Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp javítása
 
Témaindító: burkus, idő: Jún 19, 2006
Lapozás: OK   112 / 118
(#) airline válasza img hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Az már megtörtént.100% a táp a hibás.
(#) Suba53 válasza kuzin hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Húsz évvel ezelőtt is már nagyon jó elkókat gyártottak. Nem száradnak ki csak úgy normál üzemben. Akkor kell cserélni, ha már púpos, vagy kiszakadt a tetején a könnyítés, vagy látod hogy alul a tömítésnél kifolyt az elektrolit, kitüremkedik a tömítés. Vagy ha egyéb méréssel egyértelmű, hogy jelentősen lecsökkent a kapacitása. De az nagyon ritka. Rengeteg 30-40 éves áramköröm, elkóm van, gond nélkül üzemelnek.
Az említett feszültségek meg azért alacsonyabbak, mert nincs megterhelve a táp. A 10ohm az 5V-on nagyon kevés, pár watt terhelés mellett még nem áll be rendesen.
Tedd be nyugodtan a gépbe, kösd rá amit kell, és akkor mérd meg. Biztosan jók lesznek.
(#) img válasza airline hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Milyen a táp előélete, mire volt használva? Működött már gépben, vagy használtan vetted és nem tudható?

Emlékeim szerint az 5 voltos ága csak 15A-ig terhelhető, ez kevés lehet egy SSD-kkel és USB3.x-es eszközökkel megpakolt gépben.

Keresd didyman-t, ő foglalkozik tápjavítással.
(#) Suba53 válasza img hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
A 15A az 5V-on bőven elég mindenre. Ma már nem az 5V-ból cumiznak az áramkörök, hanem a 12V-ból. Arról megy az összes alaplapi DC-DC konverter, amik a proci, a memóriák, a chipset, és egyéb áramkörök számára állítják elő a sokszor tized, század voltos lépésekben állítható tápfeszeket. 12V-ról jóval nagyobb hatásfokkal megy, mint 5V-ról, a kisebb veszteség miatt.
(#) img válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Az alaplapoknál igazad van, de az SSD-k és az USB-s eszközök mind 5 voltról mennek, plusz a 3.5" HDD-k logikai áramkörei is abból állítják elő a kisebb tápfeszültségeket (a 12 volt náluk csak a motornak kell), a 2.5" és 1.8" HDD-k is csak 5 voltot kérnek (szintén abból állítják elő a kisebb tápfeszültségeket).
(#) Suba53 válasza img hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Ez így igaz, de egy SSD kb 1A, egy HDD sem több, az USB eszközöknek meg elég a maradék.
Legalább is egy átlag konfigurációban bőven elég.
Ha meg extrém sok SSD-t, HDD-t, meg USB eszközt akar egy időben használni, akkor úgy sem átlag konfigban gondolkodik.
(#) img válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Csak azért volt furcsa számomra amiért megjegyeztem, mert ezt a tápot elvileg játékosoknak ajánlják és ugye ők használnak általában mindenhez -is- SSD-t, hogy gyorsabban töltődjön, stb. Ebben a cikkben kicsit nagyobb volumenben, de jól leírják a lényeget: https://thessdguy.com/solving-ssd-power-spike-issues/
(#) Suba53 válasza img hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Játékosoknak egy combosabb videokártya kell, jó monitor, vagy kettő, és jó hangrendszer.
Meg egy kényelmes ülőbútor.
Természetesen kell az SSD is egy-két darab.
Tudom, mert én is nagy játékos vagyok.
(#) img válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
A foteled mennyit eszik 5 volton?
(#) Suba53 válasza img hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Nincs bekötve.
Amúgy létezik szimulátor fotel, ami rezeg billeg ahogy mondjuk egy autó versenyzős pályán rohangál az ember. De az nem az én pénztárcámhoz van szabva.
(#) vision61 válasza Suba53 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Még hogy billeg? Pörög, forog is.
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2021
(#) airline válasza img hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
A táp előéletéről nem tudok semmit,így hibásan került hozzám.A hibájáról tájékoztattak.
Amiben teszteltem direkt kis tápigényű gép. Semmi SSD,USB3, Sempron procis gépbe tettem be.
(#) Suba53 válasza vision61 hozzászólására (») Aug 15, 2021 /
 
Ez szuper!
(#) erbe válasza airline hozzászólására (») Aug 16, 2021 /
 
Idézet:
„Sempron procis gépbe tettem be.”

kis tápigényű gép. ???
(#) xxxyyy hozzászólása Jan 30, 2022 /
 
Sziasztok,

20-30 éve be nem kapcsolt AT tápokat hogyan kell éleszteni? (25-35 évesek lehetnek). A teljes elko garnitúra cseréje javasolt?
Műszereim vannak. Tanácsokat megköszönök.
(#) Suba53 válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Én nem gatyáznék vele. Hálózatot neki, a power-on lábat húzd le a földre. Vagy ha olyan régi hogy még hálózati kapcsolója van, akkor hajrá.
Ha beindul a ventilátora, akkor jó. A molex csatikra tudsz tenni terhelést, és tudod mérni a feszültségeket is.
Aztán járasd felügyelet mellett.
Előtte érdemes azért végignézni, hogy vannak-e púpos, kiszakadt elkók benne. Azok csere.
Ha hosszabb járatás után találsz benne olyan elkókat, amik felforrósodtak, akkor azok is csere.
Ha meg végleg elszáll, akkor annak úgy is az volt a sorsa.

Van nálam is hasonló matuzsálem, és még szuperül megy. Néha, amikor bekapcsolom.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2022
(#) Suba53 válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Nagyon régi tápoknál volt olyan, ami nem indult el terheletlenül. Ilyenkor az 5V-os ágra pár amper terhelést kell adni, akkor elindul.
(#) xxxyyy válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Attól tartok, hogy első bekapcsolásra egy hatalmas pukkanást fogok hallani, ennek szeretnék elébe menni. Korábban már jártam így rég nem használt tápokkal. Gondolom a régi elkók okozták és nem tudom, hogy ezeket lehet-e/érdemes-e formázni egy kapcsolóüzemű tápban. Igen, ezek nem ATX hanem még AT tápok. Retró hardvereket akarok feléleszteni tavasszal, így még a nagyobb időráfordítás is rentábilis lehet mivel ezek már nehezen beszerezhetőek.
(#) Suba53 válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
A régebbiekben volt 220/110V átkapcsoló. Az újak tudják az egész tartományt.
Ha van toroidod, vagy olyan leválasztó trafód, ami 230V-ból 115V körülit csinál, akkor lehet hogy érdemes az első bekapcsolást alacsonyabb feszültségről indítani.

Előtte kecske vérével kereszt az ajtófélfára.
(#) xxxyyy válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Rendben megnézem, legfeljebb a következő kérdésem az lesz, hogy mivel helyettesíthető ez a tranzisztor...
Amúgy ő lesz az első páciens. 30 éve kezdtem el foglalkozni PC-vel és emlékszem, hogy ez már akkor sem volt korszerű.
(#) Suba53 válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Nekem is volt ilyen. Évekig rakosgattam, hogy hátha kedvem lesz babrálni vele, de aztán elmúlt az inger. Pár éve szórtam ki lomtalanításkor.
MFM winyó, 10 vagy 20 MB. 286-os proci gondolom. Kapcsolós táp.
Ebbe tán még integrált BIOS sincs. A nagy floppyról kell setupot futtatni.

Sok sikert!
(#) antiktelefon válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 31, 2022 /
 
Ha tudnád micsoda pénzeket adnak érte most... Valószínűleg egy 3.-4. gen i5 gép kijönne az árából ügyesen.
(#) xxxyyy válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 31, 2022 /
 
A hosszútávú célom már nekem is hely felszabadítása, de egy kis nosztalgiázás belefér. A tápot alaposan átnézem majd első bekapcsolás előtt. Van néhány duplamagas HDD-m is ami már úgyis csak műterhelésnek jó...
(#) Inhouse válasza xxxyyy hozzászólására (») Jan 31, 2022 /
 
Csinálj egy próbaáramkört a PC táp teszteléshez. Egy 60W-os izzót rakj sorba egy konnektorral. Ha zárlat van, az izzó világítani fog és nem csapja le az automatát. Ha jó, akkor induláskor egy pillanatra bevillan, aztán max nagyon halványan világít. Terhelni nem igazán lehet majd ebben a kapcsolásban.
Álló helyben nem annyira mennek tönkre ezek a régi kondenzátorok, inkább az üzem nyírja ki őket.
A mai napig használok egy ezeréves AT tápot autós cuccok tesztelésére. Át van alakítva, hogy stabil 13,8V-ot adjon. Ez még az L alakú régi táp, jó vastag lemezből van a háza.
Régebben bagóért lehetett venni kínából PC táp tesztert. Csak rá kellett dugni, elindította a tápot és mutatott minden feszültséget. Bár az AT-s táp nem dugható rá közvetlenül, de esetleg csinálhatsz egy átalakítót a teszteléshez, ha tényleg sokat meg kell nézni. Most nem ugrik be, hogy az enyémen van-e még AT-s táp csatlakozási lehetőség vagy nincs...hmmm...
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2022
(#) xxxyyy válasza Inhouse hozzászólására (») Jan 31, 2022 /
 
Köszönöm mindkettőtök segítségét.
Tápegységből csak 2-3db lesz tesztelendő, azokat multiméterrel végigmérem. A tapasztalataimat a legvégén itt megosztom.
(#) dave500 hozzászólása Júl 17, 2022 /
 
Sziasztok! Van egy FSP 500-60 GHN típusú tápom, ami sajnos egy baleset következtében(én voltam a hülye, nem húztam ki) az oldalsó hűtőbordahoz hozzá ért a fém lemez (ami földelt, es be is van kötve) szóval lenyomta a kis megszakítót is.. Semmi sem durrant el, van 5VSB, de amint indítani akarom a tápot (zöld fekete) biztosítékot leveri..
Méregettem, a fő trafó előtti 2db FET(vagy tranyo, nem tudom) nem zárlatos! Viszont ami a nagy hűtőbordán, a panel szélén van, furcsa 35-42 Ohmot mérek.. ez lehet a gond?
(#) dave500 válasza dave500 hozzászólására (») Júl 17, 2022 /
 
Kiszedtem, méregettem.A nagy borda lévő 6R165C egyike zárlat, találtam helyette itthon 6R385C-t, kevesebb áramot bír, viszont gondolom eleve kevesebb jut rá, ha 220rol megy 110V helyett.. (ebbe bízom)
Tönkre ment a BYC5 dióda (ultrafast) 9ns, találtam helyette 35ns-osat.. tönkre ment a nagy sima dióda, ahelyett is találok majd valamit.. még nem cseréltem ki, ezekkel működhet? Illetve lehet más még, ami tönkre ment? Méregettem, nem találtam..
(#) vision61 válasza dave500 hozzászólására (») Júl 17, 2022 /
 
Szia! A tesztelés idejére köss be sorosan egy 100 W-os hagyományos izzót a 230 V-os bemenetnél. Megvéd a további meghibásodásoktól.
(#) dave500 válasza vision61 hozzászólására (») Júl 17, 2022 /
 
Szia, kicseréltem mindent, össze is raktam, Indul a táp, de a 100wos lámpa teljesen világít, a táp pedig indul ujra indul, ezt a ciklust csinálja, de ventilátor is felpörög, illetve feszültségek is megvannak, és jók is, de valami miatt világít a lámpa és újra indulgat..
(#) ferci válasza dave500 hozzászólására (») Júl 18, 2022 /
 
Próbáld meg vagy 2 db paralel kapcsolt 100-as izzóval, vagy egy db 250-essel, ha van. De használhatsz valami komolyabb 150-220 ohm párszáz wattos ellenállást is a próba idejére ( ha van..).
Ha indulgat, akkor a 100 wattos izzó már gátolja a rendes működést.
Az "előtét" izzó wattja nem előírás, mindig passzolni kell a védett táp teljesítményéhez.
Ha zárlatos lenne még a tápod, nem indulgatna és az izzód folyamatosan világítana.
Következő: »»   112 / 118
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem