Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   120 / 274
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 24, 2017 / 1
 
Az elég lesz 2 láb
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 24, 2017 /
 
Saját tervezésű oszcillátor. Működhet?
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2017

OSC.png
    
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 25, 2017 / 1
 
Az LC tagokkal áthangolható az egész 80m sáv 3-4 MHz között kb 20-100pF kondival ami párhuzamos az L tekerccsel (előző pdf-es rajz).

A 3,5-3,8MHz a HAM sáv , alatta felette minden más egyéb szolgálat dolgozik részben broadcoast AM adók de szinkrodin vevővel nem tudsz AM-et venni esetleg igen de torzan, mert itt arra törekszünk hogy AM elnyomása legnagyobb legyen a rendszernek.

Igen a rezonátor valamivel stabilabb (kb 2-3 nagyságrend) mint az LC tagok , de azzal kb párszor 10 KHz elhúzás valósítható meg így a teljes HAM sáv vétele nem.

A varikap és az L1 közé kellene egy DC-t elválasztó "nagy" soros kondenzátor
("nagy" a varikap végkapacitásához képest nagy( kb 5 - 10 - 20 * ) azért hogy ne nagyon szóljon bele a frekvenciába és a varikap változásának értéke legyen a domináns , persze mégis ott lesz mint "zavaró fix hibát okozó kapacitás érték" lásd még padding kondenzátor, részben az is , de jó "nagy értékű" ).
Ha nem rakod bele akkor a további áramköri elemek munkapontját is eltolná ami nem túl szerencsés állapot.
(na jó, jelen esetben a Q és a vele sorban lévő C3 megfogja a poti által leosztható egyenfesz változást , így nem kerül be az IC 6os lábán lévő tranzisztor bázisra.)
Ezt a soros DC leválasztó kondit minden varikapos rajzban láthatod, ha eddig nem tűnt fel.
Majdnem minden varikapot használó áramkörben ott van.

A varikap tipusát úgy kell megválasztani , hogy a kapacitás átfogása igazodjék az elérni kívánt frekvencia változáshoz.

például 15uH tekercs esetén

sáv alján 3000kHz párhuzamos C értéke : 187,6 pF

HAM sáv alján 3500kHz párhuzamos C értéke : 137,8 pF
HAM sáv tetején 3800kHz párhuzamos C értéke : 116,9 pF

sáv tetején 4000kHz párhuzamos C értéke : 105,5 pF

Ebből látszik hogy kb: 20pF vagy 80 pF kell a teljes áthangoláshoz (300kHz vagy 1MHz átfogás esetén).
Akkor olyan varikapdiódát kell keresni ami a teljes tápfesz hatására képes ekkora kapacitás változást létre hozni.
(párhuzamos C értéke ez a tekerccsel párhuzamos C-re értendő "amit az lát" előző általam vázolt pdf fájlban lévő rajzon van)

Jelen helyzetben majd kiderül , hogy a Q rezonátor mennyire szereti elhúzatni magát az adott soros L1 D1
tagok által .
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Akkor egy ilyen megoldás felesleges lenne?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Nem felesleges .
Ezzel szélesebb sávban hangolhatóvá teszed a kvarc vagy a rezonátor állandó értékét párszor 1-10 kHz mértékben.
Attól függ mire van szükséged .
(#) Feri007 válasza sany hozzászólására (») Okt 25, 2017 / 1
 
Ha az egész 3,5Mhz-es amatőrsávot át szeretnéd fogni, akkor -ahogy Kera_Will kolléga utalt rá -
még egy rezonátorral sem tudod átfogni. Az NE612 "oszcillátorát" nem kell túlmisztifikálni:
a két láb csupán egy munkpontba állított tranzisztor emittere és bázisa.
Érdemes elgondolkodnod egy VFO - külső, stabil oszcillátor - elkészítésén.
Ez lehet klasszikus analóg oszcillátor - rengeteg kapcsolást találsz a neten, bár kicsit munkás stabilra megcsinálni.
ill. relative olcsón lehet DDS VFO-t csinálni, aminek az az előnye, hogy pontosan tudod, milyen frekin jár.
(#) Kera_Will válasza Feri007 hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Idézet:
„relative olcsón lehet DDS VFO-t csinálni”

Valóban így van .... de most "abból főzünk amink van" ... NE612 lelhető fel a fiókban meg egy pár bonyolultabb AM/FM RX IC.
Stabilitás és egyébb jellemzők azután kezd érdekessé válni ha már elkészült és látszik miként viselkedik az áramkör.Igen L C tagokból olyan amilyen, de már lesz siker az előzőekhez képest.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) sany válasza Feri007 hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Az majd a következő lépcsőfok lesz. De köszi az ötletet.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Csináltam egy másik panelt, amit leárnyékoltam egy antenna erősítő dobozában. Jöhet a tesztelés.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Ezen a kapcsolási rajzon látszik, amit leírtál. Köszi!
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Igen a C4 a DC leválasztó ... de a régebbi általad épített vevők mindegyikén van ilyen pozícióban kondi.Az airband és szupreg vevők varikapjainál is.
(#) sany hozzászólása Okt 25, 2017 /
 
Egy problémán előjött a vevővel.
Eddig erősítővel egybeépített hangszóróval hallgattam a vett a morze jelet. Most egy kis "fülbedugós" fejhallgatóval szeretném, aminek ugye az ellenállása 32 Ohm. Ha bedugom akkor a fülesben nagyon nagy gerjedést hallok. Gondolom a hosszú vezetéke miatt van . Próbaképpen az LM386 -os 1 és 8 lába közötti 10 µF -os kondenzátort kivettem, ami ugye az IC erősítését állítja be. Jelenleg ki van forrasztva. Így jó, nincs gerjedés fülhallgatóban, azonban nagyon halk az adás. Esetleg ehhez lenne valamilyen megoldásotok?
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 25, 2017 / 1
 
Kösd sorba a 32 ohmot és 64 lesz belőle ,(csak a meleg ereket kösd be, árnyékoláson sorba vannak kötve )
Nagyobb dipol antenna ami kint van a szabadban vagy legalább a padlás térben.
Az a legjobb erősítő
RF Előerősítő fokozat pl kaszkód 2 tranzisztorból érzékenysége nagy tartományban szabályozható.
(lassan elérkezel a "róka" vevőhöz amit előzőleg linkeltem másik topicból ... ferrit helyett dipol vagy LongWire is köthető rá)
10µF sorba lehet kötni pár 100 ohm - 1 2 k ellenállást így változhat az erősítése (lm386 1-8 láb között)
Gerjdés gátlás a lm386 kimenete és föld közé rakni , sorba kötött 10-100n és 10-47 ohm ellenállás tagot.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) tnl hozzászólása Okt 25, 2017 /
 
Itt a 8mhz -n fogott adás, nem fejtettem meg a morze kódot.
De itt jól olvasható.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 25, 2017 /
 
Rendben megpróbálom.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 26, 2017 /
 
Megcsináltam most már nem gerjed. Egy 4,7µF -os kondit tettem be a 10µF-os helyett és sorba kötöttem a hangszórókat.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 26, 2017 /
 
Tetszik a rókavevő. Végül is hasonlít arra , amit most éptettem, de gondolom ennél még érzékenyebb.
(#) sany hozzászólása Okt 26, 2017 /
 
Mi az oka annak, hogy az AN612 elé, mindig tetszek valamilyen feszültségkorlátozó elemet? (ellenállás, stabilizátor, stb. ) Hiszen az adatlapja szerint max. 9V -os tápfeszültséget bír el. A legtöbb kapcsolás amit néztem csak 9V-tal működik, de mégis az említett IC kevesebbről.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 26, 2017 /
 
Mert nem nézted meg jól és értelmezted az adatlapját !
Mivel a 9 voltos táp a full max és üzemszerűen nem itt járatjuk az alkatrészeket

ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
VCC Maximum operating voltage 9 V

Helyette ezek közé kell elhelyezni ha tartósan szeretnéd üzemeltetni:

AC/DC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
TA=25°C, VCC = 6V, Figure 3
Power supply voltage range
LIMITS UNIT
Min Typ Max
4.5 - 8.0 V
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Idézet:
„Mert nem nézted meg jól és értelmezted az adatlapját !”

Megnéztem, de nem láttam a fától az erdőt.
Épül a róka ...
(#) fecameca válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Érdemes még rövidhullámon keresgélni? Mármint amatőrökön és rókavadászaton kívül. Ifjú koromban még arról álmodoztam, hogy valamelyik orosz rádiómban kicserélném a hosszú hullámot rövidre (Sokol, Signál). Valamelyik régi Ezermesterben még volt is ilyen leírás, de az oszcillátor tekercs elkészítése akkor nekem túl bonyolultnak tűnt. Esetleg valamelyik visszacsatolt egyenesvevőmön is kipróbálhatnám az antennakört 6-8 menetesre cserélni, az egyszerűbb, mint az oszcillátor, pláne ilyen hőre lágyulós orosz csévetestre, de az visszatart, hogy a Szabad Európa rádió megszűnése után már úgysem találni ott semmit. A kínaiak is csak napi 1 órát adnak, de nem tudom, hogy mikor?
(#) Kera_Will válasza fecameca hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Ha ennyire visszatart a fizikai építés akkor hallgassál bele itt 0 ~ 29 MHz:
egyik a több mint száz lehetőség közül
itt a többi ha nem is tudsz oda menni más földrészen itt hallhatod
Hátha megjön a kedved saját RH vevő építésére is
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Tényleg a kínaiak , mikor adnak? Esetleg hallhatom őket, egy 3,58 MHz -es kvarccal?
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2017
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Esély megvan rá .... inkább 35xx KHz elején keressél az a DX CW szegmens.
Fentebb meg fóniában 3600-3700-3800 között
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2017
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Mintha hallottam volna őket. Tegnap előtt este 20.00 óra környékén.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
?!?! Miért kínai?!?!
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2017
Moderátor által szerkesztve
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Mintha úgy beszéltek volna, mint ők. De tisztán nem értettem, de lehet román volt nem tudom, de valami volt.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
SSB / CW adást vesz a szinkrodin vevőd.
Morzét hallod fütyül vagy nem , SSB-s fóniát ha nem állsz rá jól akkor torzan fogod venni.
3,5MHz LSB-t használnak HAM sávon, igaz szinkrodin vevőnél majdnem mindegy , mindkét oldalsávot beengedi amihez közelebb vagy azt hallod érthetőbben.(túl egyszerűen fogalmazva)
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Vagy lehet, hogy akkor is a Kossuth jönne be? Ha 8MHz kvarc van benne, akkor csak a korábban lekódolt morze jön csak be. Az igazság, nem tudom ,hogy milyen frekvencián is vagyok pontosan. Bármi lehet...
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 27, 2017 /
 
Akkor fentebb linkelt első websdr linken állítsd be a 8MHz és hallgassál bele!Vesd össze mit hallottál ott ?
Van távíró is és valami géptávírószerű digitális mód is.
Következő: »»   120 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem