Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   684 / 778
(#) GPeti1977 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 27, 2017 /
 
Ismerem a kapcsolást, ezen is gondolkodom, csak ilyenkor nagyobb áttételű transzformátor lenne jó mint ami jelenleg van sorkimenő, viszont már kipróbáltam kis feszültségen, a 20mA áramot bírta nem melegedett túl.
(#) szili83 hozzászólása Máj 2, 2017 /
 
A kapcsoló üzemű tápegység mennyire zavarja egy kisjelő audió bemenetet? Egy ilyen spektrum analízátorhoz rendeltem egy 12V/8.5A-es kapcsoló üzemű tápegységet.

Illetve egy hasonló kariberű 12V-os kimenő feszültségű tápegységet mennyiből lehet kihozni, ha én építeném? 12V/2-5A-ből kellene a jövőben egy pár darab LED szalagok meghajtására lakásba.
(#) GPeti1977 válasza szili83 hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Hát nem ennyiből hanem többől, esetleg PC táp kicsit átalakítva hogy a 12V ról szabályozzon.
(#) KKobra válasza szili83 hozzászólására (») Máj 2, 2017 / 1
 
5m LED szalag meghajtása nem jelenthet problémát
Megépítettem skori tápját minimális alkatrész igénye van és nem jelent gondot pár amperes terhelés Kb 2 hete folyamatosan üzemeltetem 3A terheléssel és semmi probléma vele. Pár 100 forint az anyag költsége
(#) szili83 válasza KKobra hozzászólására (») Máj 2, 2017 /
 
Belinkelnéd azt a tápegységet?
(#) KKobra válasza szili83 hozzászólására (») Máj 2, 2017 / 1
 
A terv Skori elgondolásai A nyákot emmzolee készítette.
Én csak saját alkatrészeimhez igazítottam itt ott
szerepel a nyákon pár smd alkatrész mind elhagyható csak én tettem rá
A táp rövidzár védett
Az ellenállások kondik értékeit Skori kapcsolása alapján válaszd meg
mindenben ragaszkodj skori adataihoz ha lehet
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2017
(#) szili83 válasza KKobra hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Köszönöm a linket!

Majd tudtok segíteni, hogy PC tápból bontott trafók közül melyik a jó? Van otthon kb 10 PC tápegységem, ami nem működik.
Talán lesz benne minden, ami kellhet.
Skory melyik ajánlása alapján csináltad Te? Mert van fent jó pár változat. Illetve milyen trafót használtál? Milyen félvezetőt használtál? IRF740 ahogy nézem jó lehet bele (10A/500V). Amúgy PC tápegységekből is ki lehet szedni ilyen félvezetőket?

A diac-nál nincs megadva típus, ott hogyan kell kiválasztani? Ez a ER 900 = BD3 jó lehet?

Mennyire nehéz megcsinálni ezt a kapcsoló üzemű tápegységet? Eddig még sosem próbálkoztam ilyen projekttel.

Most bánom, hogy nem korábban tettem fel a kérdést, mert ez tényleg olcsó cucc, ha van hozzá minden.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
(#) jucsaba válasza szili83 hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
www.radiovilag.hu/images/DB3.pdf
tehát nem bd hanem fordítva
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
(#) Mircsof válasza szili83 hozzászólására (») Máj 3, 2017 / 1
 
Szia!
Idézet:
„PC tápból bontott trafók közül melyik a jó?”

Mindég a legnagyobb (legalább is jelenestben) a fö trafó kell. Csatolt képen bekarikázva.

Idézet:
„Skory melyik ajánlása alapján csináltad Te?”

Ez alapján esetleg ez viszont a kettő egy és ugyan az, csak egyiknél az alsó feten van a védelem másiknál a felsőn.
IIF740 is megfelelő, attól függ mennyire akarod majd terhelni a tápot. Értelem szerűen ha nagyobb áramokat akarsz kivenni belőle huzamosabb ideig akkor érdemes egy fokkal izmosabb fetet választani.

Idézet:
„Amúgy PC tápegységekből is ki lehet szedni ilyen félvezetőket?”

Én még PC tápban nem találkoztam ilyennel...
Igen a DB3 típusú diac tökéletes a célra.

A kis toroid megtekerése tud trükközni az emberrel első nekifutásra. Induktivitásmérőd legyen, mert anélkül nehéz lesz belőni a toroidon levő tekercsek induktivitását, és a trafóval soros 55uH értéket is meg kell tekerni.

PC.jpg
    
(#) szili83 válasza Mircsof hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Köszönöm!

Az IRF740 helyett esetleg mi még a jó? Mennyit lehet rábízni erre a 10A-es FET-re?
IRFP460 (20A/500V) E-bayen 350Ft 2db, fele annyi, mint Hestoreban egy. Vagy még mi ajánlott?

Van induktivitás mérőm, így szerintem az majd nem lesz gond. Habár kicsi induktivitást kell mérni.

Az 56nF-os kondi értéke ahogy olvasom kritikus. Hestoreban nincs 56nF/400V. Mekkora feszültségű kondi kell oda, mekkora feszültség van a kondikon? Két kondi párhuzamos kapcsolásából (10nF+47nF) meg lehet szerencsére oldani.
(#) KKobra válasza szili83 hozzászólására (») Máj 3, 2017 / 1
 
Bármilyen fet jó lehet ha 400V felett van persze azért tudjon pár ampert is4-5 amper már elég
kondi a primer oldalon van a nagy elkó 400V felett a rezonás kondi 56nF nálam 47nF 600V felett legyen a pici kondi a triak mellett 16V os elég
a szekunder oldalon értelem szerüen az elkók ha 24V a kimenet akkor 50V ha 12V akkor minimum 25V
(#) szili83 válasza KKobra hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Az SF18 helyett még melyik dióda lenne jó?

Csináltam képet az egyik tápegységről, amim van, illetve a shotkykról. (illetve a bontott shotkykról)
A dual shotkyk mennyire használhatóak?
(#) Mircsof válasza szili83 hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Legyél egy kicsit önállóbb, és olvass adatlapot!
Ha jól emlékszem még mindég nem mondtad meg, hogy mire szeretnéd használni a tápot, ill mekkora feszültségre lenne szükséged ezek hiányában fogalmunk sincs, hogy azok a nagy dual shotkyk amik egyébként 40V 30A áramot tudnak (adatlap ) megfelelőek lennének-e a feladatra. A PC tápban ha nem tévedek nagyot a primer kapcsolóelemei bipoláris tranzisztorok, amitet skory kapcsolásához nem tudsz felhasználni oda fet kell.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2017
(#) szili83 válasza Mircsof hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Néztem az adatlapot párról, csak kérdeztem.

Az igényt pár hozászólással feljebb leírtam.

Illetve feljebb említettem, hogy FET-et rendelek hozzá. (Tudom hogy FET vagy IGBT jó hozzá)
(#) GPeti1977 válasza Mircsof hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
De lehet csak a tranzisztor meghajtására kevesebb menetszám kell a "kis trafón" meg szintén ellenállás a báziskörbe. Rengeteg kompakt fénycső tranzisztoros.
(#) fastaction hozzászólása Máj 3, 2017 /
 
Sziasztok ! Azt szeretném kérdezni, hogy primer puffereket , hogyan méretezünk ? A minnél nagyobb annál jobb az megy , illetve a feszültség is . Teljesítmény alapján , illetve kapcsoló üzem típus alapján gondolom. Nekem two switch forvard lenne érdekes jelenleg , de érdekel a téma . Köszönöm!
(#) Mircsof válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 3, 2017 /
 
Én konkrétan Skori kapcsolására írtam azt amit. Az amit te mondasz meg a mellékelt képen látható.

Névtelen.jpg
    
(#) KKobra válasza Mircsof hozzászólására (») Máj 4, 2017 /
 
Ha már tranzisztoros akkor ezt ajánlom
(#) Ge Lee válasza fastaction hozzászólására (») Máj 4, 2017 1 / 1
 
A tápról használt eszköz, meg hogy szabályozott-e a táp vagy sem függvénye, hogy mennyi primer elkóra van szükség, általában 0,5-2µF/W közti értéket szoktak alkalmazni. Egy hegesztőinverterbe pl. nem kell sok, de ha mondjuk nem pwm hanem egy mezei szabályozatlan rezonáns tápot építesz és azt szeretnéd hogy a terhelés hatására ne sokat essen a feszültsége, akkor kell a puffer.
A méretezéséhez, számolásához meg ott a szimulátor, meg a Tau=RxC.
(#) madar94 hozzászólása Máj 4, 2017 /
 
Sziasztok!
Esetleg tudna valaki ajánlani egy olyan kapcsolást ami kis méretben megépíthető smd alkatrészekből. Egy relé és egy mikrokontrollert táplálnék vele.
(#) Kovidivi válasza madar94 hozzászólására (») Máj 4, 2017 /
 
Tessék: Bővebben: Link 400mA-ig tökéletes, felette áramkorlátos, rövidzár védett. Ennél olcsóbban, szebben, jobban, biztonságosabban, kisebben nem fogod tudni kihozni. 0,76$-ért is kapható, csak nem kerestem meg a legolcsóbbat.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2017
(#) Ge Lee válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 4, 2017 1 /
 
Azt azért tegyük hozzá, hogy annak a dobozát meg kell furkálni ha nem akarod hogy megfőjön. Kaptam kettőt ingyen, az egyiket már megfőzték, azt is megjavítottam magamnak, de szellőzés nélkül olyan meleg volt a műanyag burkolata, hogy nem lehetett megfogni.
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 4, 2017 /
 
Maximum terhelésen valóban. 100-200mA-nél akár a lyukasztás el is hagyható.
(#) Ge Lee válasza madar94 hozzászólására (») Máj 4, 2017 1 /
 
Célszerűbb venni mert olcsóbb, de ha mindenáron építeni szeretnél akkor a TNY sorozatot ajánlom, kapható hozzá készen trafó különféle feszültségekre. Ha beleolvasol az UKT-s cikkembe, annak is az a segédtápja.
(#) fastaction válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 4, 2017 /
 
Szia , köszönöm !
Azért kérdezem , mert (hegesztő inverter) teljes hidas tápoknál láttam rajzokat 2x470uf-al és többel is .Az UKT az táp is , azért lett 2x680uf , esetleg hegesztőként használva elég a 2x470uf ?
Üdv
(#) madar94 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 5, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat mindenkitől! Mindenképpen építeni szeretnék, mert a cél egy ESP8266 alapú relés panel ami utána bemenne a kötődobozba és így nekem fontos, hogy kis kompakt legyen a kész eszköz .
(#) Ge Lee válasza fastaction hozzászólására (») Máj 5, 2017 1 /
 
Gyáriban még 2db 330µF-os is létezik. Ugye azon van a hangsúly, hogy mennyit eshet a primer fesz. Az enyémnél ha jól rémlik akkor az általában használt hegesztőáramon 280-285V körül van a puffer feszültsége analóg műszerrel mérve.
Ha olyan nagyobb teljesítményű tápot akarsz amelyiknek kicsi feszültségesése van akkor vagy szabályozni kell (pwm, pfm), vagy szabályozatlan hídkapcsolást kell építeni megfelelő mennyiségű pufferrel.
(#) Ge Lee válasza madar94 hozzászólására (») Máj 5, 2017 1 /
 
Nagyon kicsit nem egyszerű házilag csinálni, trafót sem kapsz hozzá készen. Az olcsó kínaiak némelyikében meg van kb. 1cm3 térfogatú trafó, mondjuk szerintem nem is nagyon vannak bevizsgáltatva sehol sem, mert képtelenség ekkora méretben az előírásoknak megfelelően elkészíteni, kiöntés vagy impregnálás nélkül.
(#) fastaction válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 5, 2017 /
 
Rendben
(#) JZoli válasza madar94 hozzászólására (») Máj 5, 2017 /
 
Azért ennél olcsóbban otthoni körülmények között nehéz lesz kihozni:
Bővebben: Link
Következő: »»   684 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem