Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp javítása
 
Témaindító: burkus, idő: Jún 19, 2006
Lapozás: OK   113 / 118
(#) dave500 válasza ferci hozzászólására (») Júl 18, 2022 /
 
Szia, Van nagyobb izzóm, kipróbálom, az izzó folyamatosan világít (a 100w-os)es ugy indulgat, a fényerő nemis változik!
(#) ferci válasza dave500 hozzászólására (») Júl 18, 2022 /
 
Ez érdekes....
(#) dave500 válasza ferci hozzászólására (») Júl 18, 2022 /
 
Beraktam 2db-ot sorba, vilagított, majd kialudt teljesen. Onnantól nem is indult újra, kivettem az izzókat, direktben is indul,mostmár bent van a gépben, is működik is.
Gondolom amíg a nagy elkót nem tudta feltölteni 1db izzóról.. vagy a benne lévő dc-dc boost (ami tönkre ment ugye) nem tudott elindulni rendesen. Most működik!
(#) ferci válasza dave500 hozzászólására (») Júl 18, 2022 /
 
Akkor örülhetsz. .. de az utókor miatt pontosabban fogalmazz: beraktad a paralel kötött izzókat....
A reggeli írásom utolsó mondatait tartsd eszedben.
A hozzászólás módosítva: Júl 18, 2022
(#) dave500 válasza ferci hozzászólására (») Júl 19, 2022 /
 
Köszönöm! Igen, a párhuzamos szó valahogy eszembe se jutott, pedig ez a helyes.
A lényeg, hogy működik!
(#) Szegedi Sándor hozzászólása Dec 1, 2022 /
 
Sziasztok!
Adott egy HP Compaq Elite 8300 Sff számítógép aminek szerintem a tápegysége rossz, sajnos nem szabvány atx táp. A számítógép nem indul el, nagyon halk szakaszos hangot hallok a tápegységből.
A tápegység zöld és test szálát összeérintve elindul a ventillátor. Ha a lilára mérek rá akkor ott megfelelő feszültséget mérek ami jelen esetben 11,4 volt(ezen ennyi a készenléti feszültség, nem 5 volt mint a többi tápegységen).
Ha bekötöm a számítógépre a tápegységet akkor a lila szálat mérve mikor a hangot hallom leesik 4 volt alá a feszültség.
Nem tudom jó nyomon járok-e a szegényes tudásommal a témában, de én arra gondolok hogy a segéd tápegység nem ad le elég feszültséget, valamelyik kondi kiszáradhatot. /ez pusztán csak az én feltételezésem/
A tápegységre a pc9055 típusszám van felírva.
Szerintetek mi lehet a probléma? Jó úton járok?
(#) maTaKee válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Dec 1, 2022 / 1
 
Én a helyedben újra kondiznám a tápot, ha már így szétkaptad és utána lehet tovább haladni (lehet az alaplapod húzza el a tápot)
(#) erbe válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Dec 1, 2022 / 1
 
Terheletlenül mérve könnyen kapsz hibás eredményt. Tápegységet nem illik terheletlenül mérni. A jelenség jellegzetes kondihiba. Az SB körben kiviteltől függően eléggé változó értékű kondik szoktak lenni, azt neked kell megtalálnod. 47 µF 50 V-tól akár 1000 µF 10 V-ig terjedhet.
A pirossal körbekerített rész az SB táp, ott cseréld a két elkót!
A többit is nézd át, nem púpos-e!
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2022

SB_táp.jpg
    
(#) Kornel7666 válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
Hasonló HP gép tápjával szívok én is. Nekem is csak a 11,4V van meg a lilán, de az nem esik le, és a ventilátor sem indul meg. A bemenetnél két kondenzátort (220n, 680n) kicseréltem, mert a névleges kapacitásuk kb. 10%-át tudták. Szerintem te is nézd meg őket! Mondjuk nekem nem oldotta meg a problémát, továbbra sem megy, de nálad akár ezek is okozhatnak problémát.
(#) Hce válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
Előre mondom, hogy teljesen pancser vagyok az elektronikában!

Egyszer találkoztam egy hasonló esettel az én egyik gépemmel kapcsolatban.
Nem méregettem, hanem tettem a gépbe egy másik tápegységet, amit teljesen hibátlannak gondoltam.
A tünetek ugyan azok voltak.
Kivettem egy működő gépből a tápegységet és azzal próbálkoztam.
Az "eredmény" ugyan az.
Én az alaplap hibájára tippeltem.
Mivel nem én vagyok az, aki egy alaplapot megjavít, így a kukában landolt.
Nálam képzettebbek biztosan meg tudják javítani akár az alaplapot is.
(#) Suba53 válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
Nem biztos hogy jó a nyom. A PC tápegységekben, és az alaplapokon is a kondik kiszáradása ma már nem jellemző. Inkább a hő hatására keletkező túlnyomás hatására jól látható púposodás, vagy a teljes kiszakadása a könnyített részeknek. Ha ilyen nyomokat nem látsz, akkor valószínűleg nem kondi hiba.

Az alaplap milyen állapotban van? Azokat a kondikat is nézd át tüzetesen, mert simán lehet hogy alaplap hiba. Az alaplapon is van vagy 4-5 kapcsoló üzemű stabilizátor, amiknek az elkói is tudnak púposodni, ha hagyományos folyadék elektrolitú elkók.
(#) Kornel7666 hozzászólása Dec 2, 2022 /
 
Sziasztok! Hasonló HP táppal szenvedek én is, mint fentebb Sándor. Csak a fent említett 11,3V van meg. Normál esetben dobnám kifelé, de szükségem van erre a gépre, ezért szeretném életre kelteni. Sajnos nem ismerem a PC tápokat, ezért kérem a segítségeteket. A standby feszültséget az elektronika azon részén állítja elő a PSU, ahol a többi, erősáramú feszültséget? Lehet bármi következtetést levonni abból, hogy a standby megvan, de ezen kívül semmi? A bemenetnél két kondenzátort cseréltem, mert kukák voltak, de ettől a helyzet nem változott semmit. A többi kondenzátor szemre OK. Égésnyom nincs, a biztosíték is egyben maradt. Merre kutakodjak még?

Kaptam egy másik tápot kölcsön, azzal megy a gép. Sajnos teljesen más gyártmány belül, ezért összehasonlításra alkalmatlan.
(#) Suba53 válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
Idézet:
„A standby feszültséget az elektronika azon részén állítja elő a PSU, ahol a többi, erősáramú feszültséget?”

Nem. Pont az a lényege, hogy a fő tápáramkörtől függetlenül adjon egy kis teljesítményű, többnyire 5V-os tápfeszültséget a gépnek, hogy a gép kikapcsolt állapotában is működjön néhány részegység. Ilyen például hálózati csatoló, hogy a távoli bekapcsolási funkció működhessen.
Meg kell némi táp a fő tápáramkör bekapcsolását felügyelő elektronikának is.
(#) pittti válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
„...A többi kondenzátor szemre OK”

Hát ez az... Kondenzátort nem szemmelverünk, hanem ESR mérővel ellenőrizzük.
Ha a paraméterei alapján is jó, akkor nem kell cserélni.
(#) Kornel7666 válasza pittti hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Abban az esetben, ha az ember rendelkezik ESR mérővel... Mézeskalácskészítőként csak olyan műszerem van, ami nanofarados tartományban képes kapacitást mérni, ez ugyebár nem jó elkókhoz. Így kénytelen vagyok a szememre hagyatkozni. Se folyás, se púposodás nem tapasztalható. Ezen túl bátorkodtam feltételezni, hogyha kondenzátor baja lenne, akkor valami feszültségecske csak jelentkezne a csatlakozók végén. De ez teljes csendben van, kivéve a standby feszültséget. Vagy hibás a logikám?
(#) vargaf válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
Igen, hibás a logika. Ha nincs megfelelő műszer, akkor az összes elektrolit kondenzátor cseréje low ESR 105 °C típusra célravezető lehet.
(#) Kornel7666 válasza vargaf hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Köszönöm, ki fogom cserélni őket!
(#) Gafly válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Be is kell kapcsolni.
Esetleg terhelés nélkül azt nem is lehet.
Csak mielőtt nekiesel kondenzátort cserélni, bár az internet szerint mielőtt bármit is csinálsz, az összes kondenzátort ki kell cserélni.
(#) pittti válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Az a baj, hogy ez nem logikai kérdés - a fizikának exakt törvényei vannak. Valóban, némely kondenzátornál nagyon jól látszik a kiszáradás, kifolyás, púposodás - ezeket mérni sem kell. Sajnos vannak olyanok is (főleg a kisebb kapacításúak), amiken semmiféle külső nyom nem látható - ennek ellenére rossz, elvesztette a kapacitását, kiszáradt. Ezeket megfelelő műszer nélkül lehetetlen megtalálni. Ezért írják a neten - ha nincs műszer, akkor inkább az összeset cserélni...
(#) Kornel7666 válasza pittti hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Mint mondtam, sajnos nem ismerem a PSU-k lelkivilágát. Most kénytelen vagyok megismerni.

Megpróbálom a cserét. Ahogy nézegettem, van is itthon hozzá cuccom. Köszönöm a tanácsaitokat!
(#) Szegedi Sándor válasza Hce hozzászólására (») Dec 2, 2022 / 1
 
Ma sikerült szert tennem egy hasonló gépre.(hp 6000) Tegnap rosszul írtam a típust, csak 6200-as és nem 8300-as a hp pc. A két számítógép nagyon hasonló, annyi különbséggel, hogy a 6200-as inteles, a 6000-es amit ma szereztem az amd. Az amd-s működőképes, csak nem volt benne ram illetve hdd. A 6200-as a jó tápegységgel sem volt képes elindulni.
Valószínűleg átpakolok mindent az amd-be ami átpakolható és azt fogja használni az unokaöcsém.
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat.
(#) erbe válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Olvasd el a korábbi hozzászólásomat. A bemeneti néhány nF-os kondikat hiába is cserélgeted, annak semmi köze hozzá. Ha le tudod fotózni a tápegység panelját, persze alulról is, akkor jobb tanácsokat is tudunk adni.
(#) Kornel7666 válasza erbe hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Kicseréltem őket, mert mindkettő szar volt.

A fotót majd megpróbálom.
(#) erbe válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
A nF kategóriájú kondik szerepe zavarszűrés. Ami a teljesítmény átadásában számít, nagyobb kapacitású, általában elkó. A félhidas kialakítású tápokban van nagyobb főliakondi a sorbakötött pufferelkók középpontján.
(#) Kornel7666 válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
alkatrész oldal
(#) Kornel7666 válasza erbe hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Kézreestek, és kéznél is voltak a cseredarabok. Nem vártam javulást tőle, de legalább tudom, hogy rendben van.

BTW, néztem ESR mérő műszert. Ahhoz drágák, hogy évente kétszer használjam. A házilag készítettek mennyire használhatók? Láttam Arduino alapút is.
(#) pipi válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
Nálad a lila madzag micsoda? mert ha ez a standby 5V és ott 12V-ot mértél az nagyon érdekes...
https://makezine.com/projects/computer-power-supply-to-bench-power-...apter/ eszerint a lila az stdby 5V. Már ha szabvány atx csati kiosztás/szinezés. Ha a lila nem a stdby 5V akkor meg az a 12V a főtápból jön, vagyis működget... A többi kanócon mit mérsz? Amúgy a fotód közepén lévő 8 lábú TNY csinálja a készenléti 5V-ot... Azokat a kék kondikat már te építetted be? Nem tűnnek LOW ESR tipusúaknak, vagy ez volt a ládafiában.... Ha már elindul a táp akkor inkább cseréld ki őket!
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2022
(#) erbe válasza Kornel7666 hozzászólására (») Dec 2, 2022 /
 
A jelölt dióda végén lévő kondit cseréld! Méréshez tegyél a lila és valamelyik fekete közé 30-100 Ohm-os ellenállást és azon mérj!
(#) Kornel7666 válasza pipi hozzászólására (») Dec 4, 2022 /
 
Ez egy spec. HP táp. Náluk a standby feszültség 12V.

A többi dróton semmit nem mérek. Teljes a csend.

Nem, én a kép alján látható sárga és szürke kondikat építettem be. A többi gyári alkatrész.

A képen, a ventilátor csatlakozó fölött látható két termisztort én tettem be, mert a gyáriak 10k helyett. 8k és 6k értékűek voltak szobahőmérsékleten.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2022
(#) Kornel7666 válasza erbe hozzászólására (») Dec 4, 2022 /
 
Melyik a "jelölt" dióda? :-o
Következő: »»   113 / 118
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem