszültséggel és rá is volt engedve a nagy fesz., csak kimet pár IGBT durrogva. Ekkor új végfok panel készült de nem voltak jó gate jeleim vele. Sokat tanultam ezek tökéletesítéseiből is.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2022
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
BCP53/56 1-1.5A-t tudnak és hasonló az eredeti BD139/140-el csak smt kivitelben.
Most megemeltem a tápfeszt egyenlőre 14.4V-ra, ezzel nem lesz gond az 1:1 menet aránnyal sem valószínű.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2022
(#) Peter65 válasza boap hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Mi az IGBT-k típusa? Azt gyanítom, hogy ezekkel a tranyókkal nem tudsz egyszerre 4db IGBT-t rendesen meghajtani.
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
HGTG20N60A4D

Ha nem megy, akkor duplázom a meghajtást és 2 gatetrafó lesz.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2022
(#) Peter65 válasza boap hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
A HGTG20N60A4D bekapcsoláshoz szükséges töltésmennyisége 15V-os feszültség mellett kb. 150nC. Ebből ha 100nsec alatt akarjuk bekapcsolni, akkor I=Q/t= 150*10-9/10-7=1,5A. Ez persze csak durva iránymutatás, mert ez csak a 0...+15V-os tartományt fedi le, miközben a -15....+15V-os tartományban mozgunk, ami tovább növeli a szükséges áramot (nem adták meg a bemeneti kapacitását az IGBT-nek, ezért nem tudtam kiszámolni, de becslésem szerint kb. 40-50nC többlet töltést igényel). Továbbá ez nem lineáris töltés, mint egy kondenzátor töltése, hanem van egy telítődő szakasza (talán Miller platónak hívják), ami szintén rontja a viszonyokat. Szóval gyors kapcsoláshoz, amire képes az IGBT, legalább 2-3A-es meghajtó áram kellene félvezetőnként (megjegyzem a kapcsolási jellemzőket 3ohmos gate ellenálláshoz adják meg, ami ugye 5A-es áramcsúcsokat feltételez). Persze lehet ilyen kb. 1-2A-rel is kapcsolni mind a négyet, csak akkor az lesz ami van, hogy usec nagyságrendű lesz a kapcsolási idő.
Az valóban egy út lehet, hogy több transzformátort használsz több kapcsoló tranzisztorral. Ebben az esetben is javaslom, hogy cseréld ki a tranzisztorokat erősebbre, legalább a BDP949/BDP950-re (ezek vannak itt a HEstore-ban is), de jobb lenne az FZT851/FZT951, vagy valami hasonló.
További lehetőség, hogy fetes meghajtásra áttérsz, vagy esetleg egy nagy áramú gate-meghajtót használsz a meghajtásra.
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
Jobb estben nekem 0.2usec alatt kellene produkálnom a feszültség változást.
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
bdp949/950-el már próbáltam. Akkor még tekerési problémák akadályozták az eredményt, amit már javítottunk. Most emeltem az UCC2808 tápfeszét 13V-ról 14.8V-ra, így csináltam a 3+1 magra 1:1 arányú 0.1T (kivéve a 0.3 magot ott 0.16T )gerjesztésű tekercsekkel. teszek fel képeket hamarosan.
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
Az új feszültségekhez újra 0.1T mágneses gerjesztéstből imdultam ki.
Érdekes volt a tekercsek csatolt induktivitása kb 800nH körül volt.
Mind a három mag, ezekkel még javításra szorul, de jobb kiinduló pont.
(#) boap válasza boap hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
Itt folytatom a zöld 0.3-as magból csináltam + kettő szalagkábelest 4 vezetékes szalagkábellel 13-13 és eleinte csak az egyiket majd a másikat is a meghatásra. 1 maggal 2 gate-el még jobb volt de két maggal már nem tűnt megfelelőnek. Tovább csökkentem a menetszámokat.
(#) boap válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
Capacitást mértem a Gate-Emittere között, az 7.5nF körül volt. De a 17 ábrán 3 féle kapacitást abrázol Vce fügvényében.
(#) Peter65 válasza boap hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
Nekem elkerülte a figyelmemet a 17. ábra. A Cies a nekünk fontos a gate töltés szempontjából, és mivel feltehetően 30V-nál nagyobb feszültségen használod, 2,2nF-nak tekinthetjük. Ebből a -15...0V-ra töltés 33nC töltés mennyiséget igényel. Ez egy kicsit kevesebb, mint amit becsültem korábban. Tehát kb. 180-190nC töltést kell tipikusan egy IGBT kapcsolásához ki vagy be préselni.
Következő: »»   549 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem