Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   755 / 778
(#) DJ Tacki válasza Laslie hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Minden nagyfrekis tápnál a kondenzátorok szoktak idővel legelőször tönkremenni, pláne ha határon van járatva. Ezeket célszerű ESR mérővel átmérni, de akár rögtön cserélheted is jobb minőségűre. Ha szerencséd van, akkor ennyivel megúszod.
Az ilyen kínai tápokat helyén kell kezelni és célszerű jelentősen túlméretezni, vagyis pl. 2A folyamatos terhelésre én 4A-es tápnál kisebbet biztosan nem tennék.

ui.: Mielőtt nekilátsz babrálni vele, mindenképp mérj rá műszerrel DC állásban a nagyfesz puffer kondira (fizikailag legnagyobb), hogy biztosan kisült-e. A kínai tápokon elképzelhető, hogy lehagyják a kisütő ellenállást, és így érhet meglepetés.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2021
(#) Imti válasza Laslie hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Szia!

Sokszor elég gagyi kondikat tartalmaznak ezek a tápok. Innen indítanám a keresgélést.
Ha üzemel, csak leáll, félvezetők elvileg jók.
(#) majkimester válasza Laslie hozzászólására (») Jan 29, 2021 /
 
Szia, Így elnézve a trafóját a primer és szekunder menetek majdnem összeérnek, sok szigetelés nincs, az biztos. Ez így életveszélyes. A javítgatás helyett keress valami korrektebb tápot.

Egy korrekt trafónál soronként van szigetelés és a tekercselés nem megy ki a csévéig, hanem marad néhány mm. Mellékelek egy képet. Ez is kínai egyébként.

Egyébként az elektrolit kondik szoktak kiszáradni, azok cseréjével legtöbb esetben egyszerűen javítható.

trafo.jpg
    
(#) Fricu hozzászólása Feb 2, 2021 /
 
Urak,
vettem egy lion akksiról működő lámpát.
Kéne egy töltő hozzá. Adtak hozzá ugyan egy 4,2 V/500 mA-st.
Egy aksival még csak csak, de 6 db-ot beletéve ezer év mire feltölti.
18650/8800 mAó - ami nyilván kamu, de legyen mondjuk 500 mAó/db. Az is 3000 mAó.
A lényeg: próbáltam egy 12V/1,5A-est átvariálni, THX203H és TL431 volt benne. Próbáltam a feszejtő visszacsatoló láncát lehúzni, de nem lett stabil, noha be tudtam állítani a 4,2V-ra, de ugrál terhelés nélkül, és kicsi a töltőáram is.
Érdemes lenne egy 5V/2A-ből kiindulni?
Nem akarok újat építeni, egy kis mod. jobban tetszene...
Valami ilyen kapcs. volt benne:
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2021

THX203H.JPG
    
(#) pipi válasza Fricu hozzászólására (») Feb 2, 2021 /
 
Miért kéne építeni? Vegyél tp5100-as modult (2A) ez kapcsolóüzemű, mehet a 12V-os tápra.
TP4056 modul (1A) itt is van a HEstoreban, ezt mobiltöltőről is járathatod.
Ezek direkt li-ion töltésre vannak, ellenálláscserével állítható áramkorlátosak.
Ilyen faliadapter ne is próbálj átalakítani, nincs benne áramkorlát, nem tudja a karakterisztikát...
6db-ot párhuzamosan egyszerre kívánsz tölteni?
(#) Vs hozzászólása Feb 5, 2021 /
 
Sziasztok!
Lenne itt egy erősítő, aminek eldurrant egy alkatrésze (ellenállás) Sajnos nem igen állapítható meg az értéke én egy (1R40) olvasom, ami 1,4 ohm. Ami mellette van bekarikázva az egy TO-220 tokozásu (12N60) ami úgy szint a Gate lába zárlatos lett.. Az már meg van rendelve. Szóval a kérdésem annyi lenne tömören, hogy a kérdőjeles alkatrész mi lehet, és az ellenállás is kérdéses. Valaki találkozott már ilyen táp résszel?

Amúgy ez egy 2.1-es Logitech 2.1 Z625 hangszórórendszer.

Mi okozhatta az ellenállás, és a MOSFET halálát? Milyen alkatrészt lenne érdemes még kicserélnem?
Köszi!

U9_2.jpg
    
(#) DJ Tacki válasza Vs hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Ha van benne vezérlő IC, akkor annak az adatlapján található minta kapcsolásból indulnék ki.
(#) Fricu válasza pipi hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Köszi a választ.
Ezt is dobozolni kell, plusz kell egy 12V-os adapter meghajtani, és így már nem egy, hanem két ketyerét is hordanom kell a töltéséhez. Terepviszonyok közt egyszerűbb, és elegánsabb lenne egy darab 4,2 V-os adapter, mint amivel a kis kínai is adta, csak az gyenge a maga 300 mA-vel (mérés szerint, de 500-at írt rá..)
Szétszedtem a lámpát, és valóban simán párhuzamosra van kötve a hat akksi, ami belefér az elemtartóba. Tehát töltésnél és kisütésnél is párhuzamosan mennek.
Nem elegáns megoldás - kínais...
A kapacitásával (akksik) sem voltam elégedett, vettem garantáltan 3500 mAó-at és egyetlennek is hosszabb az üzemideje, mint a hat (!) "8800"-asnak. Na ja, a nyomtató bármit elbír...
(#) pajesz66 hozzászólása Feb 11, 2021 /
 
Sziasztok!
A Cimopata féle rezonáns tápot építettem, és lenne hozzá néhány kérdésem:
Minden jól működik, de a trafó melegszik... 32V kimenő feszültségre, és két amperre méreteztem, a primer 6*0,3mm, míg a szekunder 3*0,6mm-es huzalból lett megtekerve. Ennek bírnia kellene, de már viszonylag rövid(néhány perc) üzem után is langyos....
Ez normálisnak tekinthető?
(#) Peter65 válasza pajesz66 hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Szia!
Sokkal több info kellene, hogy érdemben reagálni lehessen.
A vas melegszik, vagy a tekercs? Mekkora teljesítménnyel terheled? Mekkora frekin jár? A vas típusa, menetszámok? Esetleg a számításod menetét, vagy a méretezési paramétereket is megadhattad volna, úgy könnyebb hibát keresni.
Egyébként a jól méretezett trafó is melegszik. A "langyos" hőmérséklet nem szokott gondot okozni.
(#) pajesz66 válasza Peter65 hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Szia!
A tekercs melegszik. A terhelés egy elvileg 33V/100W-os COB led, ami multiméterrel mérve 33V-on 1,5-1,7A-t vesz fel. A vasmag ETD29, a frekvencia 72kHz. A primer menetszám 62menet, szórási induktivitás rövidrezárt szekunderrel kb.70uH....
(#) Peter65 válasza pajesz66 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
A tekercsnek szerintem se kellene melegednie. Viszont a vas könnyen lehet, hogy melegszik, mert kb. 0,12T-ig veszed igénybe, és a legtöbb anyagnál ilyen frekvencián ez már érdemi melegedéssel jár.
(#) pajesz66 hozzászólása Feb 13, 2021 /
 
Nos, a melegedés okát nyomozva sajnos sikerült kivégeznem az áramkört... Multiméterrel frekimérő üzemben rámértem a felső oldali mosfet Gate lábára.... és füst....
Végig gondolva tudom, hogy hülyeséget csináltam, de viszont akkor hol tudok mérni az áramkörben?
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Frekit a szekunderben is tudsz mérni, a felső fetet főleg hagyd békén.
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
igen jogos... pedig ez már a második ilyen áramköröm, és ezt eljátszottam az elsőnél is...
Primer áramot hol nézzek? Mondjuk ellenálláson keresztül szkóppal? Vagy hogy lehet beállítani a szinuszhullámot? Az áramváltó rész nem épült meg....
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Pedig az áramváltót építsd meg, söntellenálláson mérni veszélyes lehet...
Kis gyűrű, ami bírja a frekit, nem forr fel, azt alkosd meg, aztán "hitelesíted" a hálózatból felvett árammal, arányosan.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2021
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
igen, szerintem hallgatok rád Már néhány mosfetet és ic-t eltemettem ez miatt...
Az áramkörben a C13-nak, és a diódának mi a pontos szerepe? Mennyire kritikus a C13 értéke?

szerk.jpg
    
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Amikor az alsó fet kinyit, a c13 alja gnd-n lesz, a pozitívja pedig a diódán keresztül megkapja a 2153 tápját: feltöltődik. Amikor lezár az alsó, a c13 "tápjáról" kap gate nyitást a felső fet.
1-2 µF elég, valami jobb kondi kell oda a 7x kHz miatt.
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Értem, köszi! 10u/63V 10°C volt eddig ebben a pozícióban, a táp működött vele, ha találok 1u-sat kicserélem... Eddig nem tudtam megmérni a primer áramot normálisan, csak az is mosfet vezérlő lábait tudtam mérni, amik így néztem ki:
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
A kapacitás attól is függ, mennyi a fet g-s kapacitása, van-e elég töltés..
A gate feszültség formáira találsz jó régi oldalakon megfelelő jelalakot, magyarázattal együtt.
(#) pajesz66 hozzászólása Feb 13, 2021 /
 
Ez jó lehet az áramváltónak?
(#) pajesz66 válasza pajesz66 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Megválaszolom magamnak: jó lesz!
Jelenleg ilyen a primer áramgörbém.
Viszont a szekunder fesz kevés lett, csak 20V a kívánt 32 helyett!
(#) Kovidivi válasza Fricu hozzászólására (») Márc 9, 2021 /
 
Ha egy adapter egy ellenállás változtatásával 300mA helyett 2000mA-t tudna, akkor azt az adaptert inkább 2000mA-esnek adnák el. Amire 300mA van írva, az nem fog tudni többet. Vegyél egy sima 4.2V-os 2-3A-es töltőt és kész.
(#) jdani hozzászólása Márc 19, 2021 /
 
Üdv. Egy mennyezeti LED lámpa villog, amiben egy kapcsolóüzemű táp van. A Tápban DIO8950 van. Mi okozhatja a PFC lekapcsolását, ujraindítását?
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2021
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
Szia!
Elképzelhető, hogy egy led-csoport hibás.
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
A ledek sorba annak kötve, mind. Amikor felvillannak a ledek, mindegyik világít, nincs eltérés a fényerejükben.
(#) Kovidivi válasza jdani hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
Túlmelegszik, emiatt lekapcsol, lehűl, visszakapcsol.
Vagy egy kondi kapacitása csökkent le, emiatt terheléskor beesik a feszültség, emiatt az alacsony fesz. védelem közbelép, lekapcsol, a feszültség emelkedik, és kezdődik minden elölről.
Led is lehet hibás, csak 1db kell hozzá. Világít. melegszik, kontakthibás lesz, szakadásba megy át. lehűl, ismét kontaktol, stb...
(#) jdani válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
Túlmelegedés kizárva, egyből, hidegen már villog. Ledek kizárva, próbáltam a táp nélkü, jók. Elektrolit kondi csak a VIN lábon volt, azt cseréltem. Na meg a puffer kondi, de annak sincs semmi baja, próbáltam mással.
Az FBre kötött ellenállások értékei kiforrasztva helyesek, nincsenek megnyúlva.
(#) dokidoki válasza jdani hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
A led hibát ne vesd el, chip felületén a bondolóhuzal elengedett simán okoz ilyet. Tizedmásodperc alatt felmelegszik a félvezető, miközben a hűtőfelület hideg. Ha tudod teszteld egyesével őket.
(#) jdani válasza dokidoki hozzászólására (») Márc 21, 2021 /
 
Pont ezt tettem. Még ha nem is egyesével, de ötössével. Mindegyiket hagytam világítani kb 10mp-ig. Gond nélkül.
Biztos led hiba kizárást nem tudom úgy megpróbálni, hogy két sorba kötött égőt használok led helyett?
Így megtudnam, jó e a táp.
Következő: »»   755 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem