Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   243 / 274
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 29, 2021 /
 
Nincs olyan, hogy nyilván! Ha valamit közzéteszel, amin vannak felesleges dolgok, azt célszerű ott és akkor leírni, hogy más is tudja mi az oka...!

Amúgy, ahogy már elhangzott, indokolatlanul nagy az erősítés....
Pl, ha a drainre teszel egy ellenállást, és onnan veszed le a jelet, ott is megfordul a fázis, nem kell az utolsó fokozat....
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 29, 2021 / 1
 
Hmm ha már ennyire bipoláris és fetes oszcillátor kombinációban gondolkozol.
Akkor λ-diódát is kipróbálhatnád.
Ott 1 FET és 1 BJT van "szembekötve" amivel negatív dinamikus ellenállású karaktereisztikát hoznak létre.Ezzel biztosítják az L/C , kvarc , kerámia rezonátor alkatrészekkel kialakított frekvenciát befolyásoló alkatrészek számára a berezgés feltételeit.

lambda dioda 1

Általában 2 FET van de bipolárissal 1 FETet spórolhatsz ... P csatornás FET nagyobb frekvencián "ritkább állatfaj" Ezért PNP-s bipolárissal helyetesítik inkább.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2021
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Szept 29, 2021 /
 
Idézet:
„Itt a javított rajz.

Van benne pluszban egy ellenállás, R8 ami nem lenne benne a végleges
áramkörben, csak azt néztem, a szimulátorban, ha leterhelem, a rezgőkört,
akkor meddig tud normálisan rezegni.

Szimulátorban jó, nem tudom, a gyakorlatban milyen lenne. (Nyilván R8 nélkül)”


Itt írtam, de csatolni megint elfelejtettem a rajzot,(mint tegnap)majd ezt a következő hozzászólásban megtettem.

Az előző kommentemben volt az R8 szerepe leírva. (Amiért bocsánatot kérek)
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 29, 2021 /
 
Régebben próbálkoztam vele az így összerakott lambda diódával,
egy középhullámú regeneratív vevőben, az adott kapcsolás nem
szerepelt túl jól, de volt egy ilyen diódapótlékon alapuló oszcillátor,
ami igen széles frekvencián hangolható volt, de az oldalt később
nem találtam meg.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Szept 29, 2021 /
 
Igazad van, csak az egy másik hozzászólásban volt, amit nem olvastam el sem, mert nem tűnt érdekesnek )

Ilyesmit nem érdemes szimulátorban tesztelni, mert az LC jósági tényező a gyakorlatban köszönő viszonyban sem lesz azzal, amit a szimulátor számol! Meg kell építeni, ki kell próbálni, a konkrét alkatrészekkel...
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Szept 29, 2021 / 2
 
Idézet:
„hangolható volt, de az oldalt később
nem találtam meg.”

"lambda diode GDO " keressél rá
(#) mineral hozzászólása Okt 1, 2021 /
 
Sziasztok!
Osszcillátorok és hangolókörök tekercseinek elkészítéséhez szeretném az ismereteimet bővíteni.
Pl. melyik színű hangolómag milyen frekvenciáig használatos. A tekercseket egymásra vagy egymás fölé kell tekerni. Egymáshoz képet egyirányban legyenek tekerve, vagy ellentétesen... Lehet, hogy ezek nagyon triviális kérdések. De én sajnos nem tudom. És nem találtam leírást ezek elkészítéséről.
Tudnátok ajánlani valami leírást ehhez?
Előre is köszönöm a segítséget.

tekercs.png
    
(#) Kera_Will válasza mineral hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 2
 
Peremkerekes 160 Csatornás FM adó-vevőt építenél CB szintézer ICvel ?
Az RT leírásában ott van minden adat a tekercsekről.

Persze KF serlegek 10,7 MHzre "elvileg sárgák vagy narancs" ... ennél egyszerűbb/bizotsabb ha az előzőekben emlegetett franklin oszciba kötöd és megméred mettől meddig rezegnek ahogy tekered a vasmagot ki/be. persze ehhez az a oldaluk kell ahol van a paralel kondi a serleg aljában)
Ha nincs akkor 20-50 pF párhuzamosan bekötni és úgy mérni a rezgőkör tulajdonságait.
Kisebb ohmikus ellenállású lenne a be/ki csatoló oldala a serlegnek.
(avagy ha ugyan azt a kondit kötöd ide/oda is akkor kisebb freki nagyobb menetszámú nagyobb induktivitású tekercs felet jelent a másikhoz képest).

Tekercselés geometriája:
Egymásra tekered a tekercseket akkor szorosabb a csatolás köztük.
Ha egymás mellé fölé tekered akkor kiesebb a csatolási tényező.
Ezek az átviteli jellemzőket (sávszélesség / szűrő jóságát befolyásolja, szórt kapacitások és egyébb paraméterek)

Ferrit magok N10 (sárga) -N20 (kék) ha nem kopott le róluk a festék folt .
KŐPORC ferritek esetén ez volta a "szokásos" jelölásre.
Ez gyártótól függ.
N10 magasabb frekin is jól dolgozik (sacc 50-150 MHz ) .
N20 alacsonyabb frekin 100 MHZ alatt ajánlott (sacc:10-50 MHz) .

Ha tekercselés irányának fázis forgatásokra érzékeny esetekben van jelentősége.
Ha ki / be csatóknál esetén kevésbé .
A legjobb ha egyik tekercs sem "látja a többit " , árnyékolás / tengelyeik elforgatása.
PErsze ez nem mindig lehetésges a kényelmesebb kezelés és hangolás miatt , ezért inkább árnyékolt serleget használnak , ezzel a külső mágneses zavarok is távol tarthatóak.

Röviden ennyi ....
(#) mineral válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Szia! Köszönöm a leírtakat. Igen. Frekvencia szintézeres FM adó-vevő építésén töröm a fejem. A célja az építés , tanulás öröme. Sajnos elég nehézkes már az alkatrészek beszerzése. De majd a legközelebbi börzén jobban szétnézek. A komplett kapcsolás a Rádiótechnika 1992 Január-Áprilisi számaiban található. Igen. A tekercsek adatai megvannak adva. huzal átmérők, menetszámok stb, stb. Csak azok elkészítéséről nincs információ. Lehet azért mert teljesen egyértelmű , alap dolgok. De én még nem készítettem ilyen és hangoló tekercseket. És nem világos, hogy mit és hogyan. Ezért is kérdeztem.
(#) Kera_Will válasza mineral hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Az a Motorola szintézer IC-t már nem sok helyen találsz ... esetleg fiókok aljából , donor CB-ből.
Hmm E-bay ?!
Adóengedély ?
Kell hozzá mostmár egy "morgó" generátor is , ha az átjátszókat nyitni is akarod.
Minden HAM FM analóg átjátszót CTCSS kóddal lehet csak elindítani.
Ez itt a HA körzetben 4 féle kódot jelent régiókra bontva.
Átjátszó táblázat
Persze ez részbe lehet valós , kb.: 1-1.5 éve letarolták az átjátszók nagy részét mióta üzleti alapokra helyezték az eszközök üzemeltetési/telepítési lehetőségét.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) mineral válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
A Puskás börzében bízom. Ott még talán van elfekvőben. Néztem az Ebay-t is. De azokban nem bízom. Kapok valami hamis IC-t...
Adóengedély? Áhh. Az csak az amatőröknek kell. (Persze van. HA4GM)
CTCSS re is találtam már megoldást. Pl.: CTCSS (Lassú az oldal betöltése.)
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) Kera_Will válasza mineral hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Ennek ha jól rémlik adókeverője is van ... szinti 1 "frekin jár" vételhez 133MHz körül .
Adó keverője pedig 10.7-el növeli a adáskor a kimenőfrekvenciát.
Ekkor lehetne itt esetleg adókeverőben a 10.7 kvarcot modulálni FM-ben.
Ekkor elhagyható lenne az "ősi" CB PLL IC .
Si570-el vagy bármi más manapság elérhető PLL a 10.7el kevesebb vételit elő lehet állítani.
Sokkal egyszerűbbé válna a VCO , nem kellene a felesleges CB kavicsos töbszörözés és különbség képző , a VCO jelének a CB pll IChez való lekeveréssel való illesztése .

A 10.7 MHzes kvarc modulálása azért lehetne jobb mert a modernebb PLL IC-ket nehezebb "csak úgy egyszerűen varikappal "FM modulációval ellátni.

Hmm jel tisztaságuk / jitter ? Lehet ellenük szól .
(#) Kera_Will válasza mineral hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Vagy lásd FM301 fázismodulátora ugyan azt a 10.7 MHz-en végrehajtani.
(8-12 MHZ körül indultak az adó kvarcok a sokszorozó előtt)
Ekkor az újabb PLLből (pl.: si5351) fix 10.7 MHz is generálható a varikapos fázis toló lánc előtt.
Ekkor már csak 1 frekvencia kimeneti nincs kihasználva belőle.
Tisztaság / jitter ?
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) sany válasza mineral hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Melyik évfolyam és számban van ez az adó-vevő?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 2
 
Idézet:
„Rádiótechnika 1992 Január-Áprilisi számaiban”

MC3359 a KF benne ... BF96x Mosfetek vannak RF előerősítő és keverőkörben 10.7 MHzre kever .
Egy marék CMOS IC van a még a CB PLL körül.
A peremkerék BCD-jét forgatják át C-MOS összeadók a kívánt osztási arányokhoz + a Simplex/Repeater/Inverz üzemmódok miatti RX/TX váltásnál szükséges eltolások arányait is elvégzik.
(első BCD kerék értékét 100kHz szoroztad második BCDkerék értékét 12.5 KHz szoroztad ja és volt egy felső /alsó 1MHzet váltó gomb is).
Ahogy látod 8.xxxxx MHz kvarccal indul a sokszorozó ami a VCO 133 -135 MHZ jele és a PLL IC max 3 - 5 MHz bemeneti frekvenciájához keveri a különbségi jelet.
Mint minden hasonló korú és működési elvű CB PLL-s IC.
(nem gyors előosztó volt a PLL előtt hanem analóg frekvencia keverés, lehet olcsóbb volt 3 - 4 kommersz félvezető + pár rezgőkör mint akármilyen "egzotikus" , beszerezhetetlenebb előosztó
IC)
Ennél kicsit több CMOS-al is készültek PLL-ek 2 méter FMre.
Ott nem volt CB PLL IC . Azt 2 - 3 darab hagyományos CMOS programozható osztó IC alkotta + a referencia lépésköz (12,5KHz) előállítő kvarc oscilláor (1MHz/ 100 kHz) + osztói .
A Fázis detektor JK flip-flopok épültek fel.
A korai 80as , 90-es években ezekből építkeztek a 80-160 csatornás URH FM adóvevők.

Ha akkoriban gyártott gyári peremkerekes rádiót találsz azok részben szélesebb sávban és 5kHz lépésközzel is rendelkeztek , volt egy (+2,5KHz ) kapcsoló is rajtuk. Így tudtak 12,5 KHz raszterba is belépni.
Az 5 KHz raszter inkább a szolgálatoknál volt alkalmazva.

(Habár az RT lapokban de lehet évkönyvben nyolcvan eleji (1-4) valamelyikében van egy TTL IC alapokon nyugvó 2m FM PLL leírás is.)
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Rendben, köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) Ferkógyerek hozzászólása Okt 2, 2021 / 1
 
Annak idején megépítettem ezt a kapcsolást adó nélkül.
Nem egy egyszerű áramkör. A frekvenciatöbbszöröző megépítéséhez legalább egy GDO kell és rengeteg szerencse, ezzel volt a legnagyobb szívás és nem is volt túl stabil.
Ha valaki valóban meg szeretné építeni, fel tudok ajánlani MC145106, MC3359 IC-ket 8,85333MHz-es kvarcot és peremkerekes BCD kapcsolót.
(#) mineral válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 2, 2021 /
 
Szia! Én szeretném megépíteni. Pont ezeket az alkatrészeket keresem. Természetesen nem ingyen. Kereslek privátban.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2021
(#) mineral válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 2, 2021 /
 
Igen ma már ezerszer korszerűbb megoldások is vannak. De én szeretnék egy ilyen "régi" rádiót megépíteni. Pont a tanulás és a kihívások miatt. korábban egy 1986-os (Szintén rádiótechnikában megjelent) kapcsolás alapján szerettem volna megépíteni. De arról lebeszéltek mert ahhoz a kvarcokat már biztosan nem lehet beszerezni.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2021
(#) sany válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 2, 2021 /
 
Ha esetleg jutna nekem is MC145106, MC3359 IC, 8,85333MHz kvarc, akkor én is kérnék 1-2 db. Persze nem ingyen.
(#) Ferkógyerek válasza sany hozzászólására (») Okt 3, 2021 /
 
Küldtem privátot
(#) tnl hozzászólása Okt 11, 2021 /
 
Sziasztok !

A múltkor általam javasolt oszcillátorötlet működött,
de nem volt jobb, mint a régebbi Franklin oszcillátorom,
ezért félretettem.
A lambda diódás osc. is működött, kevés változtatással.

Amiért most írok az az, hogy találtam egy érdekes IC-t,
amit a HESTORE-ban is lehet kapni.
Ez egy FM vevő ic. Úgy tűnik, csak digitálisan lehet hangolni,
de igényel egy külső 32 KHz körüli jelet, amivel lehet hogy
el lehetne hangolni a vételt 144 Mhz-re.


Mi a véleményetek?
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
SINGLE-CHIP BROADCAST FM ... keskeny FMet nem fog venni.
kicsit süket is 1,5-2 uV érzékenységű csak. Műsorszórónak jó ... ott 100W-több kW a kimenő ... HAM sávon félW-20W a jellemzőbb kimenő teljesítmény.

adatlap
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Idézet:
„keskeny FMet nem fog venni.”


Egyáltalán nem, vagy halkabban a löket probléma miatt?

Sajnos nincs IF kivezetés pedig az is hasznos lenne.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 11, 2021 / 2
 
Valamikor az M10 URH zsebrádiót faragták át 2m vevőnek.
Legalábbis volt egy ilyen cikk az RT hetvenes végi haviszámában.
A kis löket miatt nem túl jól működött meg kissé süket is volt.
kilencven x-es RT évkönyben van egy konverter ami elvileg 144et húzza CCIR sávba.
De előtte valamelyik nyolcvanXes havi számban is megjelent már.
(#) Ferkógyerek válasza tnl hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
A másik probléma az integrált VCO. Hiába csapod be a PLL áramkörét a referencia megváltoztatásával, a benne lévő VCO rezgési tartománya véges. Ha jól van megtervezve akkor éppen csak picit nagyobb a hangolhatósági tartománya, a megfelelő működéshez szükségesnél.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Idézet:
„M10 URH zsebrádiót faragták át 2m”


Rádiótechnika: 1980/2 hó 63. oldal
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Próbálkoztam én is két példánnyal, lehet sikerült is az egyik,
csak a nincs elég gyakori/erős adás, amit érzékelhetnék.
(#) tnl válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Igen ez probléma lehet, de nyilván kicsit többet kell tudnia az éppen szükségesnél,
hogy a legfelsőbb frekvencián se legyenek mások a vételi paraméterek.

Egyébként egy ilyen ic hogy tudja mérni a frekvenciát? Hogy boldogulhat külső
referencia nélkül ? (Ennek van 32KHz de más ic-k nél ezt hogy oldják meg)
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
16 - 48 MHz kvarc oszcillátor felharmünikusai segíthetnek saccolni a vételi sáv kezdetét 144-re jönnek ki a felharmónikusok *9 - *3 .

AIRband vevőt részben könnyebb csinálni ... elég ha a legfelső frekin vehető fm adót letornázod a skála legaljára avagy tovább (oszci tekercs és kapacitás tekerésével) , "bagoly fül elég hozzá". 108tól indul az airbékön sáv fölötte a fóniai is. kb.: 130-i így fel is jutsz .
Persze az AMhez kiséé el kell tekerni a KFben lévő kvadratúra detektor serlegét is , hogy rosszabb AM elnyomás jöjjön létre.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2021
Következő: »»   243 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem