Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM3914
 
Témaindító: 3653, idő: Nov 21, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   13 / 20
(#) proli007 válasza jakec hozzászólására (») Ápr 30, 2014 /
 
Nem is ismerem a sast. De ahol rajzot látok elkészítve vele, egymás hegyén-hátán vannak a feliratok-pozíciószámok-értékek, amiből alig lehet kihámozni mi mekkora.
Az áramgenerátorban magában is van Shunt, azt is lehet közvetlen használni. Ráadásul az egyszerű tranyós korlátozás miatt a rajta eső feszültség is magasabb, így erősíteni sem kell az LM számára. De ha külön Shunt ellenállást szeretnél használni, akkor ezzel a kapcsolással, az csak az áramkorlát alatt lehet, hogy az egyik pontja a GND lehessen.
(#) andrefux hozzászólása Máj 1, 2014 /
 
Kedves Fórumozók!

Szerintem egyszerű kérdésem van (annak, aki nálam okosabb )

Megépítettem a mellékelt kapcsolást, hibátlanul működik 5V-ról.
Viszont én minden kimenetre 6-6db LED-et szeretnék kötni, amit az IC már nem bírna el.

Mint látszik, a LED-ek pozitívja közös, az IC kimenetei pedig a negatívok.

Valamilyen kapcsoló üzemű tranzisztorral meg tudnám oldani? Ha igen, milyennel és mit hova kéne kötni? (most csak bc337 és 2n2222 van kéznél)
Vagy bármilyen más megoldás?

Nagyon fontos, hogy 5V-os környezetben működjön.

Köszönettel veszek minden ötletet és jó szándékot!

Köszönöm!
(#) reloop válasza andrefux hozzászólására (») Máj 1, 2014 /
 
Szia! Ez a témája! Nem volna PNP-s tranyód?
(#) andrefux válasza reloop hozzászólására (») Máj 1, 2014 /
 
Szia!

Most nincs kéznél, holnap talán tudok venni.
Milyen típussal lehetne megoldani? Kb. mekkora ellenállással?

Köszönöm!
(#) reloop válasza andrefux hozzászólására (») Máj 1, 2014 /
 
Milyen LED-et tervezel? A nyitófeszültség és a LED áram tükrében ajánlanék alkatrész értékeket.
(#) andrefux válasza reloop hozzászólására (») Máj 1, 2014 /
 
Egyszerű piros, 10-es LED-sorból lenne 6db rákötve, valahogy így;
https://www.youtube.com/watch?v=jakpEso_lfQ

A led-sorból 1db led 8mA-t vesz fel, tehát ennek a 6-szorosát már nem bírná az IC kimenete...
(#) reloop válasza andrefux hozzászólására (») Máj 1, 2014 / 1
 
A LED nyitófeszültségét nem tudom, így a szimulátorra hagyatkoztam. A szükséges ellenállást majd beállítod ezzel a kalkulátorral.
A tranzisztor típus nem kényes, válassz valami olcsót.
Az LM3914 kimenőárama a 7-8 lábak közötti 1k ellenállással jelenleg 12,5mA-re van állítva. Ennyi talán nem is kéne a tranzisztor meghajtására, tehetsz oda 2k2 ellenállást, 5mA lesz ekkor a meghajtó áram.

Hat LED.gif
    
(#) andrefux válasza reloop hozzászólására (») Máj 1, 2014 /
 
Köszönöm szépen a részletes és komoly választ!

Mindenképpen írok majd beszámolót, remélem, holnap nyitva a bolt.
(#) andrefux válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
Szia!

Mégegyszer köszönöm a segítséget! Tökéletesen működik úgy, ahogy lerajzoltad!
(#) reloop válasza andrefux hozzászólására (») Máj 20, 2014 /
 
Örömmel nyugtázom a visszajelzésed.
(#) cupika97 hozzászólása Jan 11, 2015 /
 
LM3914 helyett lehet használni LM3916N-1 IC-t?
(#) Csupasz válasza cupika97 hozzászólására (») Jan 11, 2015 /
 
Lehetni lehet, csak az egyik lineáris kijelzésű, a másik logaritmikus.
(#) tpet8 hozzászólása Feb 7, 2015 /
 
Ha LM3914 IC-vel ledsort üzemeltetek hogyan lehet befolyásolni a ledek bekapcsolási sorrendjét?
Az nekem a problémám hogy építettem egy ledsoros hőmérőt mely 3db LM3914 IC segítségével hajt meg 30db ledet és a középső 10 led fordított sorrendben villan fel a hőmérséklet növekedésével. Gondoltam rá hogy esetleg fordított polaritással kötöttem be de ez ki van zárva. Ezért érdekelne hogy mitől függ a ledek felvillanásának iránya.
Válaszokat előre is köszönöm.
(#) Bakman válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
Valószínűleg a 4-es és a 6-os lábakat cserélted meg.
(#) Kovidivi válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
Nem lehet, hogy a nyáktervezés közben felcserélted az első és az utolsó LED-et? Tehát minden jó, csak a LED-ek sorszáma lett elnézve?
(#) tpet8 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
Ahogy nézem nem cseréltem fel őket, viszont az első IC 6-os lába a második IC 4. lábával van összekötve.
(#) reloop válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
Szia! Ha így vannak az IC-k felfűzve, akkor a LED-ek beforrasztási sorrendjével lehet gond. A 4-6 lábak felcserélése a LED-ek piszkálása nélkül, egyszerűen megoldja a problémát.
Érdemes tanulmányozni az adatlapon az LM3914 belső felépítését.
(#) Bakman válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
Kellene egy kapcsolási rajz, anélkül nehéz mondani bővebbet. Eddig jónak tűnik. A második IC 6-os lábát a harmadik IC 4-es lábával kell összekötni, már ha olyan a kapcsolásod, amilyenre gondolok.
(#) tpet8 hozzászólása Feb 8, 2015 /
 
Itt van a kapcsolási rajza.
(#) reloop válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
A feszültségeket beállítottad pontosan? Akkor jónak kéne lenni.
(#) tpet8 hozzászólása Feb 8, 2015 /
 
Az áramkör jól működik de a középső 10 led fordított sorrendben gyullad ki.
(#) reloop válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
A középsőn mérd meg testhez képest a 4-es és a 6-os lábak feszültségét, az megadja a magyarázatot.
(#) Bakman válasza tpet8 hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
Furcsa ez a kapcsolás, hogy a belső ellenálláshálók nem sorba vannak kötve, vagy csak nekem tűnik hibásnak. Itt a 4-es és 6-os lábak bekötési sorrendje az érdekes, ez jónak tűnik:Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 9, 2015 /
 
Hello! Igazából, nem a belső ellenállás háló soros kötése a lényeges, hanem a referencia feszültségek "soros kötése", ami összegzést jelent. Az pedig teljesül itt. A különbség annyi, hogy itt elvileg lehetőség lenne eltérő meredekségű kijelzésre, de itt nem az van beállítva.
40-140-240-340mV. Tehát lineáris. És minden Rfe-lo pont, így is a következő Ref-hi bemenetre csatlakozik, csak a Ref-hi állítható is. De igazából felesleges ezt így bonyolítani. Jelentősége akkor lenne, ha a belső osztók ellenállása nem egyforma, mert akkor a referencia feszültségek aránya is azzal arányos lenne.
(#) Peet19 hozzászólása Márc 18, 2015 /
 
Szia reloop!
Egy ledes hőmérőt szeretnék csinálni. A sensor egy LM35 -ös lenne, és a ledmeghajtó az LM3914. Ha jól olvasom a sensor adatlapját, akkor 10mV-ot emelkedik C° -onként.
A ledmeghajtót úgy szeretném beállítani, hogy 0.5C° -onként villanjon fel egy led, vagyis a sensor 5mA-kénti változásánál. Ehhez az IC-t úgy kell beállítani, hogy a 10 led 50mA változásnál már mind világítson. Lassan kezdem értei a működését, de még nem vagyok benne biztos hogy kell ezt a tartományt beállítani.
Ha ez megvan, akkor már csak a sensort kell beállítani hogy az IC alsó komparálási feszültségétől induljon. Ezt valami trimmeres feszültségosztással talán be tudom állítani.
Mellékelek egy képet, és ezzel kapcsolatban még annyit hagy kérdezzek hogy egy bizonyos tartományon belül szeretném használni a 1-10 ledet, akkor a komparálási limit alsó és felső határát a képen látható két ellenállással kell beállítani?
Pl: ha R1 1.2K, R2 1.5K a táp stabil 9V, akkor R1 ellenálláson 4V, R2 -n pedig 5V esik ha jól számoltam. Így akkor a 10 led 1V -os változás alatt végig megy? Vagyis 100mA-ként kivillan egy következő led?

lm3914.png
    
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Szia! A képkivágásodról pont a képlet maradt le Bővebben: Link
Az LM35 adatlapi ajánlását tanulmányoztad már?

LM35.gif
    
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Igen, nézegettem és innen már lassan kezdem érteni. Azt is megtaláltam, de nekem elég 10 led és itt azt hiszem le van korlátozva 40C°. A tartomány ahol mérni akarok 35 - 70C°.
Azt még mindig nem értem hogy tudom majd összehangolni a sensort és az IC, úgy hogy ne 23-28C°-ig mérjen, hanem 35-40C°-ig ha pl: 5C°os tartományt határozok meg.
(#) Peet19 válasza reloop hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Na, ez király . Köszi, de szeretném megérteni is.
(#) reloop válasza Peet19 hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Ezen a rajzon például: R5 kezdőérték, R7 végérték, R1 a °C-onkénti feszültségváltozás.
Következő: »»   13 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem