Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   3 / 398
(#) fureszk válasza Müszi hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
ne haragudj, azért nem sikerült ezek szerint segítenem, mert nem "normális" tápról próbáltad.
(#) Mate78 válasza Müszi hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Ha két kivezetése van a trafódnak a szekunder oldalon,akkor bizony nem jó.Vagy áttekerés,vagy két ilyen trafó,természetesen egyforma feszültséggel.Tulajdonképpen Neked egy olyan trafó kell,ami kb.70voltot (AC)ad le,és középen meg van csapolva,tehát 2*35ot ad le.
(#) fureszk válasza Müszi hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Ez
drága, de brutális trafó... ezzel aztán dübörögöne az a quad(sztem). Müszi! Az a lényeg, hogy 2*valahány voltos trafód legyen, olyan, ami egyenirányítva +-45V.
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
De lehet, hogy ezis megfelel a quadnak(?):
"HASZNÁLT HÁLÓZATI TRAFÓK ELADÓK. 2X33vagy2X38V.Kb 200W.9,5X8X12cm. 3500,-"

Az apróhirdetésk között találtam. A zozo elekronika árulja... Vannak még hasonlók is ott...
Ezis az apróhirdetéseknél volt:

"Eladó 2 db 100W-os urbán elektronika féle szerelt, élesztett QUAD 405 végfokpanel 2500ft/db, 2db 63V/10000ľF elkó 1000Ft/db , 3db 30V ~150W (+ van rajtuk 9V is) hiperszil trafó 1000Ft/db Posta megoldható! Ha érdekel valami, írj egy mailt vagy ezzel a címmel vegyél fel msn-en!
Email: router32@hotmail.com "
(#) Norberto válasza fureszk hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Erősítő építése esetén nem célszerű konverter használata...

...egyrészt nagyon macerás (sokat kell görcsölni vele), másrészt nem túlságosan terhelheő, harmadrészt nem egy elegáns megoldás...

Szóval mindenki jegyezze meg, erősítők esetén a konverter felejtős dolog! Sokkal inkább megéri egy kettős kimenetű trafót beszerezni!
(#) Tomi20 válasza Norberto hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Az erősítők azt mennyire szeretik, ha a szimetrikus táp nem szimetrikus? pl.: kell az erősítőnek+-65V, és a +ág csak 60V, a minusz ág meg-70V?
(#) patexati válasza Tomi20 hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Ezek az erősítők nagyon kényesek, ha nem egyforma a fesz (ami már nem nevezhető szimetrikus tápnak )! Valószínü, hogy pár volt eltérés után gerjedni, melegedni és szépen elfüstölni fog! Tehát a trafó minél "szimetrikusabb", annál jobb az erősítő hangja és hatásfoka!
(#) Tomi20 válasza patexati hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
aha, kössz
(#) Mate78 válasza Tomi20 hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
ha pár volton belül van az eltérés akkor jó.
(#) tomy válasza borvendeg hozzászólására (») Nov 21, 2006 / 4
 
Szia en szerintem hogy azert mert van egy ismerosom amek meg epitete a quad405 erositot es rezdrotal csinalta es nem fustol.Van nekem is egy keresem el kuldod a rajzat mert en is meg akarom epiteni.Koszi.A tomy nevre kuldyed
(#) Macload007 hozzászólása Jan 20, 2007 /
 
Hello Mindenki!

Az a helyzet hogy a minap vettem egy Quad 405 egységcsomagot, amit összeszereltem, hűtőbordákat felszereltem, indukciókat elkészítettem, összeraktam a ki és bemeneteket, majd a tápfesz rákapcsolása után (+,- 45V) búgó hang jelenik meg a kimeneten. Rámértem a voltmérővel és -41 V-ot mutat. Az IC TL 071; a meghajtó tranyók BD 242C; a végtranyók BD 249C típusúak. Utánaolvastam a cikkek között és T10 BC-ra bekötöttem a 4,7 nF-os kondenzátort. hátha gerjedést hallok, de nem segített. Kiforrasztottam a végtranyókat, de így is - 41V van a kimeneten. Kiszedtem a meghajtó tranyókat T7,T8 kimértem és működnek, kiforrasztottam T6 tranzisztort is, de ez is működik. Visszaraktam őket és ugyanaz az eredmény -41V a kimeneten. Várom az esetleges hozzáértő válaszokat, ötleteket, mert már egy klicsit elfáradtam a próbálkozásban.
(#) szabi83 válasza Macload007 hozzászólására (») Jan 20, 2007 /
 
rakd fel a doksit , képeket küldj

üdv
(#) hogaco hozzászólása Jan 20, 2007 /
 
Szia Macload!
Valószinüleg a negatív tápfesz felől a végtranyók kinyitnak (vagyis a rajz szerint az alsó 2 db 2n3055 vagy BD249.Hiba lehet a hűtőborda és a tranyó nem megfelelő elszigeteltsége.(csillám nincs vagy elmozdult vagy sorjás a lyuk)
Ha ezeket ellenőrizted és még mindig nem működik írj.
Az ilyen végfokokat 2 db laposelemből készített +/_ os táppal szokták éleszteni. Ez nem tesz tönkre semmit és nincs táp brumm sem.A hangszoró helyére valami zsebrádió hangszórót tegyél.
A bemenetre köthetsz valami 0.5v-os magnó vagy CD decket.
(#) Macload007 hozzászólása Jan 20, 2007 /
 
Sajna fényképet most nem tudok felrakni, de a negatív fesz akkor is ott van, ha a végtranyókat kiveszem a nyéákból. Kimértem a T9,T10 mert egy hűtőn vannak, de nincsenek fémes kapcsolatba se egymással, se a hűtőbordával, egyik sem. A meghajtó tranzisztorok pedig külön külön hűtőn vannak bár csillámot nem tettem de szerintem nem is kell mert nincs más a hűtön és nem is ér hozzá semmihez a borda.

A doksit bescenneltem mellékelem a képet. Az elemes dolog az nem rossz ötlet, megfogadom a tanácsodat.
A bemenetre viszont mindegy, hogy mit tettem mert nem adott ki a audió hangokat csak az egyen fesz "szólt" a hangszórón.

Várom további ötleteiteket.

doksi.JPG
    
(#) Macload007 hozzászólása Jan 20, 2007 /
 
Fényképet nem tudtam csinálni róla de ugyan így néz ki elrendezésileg mint ezen a képen csak egy-két alkatrész nem pont ebben a formában van benne.

Quad 405.jpg
    
(#) szabi83 válasza Macload007 hozzászólására (») Jan 20, 2007 /
 
ez amit csatoltál megegyezik a tiedével, csak

Idézet:
„csak egy-két alkatrész nem pont ebben a formában van benne.”


azt a pár cuccot fordítva raktad be??
(#) Macload007 hozzászólása Jan 20, 2007 /
 
Nem arról van szó, hogy fordítva, csak egy-két alkatrész nem úgy néz ki mint a képen.
Pl. más színű az elektrolit kondi, az enyémen zöld,de értékre ugyanaz, feszra talán még nagyobb is.
Az IC körül csak az IC előtti 22 nanós kondi olyan mint a képen mert a csomagban a kerámia tokozású volt, meg egy-két ellenállásnak más az alapszíne, de az értéke ugyanaz.
Én nem görbítettem meg a meghajtó tranyók lábát stb.
Azért írtam, hogy nem teljese így néz ki.
(#) szabi83 válasza Macload007 hozzászólására (») Jan 20, 2007 /
 
oké, akkor nem szóltam vedd úgy
(#) Macload007 hozzászólása Jan 20, 2007 /
 
Csináltam pár képet, de nem valami jó minőségűek, sajnos csak webkamera van most itthon elég nagyok lettek nem akartam konvertálni inkább becsomagoltam őket.


képeket én piszkáltam! szabi83
(#) szabi83 hozzászólása Jan 20, 2007 /
 
többi..
(#) sixtek hozzászólása Jan 20, 2007 / 4
 
Eloszor is ugy kell eleszteni a vegfokot, hogy a halozati trafo primerevel sorosan beteszel egy 60W-os izzot. Igy hibas nyak vagy beultetes eseten megvedhetet az alkatreszeket, mivel a az izzo aramkorlatkent mukodik.
Magarol a konkret esetrol:
Szinte biztos, hogy hibat kovettel el a beulteteskor > ellenallasok felcserelese, felvezeto hibas beultetese. Lehet, hogy a forrasztasi oldalon van rovidzar.
A leheto legtuzetesebben nezd at a nyakot mindket oldalon. Ha mindent rendben talaltal, vedd ki a vegtranyokat (kulon merd le oket, jok-e), a tapagakba helyezz multimetert aramerossegmero allasban, a kimenetre pedig feszmerot. Ha csak egy muszered van, a tapagakba sontot tegyel (pl. 1ohmos ellenallas), es a kimenetre helyezd a muszert feszmero allasban. Kapcsold be a vegfokot - vegtranyok nelkul. Ha tovabbra is 40-45V van a kimeneten:
Nezd meg, mekkora a DC-fesz az IC kimeneten. Ha tobb mint 1-2V, akkor IC-csere.
Ha az IC jo, akkor kapcsold ki a vegfokot es merd le az osszes tranyot, jok-e.
Ja, es persze figyeld az aramfelvetelt tapagankent! Jol mukodo erosito eseten ez csak 60mA korul van.
Ha idaig eljutottal, es meg mindig fennall a hiba, akkor megegyszer ellenorizd az egesz nyakot, az osszes forrasztast.
Aztan persze ird le, mit talaltal, milyen eredmenyeket kaptal.

Jo munkat, sok turelmet!
(#) Macload007 hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
Átnéztem az ellenállásokat, az összes színkódot visszafejtettem és mindehol az az ellenállás van aminek lennie kell. Betettem az árammérőt a bemenő feszültségekre. A pozitív fesz árama 20,6 mA; a negatív fesz árama viszont 82,4 mA. Rámértem az IC kimenetére 6. láb és a föld között + 11,2 voltot mértem. Tehát most nekiállok és kicserélem az IC-t.
(#) Macload007 hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
IC csere után összeraktam 2db 9V-os elemből egy +- tápot azzal tápláltam. Eredmény a kimeneten -6,6V;

IC kimenetén +2,8V.

Lehet, hogy nem is volt rossz az IC? Hogyan lehet megmérni, hogy jó-e az eredeti IC?
(#) Travolta válasza Macload007 hozzászólására (») Jan 21, 2007 /
 
Sixtek koléga utasításait figyelembe vetted?Tehát nincs zárlat, szakadás esetleg rosz forrasztás a nyákon!Ezeket is végig kell ellenőrizni.Esetleg még azt is ellenörizhetnéd, hogy a nyákban nincs-e esetleg rossz tervezés, elkötés ilyasmi.De legelőször a Te munkádat kell ellenőrizni.
(#) Travolta válasza Travolta hozzászólására (») Jan 21, 2007 /
 
Javaslom nézd át tüzetesen a forrasztásaid!Nekem egy kicsit gyanusnak tünnek!!!
(#) Macload007 hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
Megfogadtam Travolta tanácsát és átnéztem az Összes forrasztást és remélem megtaláltam a hibát a doksit nézve D3,D4 dióda sorba van kötve én hibáztam amikor több ont tettem az összekötésükhöz és a közös pontjuk hozzáért a T9 tranzisztor bázisához. Az összes forrasztás ellenőrzése után újból leteszteltem és most nincs negatív fesz a kimeneten, mindössze 0,5V plusz fesz jelentkezik, de valószínűleg azért mert a két elem közül az egyik azt hiszem a minuszos oldali gyengébb volt valamennyivel.
Most letesztelem a rendes tápal, úgy hogy kötök a primer oldalra egy 60W-os izzót.
Majd írok, hogy mi az eredmény.
(#) sixtek hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
Macload,
Maskor figyelmesebben olvass! Travolta sporttars csak az en mondataimat ismetelte, amikor felhivta a figyelmedt arra, hogy ellenorizd a forrasztasokat. Ezt en a fenti hozzaszolasomban haromszor (!) is leirtam!

Hozzateszem, hogy ha az izzo a tap bekapcsolasa utan nem alszik majd el, az azt jelenti, gond van!
Ha kialszik, az mar jonak tunik. merd meg az aramfelveteleket, kb. 60mA-nek kell lenniuk. A kimeneti offset-feszultseg +/-10mV-on belul kell hogy legyen (hisz' ezt a muveleti erosito allitja be).

Tovabbi jo munkat!
(#) Macload007 hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
Mindenkinek köszönöm a segítséget, megjavult most tesztelem a teljes táppal izzó nélkül. (Egyébként amikor rajta volt az izzó akkor a bekecsoláskor felvillant de ki is aludt egyből) Sajnos az első tesztnél a -41V tönkrevágta az egyik 25cm-es mélynyomómat, de sebaj ez sem rontja el a jókedvemet.
Az viszont feltűnt, hogy a T7 jelű tranyó eléggé melegszik a T8-hoz képest. Mondhatnám, hogy T7 meleg, T8 hideg. Nem tudom hogy ez normális-e de a hangja nagyon szép és nagyon jó a hangerő, torzítást sem tapasztalok, 8ohm-os hangfalra kötöttem, nekem tetszik ahogyan szól.
Mégegyszer szeretném megköszönni mindenkinek a segítséget a tanácsokat javaslatokat. Ha esetleg építek mégegyet akkor így fogok eljárni.

Kellemes hétvégét kívánok minden fórumozónak.
(#) sixtek hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
Na, urolok hogy sikerult.
Az hogy bekapcsolaskor egy pillanatra felvillan az izzo, az termeszetes. A gond csak akkor van, ha egve is marad...

Az is termeszetes, hogy T7 meleg, T8 meg hideg. Ez azert van, mert T7 egy A-osztalyu fokozat, amelynek uzemi aramat a 2db 470 (560) ohmos ellenallas altal megvalositott un. utanhuzo aramkor szolgaltatja. Ezen aram erteke 45mA, vagyis a tranyon disszipalodo ho az 0,045mA*Ut=2W. Ez a 2W mar erezhetoen felmelegiti azt a kis hotolemezt.
T8 pedig csak T10 meghajtojakent funkcional, illetve szinteltolast vegez. Az csak nagy kivezerleskor fog melegedni, de akkor is csak kb. 0,5W fog rajta disszipalodni.

Legyszi merd meg mV allasban, hogy mekkora a DC-szint a kimeneten! Mostmar azert erdekel, hogy teljesen rendben van-e.

Egyebkent jo tanulsag volt ez a topic: a hazilag megepitett cuccok nem-mukodesenek oka 99%-ban hibas forrasztas!

Minden jot, kellemes zenehallgatast!
(#) Macload007 hozzászólása Jan 21, 2007 /
 
Megmértem bemenő jel nélkül a kimeneten -1,8 tól -2 mV ig változik hol fel hol le.
A T7 tranyón viszont van hűtés méghozzá egy alumínium nem is kicsi de az egész aluminium volt vagy 50°C amikor ment az erősítő.
Következő: »»   3 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem