Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   351 / 841
(#) Net_Boy_debr válasza Travolta hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Az a baj, hogy a 12V-os ipari táp is kapcsoló üzemű táp. Nem akarok venni még egy 5V-osat is. Mindenféleképpen ezzel a táppal kellene megoldanom, melyre építenem kellene egy olyan áramkört, amely ennek a 12V-os tápnak a kimenetét stabil 5V-ra alakítja. Annyira pontos értékű nem kell, mert a PC kártya kibír szerintem 1V-os ingadozást. De a jelenlegi 5V-os áramkör eléggé melegszik. Erre nincs valami más megoldás?
(#) saraha válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Kiváncsi vagyok rá,ha megtetszik akkor ezt csinálom meg mert elég egyszerűnek írod le és nálad már elég régóta működik.Másik áldozat Alkotóé lenne.Van hozzá két db. Top249 flyback kész nyákom, majd hozzá igazítom a feszültséget.
(#) Zoli_bácsi válasza Net_Boy_debr hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Hello. De van megoldás.

Bővebben: Link

Ez tuti, hogy kibirja a terhelést. Ráadásul ipari felhasználásra is teljesen alkalmas. Ez fix 5V-os stab,de ebből létezik ADJ (Adjustable) változtatható kimeneti feszültségű is. Én ezt alkalmaznám a helyedben. Figyelj, mert máshogy van a bekötése!!

Üdv!
(#) Net_Boy_debr válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Szia Zoli_bácsi!

Köszönöm a tippet. Megrendeltem és kipróbálom ha megérkezik!

Üdv.
(#) Travolta válasza Net_Boy_debr hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Kapcsoló üzeműnél nem komplett tápra, hanem IC-re gondoltam.
Ugyan olyan tokozású mint a 7805, csak több kivezetése van, és PWM. Kevésbé melegszik, sőt ha 3 vagy 5A-es típust veszel, lehet még hűtés se kell. De legalább is nem akkora, mint a 7805re. Én ezt ajánlom vagy ezt .
(#) proli007 válasza Net_Boy_debr hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Hello!
Már bocsánat, de mi köze van ennek a témának, a labortápegységekhez?
Tekintve, hogy az LM1084 is analóg disszipatív szabályzó, semmi különbség nem lesz a jelenlegi és jövőbeli megoldás között. A 1084 kis maradék feszültségű (sokkal drágább) amire jelen esetben az ég világon semmi szükség nincs, hiszen pont az a fő probléma, hogy nagy a be és kimeneti feszültség között a különbség. Tehát ugyan akkora hűtés kell számára, mint bármi más hasonló működésű stabinak.
Ha a termelt hőt szeretnéd csökkenteni, csak a kapcsolóüzemű szabályzó jöhet szóba. Pld. amit Travolta ajánl..
üdv! proli007
(#) Zoli_bácsi válasza proli007 hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Igaz, semmi köze a labortáphoz, ez igaz. Nekem is volt hasonló probléma 7805-el. A bemenő 12V még egyáltalán nem sok a kimeneti 5V-hoz képest. Egyik IC-nél sem. Sőt. És a különbség sem sok. Csak a 7805 1A-es, esetelg 1,5, míg a 1084-es 5A-es. Szerintem van létjogosultsága. Legalább is nálam bevállt, mert volt hasonló megoldásom. Bizony volt különbség. Természetes, hogy hűtés kell.
(#) Zoli_bácsi válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Na, addig-addig szerkesztettem, míg egy katyvasz lett Elnézést. Tény egyébként, hogy a kapcsolóüzemű staboknak lényegesen kevesebb hőt termelnek jellegükből adódóan.
(#) emmzolee válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Nem rossz.

Ezt be tudom fabrikálni az LM338 helyére is? Igaz, hogy az LM338 5A-es, de csak 25W-ot tud el disszipálni. Tehát 25V-nál 1A mellett agyon fűti már magát.

Erről semmit nem találtam az LM1084 adatlapján.

Te milyen felállásban építetted meg? Mennyire melegszik? A Hűtés miatt kérdezem.
(#) emmzolee válasza proli007 hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Most veszem észre, hogy ez nekem nem is jó

A kapcsoló üzemű változattal el játszanék, ha azt mondod, hogy meg lehet vele oldani e Frankye féle tápot.
Bedobok egy képet a kapcsi rajzról. A rajzon különben ott van az összes módosítás, amit javasoltál.
Az az egy baja van, hogy fűt mint gép. Olyankor meg elkezd vissza szabályozni. Meg az is gáz, ha föl tekerem a fesz potit 25V-ra, akkor az áram potit ha elkezdem vissza tekerni, akkor 700mA alá menve elkezdi csökkenteni a feszültséget. Pedig nincs is rajta terhelés.
Ha letekerem a fesz potit 4V-ra, akkor kb 80-mA alá tekerve kezd az áram potim feszt csökkenteni. Mi lehet ennek az oka?
Vagy hagyjam inkább az egészet, és csináljak egy kapcsoló üzeműt? (LM2576T-ADJ)

kapcsrajz.jpg
    
(#) receapo hozzászólása Máj 23, 2011 1 /
 
Tisztelt Kollégák!
A segítségeteket szeretném kérni az alábbi problémára.
A RT ÉK 1985-ös számában a 155-156 oldalon megjelent leírás és kapcsolási rajz alapján elkészítettem az áramkört, amely a következő módon működik:
Bekapcs után kimeneti fesz 1.3V. A BD436 tranyó CE kivezetését rövid időre összekötve megjelenik a 13.5V a kimeneten. Ebben az állapotban terhelve az ák-t minden ragyogóan működik. Kikapcsolás után ha 3V alá csökken a fesz, az újra bekapcs 1.3V-ot mutat. A zárlat modellezése során a fesz nem csökken 10V alá. http://www.hobbielektronika.hu/forum/wtopic.php?topic_id=1560&ppid=0&pop=1#
Ha szükséges, egyéb adatokkal is tudok szolgálni.
Elnézést, ha túl hosszú lett az üzenet.
Köszönöm megtisztelő válaszaitokat.
Üdv receapo

A sortördelést a fórum-motor elvégzi, felesleges Neked. Frankye
(#) frecsko válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Szia.
A tápon, hogy tudom beállítani az áramkorlátot? Olvastam itt a topikban, hogy rövidre kell zárni a kimenetet.
Az 10 előtt lévő potival a max áramot határozom meg, hogy mennyivel üzemeljen a táp?
Válaszod várom.
(#) Ghoost válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Szia Pioneer!

A beultetesi rajzon lattam olyat pozicio szamokat, hogy P5-P6. Viszont a kapcsolasirajzon nem (vagy csak en vagyok a vak).
Ezek a muszerek kalibralasat hivatottak elvegezni? Hisz felettuk ott a A- -- V+ csatlakozo pontok is.

Megtisztelsz valaszoddal.
(#) Ghoost válasza receapo hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Csak, hogy mindenki lathassa, mire is gondolt Receapo.
Im hol itt az RT EK1985kiadasanak 155-156. oldala.

receapo.pdf
    
(#) proli007 válasza receapo hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Hello!
Szerintem a 150kohm ellenállás (hála égnek pozíció szám nincs) nagy a táp indításához. Cseréld le egy 22kohm-ra, vagy kisebbre. (Mert nem lehet tudni, a 741 tápfesz nélkül mennyire húzza le az áramot, amit ez az ellenállás szolgáltat.)
üdv! proli007
(#) Pioneer válasza frecsko hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Szia!
A P1 potméterrel tudod állítani az áramkorlátot, a P3 trimmerpotival pedig a max áramkorlátot.
A max áramkorlát beállításához a P1-et max-ra kell tekerni, a kimenetet addig rövidre kell zárni, míg a max áramot a P3 trimmerrel beállítod.
Üdv Pioneer
(#) Pioneer válasza Ghoost hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Szia!
Pontosan, ahogy gondoltad Az értékük függ az éppen használatos műszerektől.
(#) proli007 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Hello!
- Egy disszipatív táp, mindig fűt..
- A 25V kimeneti feszültséghez, kicsit kicsi a 24V-os trafó. az IC-nek maradék feszültsége és a Shunt-ön eső feszültség, éppen csak elegendő, vagy nem..
- Honnan tudod, hogy 700mA az áramkorlát, mikor nincs is terhelés? De mérés nélkül, honnan lehetne tudni bármit is? Akár gerjedhet is valami..
- Szerintem el kellene dönteni mit is szeretnél. Mert ezzel már kicsit sok a görcsölés. Ha más igényeid vannak, akkor miért nem építesz más kapcsolást? Most ha kapcsolóüzemű szabályzót teszel bele, akkor az egy teljesen új tervezés lemenne. De hogy fognak együttműködni? Mert a feszültség szabályzót nem elég lecserélni. A kapcsolóüzem mellett, pedig az áram finom szabályozása elég vicces. Mert a tekercshez komoly töltőáramok szükségesek. Attól, hogy az IC-nek csak három lába van, még egy komoly áramkör kucorodik benne. Nem lehet ezeket úgy kezelni mint egy fekete dobozt..
- Ha egy "egyszerű" háromlábút elkezdesz okosítani. akkor már nincs is értelme az egésznek. Egyből elveszíti az egyszerű fillingjét. Főleg ha az igények közben folyamatosan nőnek..
üdv! proli007
(#) frecsko válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Értem, köszönöm a választ.
(#) satlokk válasza Ghoost hozzászólására (») Máj 23, 2011 1 /
 
Helló!
Nekem van egy tuti nagyáromú tápom,régóta használom az adó-vevőmhöz.

Táp.rajz.tif
    
(#) Gery78 hozzászólása Máj 23, 2011 /
 
Sziasztok!

Nem tudom foglalkoztok-e még a trafó feszültség előválasztó problémájával. Az jutott eszembe, hogy az áteresztő tranyók Uce feszültségét figyelve szerintem jól kézbentartható lenne a disszipációs teljesítmény. Pl. meg lehetne oldani elég egyszerűen, hogy az Uce nem mehet mondjuk 8V fölé. Ha fölé megy akkor kapcsol a relé egy fokozatot a trafón. Tehát a lényeg az, hogy úgy kellene beállítani a trafón ezeket a feszültség értékeket, hogy sem lefelé, sem fölfelé ne lépje túl a meghatározott disszipációs teljesítményt, amit még kényelmesen elvisel az áteresztő tranyó. Ekkor nem lenne gond az áramgenerátoros táplálással, mert érzékelné, hogy sok a fesz, és lejjebb kapcsolja a trafó feszültségét, hogy csökkentse a disszipációs teljesítményt.

Mi erről a véleményetek?
(#) proli007 válasza satlokk hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Hello!
Egy apró hiba van a dologban, hogy sem Receapo, sem az általad belinkelt táp nem labortáp, hanem fix feszültségű tápegység. Vagy is nem ebbe a topikba való..
üdv! proli007
(#) Alkotó válasza Gery78 hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Proli007 kitalált egy megoldást, amit én meg is építettem, és hibátlanul működik. Ez a kimeneti feszültség alapján választ bemeneti szintet és tökéletes Előválasztó.
Azóta már a táppal együtt is alaposabban teszteltem, és semmilyen anomáliát nem tudtam előidézni. Így néz ki.
(#) Ghoost válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Szia!

Csak egy kezdo kategorias kerdest tennek fel,
2N3055 letezik SOT93 tokozassal? Tudom, hogy helyetesitheto a hasonlo parameterrel rendelkezo pl BD249C -vel, ami ugyebar mar raepitheto a NYAKra.
(#) Alkotó válasza Ghoost hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Ha belekotyoghatok én is, akkor úgy rémlik TIP3055-nek hívják. De véleményem szerint, a tokozás itt alapvetően nem mindegy...
(#) Ghoost válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Alkoto, kedves baratom!

Te ne "kottyoghatnal" bele! Orommel veszem epito hozzaszolasod.
(Toletek meg rosszat nem hallottam!)
Latod igy, hogy csak a 3055-re keresek nem jutott eszembe
3fajta 3055-t talaltam:
MJE 3055 T => TO220;
TIP 3055 => TO218; es a
2N3055 => TO3 tokozassal.

Ezzel kerdesem meg is valaszolodott, koszonom neked.


En is ugy tudom, hogy jobb azon felvezeto, amelynek nagyobb a hoatado felulete. Hisz itt egy alapbol disszipativ eszkoz epiteserol folyik az info
(#) emmzolee válasza proli007 hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Idézet:
„- Honnan tudod, hogy 700mA az áramkorlát, mikor nincs is terhelés? De mérés nélkül, honnan lehetne tudni bármit is? Akár gerjedhet is valami.”


Terheletlenül elkezdtem vissza tekerni az áram potit, és amikor elkezdett csökkenni a teszültség, ott meg álltam. Aztán egy árammérővel rövidre zártam a tápot, és kiderült, hogy mekkora áram körlátot állítottam be. Hát így csináltam. Szerintem rosszul fogalmaztam ezek szerint.
(#) proli007 válasza emmzolee hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Akkor tényleg nem értettem, de így már érthető, mire gondoltál..
(#) Gery78 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Nagyon szép munka, mint mindíg! Esetleg a doksikat fel tudnád tenni hozzá? Érdekelne az előválasztó és a táp végleges kapcsrajza is. Jók ezek a TO-3-as tokozású tranyók. Meg tudnád mondani, hogy az RT-s labortáphoz milyen és mekkora hűtőborda kell, valamint hol lehet beszerezni? Az L alakú alumíniumot, amelyre a tranyók vannak felfogatva hol lehet beszerezni, illetve milyen méretű kellene?
(#) Alkotó válasza Gery78 hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Dokumentáció: lesz. Még nem dőlt el mennyire részletesen fogom megírni. Nekifogtam már, de már most több mint 10 oldal, és még épp csak elkezdtem.
TO3: jók, de ebben is mellé lehet nyúlni.
Borda: A méretre nincs tuti ajánlás. Véleményem szerint, tranzisztoronként 500-600cm2 felület az ideális, illetve ennek a fele, ha van kényszerkeringetés is. Pl. a Metalloglobusnál lehet venni többféle alkalmas profilt.
"L": mérete 40x40x4, szintén pl a Metalloglobusnál lehet venni.
Következő: »»   351 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem