Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   765 / 778
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Alakul ez pajesz.
2us/osztással tudsz mérni? Esetleg az 5us/DIV is jobb lenne.
11 periódus van a szkópon, így nehéz belőni.
Áramváltót ilyen kategóriás ellenállással, de 20-22 Ohm-mal próbáld majd meg, de szerintem így is elmegy.
Főtrafó próbának jó lesz.
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 7, 2021 /
 
Ferci javaslatára a primer mellé tekertem a szekundert... így 156uH a szórási ind. amihez 50nF kapacitás kellene... na ilyenem nincs, bennt hagytam a 2*33nF-ot.
Állítsam hozzá a frekvenciát?

És mértem 2us/DIV-ben...

Apropó:
Megmértem a betápom: Terhelve leesik a leválasztó trafón 180V-ra, a DC pufferelt 210V...

156uH.PNG
    
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 7, 2021 /
 
Mértem egyet direkt a hálózatról... DC betáp 305V
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Célszerű, ha a meghajtó frekvencia egyezik az Ls-C körével, de azt tudnod kell, hogy nagyobb szórttal gyengébb lesz a teljesítmény átvitel.
Ha ennyire leesik a táp, az már nem a legjobb..
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 7, 2021 /
 
Frekvencia beállítva 49kHz-re... nem is rossz... bár még nem is szinusz...
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2021
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Na, ezek már rezonáns jelalakok.

Valószínűleg nincs egyenirányítva és pufferelve a szekunder, hanem csak a nagyfrekin a terhelés.
Valamint nézd meg, hogy határolnak-e a diódák és így a táp.
Az alsó oldali rezonáns kondenzátoron kell nézni a feszültséget, ehhez kell leválasztó trafó(és 1:10-es osztós fej a szkóphoz).
Összedobtam nagyjából, amit te is csinálsz, találtam egy 34mm-es ferrit toroidot, megtekertem 0.6 huzalból, Lsz=118uH, Crez=2*47nF, annyi, hogy a DC betáp az 70V labortápról.
A sárga a kondenzátor feszültsége, a kék az áramjel:
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 8, 2021 /
 
Sziasztok!

Szóval a sztori vége az lett, hogy nekem tetszettek a fenti jelalakok, így összeraktam a tápot véglegesen. Egy régebben összeépített akkutöltőbe került, mivel annak a trafója leégett, kicsi volt...
Na ez a táp viszont, 15A-t gond nélkül kiköhögött, a szekunder tekercsnek volt ez sok egy kicsit (2*1,25 huzal) meglangyult 1-1,5 óra után.
Nyitott kapcsokkal 16,2V a kimenet, terhelve a terheléssel arányosan esik, 8A-nál 14,4V!
Kipróbáltam az áramkorlátot is, kiválóan teszi a dolgát, megfogja túláramra, és rövidzárra is!
Beállítottam, hogy kb. 10A körül korlátozzon...

Lenne még egy "segédtápos" kérdésem:
Amikor a segédtáptekercs nincs bekötve az IC táp 13,2V (ha jól emlékszem...), ha a segédtáptekercset bekötöm, néhány tized volttal magasabb. Feltételezem, hogy akkor ez is jól működik?

És egy pár kép csatolva... (nem a legszebb dobozolásom lett, de ez már adott volt...)
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 9, 2021 / 1
 
Igen akkor jó, ha nagyobb valamivel a feszültség, akkor dolgozik a segédtáp.
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Szia Ferci!
Tegnap adtál egy ilyen infót:
"Az erre a célra nem alkalmas. Oda legalább 4-5000 AL kell, áramváltóhoz pedig sokszor le volt írva, sacc. 1...1.5 átmérőjű gyűrűcske, AL= min 2000. "

OK, én ezt simán elfogadom, viszont elég nehéz a kereskedelemben magas AL értékű magokhoz hozzájutni. Egy ETD29 mag AL értéke is csak 2000 körül van...

Mi történik, ha egy ilyen tápot ilyen magra készítek el?
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Szia!

Nyilván rosszabb lesz a teljesítmény átvitele, ez a leglényegesebb.. a többi meg járulékos negatív.
Egyszer azt nyilatkoztad, hogy tele vagy jó magokkal - ezek szerint nem erre érthetted.
Szerintem meg sokfélét lehet kapni, szerezni.
Nem olvasol privátot.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021
(#) Skori válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
ETD29 mag is többféle anyagból készül. Pl. sok N27 anyagú vasmag forog közkézen, ami ma elég vacaknak számít. Az AL érték egy ETD vasmag esetében attól is lehet alacsony, hogyha szándékosan légréses a vasmag, (azaz a középső oszlop nem ér össze). Az ilyen vasmagok flyback táphoz, vagy ZVS rezonánshoz készülnek.
A modernebb vasmagok pl. N67, N87, N97 anyagúak, ezeknek kisebb a vesztesége, nagyobb frekvenciára alkalmasak.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 9, 2021 /
 
Ferci: Az a helyzet, hogy eddig úgy gondoltam, hogy tele vagyok jó magokkal... 6000 körüli AL értékkel egy darabot sem találtam... (ez új info volt nekem... még tanulok )
Van itthon vagy tíz darab PC táp trafó, ezekből próbáltam tápokat építeni eddig....

Skori: Nem légréses magra gondoltam... mostanában vásároltam két szett ETD29-et... Ezek 3C94 anyagból vannak 2200 körüli mért AL-el...

Az ETD29 mag a mérete miatt csábító... kicsi, és viszonylag nagy teljesítmény. Szerintem kb100-150W ahol már megéri saját tápot készíteni valamihez, alatta megveszem.
Próbálok más anyagú ETD magot nézni...

A tegnapi nap sokat tanultam tőletek srácok! Utólag is nagy köszönet mindenkinek
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Nem kell oda 6000-es AL...az ETD29 nem is lesz annyi, a 2200 jó érték.
Én ilyeneket használok:
"ETD49 ferritmag N87 - TDK (EPCOS)
Leírás: Ferritmag, Al=3800nH, G=0,0mm"
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 9, 2021 /
 
Ebből nem indítunk vitát most csinálgatok egy panelt, amivel többféle magot is ki fogok próbálni...
(#) Skori válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Emlékeim szeritn a 3C94 is használható anyag, nem lesz vele gond. Az AL függ a keresztmetszettől is, nem csak az anyagtól. Az ETD 29 nem túl nagy keresztmetszetű, simán hihető a 2000 körüli AL is.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2021
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 9, 2021 /
 
Csak így hirtelen ami az asztalon van...
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 9, 2021 /
 
Most már van használható áramváltód a mérésekhez.
Próbáld majd meg 20-25 Ohm-mal(1-2W fémréteg) lezárni, pl. PC tápból bontott 47-51 Ohm/2W 2db párhuzamosan.
Majd segítünk, hogy terhelve ilyesmi legyen az az áramjel:

Ipri 100W.jpg
    
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 16, 2021 /
 
Sziasztok!

Ismét volt egy kis időm foglalkozni ezzel a rezonáns táppal...
Összeraktam a kapcsolást, (egyenlőre segédtáp, és áramkorlát nélkül) működik, de megint itt van az a DE!
A trafót a következőképpen méreteztem:
AL:10000
Keresztmetszet 1,15cm2 (toroid)
Frekvencia 57500Hz (erre lett kerek szekunder menetszámom)
Indukció:0,15T
Primer menetszám 37menet, Szekunder:6menet 24V-ra.
Teljesítmény 200W... (lehet ezzel túllőttem egy kicsit?)
Ehhez rezonáns kondi: 2x22nF

Egyenlőre csak leválasztó trafón keresztül próbáltam, csatolok pár mérést.
A táp 40W terheléssel jól működik, de a jelalak nem színuszos.
Névleges terheléssel pedig nem értem, hogy mi történik, ez van a 3Ohm nevű képen kimaradnak impulzusok? Miért...
Na ezután tovább feszítettem a húrt 1,5 Ohm terheléssel is megpróbáltam, itt a DC betáp már brutál mód visszaesik, viszont egész szép jelalakok lettek....
Mi történik itt? Nem nagyon értem. IC adatlapon nem látok semmiféle védelemre utaló dolgot....
(#) gyula33 hozzászólása Nov 16, 2021 /
 
Felleltem itthon négy pár szép vasmagot, főleg a méretük tetszik.55x55 -ős.
A ráírt AL érték Al1250.
Lehet e ezekből valami komolyabb , erősebb kapcsoló üzemű tápot építeni?
Esetleg alacsonyabb frekvencián , mondjuk 30kHz körül elmenne ?
(#) gyula33 hozzászólása Nov 17, 2021 /
 
Korábban írtam , hogy elkezdek építeni egy tápot 100V körüli DC-re napelem akkutöltéshez.
Ezt kísérletezgettem , elég jól megy , olyan 10A tud.
Egyenlőre minden védelem nélkül , nem nagyon süt a nap, éppen csak hogy megy DC 50 V van , érdekes ,
hogy az ezen lévő EHE 1500 is termel vagy 100W-ot.
(#) gyula33 válasza gyula33 hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Kicsit fordítva van !
(#) pajesz66 válasza gyula33 hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
mivel lehet megnyitni a mellékletet?
(#) Travolta válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 17, 2021 / 1
 
Átkonvertáltam.
(#) pajesz66 válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Újra tekercseltem a trafót, kisebb teljesítményre!
A színuszos jelalak OK!!!
Viszont a fetek kapcsolási pillanataiban fellépő tüskéket hogyan lehetne eltüntetni?

12V3A.JPG
    
(#) granpa válasza Travolta hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Kissé zavaró, hogy m(milli)F-ban vannak az értékek, de tudjuk, hogy az mikró (µ)
(#) Travolta válasza granpa hozzászólására (») Nov 17, 2021 / 1
 
Megmondom öszintén nem is néztem a rajzot. Csak azért csináltam meg, mert egyszerűbb volt, mint leírni a metódust.
(#) gyula33 válasza Travolta hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Köszönöm , hogy megfordítottad.
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Ez már jó jelalak, ne is tekintsd jónak a tápot, amíg nem ilyen, függetlenül attól, hogy 10W, 50W, 100W...
A tüskéket általában a megvalósítás és/vagy a mérés viszi be.
Az áramváltót próbáltad lezárni 20-25 Ohm-mal? (és rövid úton zárd le.)
A nyák terv egyedi?
Csatolok pár képet, hogy én miként mérek:
(telefonos rendező kábel bele, de jó pl. a bontott tömör UTP bele)
(#) Travolta válasza gyula33 hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Nagyon szívesen.
(#) pajesz66 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Nov 18, 2021 /
 
Szóval lerövidítettem minden "lógó" vezetéket, és a puffereket is rendesen beforrasztottam. A helyzet jobb lett. Ezt az áramgörbét 3A terhelésnél mértem.
Következő: »»   765 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem