Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   711 / 778
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Márc 12, 2018 /
 
Köszi, megjegyzem .
(#) vteo válasza xitibi hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Szia,
Igen ezek inkább tanácsok. A "tanulni szeretnék" -re írtam őket.
A fórumra nagyon sok kapcsolás fel lett téve, a szerzőjük szerint (és több utánépítés visszajelzés alapján) működnek.
Egy keménykapcsolású pepe1125-től:
pepe1125
A topik indítójától egy rezonáns cikk: (ennek van egy 1.1 verziója a fórumon)
cimopata
Lorylacitól egy egy mini rezonáns cikk:
lorylaci

Skori honlapján van 4 oldalnyi a rezonáns tápegységekről, ott is van az IR IC-vel kapcsolás.
Szintén az oldalán van egy igen költséghatékony megoldás a kapcsoló üzemű tápegységek tápfeszültségének előállítására:"Kis teljesítményû 300V/12V dc/dc konverter"
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2018
(#) xitibi válasza vteo hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Szia.
Köszönöm a sok kapcsolást,már is olvasnom kell mert hogy ugye szórt vagy nem szórt induktivitás stb....
Őszintén szólva némelyiküktől tartok. "bonyolultak még", de igyekszem
Még egyszer köszönöm.
(#) tothbela válasza xitibi hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Ha nehézkes a szórt induktivitás pontos kivitelezése, használhatsz soros diszkrét kis fojtót. Skori oldalán erre is találsz megoldást.
(#) Skori válasza vteo hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Idézet:
„Skori honlapján van 4 oldalnyi a rezonáns tápegységekről,...”
Most már 5 oldalnyi.

Az előbb feltettem egy kis cikket Univerzális Rezonáns Tápegység címmel.
(#) xitibi válasza xitibi hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Szia.
Nos kevés olvasgatás után választásom lorylaci mini tápjára eset. A kérdésem: van egy ei 33c pc tápból bontott trafóm azt ide használhatom? Ismét mondom nem használatra lesz! Tehát ha működik és mondjuk el bír egy izzót az már nagy dolog (nekem).
(#) dara válasza xitibi hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Használhatod ha oda fér.Ha nem lesz teljes értékű a táp működése,semmi értelme nekiállni.Az hogy valamennyire működjön,abból nem tanulsz.
(#) JZoli válasza Skori hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Elolvastam a cikket, ez is nagyon jó, mint a többi cikked, csak gratulálni tudok hozzá, és persze megköszönni, mert ezzel is sokaknak, sokat fogsz segíteni!
Egy kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, a transzformátorról elég kevés szó esik a cikkben, ez szándékos, vagy csak én siklottam el fölötte? Jó lenne a példatápnál használt 100W körüli teljesítményhez tartozó transzformátor méretezését esetleg leírni, mivel azzal tisztában vagyok, hogy egy nagyobb teljesítményű kivitelhez nagyobb mag és más tekecsadatok kellenek.
(#) frissadam hozzászólása Márc 14, 2018 /
 
Sziasztok!

Abban szeretném a segítségetek kérni hogy szoros gépi tekercselés esetén (osztott cséve nélkül lakkos rézdróttal) majdnem egyezik a szórt és a mágnesező induktivitás értéke. Ilyenkor lehet e külső mágnesező trafót használni? Ha igen milyen módszerrel méretezve és elkészítve milyen maggal?
(#) Skori válasza JZoli hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A transzformátorról nem véletlenül nincs részletes leírás, ugyanis egy ismeretlen paraméterű bontott ferrit-toroidot használtam fel, és a rátekert menetszámot is kísérletezéssel határoztam meg. De találhatsz a weblapomon trafó méretezésről is cikket.
A toroidot laza csatolásúra tekercseltem, tehát az egyik oldalon a primer, a gyűrű másik felén a szekunder. Az áttétele 1:1, és a szórása miatt lesz csak 100V terhelés közben a kimenetén, amúgy 150...160V lenne üresjárásban, tehát akár több ledet is rákapcsolhattam volna, vagy lehetett volna kicsit kisebb is a szekunder menetszáma ill. feszültsége. Mindenesetre a trafót ehhez a táphoz a felhasználás ismeretében kell méretezni, de akár PC táp trafó + soros induktivitás is sikeresen használható, ugyanúgy mint a korábbi cikkben.
(#) Skori válasza frissadam hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Idézet:
„....majdnem egyezik a szórt és a mágnesező induktivitás értéke.”
Ez nem valószínű, hogy bármilyen trafónál is így lenne, valószínűbb a mérési hiba, vagy hogy menetzárlatos trafó....
(#) vteo válasza xitibi hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Néhány javaslat:
I.
A cikknek az egyik legfontosabb része a második bekezdés!!!!
II.
Ami javítani kell:
- C1 min 380V-os legyen
- C2 25V
- Én a C5-ös kondenzátort megosztanám a terhelés elosztás érdekében , azaz a D8-cal is kötnék párhuzamosan kondenzátort C5a=C5b=C5/2
- Ilyen R4 érték mellet max. 40-45nC Total Gate Charge-val rendelkező FET-et választhatsz.
III.
PC trafó
A PC trafó mivel általában keménykapcsolású ezért nagyon alacsony szórt induktivitással rendelkezik. (kb. 6-7uH). Vagy áttekercseled, vagy sorosan kötsz vele egy induktivitást.

IV.
méretezés
Laci a frekvenciát R1, C1 (kb. 84kHz) nem a PC trafóra méretezte. A pc trafó max. 30-40kHz érzi jól magát (vastag vezetékek, skin hatás, ....) Én javaslom az R1=20kohm, C1=1nFkb, 35kHz.
A teljesítményre ha 2040W választasz akkor Cr=C5=94nF azaz C5a=C5b=47nF és a soros induktivitás 220 uH (azaz a PC trafóval sorba kötsz egy 214uH induktivitást) A Cr kondenzátorok lehetőleg 400V polipropilén (MKP) legyen.
(#) Skori válasza vteo hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A PC tápok jó részében 25kHz-en megy a trafó, és kb 75V primer feszültségre van méretezve. Ennek fényében egy sima félhidas meghajtás esetén (150...160V primer feszültség) nem célszerű 50...60kHz alá levinni a frekvenciát.
(#) frissadam válasza Skori hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Ok! Kifundálok valami használhatóbb mérést. 1kHz-n mér a műszerem.
(#) xitibi válasza vteo hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Szia.
Elsősorban köszönöm a sok jó tanácsot. Kezd nagyon nagy zavar lenni az én fejemben. Van nekem egy tranzisztor vizsgálom ami elméletileg tud induktivitást mérni. Ügyesen rá tettem a pc trafót és 8 millihenry induktivitást irt ki. (7,97 pontosan)ezt ha átváltom mikrohenrybe akkor az 8000 lesz. "lorylaci" a kapcsolási rajzra azt irta :etd29 légrés nélkűl, 80 uh szorási induktivitás. Az uh az nem mikrohenry???
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
(#) ferci válasza xitibi hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A szórt induktivitást úgy mérd, hogy a szekunder tekercset közben "tőben" zárd rövidre pici drótdarabbal. Különben uH ( de, mikrohenry ) és nem uh.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
(#) Ge Lee válasza xitibi hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A tranyóteszter nem tud ekkora induktivitás értéket mérni, LC mérőt kell építeni vagy valami rezonancia elven kell megmérni ha van állítható frekvenciájú generátorod.
(#) vteo válasza Skori hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Feladtad a leckét.
Amit néztem Codigen kapcsolást ott 66KHz folt az oszc. frekvencia, így a trafó 33kHz ment.
Megmértem a PC trafó szekunder huzal átmérőjét 0,73mm (lakk szigeteléssel). Ebből a skin hatás miatt nem nagyon érdemes 35kHz fölé menni frekiben.

Készítettem egy számítást: B=220mT szerintem még elmegy. (Bmax=450mT (60Cfok), de itt már 10x a mag veszteség)
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2018

ei33.JPG
    
(#) Skori válasza vteo hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Nem számoltam utána, de józan paraszti ésszel: ha az eredeti tápban 33kHz-en ment a trafó, (és valószínűleg 75V körüli primer feszültséggel - a kitöltési tényezőt figyelembe véve), akkor ugyanakkora indukcióhoz, kb. 2x akkora feszültség esetén (150V), kétszeres frekvencia kellene, azaz 66kHz. Igen ezen a frekin jobban fog melegedni a huzal a skin hatás miatt (persze ez a terhelő áramtól is függ), alacsonyabb frekin meg a vas fog jobban melegedni. Ezek után meg lehet keresni hol a kompromisszum a kettő között (és ez nyilván a felhasználás céljától is függ).

Érdekes kísérlet lenne mondjuk fix 300W-al terhelni mondjuk egy rezonáns tápban, és megmérni párféle frekvencia beállítás mellett, hogy hány fokig melegszik a trafó. Esetleg ugyanez eljátszható lenne más teljesítmény (pl 100W) mellett - bár ez utóbbi eredménye szinte borítékolható lenne, az előbbi megmutatna egy jó kompromisszumot.

Nekem a 0,22T kicsit soknak tűnik (inkább 0,15...0,18T-re méretezek ha lehet), de ez valóban attól függ mekkora melegedést tudunk elfogadni. Tudom, ezeknek a vasmagoknak akár a 80...100°C is simán üzemi hőmérséklet, de én nem szeretem a forró trafókat, (meg úgy általában a forró alkatrészeket). A másik, de ebben nem vagyok biztos, hogy az 1,2cm2 több mint a vasmag effektív keresztmetszete, 1cm2-re emlékszem, de lehet, hogy rosszul. Van adatlapod az EI33-hoz?
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2018
(#) vteo válasza Skori hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Maximálisan egyetértek. (mivel a honlapodról tanultam nagyon sok gyakorlati dolgot)
Megcsináltam 50kHz a számításokat, kb 0,4W csökkent a mag hőteljesítménye. (cserébe a skin hatás miatt lecsökken a szekunder vezeték keresztmetszete 0,58mm-re.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2018
(#) xitibi válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
És valóban ha a többi tekercset rövidre zárom már nem tudja mérni.

Férfi köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2018
(#) xitibi válasza vteo hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
A 240 uH soros induktivitás érteke fix vagy felfelé eltérhetek? (0.96 mH találtam othol)
(#) vteo válasza xitibi hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Én 214uH írtam. (elnézést, mert 300W-ra számoltam)
Ha felfelfelé térsz el akkor korlátozod a teljesítményt. pl: 960uH és 22nF ésetén 68W-ra korlátozod.
Azt eddig nem írtuk, hogy az alkalmazott induktivitásnak nagy szaturációs áramúnak kell lennie.
960uH (68W) esetén Isat=0,8A

200W esetén
Lr=326uH Cr=63nF (C5a~33nF, C5b~33nF) Az induktivitás Isat=2,1A
(#) frissadam hozzászólása Márc 16, 2018 /
 
Sziasztok!

Megépítettem a linken található kapcsolást induktivitásméréséhez.

Bővebben: Link

Bővebben: Link



A probléma, hogy ismert induktivitással sem sikerült helyes értéket mérnem. Hogy is kellene használni ezt a kütyüt?
(#) 13_Balu50 válasza frissadam hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Szerintem az Lx helyére berakod az induktivitást adsz a panelnak tápot , leolvasod a szkópról a frekvenciát majd beirod a számolóba a c 1nF . Így ha a szkóp 50kHz-et ír ki a kondenzátor 1nF akkor az Lx vagyis az induktivitás 10mH -re adódik. A te esetedben120kHz-nél 1,76 mH-re adódik.
Ha nincs igazam javítsatok ki.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
(#) frissadam válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Igazad van. Köszi. Egy magas sugárzó tekercséről van szó amit az én gyári 1kHz mérőm 0,2mH-nek mér. (ennek az induktivitás mérésének a képe van feltöltve 120kHz legnagyobb frekvenciával) Egy 2,2µF kondival szoktam ezt a tekercset megtoldani, hogy 5k körül vágjon magashoz. Ha a tekercs 1,75 mH lenne akkor szerintem nem működne ilyen hatékonyan az LC szűrő magas sugárzó esetén. 1,75mH nagy érték egy hangváltó tekercshez, inkább közép lenne. Vagy ennek ellenére a mostani szkópos mérés lenne a valós?
(#) 13_Balu50 válasza frissadam hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Milyen típusú a magas hangsugárzód van, nekem MNC meg SAL van itthon, megmérhetem ha a tiéd is ilyen.Egyébként szerintem a 2,2µF-os kondenzátor nagyméretű ( pólus nélküli) jó a magas hang vágáshoz.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
(#) frissadam válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Azt mérnéd hogy milyen váltó tekercsed van? Van SAL és MNC ringem is. Minél kisebb annál hamarabb zörög 1 k magasságban egy ekkora tekercstől. SAL DP35 pl jó teszt lehet ilyenre.
(#) 13_Balu50 válasza frissadam hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Nekem ilyen van benne.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
(#) frissadam válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
köszi!
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
Következő: »»   711 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem