Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1292 / 1384
(#) cross51 hozzászólása Jan 4, 2019 /
 
Sziasztok!

A HASL vagy ENIG felületkezelés jobb, ha egyenlőre a kézi forrasztás az irányelv?
A kettő árkülönbözete nem számít.

A neten azt olvastam, hogy iparilag az ENIG jobban preferált.
Viszont ezen az oldalon találtam pár olyan dolgot ami nem teljesen világos (az ENIG-el kapcsolatban)
Idézet:
„Good for PTH (Plated Through Holes)”

Ez miben merül ki ez arra akar utalni, hogy jobb a vezetőképesség vagy hogy a fizikai terhelést jobban bírja a pad?

Idézet:
„Black Pad / Black Nickel
Damage from ET”

Ezekre sejtésem sincsen.

Idézet:
„Not Re-workable”

Ebben csak nem vagyok biztos ez gondolom a rossz kiforraszthatóságot akarja jelenteni.
(#) vegatti válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 5, 2019 1 /
 
A tintasugaras fóliáról vízzel lemosható a matt bevonat, és máris lézernyomtathatóvá válik, csak előtte töröld/szárítsd meg. Én már tettem ilyet.
(#) vegatti válasza vegatti hozzászólására (») Jan 5, 2019 /
 
Eszembe jutott, hogy nekem 30 éves a fóliám, az még hőálló, de lehet, hogy később készült olyan, ami már nem az. Csak óvatosan, ha lehet, előtte kipróbálni mennyire bírja a meleget. Ugye a tintasugarasban nem követelmény.
(#) Marty McFly válasza vegatti hozzászólására (») Jan 5, 2019 /
 
Ezzel inkább nem kísérletezek. Féltem a nyomtatóm, mert elég új és egész jó. De azért köszi a tippet
(#) niedziela válasza vegatti hozzászólására (») Jan 5, 2019 /
 
Már nem hőálló a tintás, sőt, egyszer a laser fólia sem volt az.
Ezért én már csak lamináló fóliára nyomtatok. Az tutti hőálló.
(#) nedudgi válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 5, 2019 /
 
Jól teszed, még véletlenül se kísérletezz tintasugarashoz való fóliával. Nemhogy a bevonat, de még a hordozó sem garantált hőfoktűrésű.
(#) FAZ1 hozzászólása Jan 6, 2019 /
 
Nem szeretném itt végigolvasni a témában mind az 1291 oldalt, de egy rövid kérdésem akadt.

A szépen lezsírtalanított fóliára (nyák lemez) csak simán át lehet vasalni az irányhelyesen, számítógépen megtervezett, majd kinyomtatott elektronikus áramkört?
Vagy van neki valami egyéb trükkje?
Netán maradjak meg a Positiv20-as "fényérzékenyítős-ráfotózásos" házi technológiánál? Ami egy kissé néhány ponton macerás (pl. UV fényes megvilágítás, 7%-os lúgoldatos előhívás, peroxidos lemaratás, stb.)
(#) nedudgi válasza FAZ1 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
A fotózás finomabb, sokszorozható eredményt ad. Ha bevált, működik, szerintem csak akkor válts technológiát, ha sürget az idő, ebben az acetonos hidegtanszfer verhetetlen, még ha vannak is korlátai.
(#) FAZ1 válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Nem igazán ismerem az "acetonos hidegtanszfer"-t.
Ott valami pausz-szerű (áttetsző vagy átlátszó) papírra van átvive az áramköri rajzolat, és onnan később átvíve a fóliára magára?
(#) kaqkk válasza FAZ1 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
(#) niedziela válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Ez perszenem azt jelenti,hogy ugyan igy sikerül másnak is.
(#) kaqkk válasza niedziela hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Ez természetes , ki kell kisérletezni a saját technikát . A tonertől
függ az oldószer keverék aránya , és az is előfordulhat hogy aceton helyett más (szintetikus hígító-nitrohígító) jobb eredményt ad .
(#) niedziela válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Igen, ez egy elvi megoldás, gyakorlatilag a nesze semmi fogd meg jól.
Ilyen videokat bemutatnak, aztán mindenki azt gondolja ennyi, egy nyomtatás, egy kis aceton meg pici simogatás, aztán kész is.
(#) nedudgi válasza niedziela hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Ki lehet azt is próbálni, nem egy ökör ára a technika. Ha megismerted a korlátaidat, akkor eléggé biztosan reprodukálható.
Főleg a nyomtatótól, tonertől függ a siker. Én tudom, hogy 0,4 vezetékkel, 0,3 vezetéktávolsággal használható nyákot tudok készíteni tíz perc alatt.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2019
(#) vegatti válasza FAZ1 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Pauszt ne használj, mert az nedvesség hatására változtatja a méretét.
(#) vegatti válasza niedziela hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
A videók után Én is azt gondoltam, hogy 20% a sikere.
De! A gyakorlatban az utóbbi hetekben 98%-ban jó amit hideg transzferrel csinálok.
(#) FAZ1 válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Ügyes megoldás, feltéve, hogy nem lesz benne hiba.
Hogy én ezt ezeddig miért nem ismertem?
Mellesleg - a jelen vasklorid helyett sokkal, gyorsabb /és szebb/ maratást lehet megcsinálni a 10%-os sósavoldat hidrogén-peroxidos aktiválásával ...
(#) kaqkk válasza FAZ1 hozzászólására (») Jan 6, 2019 / 1
 
Idézet:
„Mellesleg - a jelen vasklorid helyett sokkal, gyorsabb /és szebb/ maratást lehet megcsinálni a 10%-os sósavoldat hidrogén-peroxidos aktiválásával ...”
Nekem mondod ? 8 Évig készítettem nyákot rendelésre itt az oldalon ...
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2019
(#) hajae hozzászólása Jan 6, 2019 /
 
Volt egy kis időm az ünnepekkor. fejembe vettem, h próbálok gyorsan nyákot készíteni házilagos módszerrel. A tökéletességre törekedtem. A vasalásos módszer nekem annyira nem jött be, habár vastagabb vezetőhöz nagyon jó. Maradt a fotózásos módszer. Mivel most jött meg nemrég csájnából a kék lamináló foto fólia, ezért gondoltam kipróbálom. A fólia nagyon olcsó, 30cmX5m kb 2 ezer. Laminálóval kicsit el szarakodtam, míg feltettem gyűrődés mentesen a fóliát. Kisebb nyáknál nem gyűrődik össze, de nagyobbnál raktam egy egy sima papírt amit egy matricáról húztam le, úgy hogy a nyák, rajta a matrica papír felette a fólia. Ahogy húzza be a lamináló, a papírt fogni kell, h be ne laminálja a fólia és a nyák közé, de ezen tud siklani a ragadós kék fólia. Ez megoldódott. A másik probléma a normális minőségben kinyomtatott transzfer fólia. Volt itthon xerox transparens fóliám, de a nyomtató, lézernyomtató nem tud tökéletes feketét nyomtatni ugye. (nyomdában tudnak ugye levilágítani, de az kényelmetlen, ha mondjuk szombaton kellene nekem) Nekem egy HP MFP M125nw-s nyomtatóm van. Kis kísérletezéssel rájöttem, h a nyomtató által kinyomtatott fekete kicsit átlátszó. Na most jön a lényeg. Kell hozzá aceton. Kb 900.-ft/L. Egy acetont bíró műanyag doboz fedővel. Öntöttem az aljára egy kevés acetont, úgy, h kb 3-4mm legyen az alján. Bele 10-es csavart felfele állítva. Rá a kinyomtatott fólia, úgy természetesen, h ne érje közvetlenül az eceton, csak a gőze. Rá a fedő. Kb fél úra után kivéve, megszáradva csodálkoztam az eredményen. A por ellágyult, és egybefüggő fekete lett a szürke rész. Nem kell egymásra rakni a fóliákat, ahogy írta valaki itt a neten, hanem elég 1. Természetesen szükséges a lézernyomtató által 1200dpi-s felbontás. Ja és mindenképpen eredeti toner kell, mert csak ez tudja a megfelelő minőséget biztosítani ! Utána a kínai kék fóliát levilágítani, és lemosni mosó szódával ! Az eredmény tökéletes ! A vasalós módszer így a múlté lett...
(#) D Wye hozzászólása Jan 7, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy információt nem találok a neten, remélem, ti tudtok segíteni;
Adott egy kétoldalas nyák, rajta semmi forrasztás és nem is lesz (csak az alján egy pici bejövő pólus), másfél milliméter csík tekereg rajta, tehát ki van marva.
Mekkora a tartós hűállósága? Tehát az egyik oldalról rázavarom a negatívot, a másikról a pozitívot, meddig / hány fokig melegedhet károsodás nélkül?
Ennyi információból úgy sem lehet, szóval kérlek ne a miértjét akarjátok megérteni, csak egy választ szeretnék
(#) kaqkk válasza D Wye hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Idézet:
„Ennyi információból úgy sem lehet,”
(#) Elektro.on válasza D Wye hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Szerintem próbáld ki.
(#) nedudgi válasza D Wye hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
FR4. Attól is függ, milyen hordozó.
(#) bbb válasza D Wye hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Erről eszembe jut a beszélgetés...

Mennyi?
30
Mi 30?
Mi mennyi?


Milyen hordozón, milyen vastag lapon, mi a károsodás, ...
Szóval a legjobb megoldás: próbáld ki!
(#) eyess válasza D Wye hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Ha fűtőszálat szeretnél csinálni , akkor ahhoz vastagságban szélesebb vezető sávok kellenek.
(#) niedziela válasza D Wye hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Normál 1.5mm vastag 35u réz tartósan 50-60 C fok.
Utána megbarnul.. megég..réz leválik.
(#) Peter65 válasza niedziela hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Azért ennél szerintem többet kellene bírnia. A kommersz áramkörök hőtartománya 0...70°C, az ipariaké 85°C-ig felmegy. Lehet, ha nincs leónozva, hogy megbarnul, de leválnia, megégnie szerintem nem kellene.
(#) Kovidivi válasza D Wye hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Azt is nézni kellene, hogy ez a keletkező hova tűnik? Ha egy hűtőbordára van a nyák fektetve, akkor sokkal több teljesítményt tud a nyák leadni hőként károsodás nélkül. Esetleg venti fújja a nyákot? Vagy két hőszigetelő lap közé van dugva? A nyák közepére rakhatsz valami hőmérő szenzort, így tudod figyelni, hogy el ég-e a nyák, vagy sem.
(#) usane válasza D Wye hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
0.1V, 1V, 10V vagy 10kV lesz rákapcsolva? Nem mindegy.
Bár ha a hőfok a lényeg akkor az úgysem ebből az információból fog kiderülni.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2019
(#) Marty McFly válasza D Wye hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
De mégis mire szeretnéd használni ezt? Lehet hogy több segítséget és jó tippet tudnánk adni ha felvázolnád a konkrét problémát!
Következő: »»   1292 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem