Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   193 / 274
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Persze hogy nem jó ) A két A portot összekötöd, és ide kötöd a feszosztót, majd ide egy kondival csatolod be a jelet...
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Ok jó csak a 4 1 rövidre zár ... 1 kondi maradjon csak c25 26 ból ...
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Miért is lenne jó, elsőre!?

1.jpg

2.jpg
   
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
A bemeneti szűrőben található 6,8pF -os kondenzátor helyett nagy baj-e, ha 10pF -ost teszek? Egyszerűen nem találok a fiókban 6,8pF -os.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2019
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Az a csatolasi tenyezőt állitja be a 2 rezgőkór között ... oda trimmert érdemes rakni és woblerrel vagy sávközépen álló generátor jelre "bagolyfüllel" a jelmaximumot beállítani hallgatva a generátor füttyöt mint vett demodulált jelet.
Persze a rezgőköröket is trimmerelni érdemes.
Ha túl kicsi a kondi akkor a rezgőkörök élesebbek nagyobb jóságúak ... de nagy a csillapitás is mert a freki fix kapac csökken Zc/Xc nő ... több jelet korlátoz , nagyobb rf jel esik rajta ...
Kondit növeled Xc/Zc csökken ... kisebb fesz esik rajta , jóság csökken , sávszél nő .... ez egy ilyen játék ... mindenki kicsit beleszól a frekimenetbe az LC szűröknél ... arduswoblereddel látványosá teheted a 10 pF 2 db soros 10pF vagy 20pF hatását ... vagy egy sorba 10p-15p és 10 - 20 pF trimmer hatását ...
Ha más nem akkor 2 db összesodrott szigetelt vezeték vagy pár tizedes CuZ huzal összesodorva , mint kukac trimmer ... hangolása a sodrott vezeték szakaszok darabolása ... sajnos csak egy irányú ez a lehetőség. ... ha túl vágtad új kapacot kell tekerni ... ... ezt professzionális műszertechnikába is alkalmazzák a vezeték kukac trimmert .
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Az nem lenne jó, ha csak széttekerné a drótot?
(#) tnl hozzászólása Aug 24, 2019 /
 
Egyébként mik a 4066-os mixer legnagyobb előnyei?

(sejtésem van, de nem vagyok benne biztos hogy jól tudom )
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Itt bagolyfül lesz,de wobbler nem.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Az is megoldás lehet ... de a lógó drótok megint mint "antennák" meg egyébb szórt undok és kapacok jelentkeznek, ok persze RHn kevésbé ... URH jobban azért ... 10m/2m konverter építésénél jelentőseggel bírt .
Ott tizedes CuZ-t tekertem össze.
(#) ha1drp válasza sany hozzászólására (») Aug 24, 2019 / 2
 
Ha már bemeneti szűrő egyszerű, csalódásmentes, kis csillapítású, jól illeszkedik a dipólhoz és az alacsony impedanciás (mint pl. a HC4066) keverőhöz, gyári induktivitásokkal:

ver 1
ver 2
ver 3
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Aug 24, 2019 / 1
 
Jó a nagyjelű viselkedése közel féltápnyi jelnek kell megjelennie a lezáró impedanciáján , hogy elnyomja a mellette lévő kis jeleket.
Viszonylag egyszerűen kivitelezhető, nagy energiát nem kíván a meghajtása pl DBM-ekhez képest.
A nagy jel tűrést az előtte lévők fokozatoknak is kell teljesíteni kell , mert akkor ő hiába jó ha előtte el van rontva az IP3 , mármint a nagy jel tűrés más néven dB-ben mérik.
(#) sany válasza ha1drp hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Köszi, nagyon hasznos.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Én is ezeket sejtettem, amiket írsz, de jó hogy konkrétan leírtad!

Az osc. jele nem nagyon jut ki az antennára, nagyon elszeparált tőle.

A polyakov mixernél ott ha a nagy jel elérte a diódák nyitófeszültségét akkor
áttört, itt ez jóval nehezebb. Ha jól gondolom, ha egy szabályos 0v-tól tápfesz
-ig oszcilláló négyszögjellel hajtjuk, akkor a mixer rendkívüli (szelektivitást?)ad.

Igaz, itt nagyobb feszültség kell a kapcsolgatáshoz, de áram erősség alig,
mert a kapcsoló bemenet több megaohmos.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Ennél a kapcsolásnál, hogy lehet kiszámolni az oszcillátor frekvenciáját?
Arra gondolok, hogy betennék egy 7.020 MHz -es kristályt. Ekkor mennyi lenne az áthidalható frekvencia tartomány, ha például egy ilyen légforgót tennék a áramkörbe?
Persze tudom, hogy a csatoló kondenzátoroktól is nagyban függ.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2019
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 25, 2019 / 1
 
Idézet:
„Igaz, itt nagyobb feszültség kell a kapcsolgatáshoz, de áram erősség alig,
mert a kapcsoló bemenet több megaohmos.”


Erre azért ne végy mérget! Csak addig igaz az állítás, míg DC jellel vezérled a kaput! Mihelyst váltó áramról beszélünk(és itt ugye az lesz a cél), máris komplex impedancia lesz, ahol dominánsan a bemenő kapacitás adta reaktancia dönti el, mekkora impedanciát képvisel adott frekvencián az a bemenet...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Ez így van, de a teljesítményigény csak kisebb, mint polyakov mixernél,
ahol egy nyitó dióda és egy 500 ohmos ellenállás jelenti a terhelést!
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 26, 2019 / 1
 
10MHz-en 30pF már kb 500Ohm....
Nem néztem utána kb mennyi egy kapcsoló bemeneti kapacitása, de ha több is van párhuzamosan kötve, nagyon gyorsan elérheted ezt...

A polyakovnál a dióda sosincs teljesen kinyitva! Az az lényege neki... Így a dinamikus ellenállása nehezen kiszámolható, de biztosan lényegesen több, mint az 500Ohmos ellenállásé... Viszont ott más irányba is terhelődhet az oszcillátor energiája rosszabbik esetben...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Az antenna irányába?
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Te mit javasolnál megoldásnak?
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Attól függ, melyik oldalról kötöd be az oszcillátor jelét! Ha az antenna irányából, akkor természetesen arra biztosan el fog menni az energia egy része, hiszen abból az irányból ugyanúgy nagyfreki érkezik, így távozik is abba az irányba...
Másik oldalról becsatolva, ott már csak hangfrekit kell tovább engedni, így egy jól méretezett fojtó megakadályozhatja az oszcillátor energiájának abba az irányba való elfolyását.
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
5-7 pf a kapcsoló bemenetnek, a kapacitása, de nem találtam meg annak
az adatlapját, ami nekem pont van. Arra klikkelek rá, de helyette hcf4066 helyet
a cd4066 adatlapja jön be. (Ami kisebb frekvenciát tud)
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
7,5pF...megnéztem ) Ebből 2 db már 1k terhelés 10MHz-en... Nem túl sok, de már nem is kevés..., semmi estre sem megás nagyságrend...
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Sima kvarc setén pár kHz soros C esetén ... esetleg soros L C kört tenni a kvarccal sorba mint ahogy a VXO-s kapcsolásokban történik akkor nőhet valamelyest.
Ami szélesebbé tehetné elhangolás mértékét ha 2 3 ugyanolyan frekvenciájú kvarcot párhuzamosan kötnél be + a soros L C kör amiben a C , L vagy mindkettőt tekered.

Persze előbb utóbb le fog szakadni a rezgése mert a kvarc csak keskeny tartományban húzható el le/fel ... szórt kapacok , saját L C szerelési paraméterei és a külső rákapcsolt L C tagok függvényében.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Csak azért kérdeztem mert, 7,15 MHz-es rezonátort nem találok. Persze biztos, hogy van.
Azonban megépítésre került a kis vevő. Hamarosan lesznek képek is. 7.080MHz -es kvarccal próbáltam még. Szerencsére nem gerjed. Az oszcillátor elindul.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 26, 2019 /
 
Ebben a kapcsolásban, helyettesíteném a CD4066-ost egy NE612 -es IC-vel?
Igaz, majdnem egy Sudden vevő.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2019

Image187.gif
    
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Az sa612 -13 dB IP3 rendelkezik ... 4066 keverő pedig +10 vagy több ... habàr nem 4sík negyedes kiegyenlített keverő mint a másik. Csak egy" kapcsoló "amit gyorsan lokál oszci jelel rángatsz.
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
A keverés az szorzás művelet. Az analóg kapcsoló nem csinál mást, mint felszorozza a bemenetére adott jelet vagy 0-val, vagy 1-el, sin függvény helyett. Az eredmény ugyanaz(eltekintve a harmonikusok miatt megjelenő keverési termékektől), csak jobb paraméterekkel!
Megfelelő munkapontban ez is 4 sík negyedes lesz, és legalább az oszcillátor jelre nézve teljesen kiegyenlített!
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Na jó,akkor elfelejtem az NE612 IC-t. Nekem olyan, mint a 555-ös.
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Én még nem is láttam ne612-t vagy hasonlót!

a 4066 könnyebben hozzáférhető, bár rádiózásra kevésbé jó.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Végül is csak egy, (négy)kapcsoló. Persze használható tranzisztorszerűen is.
De ezzel én csak még most kezdek kísérletezni.
Következő: »»   193 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem