Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   225 / 274
(#) ferci válasza szegelgetek hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Már pl. e-mailt képek küldözgetésére... a pakett nyűgös azért és nem minőségi.
A "Rádióamatőrök topikjában" talán többet olvashatsz erről a témáról - de néhány régi RT-ben van róla kapcsolás is.
(#) szegelgetek válasza ferci hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Volna esetleg tipped, hogy melyik számokban?
Megpróbálnám megszerezni őket.
(#) ferci válasza szegelgetek hozzászólására (») Júl 1, 2020 / 1
 
Majd körülnézek, de talán valaki gyorsabb lesz..'80-'90 között célszerű keresgélni..
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Júl 1, 2020 / 1
 
A kapcsoló üzemmódú keverőknél, mivel szinusz helyett négyszög az "oszcillátor" jel, így annak felharmonikusan is történik vétel. Minél meredekebb a kapcsoló elem, annál jobb a vétel a felharmonikusokon, viszont azt tudni kell, hogy a sokadik felharmonikusnál már jelentősen gyengébb lesz, tehát csak ott használható igazán, ahol nincs jelentősége a nagy érzékenységnek..., és azt se felejtsük el, ha nincs sávszűrő a bemeneten, akkor egyszerre egy halom sávot fog fogni, ami adott esetben igencsak zavaró tud lenni!
(#) szegelgetek válasza ferci hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Köszi!

Ez már segítség.
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Én is pont erre gondoltam. Az ic max 40 MHz-ig jó, és a 100 MHz körüli vétel csak azért
lehetséges, a mert az fm adók erősek.
(#) ferci válasza szegelgetek hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Átment minden, azt hiszem..
(#) Kera_Will válasza szegelgetek hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Kissé túl széles sávú ez az átviteli lehetőségek tárházában való nézelődés.

Nem tudni mit is szeretnél igazán?
Kicsit bővebben írnál erről akkor talán közelebb kerülnénk a megoldáshoz, az általad keresett lehetőséghez legjobban passzoló üzemmódot tudnánk kitalálni.

Eddigi kérdéseid és a rá adott válaszok alapján nagyon távolinak érzem a megoldást.


(valami ilyesminek érzem :
Mennyi? -
- 30 .
- Mi 30 ?
- Mi mennyi ?)
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2020
(#) Kera_Will válasza szegelgetek hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
A digitális jeleket sokféle módon lehet vivő frekvenciára ültetni.

Egyik legegyszerűbb a Morse ... van jel nincs jel van vivő nincs vivő.
Utána sokkal bonyolultabb módok következnek.
Vivőfrekvenciára ültetett digitális jelek átviteli lehetőségei:
- OOK
- QAM quadratura amplitudó moduláció
- PCM
... stb.

Milyen digitális jelet / jelzést szeretnél átvinni ?
(#) szegelgetek válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Szerintem nekem az első verzió lenne a legjobb. nagyon kezdő vagyok.
(#) Kera_Will válasza szegelgetek hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Rendben.
Akkor mit szeretnél ?
Távíró adást hallgatni?
Rádiótechnika melyik területe érdekel?
Milyen üzemmódokat figyelnél meg ?
Milyen frekvenciákon? (hosszú/közép/rövid/ ultra rövid hullámokon) ?
Műsorszóró állomások , rádióamatőr, szolgálatok , rádióhálók?
...stb ?
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2020
(#) szegelgetek válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Még csak az elmélete, vagy a dolog megvalósítása érdekel. Nem akarok még ilyen berendezést összehozni.

Egy olyan adó-vevő eszköz, amivel digitális jeleket lehet küldeni, fogadni.
(#) Kera_Will válasza szegelgetek hozzászólására (») Júl 1, 2020 / 1
 
Elmélet ?!
A spanyolviaszt miért kell újra feltalálni?!
Nem értem.
Ha van konkrét és határozott kérdésed akkor sokkal könnyebb válaszolni is.
Akkor olvasgassál rádió adás és vételtechnikai irodalmakat.
pl.: HAM.HU
A baloldalon rengeteg üzemmód leírása van.

wiki.ham.hu

sulinet_alapok

vevőkről

adókról

tankonyv_ham_hu oldal reszlete

rádióamatőr tankönyv fejezetei

n+1dik alapokról szóló írás

másik összefoglaló

nagyonjóösszefoglaló oldal
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2020
(#) szegelgetek válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Kera_Will válasza szegelgetek hozzászólására (») Júl 1, 2020 / 1
 
(#) szegelgetek válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
Nagyon jó!
Köszönöm szépen.
(#) tnl hozzászólása Júl 1, 2020 /
 
http://1.bp.blogspot.com/-2i9PWdb9QO8/TdYf5HlgGiI/AAAAAAAAPVE/l3Vl8FHMTyc/s1600/50MHz%2BRX%2Bminimalist.png


Ez a vevő szerintem frekvenciaszorzást végez,
azután a mixere kétszerez. Mennyire lehet ez jó?
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Júl 1, 2020 /
 
A háromszorozást hogyan végzi??
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 1, 2020 / 1
 
Csakhogy tisztuljon a kép. A frekvencia modulációnál 100 MHz -es sávban a megengedett legnagyobb löket, az ± 75 kHz Ez a demodulált jelben a hangerőt jelenti. Komunikációs sávokban ez az érték 2, 2,5; 3, 4 kHz szokott lenni. Mivel a löket sokkal kisebb, a műsorvevőkben ha képes venni, sokkal halkabban is szól.
Az adó által elfoglalt sávszélesség:
B= 2×fmod max + 2×flöket max + 2×Δf[sub]vivő[/sub].
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 1, 2020 / 1
 
Sokszorozásnál szeretjük a páratlan harmonikusokat, mert azt egy egyszerű rezgőkörrel is ki lehet szűrni. Kétszerezésnél az a probléma, hogy egy egyszerű rezgőkör a harmonikusokra nézve is rezonanciát mutat, ezért ezesetben csatolt sávszűrőt kell alkalmazni, ami csak babrásabb, mint egy egyszerű rezgőkör.
Ha egy erősítő fokozatot C osztályban dolgoztatsz, a kimeneten jelentős harmonikus tartalom van, amikből szűrőkkel válogathatsz.
Keverésnél fontos szempont, hogy a helyi oszcillátor jele a lehető legtisztább legyen, mert az oszcillátor minden harmonikusa keveredni fog a vett jellel, létrehozva sok sok kombinációt, hamis vételi helyet. A sokszorózóval előállított helyi oszcillátor jelét a keverőbe bejutása előtt jóminőségű szűrőn keresztül kell becsatolni.
Ez a módszer azonban csak kis elhangolások használatánál alkalmazható, mer a csatoló szűrőt nem igazán lehet hangolni, a sávszűrő határain belül kell maradni.
Ha széles sávban kell hangolni, akkor helyi oszcillátorként kistorzítású hangolható oszcillátort kell használni.
A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2020
(#) ha1drp válasza pucuka hozzászólására (») Júl 1, 2020 / 1
 
Lehet énnekem máshogy tanították, vagy rosszul emlékszem de szerintem sokminden nagyon nem így van.
Sajnálom, hogy csak egy angol nyelvű forrást találtam a témában de az itt olvasható.
(#) tnl hozzászólása Júl 2, 2020 /
 
Ha nem is értetek egyet, egymással, számomra jól használható dolgokat irtatok, amik egy része részben ismert volt előttem, ha sejtés szintjén, ködösen is.
Ezek most megerősítést nyertek.

Most már az a következő lépés, nekikezdjek a frekvenciasokszorozóm megépítésének.

Néhány hónapja van egy elég stabil rövidhullámhoz való
oszcillátorom, aminek a jelét érdemes lenne felszorozni urh tartományba.


Az oszcillátor igazából kb 11MHz-ig nagyon stabíl, és max 14-et tud.

Fel kéne szorozni, Legalább 144MHz-re az amatőr sávhoz.

A mixerem egy két jfetes cascód mixer lenne.
Azon gondolkozok régóta milyen frekvenciasokszorozót használjak.

Négy diódából álló diódahíd volt az egyik ötletem. Ferritgyűrű leágazásos
trafó +2 dióda egy másik. Ezek kétszerezők.



https://sites.google.com/site/interfacebus/Home/transistor-circuits...ircuit

Ezt az egyszerű C o. rezonáns erősítős megoldást a gyakorlatban is kipróbáltam,
és tudott MHz-ből 2-t csinálni. de magasabb frekvecián, háromszorozni mennyire tudna?
Hogy viselkedne ha többet kötnék egymás után?

Kevesebb háromszorozó, vagy több kétszerező lenne a megoldás?

Négy darab kétszerező egymás után nagyon problémás lenne e ?

Próbáljam e növelni az osc. frekvenciáját, hogy ne kelljen annyira felszorozni?
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Szerintem kíméld meg magad a felesleges időpazarlástól!
Jó dolog az ötletelés, de még jobb, ha gondolkodsz is előtte! Főleg, ha utánanézel és tanulmányozod a gyakorlati megvalósításokat is...
Gondolj bele, 10x-ezve, az oszcillátorod minden jittere legalább ennyivel fog megnövekedni! Már néhány MHz-en sem könnyű stabilnak tekinthető oszcillátort alkotni, ha sikerül is, ugyanez 10x-ezve már igen kis eséllyel lesz jó..., max műsorszóró FM vételre, de nem keskenysávú vételhez! gyak. be se fogod tudni állítani a kívánt frekvenciát, mert ha a légy elszáll a rádiód mellett, már az is el fogja hangolni..., némi költői túlzással élve!
Egy működőképes elv: egy stabil kvarcoszcillátor jeléhez hozzákevered a néhány MHz-es oszcillátor jeledet, és így kapod meg a kívánt frekvenciát! És ez még nagyságrendekkel egyszerűbb is, mint frekvenciaszorzásokkal elérni valami hasonlót....
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
A kvarcoszcillátornál hogy oldják meg a frekvenciasokszorozást?
Kvarcból nem nagyon láttam 50MHz -nél nagyobbat.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Sokszorozni csak kristály oszcillátor jeleit érdemes, mert sokszorozással nő az végfrekvencia hibája is.
Ha megnézed a BRG adóvevőit, a vevő kristály oszcillátor jeleit 3, vagy 9, a régebbi típusoknál 15, 17 szerezik, az adó oszcillátor sokszorozóiban használnak páros számú sokszorozást, mert ott kevésbé fontos a vivőnek a spektrum tisztasága, mert nem történik keverés. Ezekben a sokszorozókban is több fokozatban történik a sokszorozás, pl. 3 ×3 = 9, vagy 3 × 5 = 15 stb.
Egyébként valóban elég nehéz kenyér a sokszorozók építése, behangolása.
Stabil nagyfrekvenciás oszcillátort PLL, vagy DDS módszerrel lehet építeni, a keverős módszer is jó, ha egy magasabb frekvenciájú kristállyal stabilizált oszcillátor frekvenciájához keversz egy alacsonyabb frekvenciájú kevésbé stabil, de hangolható frekvenciát. Így a nagyobb frekvenciájú oszcillátor stabilitása lesz domináns.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2020
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
3 × 50 MHz = 150 MHz 50 MHz körüli kvarcok meg vannak, de 16 MHz ×3 × 3 =144 MHz.
A baj csak az, hogy pontos csatorna frekvenciákhoz egzotikus kristályfrekvenciák tartoznak.
a sokszorozást C osztályú fokozatokban végzik, pl. tranzisztor esetén nem feszítik elő a bázist, hanem egy fojtón keresztül összekötik az emitterrel.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2020
(#) ferci válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Van egy adó kvarcom, ami 8059.72 kHz-en megy, az pl. 3x2x3 =18 szorozva 145.075 MHz lenne, a néhai R3-as átjátszó adó-frekije ( felmenő..).
Már nem emlékszem, melyikben rádióban volt...
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Az elv mindenütt ugyanaz..., a kívánt harmonikusra hangolt kör választja ki azt a frekvenciát, amit használni szeretnél(...abban az esetben, ha olyan magas frekvenciáról van szó, amire már nem nagyon van kvarc)
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
Idézet:
„vevő kristály oszcillátor jeleit 3, vagy 9, a régebbi típusoknál 15, 17 szerezik,”


A 15 szörözést gondolom 3 és 5 szörözéssel oldják meg, de 17 szerezést hogyan?
(#) ferci válasza tnl hozzászólására (») Júl 2, 2020 /
 
A vevőnél ne ragadj le, mert ott még lehet kettős keverés is utána....
Következő: »»   225 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem