Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   192 / 274
(#) szikorapéter hozzászólása Aug 21, 2019 /
 
Sziasztok. Van itthon egy nagyon egyszerű kicsi rádióm, neve Szatmár, olyan kérdésem volna hogy anno építettem egy DDS generátort (Arduino + AD9851), ,és ezt hozzá tudom úgy "tákolni" a rádióhoz hogy az ebből kijövő jellel vagy annak különbségét vagy annak összegét kapjam amit alapból fogna? Igazából itt a lényeg nekem az lenne hogy elnyújtottabban tudjak keresni.
(#) tnl hozzászólása Aug 21, 2019 / 4
 
Ma este 40m-en a 4066 ic-s vevőmmel fogtam UE91AGNT -t,
Kb 2500 Km !

ue90agn.JPG
    
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
DDS generatort akarnád lokáloszcillátornak használni az ECH81 C része helyett ?!
Mint triódával épített oszcillátor fokozat leállna.
Esetleg mint erosito.használhatnád.DDS jele menne a hexoda racsara mint lokal oszci jel.
Kérdés elég-e a dds kimenő pár 100 mV jele a hexoda rácsát vezérelni?
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
És ha teszek bele egy pentódát (EF184 mondjuk) , amivel megemelem a DDS-ből jövő jelszintet, és a már megemelt jelszintet vezetném az ECH81-re?
Vagy nem ér ennyi módosítást, inkább tegyek bele egy párhuzamosan kapcsolható kettős forgót mondjuk (így ugye kinyújtva a frekvencia határt)?
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Aug 21, 2019 / 2
 
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Ott a trioda resze erosithet ddst is ... ...
De miért kéne nyújtani a sávon.
AM RH broadcast vetelre nem elég amit a meglévő forgó tud?
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Aug 22, 2019 / 2
 
Volt tavasszal egy 2998 km-es is!
(#) tnl hozzászólása Aug 22, 2019 /
 
https://www.tme.eu/hu/katalog/gyurus-ferritek_113555/

Szerintetek ezek közül melyik lenne legjobb rf transzformátorok tekercseléséhez?
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2019 / 1
 
NiZn anyagút válasszál, a legjobb K1, és K10.
Arra rájöttem, hogy az anyagot a katalógusban megadott szám után következő ....X01, ...X10, ....X30 stb jelöli.
Jó lehet még az N87, N49, és esetleg N30 anyagú mag is. (ilyen sorrendben)
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Köszönöm !

A vaspor anyagúak azok milyenek?
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Milyen célra kellene? Vevőkészülékbe kis csatoló trafónak, vagy antennaillesztőbe? Pl. ringmodulátorhoz én kompakt fénycsőből kitermelt kis gyűrűt használtam HA8LKM egyik projetjéből merített ötlet alapján.
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Én most a VFO-m feszültségén akarom feljebb transzformálni,
gondoltam építek dbm mixert, olyan kellene ami működne rövidhullámú,
és középhullámú frekvenciákon. Az biztosnak tűnik, nem olyan ferrit
kell, ami gyakran a fojtókban van, hogy nagy a csillapítása. Még
nagyon keveset tudok a ferritmagokról.
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Érdekes az a project!
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Gondolkozz! Ez nem rezgőkör, tehát alig van jelentősége annak, hogy az ideálisnál kicsit nagyobb a vasmag vesztesége! Bőven jó oda a fénycsövekből kitermelt ferrit is!
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
A kompakt fénycsövekben elég kicsi gyűrű van, de vékony dróttal tudok rá annyi menetet
tekerni. Van néhány ilyen gyűrűm, sőt tegnap kiégett egy ilyen fénycső!
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2019 / 1
 
Nem kell ide nagy teljesítmény! Az induktivitása a lényeg, hogy az ott legyen nagyjából, ahol kell.... A drót vastagsága másodlagos..., férjen el, annyi...
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2019 / 1
 
A vaspor anyagúakkal én már csak bontott formában találkoztam, semmi adat róla. Ha meggondolom, hogy ilyen magokat többnyire régi készülékekben használtak, azok nemigen mentek tovább néhány MHz -nél.
Gyártásban csak ferrit anyagokról vannak inkább információim, ill tapasztalataim. Azok is inkább hangolómagok, fazékvasak.
Sok infót be lehet gyűjteni katalógusokból, bár azok is elég szűkszavúak, de azért sok munkával hozzá lehet jutni a szükséges dolgokhoz. Pl. EPCOS, TDK, Ferroxcube
A ferrit anyaga eléggé fontos, a vasveszteség szempontjából, a MnZn ferriteknek többnyire néhány (1 - 2) MHz -ig jók, viszont sokkal magasabb az indukciójuk, ezért jó hatásfokú teljesítmény trafókhoz használják, pl fénycső inverterekbe. 3,5 MHz -en még biztos működnek, de 10 MHz felett nem nagyon.
Én fontosnak tartom a ferrit megfelelő anyagválasztását, mert szerintem nem mindegy, hogy a vasat melegítjük, vagy jó hatásfokkal transzformáljuk át a kevés nagyfrekis energiát.
Persze az is lehet szempont, hogy ez van ezzel főzünk, különösen, hogy a megfelelő jóminőségű ferritanyagok nem is olcsók.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Itt egy DSB tcvr van 4066 ra alapozva ...
1 kapu vevő keverő , 2 kapu adó keverö.
3. a keverök meghajtó és oszci fokozat leválasztója.
4. lokál oszcillátor igaz 7 megás rezonátort huzogat el amennyire csak tudja .
Oda rakhatsz LC paralel rezgőkört ha berezdül vagy ugyan olyan analóg erősítőt építesz mint a 3. kapu így 2 fokozat erősít/négyszögesít.A bemenetükre pedig egy oszcillátor jelét vezeted.
A 2 keverő fokozat kapuit pedig egyszerűen csak vételre használva párhuzamosítod. Bemenetek egymással és a kimenetek is egymással összekötve.
Antenna után egy sávszűrő és 1 előerősítö tranzisztor fokozat nem árt ... de először el is hagyható ... ha kicsit süket érdemes belerakni.

DSB trcv 7MHz

teljes oldal

csatoltam is ha netán elveszne a link mögötti tartalom
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2019

uirapuru.GIF
    
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Érdekes.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Ennek még csak az RX részét is érdemes lenn megépíteni.
Kritikus eleme a 45pF -os trimmer.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2019
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Mért lenne kritikus?
HamBazban van keramia lepke is ilyen értékben ...
Amugy meg "japan" pvc forgok URH szekciója pont ekkora ... soros paddinggal oda húzható.
Lehet varikap is .....
Lásd a konstrukciós képek ott "japan" forgó kondi van beépítve.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Akkor, rendben.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Csak RX.

RX_only.gif
    
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
addig használd a MS Paintet amíg a windóz része lassan kifogják kukázni
Ok persze igen így vevő ... annyit hogy a keverő bemetét féltápra kellene húzni (trimmer potival a legerősebb AM elnyomást beállìtani) kondival becsatolni az RF jelet , paralel 2 kaput használva.
Azt a PÍ ellenállás osztót kivenném ... jó valamilyen impedancia illesztést is végez ... keverőt jó ha a belső ki/bemeneti ellenállásával zárod le. Akkor "jobban érzi magát" mint minden generátor és terhelés optimális teljesítményre illesztett helyzetben.
(#) tnl hozzászólása Aug 23, 2019 /
 
Jó a rajz, értem is, de szerintem ott középen
a két egymásra pakolt csokornyakkendőnél
(ami a 4066-ot jelképezi),ott a 3,4 es láb kapcsolóját
nem a 13-as lábon kell állítgatni.(Ha jól gondolom)
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Itt be is karikáztam, meg raktam mellé lábkiosztás rajzot.

rxohib.gif
    
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Igen jól ... 5 a vezerlője a 3 4 portnak.
Az eredeti felső csatolmányon összekötve csattog az 5 és 13 láb, az lett felcserélve .
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 24, 2019 / 1
 
Itt is csak RX :
4066 DC RX
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Nem MS Paint-ot használtam, hanem az ingyenes Paint.net-et. Sokkal több funkciója van és átláthatóbb a menürendszerre, szerintem.

Átszerkesztettem a kapcsolási rajzot, az én értelmezésem szerint. Valahogy így gondoltam a a kapcsolás kiegészítését, illetve az általad javasolt átalakítást. De lehet teljesen rosszat csináltam.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2019
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Köszi. Akkor mindegy.
Következő: »»   192 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem