Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1159 / 1384
(#) kameleon2 válasza eyess hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Szia! 230V 16A kapcsolóképességű reléim vannak. 12A-t képes elviselni a sorkapocs - így ez a szűk keresztmetszet és a nyák fólia. A drót is nehezítené a gyártást és 100 mil (2,54mm) fölött sem az izoláció, sem a hely nem túl sok. A sorkapcsok 5.08mm osztásúak. Gyakorlatilag 8db relét kell kivezetékeznem, a leghosszabb fóliaszakasz 30mm TÜV-öztetni szeretném, így biztos, hogy meg is lesz terhelve a vizsgálat alatt és bírnia kell. 35u-nyni fólia biztosan kevés , mert az jó ha 4A-t elvisz, de már jelentősen kezd melegedni. Galvánozással nem tudom mennyit lehetne nyerni, mert erre irányuló számításokat nem láttam még. Arra sem, ha ónfürdővel vastagítom meg. Ezért kérdeztem tőletek - hátha van valami a tarsolyban? A képből jobban látható talán a lényeg. Meg lehetne oldani egyedi vezetékdarabokkal, de az a gyártást nagyon körülményessé és a selejt arányt is magasabbá tenné, a lehetséges téves bekötések miatt.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2016

12a.jpg
    
(#) Ge Lee válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Az ónnal csak annyi probléma van, hogy sokkal rosszabb a vezetőképessége mint a réznek.
(#) pont válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Léteznek 70u-s nyákok Bővebben: Link Egy kétrétegűvel még meg is duplázhatod. De ezek amolyan "kínai Amperok" (sorkapocs, relé, stb) . Komoly ipari felhasználásra saját foglalatos, ipari reléket szoktak használni, a működtető feszültség az mehet nyáksorkapcsokon keresztül.
(#) papus51 válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
A Sprint Layout 6-os az írja ki a 2,54 széles 35um-es vezető sávra, hogy 20°C-on 7,86A.
A SIEMENS gyártású lágyindítón nézem, hogy 12,5A áramra tervezve 5mm-es vezetősávot használtak.
Létezik 105um-es réz fóliás lemez is. Például itt.
(#) papus51 válasza papus51 hozzászólására (») Feb 8, 2016 / 1
 
Átállítottam az SP-ot 105u-ra és ekkor a 2,54-es vezetősávra már 13,8A-t számol 20 fokon.
(#) Koleus válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Szia.

Szerintem ha a sorkapcsokra 12 A van megadva mint max, normál üzemnél ez kb 8A-ig mehet. Tartós 10-12A-nál melegszik,gyorsan öregszik az anyag, szétpattognak a sorkapcsok. Na meg ott van a 230 V is. Az 5.08 raszteres sorkapocs "rendes" 16A-ra kevés, ha kiszélesíted is a vezetősávokat, nem tudod bekötni ezeket a sorkapcsokat.
Ugyanez vonatkozik a relére is, a terheléstől függ az élettartalma (ohmikus, induktiv, kapacitiv). A 16A tiszta ohmikus terhelésre van megadva, de azt se bírja túl sokszor és túl gyakran.
Ez a koncepció kb. reális 8A-ra jó. Mint ahogy papus51 számította, 2,54 mm széles vezeték elbír 7,86A, kicsit szélesítve a vezetékeket, kétoldalas nyákon szétosztva (2 felül + 1 alul, vagy fordítva) megvan a kb 8-10A.
Igazi 16A már más relék és sorkapcsok valók.
(#) elektrorudi válasza pont hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Egyetértek ezzel a hozzászólással.
Értem én a problémádat, hogy ekkora helyen, ekkora áramot kell vezetned, de a fizika, durva dolog, nehezen lehet megkerülni. Ezek a relék, 1-2 Ampert sem tudnak biztonságosan kapcsolni, hiába van ráírva, hogy Schrack, Finder vagy akármi és hogy 16A a kapcsolható áram. Nem!
Ekkora áramot csak mágneskapcsolóval vagy szilárdtest relével lehet kapcsolni. Hogy melyik a szerencsésebb választás, az a terhelés fajtájától függ.
Ez a tapasztalat, amit megosztottam veled, de ahogy jónak látod...
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2016
(#) kameleon2 válasza pont hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Szia! A relék Finder gyártmányúak - a lehető legjobb, amit még be lehet forrasztani. Egyenesen a Finder készíti össze nekem, velük egyeztettem a felhasználást.
(#) pont válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 8, 2016 / 1
 
Az már egy számon kérhető márka, innentől kezdve ők felelnek, hogy bírja. Ha furatgalvánosan, a 70u-s kétoldalassal meg tudod oldani, 24A-es sorkapcsokkal Bővebben: Link nem lesz szűk keresztmetszet, ha összejön respect..
(#) kameleon2 válasza pont hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Szia! Köszönöm, de kétoldalas panelhez az alu hordozójú nem lesz jó. Itt pedig olyanok vannak:
Idézet:
„Anyag: alumínium”
(#) kameleon2 válasza Koleus hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Szia ! Köszönöm a válaszod! Én úgy gondolom megpróbálom a legtöbbet kihozni a kapcsolástechnikából, a TÜV úgyis megmondja a végén - valóban mit bírt ki a tesztek alapján. Nyilván az sem mindegy milyen jellegű a terhelés - mennyi ív képződik stb. Az én feladatom, hogy a legtöbbet bírja, ami a csövön kifér. Ezeknek a reléknek már a forrlábai is párhuzamosítva vannak éppen a nagyobb kapcsolóképesség miatt. Ezüst-cinkoxidos érintkező stb...
(#) kameleon2 válasza elektrorudi hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Kétféle termék lesz. Az SSR változat nyilván csak 3A-ig lesz terhelhető, de a panel ugyanaz. Időközben találtam céget, aki akár 30Oz vastagságú panelt is tud az adott szakaszon. nyilván ez itt már túlzás. Mindenesetre köszönök minden segítséget - a többi az én dolgom és a fizikáé.
(#) kameleon2 válasza pont hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
A 24A-es sorkapocs itt álom kategória, mivel bontható, csatlakozóként használható sorkapcsok lesznek. Ott e legtöbb (PhoenixContact, vagy Euroclamp) 12A 5,08-on. Én lennék a legboldogabb, ha tudná a 16-ot. De ilyet nem találtam. 8A a standard.
(#) pisti89 válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Használj másik relét.
Mikrókban, olyat használnak aminek a tekercse sima furatszerelt, a kapcsoló fele meg csúszósarus kivezetésű.
Mivel sorkapocsra vezetnéd ki, akkor már logikusabb a csúszórasur megoldás, így nem a panelon kell a nagy áramokat elvezetni.
Ez egy kézenfekvő és egyszerű megoldás a problémádra és még a sorozatgyártása se okoz problémát.
Így néz ki
Gyakorlatban ilyen egy mikróban
(#) kameleon2 válasza pisti89 hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Szia! Köszönöm. Van a Findernek is Faston csatlakozós változat, a kapumozgató motorokhoz azt is használom. De nem ez a cél. Kötött a dobozolás és a felhasználás. A végén a minősítés mondja meg, mennyi a vége a valóságban. Nem aggódom, mert előre tudom, hogy miközben dolgozik az áramkör, kap majd nagyfeszültségű pisztolyt, leejtik , megrázzák és felgyújtják .
(#) nandika76 hozzászólása Feb 10, 2016 /
 
Sziasztok bocsi csak annyit szeretnék kérdezni,hogy a pénzvizsgáló uv jó levilágítani?
Köszi!!!
(#) kaqkk válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Igen , tökéletes .
(#) nandika76 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Köszönöm szépen üdv!
(#) Alkotó hozzászólása Feb 12, 2016 /
 
Megérkezett a február 2.-án rendelt fóliám. Korrekt kis fekete csomag, benne a fényérzékeny fóliával. (Már többedik jó tapasztalatom az ebay-es vásárlásról).
Most már csak le kell küzdenem a sok-sok ellenérzésemet, és nekifogni egy próbának.
(#) papus51 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Gondolom a vámosok végignézték pénzvizsgálóval.
(#) kaqkk válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Ha egyszper leküzdöd , többször nem lesz ellenérzésed. Ez az egyik legjobb és legtisztább módszer . Csak a maratáshoz kel "durva" vegyszer , de az minden technikában megvan (a cnc gravírozáson kívül)
(#) eyess válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Akkor hajrá.
(#) Bakman hozzászólása Feb 12, 2016 /
 
Sziasztok!

Véletlen tévedtem erre az oldalra: Nyomtatott áramkör (Wikipédia). A "Maratás" részen ez olvasható:

Ha a maratófolyadékot használat után levegőn állni hagyják, a keletkezett vas(II)-klorid (FeCl2) a levegő oxigénjének hatására visszaalakul vas(III)-kloriddá.

Ez igaz? Ha igen, egy akvárium levegőztetővel meg lehetne dolgozni a maratószert újrahasznosítás céljából? Nem teljesen világos számomra a folyamat...
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Tegyél bele egy vasszöget erre kirakódik a lemart réz, majd jöhet a buborékoltatás és egy kis sósav sem árt .
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2016
(#) Bakman válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
A vasról olvastam már, ez az oxigén volt új nekem.
(#) gerry válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Volt egy kósza kísérletem szelektív ónozás utáni maratásra.
Kipróbáltam, hogy mi lesz ha a forrasztóónt belenyomom a vaskloridba, ami már úgyis döglött volt, hát nyomban kiült rá a "vörös anyag". Egy kis WIKI. A "vörös anyag" a munkahelyen elektromos berendezések bontásakor keletkező nagyon értékes hmmm... holmi.
(#) Béla 66 hozzászólása Feb 13, 2016 /
 
Sziasztok!
Az első kétoldalas nyák készítése előtt állok. Tudna valaki segíteni, hogy milyen sorrendben készítsem el. Vasalásos technikával viszem fel a rajzot.
Ahogy én elképzeltem.:
1. Forrasztási oldallal kezdenék. Vasalás.
2. Maratás.
3. Két ellentétes sarokban, egy-egy furatot tennék illesztés szempontjából.
4. Alkatrész oldal vasalása.
5. Telibe ragasztanán a forrasztási oldalt, hogy ne tudjon a kész fólia alá marni a sósav+hydrogénperoxid.
6. Maratás.
7. Mosás.
8. Fúrás.
9. Lakkozás.
Jó ez így?
Köszönöm előre is a választ.
Üdv. Béla
(#) Robin2 válasza Béla 66 hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Szia,
szerintem a 2 és 5 pontok kihagyhatók, illetve lehet, hogy érdemes lenne a 3 ponttal kezdeni. (a tájolófuratot sorjátlanitsd, ha szükséges)
Nyugodtan felvasalhatod egyszerre (illetve egymás után) a két oldalt, nem szükséges oldalanként vasalni, maratni.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2016
(#) kaqkk válasza Béla 66 hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
Nem ! Először pontosan össze kell illeszteni a két oldali nyomatot a széleit összeragasztani majd ráragasztani a nyákra és a papírokon keresztül megcsinálni a pozícionáló furatokat. Ezután mindkét oldalt felvasalni és egyszerre maratni . Ha a furatokat 0,8 al csinálod akkor két gombostű nagy segítség a pozícionálásban .
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2016
(#) Robin2 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 13, 2016 /
 
A kispályáról kérdezem, tudom, hogy ezzel foglalkozol. Ha már felragasztottad a nyákra a kétoldali nyomatot, akkor minek a pozicionáló furat? Nem egyszerübb az egyik oldalt felvasalni, majd a jelölő furatokat kifúrva, a másik oldalon arra illesztem a másik oldali nyomatot?
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2016
Következő: »»   1159 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem