Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   110 / 274
(#) goreny válasza fecameca hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Szerintem inkább a kifogásokat keresed, hogy miért nem is jó csővel építeni Ha nagyon szeretnél küldök csövet.
(#) pucuka válasza goreny hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Hát pont azt a bugyogó hangot hallhatod a hangszóróból sokéves állás után, keletkező kontakt hibától, mint amikor bugyogva erjed valami.
A ronggyal való kihúzásnál kicsúszik a cső a fogásból, a nedves ujjad pedig elég jól szigetel, arra a rövid időre.
A "nyaloszkóp" pedig alkalmas arra, hogy a gyakran megszakadó nagyértékű rácslevezető ellenállást megvizsgáljuk. Ettől megszólalhat a rádió, elindulhat az oszcillátor, stb.
(#) goreny válasza pucuka hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Ismét ne haraudj, de az erjedés vagy erjesztés, idegen szóval fermentálás vagy fermentáció olyan kémiai folyamat, amelyben valamilyen szerves anyagot egy enzim hatásának teszünk ki. Nem a szavakon lovagolnék, de a rothadás és az erjedés más dolog. A hangjuk is
A csőkihúzás biztos kivitelezhető, de én nem fogom kipróbálni. Mindazonáltal a nyálas ujjaim biztos jobban csúsznak egy rongynál.
(#) Gafly hozzászólása Júl 28, 2017 /
 
Hová jutottunk
(#) granpa válasza goreny hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Látszik, hogy nem próbáltad; pont fordítva van. Fecamecának averziója van a csövekkel szemben; másnak, mással. Ízlések és pofonok.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2017
(#) goreny válasza Gafly hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Hová? És honnan?
(#) hobbyjani válasza fecameca hozzászólására (») Júl 28, 2017 /
 
Nem csak erősitőbe jó még az elektroncső,katonai célokra is használják ma is,méghozzá vevőkészülékekben,például ha az ellenség felrobbant egy atombombát nagy magasságban, azt eredményezi,hogy minden tranyós bemeneti vevőfokozat kinyikkan,a cső ezt meg sem pipálja,úgy hogy ne dobáljátok ki az elektroncsöveket.Aztán magnetron helyetesitőt még nem gyártottak félvezetőböl
(#) hobbyjani hozzászólása Júl 29, 2017 /
 
Akit érdekel,itt van egy nagyon érdekes egyszerű URH rádió

FM radio.jpg
    
(#) Doky586 válasza hobbyjani hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Szerinted ez működőképes..?
-Az LM386 2 és 3 bemenetét fél tápfeszen (4-6) szokás tartani. és így visszacsatolás nélkül nyilthurkú erősítéssel megy..
- FM demodulátor..? passzív RC tagokból van??
- Szelektivitás, állomás-hangolás?
(#) kristikoma válasza hobbyjani hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Ez nem hogy FM, de AM adások vételére is alkalmatlan, akármilyen sávban is legyen.
(#) fecameca válasza Doky586 hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Ha már egyszer déja vu, akkor már ez is megvolt. Nemcsak nekem: FM_rádió Hibái: 1.: Ezzel a felállással nem hajtja meg a hangszórót, maximum egy fülhallgatót. Hangszórós vételhez szerintem még egy előerősítővel ki kell egészíteni. Amúgy van fent a neten ezerféle változatban, előerősítővel, különböző HF erősítőkkel, de mind ugyanez. 2.: Kell neki egy fix antenna, mert 1 méteres dróttal, ha 1 méterrel arrébb megy, már nem szól. Pedig nálam a gyári rádióknak a teleszkóp antennáját ki sem kell húzni, olyan térerő van, Petőfi legalábbis semmi antenna nélkül bejön rendes rádión. (Szinte látom a tornyot, csak egy épület takarja. 3.: Az FM tunerekben alkalmazott tranzisztorok 1-2%-ával működőképes. BF224, BF179, azt hiszem, esélytelen. Nekem BF173-akkal sikerült működésre bírnom. Ennyit a működőképességről. A szelektivitással nincsen gond, hiszen szinkrodin. Csak amin rezeg, és a a vett frekvenciával keveredik ki a hangfrekvencia. Se zaj, se torzítás, csak épp érzéketlen. Ezen meg nem lehet sehogy, semmivel sem javítani.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2017
(#) pucuka válasza Doky586 hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Az LM386 -al nincs semmi baj, az az áramkör látszik, ami a Texas adatlapján is.
Az RF rész, meg egy audion akarna lenni, félrehangolt rezgőkörrel. Az pedig elég érzéketlen, különösen az URH sávban.
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Elfelejtettem odaírni, hogy TDA2822-vel próbáltam. Az is igaz, hogy ágyban akartam hallgatni fülhallgatóval. Csak amikor megfordultam, mindig elhallgatott. A műhelyben pedig elég volt a drót neki, csak nem volt mindegy, milyen irányba feszítem ki. Erőstőt nem lehetett elébe készíteni, attól csak rosszabb lett.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2017
(#) pucuka válasza fecameca hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
Az URH sávban az a baj, hogy az antenna elég kis jelet szolgáltat. Ezt pedig nem tudod növelni az antenna hosszával, úgy mint a KH sávban. A legnagyobb jelet a kihangolt antenna szolgéltatja, és az is kevés általában. Ha hosszabb, ha rövidebb, kisebb az antenna feszültség. Nagy jelet csak az adó közelében lehet kicsiholni, ezért érzéketlen.
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 29, 2017 /
 
OK, igazad van, nem ismertem a 386-ost, azt hittem egy egyszerű műveleti erősítő az. De a rezgőkör inkább a szoba paraméterei szerint rezig azon túl hogy érzéketlen.

Ennél egyszerűbb és jobb kapcsolások is akadnak.
(#) tnl hozzászólása Júl 30, 2017 /
 
Sziasztok!

Látom felélénkült a fórum, aminek nagyon örülök

Szóba került az FM és az lm386 is. Én tavaly készítettem
egy olyan "rádiót" ami abból állt, hogy a kb 60 cm drót antenna jelét egy
kb 12-15 menetes 1cm átmérőjű tekercsre vezettem, a tekercs két végét az
lm386 két bemenetére, az egyiket egy 470 nf kondenzátoron keresztül.
9v-os elemet hasznátam és 32 ohmos fülhalgatót a kettőt sorba kötve.(64ohm)
Az adó amit vett, tőlünk légvonalban kb 800 m, ha jól emlékszem 1kw-os.

Rálátás nincs, mégis jól hallható volt. Egyáltalán hogyan szólhatott

az FM adó benne ?????
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2017
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
Egy 1 kW -os adó kb. 800 m -es körzete még közeltérnek számít. Ezesetben nem hullámterjedésről, hanem közvetlen csatolásról van szó. Mivel közelben azonos frekvencia sávban, hasonló, vagy nagyobb teljesítményű adó -valószínűleg- nem volt, így a szelektivitás (a nagyfokú érzéketlenség miatt) lényegtelen tényezővé degradálódott.
Hasonló fizikai helyzetben akár egy rozsdás kontaktus is hasonló eredményt tud produkálni.
(#) hobbyjani hozzászólása Júl 31, 2017 /
 
Kaptam egy másik rajzot,ennek van nagyfrekis erősitő fokozata is,pnp tranzisztorok vannak benne,szerintem meg lehetne foriditani az egészet,hogy menjenek a hagyományos BF tranzisztorok.Csak szikrodin alapon működik.
(#) hobbyjani hozzászólása Júl 31, 2017 /
 
A törököktől kaptam egy TBA 120-al működő FM szupert,persze nem fogok ic-s tunert épiteni hozzá,hanem egy egszerű 2 tranzisztororost,amit már egyszer kipróbáltam és megy.Az ic-t lehet régi tv roncsokból is kapni mint hangfokozat.
(#) Feri007 válasza hobbyjani hozzászólására (») Júl 31, 2017 /
 
AF239, ohh..
Szerintem ezen első fokozat nélkül is működne.
(#) Feri007 válasza hobbyjani hozzászólására (») Júl 31, 2017 / 1
 
Kicsit hadd pofázzak bele. Persze, mindenki az épít, amit szeretne.
De általában pozitív élményt szeretnénk. Amit javaslok:
- Igen, a végére TBA120S
- 10.7MHz-es kerámiaszűrő legyen benne, mert akkor fülre be lehet állítani.
- S042, van benne oszcillátor, annyival is egyszerűbb. (Esetleg a barátom, SA612)
Ha már ez megvan, az S042 bemenetére - rezgőkor nélkül, v hangolatlanul rákötve egy darab drótot, már foghatod a közeli adókat! (pl. Bp-en)
- Ha távolabbi adókat akarsz fogni, akkor kellhet egy előfokozat.
Én egy (dual-gate, v szimpla) MOSFET-est javasolnék, mert kicsit a visszahatása, kisebb a veszélye a gerjedésnek.
Jó forrasztgatást!
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2017
(#) hobbyjani válasza Feri007 hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Egy két tranzisztoros tunert fogok hozzá épiteni,valami ilyesmit, SO42-m nincsen

TUNER.jpg
    
(#) Feri007 válasza hobbyjani hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
A Rádiótechnika HAM bazárban kapható UL1042 = S042, meg FET is.
Igazán nem akarok beleszólni, de a szívásfaktor sokkal kisebb evvel.
És TDA120S is.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2017
(#) sany hozzászólása Aug 1, 2017 /
 
TDA440 IC -vel lehet FM rádiót építeni?
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Talán. Kemény munkával, de jó nem lesz.
Az AGC -hez kell a sorvisszafutás impulzus. Nem tudni, enélkül mit fog csinálni. Az FM vételhez kell a KF -ben a határolás, ebben olyan nincs, mert itt a linearitás a fontos. Esetleg, ha kellőképp túlvezérled.
De ahol volt TDA440, ott kellett lenni TBA120 -nak is, az viszont erre való.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Próbálkozni lehet ... csak nem az ajánlott gyári séma szerint kell megépíteni.
De ezt nem rádió WBFM KF célra készült hanem TV video KF és erősítő és demodulátor IC-nek.
1 2 részletét ki kell hagyni. Vagy kissé "nyaka tekert " módon munkára fogni.
(#) fecameca válasza hobbyjani hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Nem az a baj, hogy PNP tranzisztorok, hanem olyan számúak, amilyet sohasem láttam. Biztosan azért, mert már leírtam, a tranzisztorok 99 % - ával nem hajlandó berezegni. Én hónapokig próbálgattam, mire végre találtam otthon egy párt, ami rezgett,és működött. Én kínlódtam előerősítőkkel is, még az egészet zárt bádogdobozba leforrasztottam. Ennél nem hiszem, hogy meg tudod oldani, hogy az L1, L2, és L3, valamint a külső antenna ne gerjedjenek össze. Elegendő, ha az oszcillátorból bármilyen kis jel kisugárzásra kerül. Azt már az antennád veszi, és máris gerjed az egész. Jobban működött nekem erősítő nélkül, dipól antennával. Csak úgy már kevésbé hordozható. A TBA 120 van nekem is egy zsákkal, de nem tetszik, hogy 12 V kell neki. (3 V-ról szerettem volna használni, esetleg 4,5.) Egyébként, ha nem kell sztereó, akkor a CD 9088 belű rádióknál érzékenyebb nem létezik. (TDA7088 klónja)
(#) hobbyjani válasza fecameca hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Nem tudom,hogy lehet hogy nem láttál ilyen tranyókat,mikor pont itt a hobbieletronika boltjában lehet kapni
Bővebben: Link
(#) hobbyjani válasza fecameca hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Idézet:
„Egyébként, ha nem kell sztereó, akkor a CD 9088 belű rádióknál érzékenyebb nem létezik. (TDA7088 klónja)”

Ezt az ic-t pedig én nem láttam sehol sem Magyarországon,7000-et még láttam,de akkora az ára mint egy kész FM rádió
(#) hobbyjani válasza sany hozzászólására (») Aug 1, 2017 /
 
Nem hiszem,inkább EZZEL próbáljad vagy TAA 661-el
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2017
Következő: »»   110 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem