Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mikrohullámú sütő javítás, magnetron csere, stb.
Lapozás: OK   139 / 141
(#) Honda130 hozzászólása Máj 8, 2024 /
 
Sziasztok hobbielektronikások!
Következő feladatom, a szüleim mikrohullámú sütője.
Egyik pillanatról a másikra, se kép, se hang. Húgom hozott nekik egy másik készüléket, de fater rühelli. Nincsenek fizikai gombjai, nem lehet látni rendesen és érezni sem, hogy hol kell megnyomni, hogy elinduljon.
Itt jöttem én. Megnézem majd én a régit. Nincs annak semmi baja, csak elromlott. Jót röhögtek rajtam. 10 perc volt elindítani, de a nagyfesz trafó 5kV/ 700mA-es biztije ki volt menve. Rendeltem egy újat. Kinyomja.
Kérdésem a következő. Meg lehet állapítani valahogy, hogy a nagyfesz trafó a zárlatos, vagy a magnetron fej? Oké, hogy a nagyfesz trafó biztosítéka olvad ki, de lehetséges hogy a magnetron rossz és azért terheli túl a nagyfesz trafót? A mi mikrónk magnetron fejét cseréĺtem már párszor, de azok úgy mentek tönkre, hogy simán csak nem melegített a keszülék. Ezért én a nagyfesz trafóra tippelnék. De jó lenne nem csak tippelgetni, hanem megállapítani. Ha lekötöm a magnetron fejet a nagyfesz trafóról egy próba erejéig, szerintetek jó megoldás lehet?

Köszönöm válaszaitokat!
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2024
(#) moltam válasza Honda130 hozzászólására (») Máj 8, 2024 / 1
 
(#) Honda130 válasza Honda130 hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Sziasztok!
Méregettem, nézegettem a rossz mikró belsejében és arra jutottam, hogy a kondenzátor rossz benne. Picit elhúzódott a feladat, mert közben az autómat is csinálom hetek óta. Bementem egy Szombathelyi boltba, ahol ilyen készülékeket is javítanak. vettem ugyan egy másik kopndit 2000 forintért, de kérdés merült fel vele kapcsolatban. A gyári rossz kondenzátor 2100 volt/1µF-os. Amit adtak, az 2100V/0.9µF-os. Probléma ez?
Ez a kondi volt náluk és egy 1,05µF-os. Ez utóbbi új volt 4500 forint körüli összegért.
Volt ott annyi tébláboló ember, hogy nem tudtam nyugodtan eldönteni mi legyen.
Vegyek inkább egy 1µF-ost bele? Vagy jó bele ez a 0,9µF-os is? Mit befolyásol ez egyébként?
Köszönöm!
(#) kadarist válasza Honda130 hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Szia!
Hogyan mérted ki azt a "rossz" kondenzátort? Van benne egy ellenállás is, ami meghamisítja a mérést.
(#) Honda130 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Szakadásvizsgálattal azonnal sípol a műszer, Mohm-os méréssel és mindenféle ellenállás méréshatáron mérve 0 ellenállást mutat. Szerintem zárlatos.
Vagy tévedek?
(#) kadarist válasza Honda130 hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Ha tényleg zárlatos, akkor valóban cserés lesz.
(#) Honda130 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Tehát. Így most a kérdés megszaporodott.
Szerinted jól gondolom, hogy zárlatos abban az esetben, ha így mérem és nulla ellenállást mérek?
És ugye maradt az eredeti kérdés is megválkaszolatlanul: 1µF-os helyett pillanatnyilag 0,9µF-os kondenzátorom van. Baj, ha kisebb az értéke? Vagy inkább vegyek egy pont olyan értékűt?

Köszönöm!
(#) kadarist válasza Honda130 hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Ha sípol a műszer és 0 ohm a kijelzés, akkor az tényleg nem jó. Az a kapacitás eltérés nem gond, úgy is jó lesz a szerkezet.
(#) Honda130 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Köszönöm a segítséget! Holnap összerakom és kipróbálom.
(#) Honda130 hozzászólása Máj 17, 2024 /
 
Köszönöm szépen a segítséget!

A szüleim mikrosütője szépen működik újra. Ki tudtam mérni a kondenzátort ami egyértelműen zárlatba ment át. Testzárlat nem volt, de a két kivezetés közt egyértelmű kapcsolat volt. Miután beszereztem egy másik kondenzátort és arra is rámértem, el is oszlatta a maradék kételyeket.
Még a csillámlemezt akarom újra cserélni és használatba is vehetik, ha akarják.

Kellemes hétvégét mindenkinek!
(#) Ronin hozzászólása Máj 28, 2024 /
 
Sziasztok.
Ha ezt mérem a magnetron kivezetésein a házhoz képest, akkor ennek annyi igaz?
(#) Ge Lee válasza Ronin hozzászólására (») Máj 28, 2024 / 1
 
A magnetron bevezető csatlakozója zárlatos, itt tudsz venni, a cseréjéhez kell némi fúrás faragás mert szegecselve van de nem vészes. A zavarszűrő tekercsek ponthegesztve vannak, de simán rá lehet forrasztani, nem fog leolvadni róla mert ott nincs olyan meleg.
(#) Ronin válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 28, 2024 /
 
Köszi a választ.
(#) Ronin válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 28, 2024 /
 
Szia. Eredetileg 10A-es bizti volt benne, de az most nincs raktáron. 8-as elég bele szerinted?
(#) Ronin válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Kicserélve, működik. 8-as biztivel megy. Majd kiderül bírja vagy sem.
(#) uniman válasza Ronin hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Egy 8 amperes biztosíték lehet "F" vagy "T" jelölésű is...nem mindegy!
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2024
(#) Ronin válasza uniman hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Ezt tényleg nem figyeltem. Ilyen : https://orczy.com/8a_250v_6x32_keramiabiztositek_73263?keyword=bizt...k%208a Nem látom hogy odalenne írva.
(#) Hutty válasza Ronin hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Elég lomhának tűnik, lehet így a jó.

Leírás
(#) uniman válasza Ronin hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Ez is 8A (T)...de milyen volt az eredeti?
(#) Ronin válasza uniman hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Ilyen mint a csatolt képen. Egyik végére 250/10A van írva, nem több, a másikra 65TL.
(#) diablo hozzászólása Jún 26, 2024 /
 
Sziasztok!
Magnetronban a test felé rövidzárlatot eredményezhet az, ha csak a csatlakozója zárlatos? Kívülről égésnyom nem látható, viszont a fűtés csatlakozók között és a csatlakozó - ház között is kb. 0,5 Ω mérhető. A zárlat biztosnak tűnik, mert a melegítést elindítva hangosan zúg a transzformátor is, míg a magnetront lecsatlakoztatva csendesen "üzemel".
Kérdés, hogy érdemes-e a magnetronnal foglalkozni vagy belül lehet a zárlat?
Illetve azt szeretném még kérdezni, hogy jó-e bármilyen más magnetron típus a mikróba, elég mondjuk a felfogatást és a teljesítményt nézni vagy másra is oda kell figyelni? Mert szervízes 20 ezerért szeretett volna rendelni bele megfelelő típust, mondván hogy az a biztos...
(#) uniman válasza diablo hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
Nézz bele így:
A kivezetésekbe be van építve 1-1 db 1nF nagyfeszültségű kondi...azok egyike "letestelt", zárlatos.
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2024

MIKRO.jpg
    
(#) Gafly válasza uniman hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
És ez az alkatrész külön is kapható, nemcsak magnetronnal egybeépítve...
(#) diablo válasza uniman hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
Igen, erre a hibára gondoltam én is, de most hogy leszedtem a kupakját, megmértem újra és most nem mérek zárlatot a kivezetés és a ház között. Pedig előtte kétszer is megmértem, két műszerrel is.
Egyébként a kivezetések között nem 0,5 hanem 0,05 Ω-ot mérek (mérőzsinór ellenállás levonva). Nem túl alacsony ez?
Ahogy nézem a csatlakozót te ráforrasztottad, ezek szerint szabad lágyforrasztással rögzíteni? Mert két videóban is "csokival" rögzítették, amit nem értettem, hogy miért.
(#) Gafly válasza diablo hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
Nem fog leolvadni, ugyanakkor "ennyire kicsi feszültségnél de nagy áramnál" a "csoki erősen nem javasolt".

Szeretem a vicces tube videókat, lehet ha nagyon ráérek, csinálok én is.
(#) diablo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
Én is csak lestem, de mondom ha már ketten is így csinálják...
De ha mégis jó a magnetron, akkor mi lehet a hiba? Vagy fűtés lenne zárlatos, ezért a nagyon alacsony ellenállás vagy ez a normális érték? Mert ha bekapcsolom a mikrót, akkor úgy zúg - szerintem a transzformátor - mintha nagyobb terhelést kapna. Biztosíték viszont nem égett ki egy sem.
(#) erbe válasza diablo hozzászólására (») Jún 26, 2024 /
 
A csatlakozó beépített kondenzátorainak kb. 2000 V váltakozó feszültséget kell kibírniuk 2,.. GHz-en. Amit multiméterrel mérsz, annak ehhez semmi köze. A fűtőszál egy rövid, vastag hurok, aminek a valós ellenállását még laboratóriumi műszerekkel is nehéz pontosan megmérni.
(#) diablo válasza diablo hozzászólására (») Jún 27, 2024 /
 
Levettem a trafóról a nagyfeszültségű vezetéket, a fűtésen lévőt rajta hagytam és így nincs zúgás. Lehetséges, hogy a magnetron zúg?
(#) Gafly válasza diablo hozzászólására (») Jún 27, 2024 /
 
Nem, abban nincsen semmi ami zúghatna.
(#) diablo válasza Gafly hozzászólására (») Jún 27, 2024 /
 
Akkor nem értem miért nem működik.
Lehet úgy zárlatos a magnetron, hogy ohm mérő szerint meg rendben van? Mondjuk egy pici lyuk van a sapkáján, de alig észrevehető. Vagy ennyi is elég, hogy ne melegítsen semmit?
Trafót, diódát, kondit már lemértem, azok is jók elvileg.
Következő: »»   139 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem