Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   103 / 778
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
100 kilohertzen is mehet a konverter, csak ott már tényleg litze-huzallal érdemes tekercselni.
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Na megtekercseltem és kipróbáltam a diódával való ötleted. Hát ha a tekercs egyik végére teszem akkor (30V, 0,22A => 12V, 0,16A) ha a másikra akkor (30V, 0,16A => 12V, 0,16A). Legalább látom, hogy számít a polaritás, viszont még jó esetben is ugyan úgy viselkedik mint egy áteresztős táp. Viszont egy érdekes dolgot megfigyeltem. Leterheltem 1k ohm -al és 24V-re felment a feszültség és az áramerősség a primmeren 0,06A lett viszont ha egy 10 k ohm -os ellnállással terheltem le felment 33V-ra és nem tudom, hogy de 0,16A lett a primer áramfelvétele. Ezt nem értem, hogy üres járatban is annyit vesz fel mint leterhelve.
(#) nagy_david1 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
A maximum amit ki tudtam belőle most hozni az hihetetlen de 0,15A 30V-on és 0,3A 12V-on, de ezentúl akárhova állítom a frekvenciát és a kitöltést annak csak rövidzár lesz a vége a primer oldalon.
(#) sprofan válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Nem tudom mennyire értesz hozzá, ezért csak félve kérdezem de schottky diódát használsz ugye?
(#) roland0327 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hát nem tudom mi legyen akkor majd kiötletelem.
(#) nagy_david1 válasza sprofan hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Nem, mivel nincs hagyományos lassú 1N szériát Azért nincs mert eddig nagyon nem foglalkoztam kapcsolóüzemmel, de lehet nekiállok keresni PC tápból. Ennyit számítana? Vagy a sok kicsi már nagyon sokra ment szerintem. Most kb 50-60%-os hatásfokot tudok nehezen elérni. Egy ennyire leegyszerüsített kapcsolás mint az enyém mekkora hatásfokkal kéne dolgozzon? Mert gondolom azért ha lenne visszacsatolás, és ellenütemű vezérlés meg jobban kiépített szekunder oldal akkor az kicsit még rásegítene a helyzetre. Nem tudom egy ennyire egyszerű kapcsolásnál mi számít jónak.
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Na, ez is az én hibám Nem kérdeztem rá! SCHOTTKY kell!
(#) Bell válasza Bell hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Ezek szerint a Te pákádnak mindegy, hogy egyenről vagy váltóról megy.
Gondolom azzal a kapcsolóval lehet gond, amelyiket a pákahegy mágnese - a hőfoktól függően - gyakran ki-be kapcsolgat.
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Véletlenül egyből a kezembe akadt egy kapcsolóüzemű táp amiből egy schottky diódát be is tettem. Egy csepp javulás lett valóban. Most egy konkrét értéket írok fel. 6W befektetett teljesítményből most 4,3W a hasznos (70%). Jobb mint nap elején az biztos (4,8W-ból 2W lett és egy az egyben úgy működött mint egy áteresztős táp), de nem tudom egy ennyire primitív áramkörtől mennyi az elvárható.
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Lehet, hogy jobb a hatásfok, csak nem terheled eléggé a kimenetet. De ha már az alkatrészeknél tartunk: megfelelő nagyságú simítókondenzárort használsz a kimeneten? Az sem ártana, ha low ESR típust tennél oda.
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Kimeneten jelenleg csak 1 kondenzátor van, az egy low ESR 1000µF 63V típus. Más nincs mellette.
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Az jó! Milyen terhelést használsz?
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Eleinte egy kis égővel próbálkoztam (12V, 2W) azután jöttek az ellenállások és most egy másik égővel terhelem le (12V, 5W). Jobban meg kéne terheljem pl huzalellenállással? A trafóm is mint írtam kicsi. Rosszul értem vagy kis terheléssel gyengébb lehet a hatásfok? Most terheltem meg egy 24V 21W-os égővel de nagyon rossz az eredmény (45%).
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hány wattot vesz fel, és hányat ad le? A kitöltési tényező sokat számít. Ha túl hosszú a FET bekapcsolási ideje, akkor nem tud lemágneseződni a vas (ekkor ad energiát a szekunderre), ha túl rövid, akkor nem tud "töltődni".
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hát 24V-os égővel 14,4W-ot vett fel a trafó és 6,3W-ot adott le. Remélem erre voltál kíváncsi. Sajnos oszcilloszkópom nincsen, és az ilyen hangkártyás oszcillószkópok 20khz felett amúgy se mérnének és nekem még ezalatt is eléggé torzítottak. Azt is tudom oszcilloszkóp nélkül vaktába való lövöldözés, de analógot nem akarok venni és digitálisra még kell gyűjtenem
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Vegyél analógot! Tizen egy-kétezerért egész jót kapsz. Szkóp nélkül inkább bele sem kellett volna fognod. Inkább egy önrezgő ZVS-el (Royer) kellett volna kezdened.
Bővebben: Link
Ehhez viszont Graetz egyenirányító kell, persze Schottky-diódával.
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Az önrezgőket nem szeretem. Akarattal kezdtem bele ebbe, és szinte soha nem az önrezgős verziókat választottam. Az analóg oszcilloszkópoknak viszont nincs frekvencia és hasonló visszajelzés lehetőség (amelyiknek van és komolyabb az annyi mint egy digitális), és ezért döntöttem úgy, hogy inkább gyűjtök 100 ezer forintor mintsem most vegyek egyet 30 ezerért és utólag megbánjam, mert most még kezdő vagyok "frekvenciával kapcsolatos dolgok" terén de nem akarok leragadni itt. Köszönök mindent.
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hát, Te tudod. Analóggal is lehet frekit mérni...
De inkább a DC-DC konverter topicban kellene folytatni.
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Romániában élek és csak új dolgot szeretek vásárolni internetről, mert legtöbben használt dolgok helyett krumplit kapnak a dobozban. Itt meg a legolcsóbb analóg 10Mhz-es 1 csatornás és kb 30e forint a következők pedig mér rendre 50-60e felett vannak és akkor már elgondolkozok, hogy megéri-e várnom, hogy kigyüljön a 100e. Mégegyszer köszönöm. Rendben, átmegyek oda ha még lehet valami tanácsot adni így vaktában. Van egy drága maxwell mérőműszerem és még annak is a freki mérője van, hogy nagyon "elszórakozik".
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Szia.
Még csak elméleti sikon,de már kacsingatok az akksitöltő alapjául szolgáló 1.5KW-os kapcsüzemű táppal.
Egyenlőre amit kinéztem magamnak az egy TL494+IR2110 félhidas szabájozatlan kimenetű rezonáns táp,25-30A-es fettel vagy IGBT-vel és ZVS kondival.(egyébként régebben az álltalad átrajzolt kapcsolásrol van szó)
Még mielőtt agyonbombáználak kérdésekkel,azt szeretném letisztázni hogy milyen magra kellene megépiteni.
Nem a menetszámok érdekelnének hanem a kivitelezhetőség.Kell egy primmer és négy különálló szekunder.Én igy elsőre egy ETD59-es magra gondoltam.Az itteni tapasztalt emberek azt irják hogy elég nehéz megtekerni nagyobb szórási induktivitásúra.Márpedig ha a ZVS kondi miatt teszek bele 0.2-0.4mm légrést akkor még nehezebb kivitelezni.Szerinted meglehet csinálni kellően laza csatolásúra?
A toroid mag volna az igazi de abba nehéz ilyen légrést varázsolni.Vagy U magra volna a leginkább kivitelezhetőbb?Egyik szárán a primmer,másikon a szekunder.

Ui.:
Értem én hogy nem 1.5KW-os táppal kéne inditanom olyan komoly elektronikai tudással ami nekem van,de motorfordulatszám szabájzót sem 100W-ossal inditottam :bohoc:
Bekell rendelni egy kiskupac IR-t és két kiskupac fetet,aztán majd kiderül.
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Üdv!

Ha ZVS-nek idulunk neki akkor már érdemes lenne kihasználni az adottságait.

Tehát felmenni frekiben 200kHz fölé és akkor eleve kevesebb kondik/induktivítások kellenek.

Egy jófajta magból elegendő lenne akkor ETD49 N87-es anyagú.

Légrés nemfeltétlen kell, betehetünk külön induktivítást sorosan.

Idézet:
„Értem én hogy nem 1.5KW-os táppal kéne inditanom olyan komoly elektronikai tudással ami nekem van, de motorfordulatszám szabájzót sem 100W-ossal inditottam”


Ez jó hozzáállás
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Ápr 13, 2010 /
 
Jalj,most megint olyat mondtál hogy...
Erröl a ZVS-ZCS dologrol hol lehet olvasni egy kielégitő cikket?
200KHz?Ha egy sima IR2110 böl indulok ki akkor az lehet nem bir kiszolgálni két bika fetet 200KHz-en.Szerintem próbálkozás szinten maradjunk a 100KHz alatt.
A plussz induktivitást nem párhuzamosan kell kötni a primmerrel ahoz hogy csökkencsem a mágnesezési induktivitást??
Egyenlőre azt szeretném eldönteni hogy milyen maggal kéne próbálkozni.Ha egy ETD mag középső oszlapára tekerem a primmer meneteket a két szélső oszlopára pedig a szekundereket akkor ezzel milyen laza csatolást lehet elérni?
Előbb be kellene szerezni egy magot és próbatekeréseket csinálni rajta.
Bassmester tervezgetett egy 1.5Kw-os tápot.Nemtudod véletlenül hogyan áll neki ez a projekt?
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Ápr 13, 2010 /
 
Magyar leírást nemigen találni.
Googléban ZVS converterre pl
Bővebben: Link
Ez egy fázis eltolt ZVS konverter.

A nullfeszültség kapcsolást minden esetben a fetekkel párhuzamosan kapcsolódó kondenzátorok segítik.

Ezt úgy tudod a legkönnyebben elképzelni, hogy pl Q1 vezezeti a hídban folyó áramot, ekkor szépen lezárjuk.
De mivel elötte a kapcsaira csatlakozó kondi töltetlen, így átveszi a híd áramát.
Q1-Q2 közös pont szépen lassan Lp-be befelel fojó áram hatására ereszkedik lefele 0V felé egészen -0,6V-ig. Amíg Q2 diódája engedi. Na ekkor kapcsoljuk be Q2-t.

A másik hídágban pont ennek az ellentettje megy végbe (mivel ellenfázisban vannak vezérelve).

Az egésznek a lényege, hogy akkor kapcsolunk mikor rajta a feszültség nulla. Mert ugye a kapcsolási veszteség minden pillanatban az Utranyó*Itranyó.
És mivel míg I nullára csökken a tranyón, addig Utranyó alig emelkedik => a veszteség nagyon kevés.

IR2110 2A-s meghajtásával 1,5kW on jól el lehet boldogulni főleg rezonáns konverterben.

Párhuzamos induktivítást ZVS-nél szoktak kötni, amikor is kicsi terhelésnél nagyon kevés a félhídban folyó áram és ez már túlságosan lassan emelné/csökkentené a feszültséget a félhíd pontjaiban.

A magot tekerd meg annyira lazára amennyire csak tudod. Egyébként 200kHz nem olyan magas.

pl: a D-osztályú erősítőm 400kHz-en megy és IR2110 a meghajtás.

Ilyen egyszerűbb teljeshidas kapcsolást akár érdemes összerakni pl Multisimben és kicsit szimulálgatni mi, hogyan változik.
(#) TyeDa hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni kapcsolóüzemű tápegység készítése ügyében.
Szükségem lenne egy olyan kapcsolásra/linkre/irodalomra, amely áramköre a következő feltételeket teljesíti:
- hálózati (230VAC) bemenet
- galvanikus leválasztás
- manuálisan szabályozható DC kimeneti feszültség kb. 2-30V
- manuálisan szabályozható áramkorlát 0-3A

Röviden megfogalmazva egy kapcsolóüzemű laboratóriumi tápegység.

Segítséget előre is köszönöm, leköteleznétek vele.
Üdv: TyeDa
(#) kadarist válasza TyeDa hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Szia!
Van erre külön topic:Bővebben: Link
(#) mark.budai hozzászólása Ápr 17, 2010 /
 
Sziasztok! Belefogtam egy táp építésébe. A trafó már meg is van hozzá, EI33-as ferritre. Csak a KC507-el van a gond. Mivel lehet ezt helyettesíteni? Még az alldatasheet.com sem talált ilyen tranzisztort.. A táp rajza.
Köszi előre is! Üdv!
(#) mex válasza mark.budai hozzászólására (») Ápr 17, 2010 /
 
Itt megtalálod,a helyettesitőivel együtt.
Közönséges tranyó cseh gyártmány.
(#) kadarist válasza mark.budai hozzászólására (») Ápr 17, 2010 /
 
A BC547 vagy BC182 jó helyette.
(#) Bassmester hozzászólása Ápr 18, 2010 /
 
Sziasztok!

Csöves gitárefekthez építeném az alábbi tápot. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnám szabályozhatóra megcsinálni, 200-300V között.
Lehetséges volna, hogy a "set ht volts" potival állítható?
(#) kadarist válasza Bassmester hozzászólására (») Ápr 18, 2010 /
 
Nem csak lehetséges, hanem konkrétan azzal állítható.
Következő: »»   103 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem