Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   140 / 162
(#) KBal76 válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
A stepper-motort áramgenerátorosan hajtjuk, ez itt 4A (maximum), a feszültség a fordulattól is fog függeni, nem kell törődnöd vele.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2017
(#) Pali79 válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
Mivel az áram és az ellenállás meg van adva, így kézenfekvő Ohm bácsi törvénye.
(#) Kera_Will válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
OHM törvénye ismerős ? Abból kitudod számolni.
Motor adatlapon ott vannak az értékek.
Ellenállásmérővel hasonlítsd össze a tekercsek ellenállását az adatlapjával.
Abból is kiindulhatsz , hogymax 4 amper folyhat rajta át így mekkora feszültség tud létre hozni ekkora áramot a tekercseken mért ellenállásokon.
Ezzel közelebb kerülnénk a megoldáshoz.
(#) Mzolee válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
4A | 0,85 ohm >> 3,4V hogy hogy jön ehhez a 32V azt már nemtudom. Mindenesetre a meghajtóra bízom. Arról nem is beszélve hogy a motor 4 tekercses 8 kivezetéses úgyhogy sorbakötve gyengusz, párhuzamosan meg nem bírja a meghajtó.
(#) Bakman válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
A lényeg benne van, tekercsenként 4 A kell neki. Áramgenerátoros meghajtást igényel.
(#) Medve válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
Ejnye! A meghajtód áramgenerátorosan hajtja majd a motorod, 32V, de az áram csak akkora lesz, amit maximálisan megengedsz, célszerűen majd 4A-t. (Én mondjuk a felét sem hagyom, mert így is erős)
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2017
(#) Pali79 válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
A névleges feszültség tízszeresét nem célszerű túllépni, mert gyengül a nyomaték. A 32V teljesen jó érték. Akkor a legjobb a motor kihasználtsága, ha két tekercset sorba kötsz és így bipolárisan kötöd a meghajtóra. Persze ehhez tudni kell melyik kábel a tekercsek eleje és vége. Ha jól kötöd be akkor a 4A áramnál kapod a legnagyobb nyomatékot.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2017
(#) Mzolee válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
A színkód alapján & méréssel megerősítve már beazonosítottam őket. Itt egy kép.
Másik: találtam egy 23,5V AC kimenetű trafót 6A szekunder kimenet. Ez kb 36V egyenbe lesz stabilizálatlanul. Terheletlenül - még orsók nélkül - próbára elég lesz?

Ill. ha már ittvagyok: van egy dip kapcsoló microstep. Angol leírásából:
Idézet:
„Segmentation: full step, half step, 1/4-step, step 1/8, 1/16-step, up to 16 segments.”


Mit állítok én ezzel a gyakorlatban, mikor van szükségem rá?
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2017
(#) Pali79 válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 2, 2017 /
 
A 36V lehet a meghajtónak lesz sok. A képen a bal alsó bekötés a tuti. A mikro steppel a felbontást tudod állítani. Ugye alapból 1 impulzra egy lépést fordul a motor, azaz 1,8 fokot. Ezt tudod felbontani még tovább ha szükséges. Nagy menetemelkedésű orsóknál van jelentősége finom munkáknál.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2017
(#) pisti hozzászólása Nov 18, 2017 /
 
Üdvözletem!
Leselejtezett mátrixnyomtatóból megmentettem a léptetőmotort és az Arduino-val szeretném használni. Meghajtóként az ULN 2003-as áramkört tettem a motor és a panel közé. Ez egy uni motor. A vezérlését úgy oldottam meg, hogy sorban egymás után adtam egy HIGH jelet 5ms ideig a kivezetésekre. (mint egy négy izzós futófény) Mindig csak egy tekercsre megy a jel. A motor forog. Használható így?
(#) Pali79 válasza pisti hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
A kérdés az hogy mire szeretnéd használni?
(#) pisti válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 19, 2017 /
 
Robotkarokat, kisautó hajtását meg ilyen játék jellegű dolgokat terveztem.
(#) Pali79 hozzászólása Jan 2, 2018 /
 
Szerintetek ki lehet deríteni valahogy egy léptetőmotor tekercselésének irányát? Az oké, hogy ellenállásméréssel ki lehet deríteni, hogy melyik a tekercsvég és - 6 vezetékes unipoláris lévén - melyik a középleágazás, de melyik melyik vég?
(#) ferci válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 2, 2018 /
 
Ki hát... először kiméred az összetartozókat, aztán nekiállsz pár voltos fesszel "léptetgetni" és amikor minden variáció egy irányba léptet, bejelölöd, felírod szín szerint.
Például:
1+... 2 (közép).... 3-
4+... 5 ( közép) .. 6-
1-........................3+
4-........................6+
Ha így lesz egy irány, ez a sorrend.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2018
(#) Pali79 válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2018 /
 
Nem egészen értem a dolgot. A vezetékek az alábbiak:
1. tekercs: fekete (ez a közös), narancs, barna
2. tekercs: fehér (ez a közös), citrom, piros

Ha a közös vezetékeket pozitívra kötöm és az alábbi sorrendben adna a negatívot a vezetékekre akkor szépen lépked egy irányba: citrom, narancs, piros, barna.
Viszont más variációba is lépked egy irányba: piros, narancs, citrom, barna.

Viszont ha a két középleágazást kihagyom akkor 4 vezetékkel max 2 lépés erejéig megy egy irányba, utána csak oda-vissza lépked, akármilyen sorrendbe adom neki az áramot.

Mit csinálok rosszul?
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2018
(#) ferci válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Lehet, hogy nem koncentrálsz?
Könnyű téveszteni. A 2-2 kivezetéses tesztet csináld meg újra - nálam egy hasonló motor hiba nélkül lépkedett úgy, ahogy leírtam ( és a 4. sor után újra 1. sor ).
(#) Pali79 válasza ferci hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Ja, hogy az első körben először az 1 az + a harmadik körben meg már -. Akkor valóban nem értettem! Mindjárt megnézem!
(#) Pali79 válasza ferci hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
A következőre jutottam: citrom+, piros-, barna+, narancs-, ez két lépés órával egyezően. Aztán citrom-, piros+, barna-, narancs+ ez megint két lépés órával egyezően. Tehát a tekercselés sorrendje citrom A1, piros A2, barna B1, narancs B2 (a mellékelt kép megnevezéseit alapul véve)?

uni.gif
    
(#) ferci válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Most már ne az ábrát nézd, hanem a színeidet, milyen sorrendben kell a vezérlést ( a polaritásokat is ) megtervezned, ha maradsz a 2-2 vezetékes meghajtásnál.
(#) Pali79 válasza ferci hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Valahol olvastam, hogy ezekből a motorokból úgy lehet a legnagyobb fordulatot és erőt kihozni, hogy az "első fél tekercseket" kell bekötni, ezért fontos, hogy melyik melyik.
(#) ferci válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
A tesztedből az is látszik már, ha ezt akarnád alkalmazni, melyikek az elsők.
(#) ktamas66 válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Én azt sem értem honnan "első" egy tekercs, főleg a bipolárisan hajtod.
(#) Pali79 válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 3, 2018 /
 
Nem egészen értem, hogy mit is kérdezel, de egy doksiban azt láttam, hogy a fenti ábrát nézve a K és A1 valamint a K és A2 kell bekötni. Innen az "első fél tekercs".
(#) t4nt1zjeee hozzászólása Jan 6, 2018 /
 
Hali! Skacok annyi bajom van, hogy tesztelgetem a gépet. Viszont ha kézibe nyomom a jobbra gombot a léptető abba az irányba megy szépen. A másik irányba meg nem mozdul csak magas frekvencián sípol a léptetőmotor. Ilyenkor ki is kapcsolok mindent mert felmelegszik a motor. Mi lehet a baj? Ugye mivel Arduino Mega 2560-at meg Ramps 1.4-et használok Marline drivert, CD/DVD olvasók motorjaival. Nem tudom esetleg nem jó valami a driver-ben? Tudtok segíteni ebben? Ilyenkor a Repetier Host is olyan hibát ír, hogy valami (echo_endstop: X; 3,64) PLS Help! Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) Robin2 válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Az X végálláskapcsoló rendben van?
(#) t4nt1zjeee válasza Robin2 hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Nincs beépített végállás kapcsoló. Nem használok. Csak egyik irányba megy másikba nem. Csak akkor ha megfordítom a csatit. De akkor meg amaz irányba megy másikba meg nem.
(#) Robin2 válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Akkor a másik irányhoz nem kap jelet.
(#) t4nt1zjeee válasza Robin2 hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Tehát csak az egyik irányba nem kap jelet vagy folyamatosat kap? Lehet a Marline firmwarevel nem jó valami ami az arduino 2560-ra kellett? ott kell valamit beállítani? Még kezdő vagyok nem nagyon értem de hülye sem vagyok hozzá.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2018
(#) Pali79 válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Szerintem nem jó a motor bekötése. Próbáld meg először megfordítani, ha akkor az ellentétes irányba csinálja ugyanezt akkor valamelyik tekercs nem jól van bekötve.
(#) KBal76 válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Ha a motor nem lenne jól bekötve, akkor semerre nem lépne jól, csak rángatózna.
Következő: »»   140 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem