Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1346 / 1384
(#) Egri Frédi válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Próbáld meg az állványt feljavítani, felperselyezni. Idővel az egyenes szárú fúrót is törni fogja. Nekem egy egyszerű Einhell oszlopos asztali fúróm van. A 0.8 mm -es fúrót simán elviszi, pedig normál kulcsos tokmánya van. Igaz, befogás után mindig leellenőrzöm "ütésre" a fúró hegyét és ha szükséges állítok rajta.
Szerintem a Dremmel igen jó NYÁK fúrásra, de nem kézben tartva. Egy normális állvány viszont húzós árú. Egy 2 - 3.000 Ft -os állvánnyal, ami keresztbe-hosszában lötyög nem lehet központosan fúrni.
(#) majkimester válasza Egri Frédi hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Maga a Dremel (pl. 3000) gép valószínűleg alkalmas lenne, de a hozzá gyárilag adott 220 állvány nem, pedig nem annyira olcsó ez sem. Mi lenne hozzá a normális állvány?
(#) Bakman válasza majkimester hozzászólására (») Szept 20, 2021 / 1
 
Idézet:
„Maga a Dremel (pl. 3000) gép valószínűleg alkalmas lenne”
Csak erős idegzetűeknek. Messze nem olyan jó, mint ahogy gondolná az ember.
(#) Epu2 válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Nagyobb barkácsboltokban lehet. Ott ahol van mezei és vastagított, lehet kemény fúró is.
(#) majkimester válasza Bakman hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Oké, akkor nem erőltetem. A Proxxon, amit ajánlottál, hobbi célra drága. És mivel nagyon ritkán kell, maradok a HSS-nél és a gyakori élezésnél. Az elég nekem arra az évi pár db. NYÁK-ra, amit kézzel csinálok.
(#) sdrlab válasza majkimester hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Én egy ilyennel szoktam fúrni. Az eredeti talpa még csak merőleges sem volt teljesen a vezető oszlopokra, ezért leszedtem róla, és kapott egy kb 15x20x2cm-es fatalpat, amibe epoxival beragasztottam az oszlopokat, ügyelve a merőlegesre.
Így, ebben a felállásban, minimális odafigyeléssel simán szoktam a kétoldalas NYÁK-ok VIA-it 0.3mm-es, vastagított szárú heggyel fúrni...
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
(#) kaqkk válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Amikor ezt megvettem elkezdtem tuningolni (hogy saját súlyát megtartsa ) aztán egy hét múlva a kukában landolt , semmire nem jó. Lehet hogy én vagyok ügyetlen de nem sikerült használhatóvá tennem, inkább építettem egy cnc-t
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
(#) sdrlab válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Akkor valamit nagyon nem úgy csináltál ahogy kellett volna! Hisz mint láthatod, az eredmény magáért beszél...
(#) kaqkk válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
(#) sdrlab válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Ez már egy másik szint azért.... )
(#) kaqkk válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Mindig is utáltam kézzel fúrni ....
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
(#) majkimester válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Erre a link-re nekem azt mondja a firewall, hogy:
Idézet:
„High Security Alert!!

You are not permitted to download the file "5-5-5" because it is infected with the virus "HTML/Cryxos.6094!tr".”
(#) Suba53 válasza Epu2 hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Sok helyen kerestem, de eddig nem találtam ilyen boltot.
Megpróbálom a kínai webáruházat. Mivel nem égetően sürgős, így ki tudom várni a szállítást.
(#) Suba53 válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Ez szimpatikus. Gondolom bele lehet fogatni a pont által javasolt maró motort is, és akkor az már több mint elég.
Bár egy gond azért van vele. Nagyobb méretű nyákokon csak a külső furatokig ér be a fúró hegye. Pl. egy A4 méretű panelhez használhatatlan.
(#) kaqkk válasza majkimester hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Az ingyenes honlapokra harapnak a víruskeresők , nyugodtan megnézheted nem veszélyes ...

4360571.jpg
    
(#) gerry hozzászólása Szept 20, 2021 /
 
Még mindig a jó öreg OBI-s fúróállványt használom, ha nyáklapot kell fúrni!
Rendeltem proxon 0.8-as fúrókat. Esztergáltam az állványhoz adaptert fából, amibe beletekerem a dremmelt és úgy fogatom be. A kép csak az állványt szemlélteti!
(#) Epu2 hozzászólása Szept 20, 2021 / 1
 
Kicsit túl lihegitek a fúrást. Évente egy két panelhez jó egy töltőceruzából és egy magnómotorból készült fúrógép. 0,5 ...1,5 mm között viszi. Fordulatszabályzó kilőve, 12...16V-ról. Nekem kevés küzdéssel 50 éve működik. Persze nem ugyan az. Pár évenként csere.
(#) kaqkk válasza Epu2 hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Idézet:
„Évente egy két panelhez jó”
Teljesen igaz ! Én minden hétvégén 4-5-10 db nyákot csináltam ez már nem az a kategória (volt olyan hogy 3db A/4 es készült csak szombaton)
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
(#) Suba53 válasza Epu2 hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Nincs ez túl lihegve. Nyilván évi 1-2db esetén nem kritikus, de évi 20-50 db esetén már erősen javasolt. Még több esetén meg már kötelező.
(#) Epu2 válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Ez viszont megér egy félprofi megoldást.
(#) kaqkk válasza Epu2 hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Megvolt .
(#) Egri Frédi válasza Bakman hozzászólására (») Szept 20, 2021 / 1
 
Lehet a te Dremmelednek van valami gyíkja és azért nem szereted. ( Görbe tengely, üt a csapágya stb ... ) Én senkire nem akarok erőltetni semmilyen gépezetet, de aki tanult némi mechanikát ( géptan ) vagy dolgozott NYÁK üzembe az tudja, hogy egy 0.8 -as fúró ajánlott fordulata 48 - 60.000/min. közt van. Ezt még a Dremmel se tudja megugatni, a többi meg még annyira se. Esetleg az a töltőtollas megoldás tud hasonló fordulatot, mint a Dremmel. Nekem a hozzá eszkábált állvány nem vált be. Nyeklett - csuklott, nem volt merőleges. Egy szóval: törte a fúrót.
Vagy 20 éve - egy vidéki NYÁK gyárban - az volt a divat, hogy egy fúróval 10.000 furatot lefúrtak, majd megélezték és még utánna 5.000 furat, majd kuka.
Most - egy másik Pesti üzemben - 5.000 furat után kuka. Már nem élezik. Vagy a fúrószár lett olcsóbb vagy nincs az élezéshez értő személyzet - nem tudom.
A furat felületének minél simábbnak kell lennie, egyébként a furatfémezés nem lesz jó. Ennek a "házi praktikában" nem nagy jelentősége van. Ott egy darab drót a "furatfém" ha valaki 2 oldalasra vetemedik ...
(#) Bakman válasza Egri Frédi hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Azért nem szeretem, mert egyszerűen alsó közepes minőségű. Ismerősnél próbáltam másik típust, az is olyan gyenge. Jó a PR de egyszerűen egy barkácsgép kategória.
(#) NGY válasza Egri Frédi hozzászólására (») Szept 20, 2021 1 /
 
Idézet:
egy 0.8 -as fúró ajánlott fordulata 48 - 60.000/min. közt van

Végre valaki leírta a frankót. Köszönjük.

Méghogy "oszlopos fúrőgépen a legalacsonyabb fordulatszámon" ... kb. mint a zsákvarrótű+kalapács kombó ...
(#) Suba53 válasza NGY hozzászólására (») Szept 20, 2021 / 4
 
Nyáküzemben valóban. Ahol a lyukgalván miatt fontos a precíz sima falú furat.
De otthoni hobbi szinten az egy oldalas lemezen csak az a lényeg, hogy át tudd dugni az alkatrészlábat, és lehetőleg minél több furatot bírjon a fúró. Senki nem ellenőrzi minőségbiztosító szemmel a furat minőségét.
Max amikor látjuk a közeli fotókat az elkészült panelekről, és hümmögünk, hogy lám másnak is hasonlóan "precízre" sikerülnek a furatai.
Ifjú koromban az első nyákjaimat még kézi furdanccsal fúrtam, 1mm-es fúróval. Az áramkör működött, és ez volt a lényeg.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2021
(#) pont válasza NGY hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Linkelnétek egy hobbikategóriájú furót ami tud 60 000/min. ?
(#) mnyugger válasza pont hozzászólására (») Szept 20, 2021 / 1
 
Az enyém 40V táplálással kb. 30 ezret fordul.
Ascota könyvelőgép leporelló továbbító motorja. 24V-ról 6 ezret forog.
(#) NGY hozzászólása Szept 20, 2021 1 / 2
 
@pont és @Suba53: elsiklottatok a lényeg felett.

Sehol nem írtam olyat, hogy hobbi szinten 48...60.000 1/min. fordulatú fúróval kellene dolgozni, se olyat, hogy ne lehetne ettől jelentősebb alacsonyabb fordulatszámon is egy lyukat kivitelezni, meg olyat se, hogy ki milyen fúróval dolgozzon.

Csak örömmel konstatáltam, hogy a sok okosság között végre leírta valaki, hogy - forgácsolástechnikai szempontból - mi az ideális fordulatszám 0,8 mm fúrószár átmérő és üvegszál erősítésű epoxi lap fúrása esetén.
Tudjátok: vágási sebesség vs. átmérő/fordulatszám/előtolási sebesség. Ez szerintem eléggé objektív és tényszerű.
Amit persze meg lehet "hágni" a barkácsolás szintjén (mint megannyi mást is), és sokan meg is fogják, nyilván kényszerűségből. Aminek aztán ára lehet/lesz a gyakrabban törő/elkopó fúrószár, a rojtosabb furat, stb., kinek mi fér bele.

Namost. Részemről bárki azzal fúr, amivel csak akar. Én is fúrok néha-néha a töltőceruza-szerű kézifúró-alkalmatossággal, ha éppen kell 1-2 furat, ami kimaradt, stb. Ésszel, óvatosan, stb.

DE.

Amire szerettem volna felhívni a figyelmet: fentebb felvetette valaki, hogy tördeli a fúrógépe a fúrószárakat, amire helytelen az "jótanács", hogy vegye le a fordulatszámot a legalacsonyabbra. Mert nem azért tördeli (ahogyan az előttem szólók közül többen helyesen megfogták a dolgot).

(Ld. megint "vágási sebesség", és gyorsan szorozd ki fejben, hogy ~ 240 1/min fordulatszám esetén 0.8 mm átmérőhőz mekkora előtolási sebesség kellene, az oszlopos fúrógépen.)


Tehát a lényeg annyi, hogy olyan tanácsokat ne osztogassunk már itt, amit ha a tapasztalatlan kezdő követ, abból akár anyagi kára is származhat (azon túl, hogy az eredeti problémára mégcsak nem is megoldás).
(#) nedudgi válasza pont hozzászólására (») Szept 20, 2021 /
 
Provokatív, de jogos kérdés.
Szerintem az elérhető kategóriában a Proxxon a nyerő. A Dremel talán tíz százalékkal gyorsabb gépeket kínál, de abban az árkategóriában, hobbi célra csak akkor vennék, ha nyernék a lottón. Akkor már kifizetődőbb legyártatni valakivel a nyákot.
Nem is a fúrógép, inkább az állvány, ami alapján döntöttem. Eddig egy vastagított szárú fúrót törtem el: akkor leejtettem a kőpadlóra.
A fordulatszám helyett a szögsebesség, amit figyelembe kellene venni. ne várja el senki, hogy konkrét számokat mondjak, azzal főzök, amim van.
(#) nedudgi válasza NGY hozzászólására (») Szept 21, 2021 / 1
 
Igen, elfelejtettem megemlíteni az előtolást, Mea culpa, de ötven év alatt annyira természetessé vált, hogy nem is jutott eszembe megemlíteni.
Következő: »»   1346 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem