Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   244 / 274
(#) Ferkógyerek válasza tnl hozzászólására (») Okt 11, 2021 / 2
 
A VCO tudna más frekvencián üzemelni, nyilván nem állna le a rezgés 110MHz-en. Viszont a VCO-t hangoló varikapot meghajtó feszültséget nem lehet kívülről befolyásolni. Ezen hangoló feszültség szélső értékeinek kell egy kis ráhagyással (hőmérséklet ingadozás, öregedés miatt) igazodnia a frekvencia szélső értékekhez.

Ezen IC-k NEM mérik a frekvenciát a klasszikusan vett értelemben. Az említett vevő IC-hez is többféle frekvenciájú kvarcot lehet csatlakoztatni, lásd adatlap. A vevőt vezérlő mikrokontrollerben futó programban kell az adott frekvenciájú referencia oszcillátorral számolni. A mikrovezérlő kiadja a megfelelő parancsokat a vevő felé és ha minden megfelelően működik, azon a frekvencián kell vegyen amit a mikrovezérlő meghatároz. Ezt a számított vételi frekvenciát jeleníti meg a mikrovezérlő a kijelzőn. Viszont semmiféle vissza ellenőrzés nincs a rendszerben hogy a vevő valóban ezen vesz, maximum egy zárt hurok jelzés a PLL-től.
A kvarc stabil vételi frekvenciát csak valamilyen kvarc stabil referenciával lehet megvalósítani.
Ha nem kívülről kéri akkor minden bizonnyal belül tartalmazza a kvarcot az IC.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2021
(#) tnl válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 11, 2021 /
 
Idézet:
„Viszont a VCO-t hangoló varikapot meghajtó feszültséget nem lehet kívülről befolyásolni.”


Sajnos ez itt a probléma. A rezgőkör rezeg valahogy, amit "lefrekvencia osztanak",
majd PLL-el frekvencia, vagy "fázis igazítanak" a külső stabil jelhez. A rezgőkört
varikappal hangolják, 110 MHz helyett lehet tud 120 MHz-t de 150 -et már valószínűleg nem.

Mindenesetre, mivel 50 Mhz- 11x -ig megy, 6 méteren vagy 4 méteren lehet hogy
lehetne használni.
(#) bigrobi hozzászólása Okt 14, 2021 / 3
 
Sikerült FM adót fogni igaz nem csak 1 tranzisztorral egy LM386 is volt mellé a vétel nagyon halk volt. Az egyik adó a vörös bérci adó mely 75kW sugároz 92km re van tőlem, azonkívül a tőlem 20km re levő vörös faluról is fogtam jelent valószínű az Újvidéki rádióét. 50kW adó. Igaz nem pici botantennával hanem egy dipóllal a szobámba amelyek a PC tv kártyájához mentek FM vevőnek. Íme a rajz 4 menet a rezgőkörbe 3 a dipólon. Az LM386-hoz vannak adatok a netten nem raktam oda. A vétel az az erősítővel is halk, szerintem idáig azért nem ment mert direkt a tranzisztorról próbáltam a fejhallgatóval de túl gyenge jel lehetett. Az LM elé egy egytranzisztoros előerősítővel akár jó kis rádió is lehet..
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2021

FMtrans.jpeg
    
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Okt 14, 2021 / 3
 
Próbáld ki audio erősítőnek a TL431 söntstabilizátort (PC AT/ATX tápokban szokott lenni).
kb.: 60dB az erősítése hangfrekvencián.
oldal eleje közepe
elvirajz ,érdemsebb egy párszor 10 ohmos ellenállásra cserélni a h...szórót , ekkor nem folyik át a munkaponti DC áram se rajta , (nem feszül ki a membrán, ha egy DC leválasztó kondival kötöd föld fele).
Mint ahogyitt van.
Ahogy itt látszik : qrpp TRX
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2021
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 14, 2021 / 1
 
Tegnap adtam a rozsvasasnak a rossz rossz tápokat, az 200V elkókat meg pár cuccot kiszedtem. Nem tudom mekkora a fogyasztása aTL431 erősítőnek de ha lesz megint alkatrész kipróbálom. AZ LM386 200 szoros erősítésen van beállítva a fogyasztása sem nagy, közben bejött a Pannon rádió meg mi egy más.
(#) bigrobi hozzászólása Okt 15, 2021 / 1
 
Kicsit változtattam a rádiómon. Egy kb 50cm botantennával is megy csak elég nehezen kezelhető, de hangosabb, érzékeny, még pár dolgot kell változtatni rajta.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Okt 17, 2021 / 2
 
Most mertem ra a tl431 erosito "modulkamra".
Elokotortam , fiokbol.
5V eseten 4-5 mA vett fel a tapbol.
A munkaellenallasa 270 ohm volt.
32 ohmos fules terhelte a kimenetet. Ami dc levalaszto kondin keresztul ment test fele.
Amikor 9 V kapott sokkal nagyobb aram folyt be 15-20 mA .
Ezert ekkor erdemesebb lenne a munka ellenallasat novelni kisebb nyugalmi felvetel miatt.
Igaz ez nem tranzisztor , hanem kicsit masabb .
Szkopom nincs ... biztos szep gorbeket karistolna ...
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 3
 
A modulkamra az ahol a különféle modulokat tárolod?
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2021
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 3
 
Akár az is lehet ...
A "modulka" uggly konstrukcióval előre gyártott,azonnal bevethető.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 2
 
Idézet:
„Nem tudom mekkora a fogyasztása aTL431 erősítőnek”

Összehasonlítva az LM386 adatlapját ott 6V tápnál 4-8mA nyugalmit ír.
A TL431 se vesz fel többet mint az lm386.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
Ezt ki kell próbálnom nekem is.
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 2
 
Van értelme erőltetni, pl LM386-ossal szemben, egy A osztályra bírt "erősítőt", ami épp hogy csak megszólaltat egy nagyimpedanciás hangszórót....?!
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Okt 24, 2021 / 2
 
Idézet:
„Amúgy, ahogy már elhangzott, indokolatlanul nagy az erősítés....
Pl, ha a drainre teszel egy ellenállást, és onnan veszed le a jelet, ott is megfordul a fázis, nem kell az utolsó fokozat....”


Ezzel is megpróbálkozom.
(#) sany hozzászólása Okt 24, 2021 / 5
 
Készítettem egy négy tranzisztoros AM vevőt bontott alakatrészekből, meglepően szépen szól.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2021

AM_vevő.jpg
    
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Okt 24, 2021 / 5
 
Na jól van, vegyétek le a "tetszik" jelet, mert ez nem egy négy tranzisztoros AM rádió vevő, csak annak néz ki. Csak kettő tranzisztort tartalmaz. (Bocs! )

Néhány hozzászólással ezelőtt, Kera_Will fórumtársunk említette audio erősítőnek a TL431 söntstabilizátort. Ezért ki szerettem volna próbálni. A linkelt hozzászólásban linkben van egy AB osztályú erősítő kapcsolás, amiben a egy TL431-et alkalmaznak. Ezt csináltam meg kíváncsiságból, kiegészítve egy MK484, AM vevő IC-vel.

A kapcsolás egyszerű. Röviden a működéséről. Az MK484 IC-t az adatlapjában megadott kapcsolást készítettem el, kivéve a ferritantennát, egy AM KF trafóval helyettesítettem, és azzal párhuzamosan egy Philips típusú 20 - 180 pF-ig kapacitás tartománnyal rendelkező trimmerkondenzátort kötöttem. Így behangolva a Kossuth Rádió kristály tisztán bejön. Az MK484 -es IC működéséhez 1,5V -os tápfeszültségre van szükség. Ezt a feszültséget az IC számára a panelen található piros LED és a 15 kΩ-os előtétellenállás állítja be kb. 1,2 V-ra. Az IC kimenetéből a HF jel balról az első, 10 kΩ-os, trimerpotméteren keresztül a TL431AC feszültség referencia IC bemenetére jut. Az IC lábára érkező feszültség értéke adja meg a erősítés mértékét. Ezt a mértéket az "erősítés " trimmerrel tudjuk szabályozni. Ez a feszültség fogja meghatározni a ellenütemű végfokozat munkapontját.

Igaz ez a kapcsolás, egy kis "csalást" is tartalmaz, hiszen egy AB osztályú erősítő fokozatot is kapott. Azonban így kisebb impedanciával rendelkező hangszórót is megszólaltat. A áramkör felvétele alapállapotban, ha nem kapcsolunk rá hangforrását a bemenetére, akkor ez mindössze 10 mA. Teljes kivezérlésnél nem megy fentebb 90 mA -nél. Egy 8 Ω 0,25W -os hangszórót használva nagyon szépen és hangosan szól.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2021
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Okt 26, 2021 / 2
 
Az oszcillátor működik, breadboardon is jó stabilitást hoz, de
nem tudom érdemes e megépíteni, mert a régi, két npn tranzisztoros
lehet jobb.
(#) tnl hozzászólása Okt 26, 2021 / 2
 
franklin mas

Ez a kapcsolás, amit Kera_Will küldött, vonz engem, de nem tudom stabilabb
e mint a 2 npn tranzisztoros megoldás. (2 fet-es oszcillátor, a buffert másként oldanám meg)
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Okt 26, 2021 /
 
Mire kell? Ha vevőnek akkor legérzékenyebb oszcillátor amit az FM vevőben raktam egyedül azzal fogok FM adókat botantennával, relatíve kezelhető az is, meg az antennához is ha közelítek, távolítok nem túl érzékeny.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Okt 26, 2021 / 2
 
Oszcillátornak, ami a vevő mixerét hajtja.

Most erre a célra két npn tranzisztoros Franklint használok,
ez váltaná, ha stabilabb lenne.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Okt 26, 2021 / 2
 
Tedd fémdobozba, nekem csak az hogy alumínium lemez van a kezelő szervek előtt máris segített.
(#) tnl hozzászólása Okt 26, 2021 / 3
 
Itt van a franklin oszcillátorom 7MHz-n !

https://youtu.be/pUafSPDxrbY

A fém doboz mindenképpen célszerű, így csak akkor ilyen pontos,
ha eltávolodom tőle.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Okt 26, 2021 / 2
 
Szuper!
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Okt 27, 2021 / 2
 
Nem kell integetni feleje ... meg a vegen theremin lesz belole .

Jonak tunik ... regebbi RTs cikkekben volt 1 2 adar pl TCVR stabilitasa , nx100 Hz / ora ...
Ha van kozeli kvarcod akkor osszelehetne keverni futymelypontra , a kulonbsegi jelet hangkartyara kotni.
Pl .: spectrumlab programmal rogziteni a csuszaszt ... folyamatosan ... orakakon at.
Persze 2 is lehet ami csuszik ... kvarc is reszben "TKja" alapjan.
Persze ha alafutesz szabazottan akkor jo lesz kisebb deltaT / delta f arany. Igy jobban csak a szabadon futo L C oszci lesz a dominans a hibaval hosszutavon.
Esetl3g 28 megas kvarc avagy 28,xxx analog telefonmodem 56k/s twrtozeka ... ingyevan ...
Azt 4el oszthatod a zerobeat tesztnel 7MHz korulre.
(#) tnl hozzászólása Okt 27, 2021 /
 
Itt 3,6 MHz-n látható, a stabilitás még jobb.

https://www.youtube.com/watch?v=EA_JDW-5poI

Felvettem 1,6 MHz-n is, ezt még nem töltöttem fel.
Ezen a videón látszik az oszcillátor egy problémája
ami az, hogy ha van a közelben egy erős elektromos szikra,
átugorhat más frekvenciára!
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2021
(#) tnl hozzászólása Okt 28, 2021 / 3
 
Itt az oszcillátor, amivel a két fenti videót készítettem.
(#) bigrobi hozzászólása Nov 5, 2021 / 8
 
Elkészült az egy csöves PCL86-os rádióm. Így működik nappal Bővebben: Link

pcl86.jpg
    
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 6, 2021 / 2
 
Nagyon jó lett, pedig csak egyetlen elektroncső !
(Igaz, az kettő az egyben)
(#) Gafly válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
A katód ellenállást bokkoló kondenzátor forditott polaritással van bekötve a rajzon.
(#) bigrobi válasza Gafly hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Tényleg
(#) bigrobi válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Javított rajz

pcl86.jpg
    
Következő: »»   244 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem