Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   915 / 1203
(#) gazspe hozzászólása Ápr 1, 2017 /
 
Idézet:
„Nem értem igazán írtad, hogy a vizsgálandó feszültség 12V. A 16F628 ref. kimenete csak néhány volt feszültséget ad, milyen szintet akarsz komparálni?”

12V-os tápfeszültséget szeretnék figyeltetni vele. A zéner 9V-os lesz (alkatrész értékek még nincsenek meghatározva). A kimeneti dióda a szint illesztés miatt van ben (~4.8.V).
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2017
(#) gazspe válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 1, 2017 /
 
Elnézést, kimaradt: komparátor kap hiszterézist, 2-3 biten szeretném vizsgálni 0-3V-os tartományban és közben rájöttem, hogy egy kisebb értékű zénerrel húznám le a tápot és egy feszültségosztóval menne a bementre, hogy maradjon mindenképp feszültség az ellenálláson, hogy tudjon áramot korlátozni.
A galvanikus leválasztással vagyok bajban, hogy kell e, ha igen hogy vitelezzem ki, ~1-10 s-enkénti mintavételezéshez kellene igazodnom (arra gondoltam, hogy 10 secenként lefuttatni egy 3 bites szukszesszív approximációt)
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2017
(#) pajti2 hozzászólása Ápr 1, 2017 /
 
Microchip-től találkozott bárki bármilyen félvezető cuccal, aminek DIP-6 tokozása van?
(#) Pali79 válasza pajti2 hozzászólására (») Ápr 1, 2017 /
 
PIC-ben szerintem nincs olyan. A 6 lábúak (pl. PIC10F200/202) csak SOT tokozással rendelkeznek 6 lábbal. DIP tokkal 8 lába van de kettő "N/C" belőle.
A hozzászólás módosítva: Ápr 1, 2017
(#) nagym6 válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 1, 2017 / 1
 
Az "ISOLATOR" kondi nem kell oda, egyből mehet a pic vref. kimenet a komparátor bemenetre. A D2 dióda helyett lehet megfelelő értékű ellenállás is R5-el feszültségosztót adva, ekkor viszont kisebb lesz a feszültség változás a komparátor bemeneten. D2 zener értékek csak lépcsősen vannak, nem biztos, hogy pont jó valamelyik érték.
(#) Firefighter1 hozzászólása Ápr 1, 2017 /
 
Sziasztok!
bevállt i2c, uart portos belsöorás picet keresek, mit tudtok javasolni? nem kell hatalmas tàrhely benne!
(#) sonajkniz válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 1, 2017 /
 
PIC18F14K22

Stabil, megbízható darab.
(#) nedudgi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 1, 2017 /
 
Attól függ, mire akarod felhasználni, hány bites legyen?
A memóriával soha ne spórolj, nem tudhatod, mit hoz a jövő. A nagyobb memória sok időt megspórolhat. A legfontosabb, hogy milyen lábszámmal keresel ilyesmit. Az sem mindegy, milyen nyelven akarod programozni, milyen égetőd van hozzá. Mondjuk az is segíthet a tanácsadásban, milyen célra akarod felhasználni. Analóg alkalmazás is kell, vagy csak digitális jeleket használsz?
Nálam a típusválasztásnál elsődleges szempont, hogy az MPLabX nevű förmedvényt ne kelljen használni, az MPLab8.92 támogatás meglegyen. Az újabb kontrollerek olcsóbbak a hasonló képességű régebbiekhez képest.

PIC12F1840, PIC16F1825 egyszerűbb feladatokra elég lehet.
Itt megnézheted, mire számíthatsz.
(#) pajti2 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Vannak külön rtc-k: példa.
(#) Bakman válasza pajti2 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 / 1
 
A kérdező belső RTC-re vagy belső óraljelre gondolt?
(#) kissi válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Igen, nekem is ez volt az első gondolatom ...
(#) Firefighter1 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Olyan PIC et keresek ami kezdetben több fajta feladatra alkalmas lehet... hogy gyakoroljam meg szokjam!
alap... nem vègleges projekteket szeretnèk most csinálni.. hömèrő i2c kommunikàcio gyakorlàsa. csillagpontos kapcsolat stb stb...
tehàt ilyen tanulo gyakorlo projektek!
a Programozás az bajosabb... Jelen Pillanatban Flowcodig terjedek... de szerintem ez nekem az èn szintemen egy kis segitsèggel elèg is lessz!

A lâbak szàmanpedig... 7-10
a fent linkelt PIC18F14K22 tetszik abbol biztos rendelek pàrat!
de egy kevesebb làbszàmut is nèzegetek!
az egy egyszerű jelfigyelès kevès számolàssal ahhoz valami 8 lábu belsőorás csodát keresgèlek
(#) Bakman válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Ne használd a "belső óra" kifelyezést mert félrevezető. Belső oszcillátor és belső óra (időmérő, RTC) egyaránt létező dolog.

Nyolc lábúból két, általam gyakran használt típust ajánlok: PIC12F615, PIC12F683. Előbbi nem tartalmaz EEPROM-ot, csak 8MHz-en tud működni a belső oszcillátora, cserébe ügyes PWM modul van benne. Persze kinek milyen funkcióra van szüksége.
(#) don_peter válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Tapasztalatból írom, hogy jobb egy nagyobb PIC-et választani tanuló keretnek, mert sok más feladat is lesz amihez majd kelleni fog.
Gondolkozz el egy 18F4550-en, arra rengeteg segítséget is találsz és iszonyat jó tanuló keretet biztosít.
(#) Hp41C válasza don_peter hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
A 6, 8, 14, 20 lábúakat csak speciális módon (header segítségével) lehet nyomkövetni. A 28..40 labúakhoz nem kell kiegészítés.
  1. :          USB             Nagy memória          Midrange  Enhanced Midrange
  2. 28 láb: 18F2550, 18F25K50, 18F2620, 18F26K20, 16F886, 16F1936 stb.
  3. 40 láb: 18F4550, 18F45K50, 18F4620, 18F46K20, 16F887, 16F1937 stb.
  4.  
  5. Vagy esetleg az új család:
  6. 28 láb: 18F25K42
  7. 40 láb: 18F45K42
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2017
(#) pajti2 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
A kisebb lábszámú tokok általában a kevesebb erőforrással rendelkezők, és azoknak mindig van valami olyan heppje is, ami a nagyobb teljesítményű társuknak nincsen. Ha tanulási céllal kell, én egy nagyobb teljesítményűt választanék.
(#) nedudgi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
A PIC18F14K22-t nem javaslom. A legteljesebb perifériakészlete a K22 és J11, J13 sorozatnak van, ezeken sokáig tudsz gyakorolni.
Nem egyértelmű, mit értesz belső óra alatt. Belső RC oszcillátor kevés típusból hiányzik, azokat kezdetben érdemes elkerülni.
A Flowcode-ról szeretnélek lebeszélni. A C, vagy valamelyik tájszólása nem megkerülhető, ha nem akarsz assembly nyelven programozni.
(#) sonajkniz válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 2, 2017 / 2
 
Idézet:
„A PIC18F14K22-t nem javaslom. A legteljesebb perifériakészlete a K22 és J11, J13 sorozatnak van”

Ez most hogy?
(#) Firefighter1 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Igen tudom .. a Flow az egy àthidalo hiànypotlo!
De foggalmam sincs a c# nyelvről... meg igazság szerint egyikről se, ès nem vagyok benne egèsszen biztos hogy meg tudom tanulni.lehet ezèrt is fèlek a floetol elszakadni!
vagy emêszthető dolog c?
(#) Pali79 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Minden emészthető, van pár alapszabály amit be kell tartani és ami a legfontosabb, hogy kezd az alapoknál! LED villogtatás, futófény, nyomógomb, LCD....
Ha érdekel, hogy pontosan mit csinál a PIC a program futtatása közben akkor javaslom, hogy assembly-t tanulj. Ha csak az eredmény fontos és a gyors haladás akkor inkább C vagy valamelyik alternatívája.
(#) nedudgi válasza sonajkniz hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Mi a kérdés?
(#) Pali79 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Ki is emelte...
(#) nedudgi válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Tudtommal a PIC18F14K22 a *K22 család legkisebb eleme. Ezen kívül még akad pár típus a családon belül. Tévednék?
(#) Pali79 válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Én annyira nem ismerem ezt a családot, de így igen félreérthető amit írtál. Úgy jobb lett volna, ha azt írod, azért nem javaslod mert csak 20 lábú.
(#) sonajkniz válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Én pedig azért javasoltam pont ezt a típust, mert több éve használom, minimum 30 darabot használtam már fel belőle, és csak pozitív tapasztalataim vannak róla. Meglehetősen nyűgálló, elég nagy tudású, kezdőknek ideális.
A nagytestvéreivel (F26, F46) viszont többszőr meggyült a bajom.
(#) cassis hozzászólása Ápr 2, 2017 /
 
Van különbség a kétfajta írásmód között?
  1. section(".ydata, data, ymemory")

  1. space(ymemory)
(#) Firefighter1 válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Igazság szerint elèg jo a fantàziàm ugyhogy azt el tudom kèpzelni hogy mit csinàl program közbe!
Jaaaj nem tudom mert jo lenne a C-t megtanulni....
na azt hiszem az lessz a legjobb ha utánna olvasok egy kicsit... gondolom csak csak találok leirást rolla aztán ugy el tudom dönteni hogy bele fogjak e.
addig meg pötyögöm a Flow-ot
mondjuk ha làtok benne ráciot akkor ugyis jön a probapanel a laptop ès programozás ezerrel!
elösször csak ahogy mondod led... gomb..... stb
(#) Firefighter1 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
12F683-at találtam jo pakettba..5 darab 2.5 Chf picivel kevesebb mint 900 Ft
EEPROM most nem feltètlenül fog kelleni nekem!
itt a PIC feladata a figyelès ès a szàmolàs lessz!
Egy bemeneten figyelnie kell egy jelhosszusàgot a jel 1 ês kèt ms hosszu, ezt kell figyelnie ès szâmolnia. ès a jel hosszusàgànak fügvènyèben vàltoztatni 3 kimenetet!
A jel nem màs mint egy RC repülű egyik csatornàja ês ez tulajdon kèppen egy virtuális 3 állásos kapcsolo lessz!
De mondjuk marad 2 szabad làb... ugyhogy lehet hogy 5 állásos lessz belőle!
(#) Firefighter1 hozzászólása Ápr 2, 2017 / 1
 
Ezt a jelet fogja figyelni!
Ès tulajdon kèppen ezt az ezközt fogja helyettesiteni!
Igen tudom 6 dolcsi... akkor mièrt nem veszem meg... hàt azèrt hogy èn èpithessem meg!
Remèlem fog működni!
(#) cross51 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Ápr 2, 2017 /
 
Ha a C# is szóba jött én assembly-vel kezdtem aztán C µC utána jött gépre a C# és 32 biten a C++.
A C-vel jársz majdnem a legjobban mert, ha elkacsingatnál utána más terültre észre fogod venni, hogy amit gépre lehet írni programot (High level) az összesnek a C/C++ az alapja.
Én pikk pakk belerázódtam a C#-ba kb. 2 év C után.

Bár érdemes megemlíteni az assembly-t is amire nem merem azt mondani, hogy ma már nem használják mer megköveznek . De inkább hobby szinten él, hasznos lehet ha van assembly-ből is némi tapasztalatod, mert nem fogsz össze vissza mindent bedobálni a kódba és a disassy-t is megérted optimalizáltabb kódot írhatsz.
Következő: »»   915 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem