Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1530 / 1670
(#) papus51 válasza Frankye hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
1,5kW. Ennyi az engedélyezett max. teljesítmény a rádióamatőrök részére. Ez még a mi naprendszerünkön belül sem túlzás.
(#) mnyugger válasza sany hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Rövid hullámon? Visszapattan a szférákról.
(#) sany válasza mnyugger hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Na jó. De ő tudhat olyan dolgokat is amit mi még nem...
(#) mnyugger válasza sany hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Gigahercekkel modulálja.
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 / 1
 
A másfél kilowatt teljesen normális fónia üzemmódban. Ha megjelenik egy levadászásra érdemes távoli hívás akkor fél Európa próbálja felvenni vele a kapcsolatot. A gyári adó-vevő készülékek általában 100W teljesítményűek, ezért ha az ember ki akar emelkedni a tömegből nem árt egy kis power többlet.
(#) sany válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Nagyon profi munka!
(#) papus51 válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 / 1
 
Viszont figyelni kell arra is, hogy az ilyen kilowattos teljesítmények mellett ne kerüljön az antennára felharmonikus összetevő, ami a magasabb frekvenciatartományban zavarokat okozhat.
Ezért terveztem egy diplexer szűrőt.
Ennek az a lényege, hogy az alapsávi jelet az aluláteresztő rész átengedi az antenna felé, a felharmonikusok pedig egy másik úton, felüláteresztőn keresztül egy 250W-os műterhelésen "fűtődnek" el.
A terv így nézett ki:
(#) papus51 válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 / 7
 
Az elkészült diplexer áramkör pedig így:
(#) papus51 válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 / 6
 
Az ellenőrző mérés pedig így igazolta a tervező programot.
Felharmonikusok -60dBm alatt
(#) papus51 válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 / 4
 
Azután megszülettek sorban a tesók, összesen heten, 6m-től 160m-ig:
(#) papus51 válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 / 4
 
Ezeket persze ki kell tudni választani az éppen aktuális amatőr sávhoz. Ezért a manuális lehetőségen túl terveztem egy automatikus sávválasztó áramkört, ami akár digitális akár analóg jelet képes fogadni a rádió felől és kapcsolja a megfelelő diplexert.
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 / 4
 
Mivel az LDMOS FET-ek jóval érzékenyebb jószágok mint az elektroncsövek, ezért megfelelően gyorsan beavatkozó védelmi áramkörökre is szükség van.
Az egyik veszély a tápvonalak (koax kábel) és az antenna illesztetlenségéből vagy helytelen diplexer választásból, esetleg meghibásodásból adódó állóhullám kialakulása, ami a maximális drain source feszültség túllépését eredményezheti.
Ennek kivédésére terveztem egy olyan iránycsatolót, amelyik gyors analóg kimenettel is és logaritmikus (dB skála) kimenettel is rendelkezik.
Ezzel figyelhető egyrészt a kimenő teljesítmény nagysága másrészt a visszavert teljesítmény nagysága is.
Az analóg kimenet gyors beavatkozást tesz lehetővé, a logaritmikus pedig az adó végfok műszerét látja el információval.
Ebből az áramkörből kettő készült. Egy a végfok és a diplexer egység közé, egy pedig a kimenetre a tényleges teljesítmény és SWR értékek kijelzését szolgálja.
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2019
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 / 5
 
A komplex védelmi áramkör lelke egy gyors, FET-es táp áramkör, ami néhány usec alatt képes lekapcsolni akár 40A-es áramot a névleges 62V-os drain feszültség mellett.
Amit figyel: max. kimenő teljesítmény, max. visszavert teljesítmény, max. drain áram és max. felharmonikus teljesítmény a diplexerek felüláteresztő ágán.

Védelem.jpg
    
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 / 4
 
Kellett még egy szekvencia áramkör, ami a ki- és bekapcsoláskor meghatározott időrendben kapcsolja fel és le az egyes áramköröket, egy 13dB-es alacsony induktivitású csillapító a bemenetre, mivel a végfok meghajtásához elegendő 2-3W teljesítmény.
Szükség volt ventilátor vezérlésre, antenna kapcsoló relékre és még sok apróságra.
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 / 10
 
A vége ez lett:
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 / 9
 
Meg ez:

Oklevél.jpg
    
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 / 25
 
Még néhány fénykép kívülről és belülről:
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 / 3
 
...és még néhány
(#) papus51 válasza sany hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Köszi.
(#) Ge Lee válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Látom újítottál Te is egyet abból az Advantest-ből, jó kis műszer.
(#) papus51 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Az bizony!
Azota sikerült beszereznem egy Marconi 2031-es generátort is. 10KHz - 2.7GHz
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2019
(#) adapter válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Nagyon komoly!
Feliratokat míly módon kreáltad?
(#) papus51 válasza adapter hozzászólására (») Okt 10, 2019 / 1
 
Egyszerű.
A lapokat alapoztam, majd színre fújtam.
Utána CorelDraw-ban megterveztem a feliratokat, pauszra kinyomtam és az egészet elvittem egy szita műhelybe, ahol a fehéret rányomták.
(#) adapter válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Köszi! Remek lett!
(#) Frankye válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 / 1
 
Fantasztikus munka! Gratulálok, és az oklevélhez is!
(#) papus51 válasza Frankye hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Köszönöm Frankye. Eltartott egy darabig.
(#) janigel válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Csatlakozom az előttem (Frankye) hozzászólóhoz.
(#) Zoli_bácsi válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 / 1
 
Valóban lebilincselően szép! Igazi munka, igazi érték, amit ez a hobbi képvisel. Továbbmegyek. Amit ez a szakma képvisel, mert ez már a profi kategória.

Gratulálok, remek munka.
(#) SzervízMacska válasza papus51 hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Le vagyok nyűgözve! Csodálatos, amit alkottál!
(#) papus51 hozzászólása Okt 10, 2019 /
 
Igazán köszönöm az elismerő szavakat.
Következő: »»   1530 / 1670
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem