Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   162 / 171
(#) Jonni hozzászólása Márc 13, 2023 /
 
Azt irja a TME tápegység vásárlási tanácsadó hogy a kapcsolóüzemü tápegységek

"✓ magas zaj- és hullámszintet generál,"

Ezt oszcilloszkóp nélkűl ki lehet mutatni? Van olyan áramkőr ahol észre lehet venni, hogy ez a baj?
Meg még azt is irja hogy
"✓ gyakran okoz instabil működést a csatlakoztatott fogyasztóknál,"
Ezt hogy lehet észre venni?

Labortáp.jpg
    
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Ha nagyon gagyi a tápegység, zavarja a rádiózást is. Analóg (részt is tartalmazó) áramköröknél lehet probléma, ahol a tápfeszültség zaja a hasznos jelre is rátelepül, de ezt megfelelő szűréssel orvosolni lehet.

Ha nagyon zajos a tápegység kimenete és te arról hajtasz pl. egy mikrokontrollert, könnyen lehet, hogy nem várt jelenségeket produkál, ami kb. bármi lehet.

A fordítás némileg hibás, nem a teljesítmény 50 - 90 %-os, hanem a hatásfok.

Mindezek mellett nem ennyire vészes a helyzet, egy-két kiegészítő alkatrésszel (többnyire kondenzátor) elnyomható a zajok többsége. Abban az esetben, ha az áramkör nagyon érzékeny a zajra, úgy is extra (segéd)tápegységet kell készíteni az érzékeny résznek, mindegy, milyen tápegységet használsz.
(#) Jonni válasza Bakman hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Köszi. Elmondható az ha egy kondit a táp kimenetre kötünk az minnél nagyobb mikrofarados legyen (?) vagy van egy határ ahol már hiába növelem a kapacitást?
(#) gg630504 válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Különböző frekvenciájú összetevők elnyomására különböző gyártási technológiájú kondenzátor javallt.
Például elektrolittal párhuzamos kerámia.
(#) Jonni válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Ha a DC kimenetem 24V 3A (szabályozható) milyen értékű kondikat ajánlatos használni ahhoz hogy a szürés jó legyen? Nem a legszélesebb tartományba, hanem csak olyan általánosan ajánlott értékre gondolok.
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Meg kell nézni a tápegység adatlapját, mennyi kondenzátor köthető rá, nem lehet, és általában felesleges is, a végtelenségig növelni a kondenzátorokat. Ahogy gg630504 is írta, több típusú és kapacitású párhuzamos kötésével lehet elérni a jó eredményt.

Két videó a témában:
EEVBlog #1116 - How to Remove Power Supply Ripple
EEVblog #859 - Bypass Capacitor Tutorial
(#) Ge Lee válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Valamire való labortáphoz kellene hogy mellékeljenek rendes dokumentációt amiben szerepel a kimenő feszültség zaja vagy hullámossága. Ez egy analóg labortáp esetében ilyen néhány mV-os érték, kapcsolóüzeműnél akár 2-300mV is lehet. De nem is ez a probléma nagyobbik része hanem a vezetett zavaráram, ami a terhelésen keresztül fog elfolyni, jó estben meghülyítve azt (mikrokontrollereknél és nagyimpedanciás dolgoknál leginkább).
(#) Ge Lee válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Kapcsolóüzemű táp kimenetére nem szerencsés túl nagy kondit tenni, épp a normális működés miatt. Nő a zavaráram mivel a nagyobb kondi nagyobb töltőáram csúcsokat fog eredményezni, és a táp szabályozóköre is begerjedhet.
(#) Jonni válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Szkóp nélkül ki lehet mutatni valahogy ezt a zajt?
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Nem nagyon lehet kimutatni.

Nem figyeltem, hogy labortápegységről volt szó, szóval a "Meg kell nézni a tápegység adatlapját, mennyi kondenzátor köthető rá" rész nem igazán érvényes. Azt hittem, fix tápegységről van szó.
(#) Jonni válasza Bakman hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
A multiméterem 200khz-ig mér frekvenciát. Azzal sem lehetne mérni ezt a zajt? Vagy az eleve kis feszültségre van? (Még sose használtam azt a részét)
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Nem valószínű, hogy az mutatni fogja. Ha igen, akkor az a labortáp már-már ipari hulladék kategória, hacsak nem hibás.

Ha leírod, konkrétan mi érdekel, előbb kapsz helyes választ.
(#) Jonni válasza Bakman hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
A kapcsolóüzemű TME-s kérdést csak a zaj miatt kérdeztem. De ha már zajról van szó , van itthon egy csomó alkatrészem amiből egy trafós tápot rakok össze és itt is az lenne a célom hogy minél kisebb legyen a zaj a kimeneten . Kapcsolási rajzom nincs de lm 350 és lm 317 -es szabályoz. Van a kimeneten egy 220µF 35V elko. Az a kérdés hogy elég-e ez a szürés ,vagy kéne még valami mellé a jobb szürés érdekébe ?
(#) Bakman válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 / 1
 
Az ilyen szabályzók kimenetére (78xx - 79xx, LM317 stb.) nem szabad nagy kondenzátort kötni, mert tönkretehetik az IC-t ha nincsenek védődiódák a rendszerben.

Lehet a végtelenségig szűrni csak az a kérdés, meddig van értelme elmenni.
(#) Jonni válasza Bakman hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Akkor igy marad . Köszi
(#) robis01 válasza Jonni hozzászólására (») Márc 13, 2023 /
 
Ha van Arduino-d vagy valami hasonlód akkor megpróbálhatsz összedobni egyet. Van pár komplett Arduino scope projekt fent a neten Pl.: Aruino DSO

Vagy megpróbálhatod ezt a programot is PulseView támogatott hardverek közt itt is szerepel az Arduino. Igaz én csak a PulseView logikai analizátor részét használom célhardverrel, így oszcilloszkóp részét nem ismerem. Mivel van szkópom nem is foglalkoztam vele.

De ha kicsit szeretnél komolyabban foglalkozni a elektronikával akkor érdemes beszerezni legalább egy ilyet CI-94 Mivel csak néhány napja járt le és nem vitték el, talán még alkudni is lehet az árból Tápok zajosságának vizsgálatához legalábbis bőven elég ez az oszcilloszkóp.
(#) Jonni válasza robis01 hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Arduinom (is) van itthon, meg a többi alkatrész is.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2023
(#) jani1987 hozzászólása Márc 18, 2023 /
 
Adott egy HP Photosmart C4272 nyomtató amihez nehezen találok adaptert ezért passzív elemekből építenék hozzá direkt 230-ból. Nagyon elvetemült ötlet lenne vagy megoldható?
(#) Travolta válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Erről ez jut eszembe...
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2023
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Milyen lyuk van rajta?
Szerintem "dugócserével is" megoldható (keresés alapján nem tűnik nagyon speciálisnak).
Legkésőbb Békéscsabára (június 10, szombat) viszünk (ha addig nem oldódik meg).
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
0-16-32V.
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Ha jól látom, akár egy ilyennel pont meg is lehetne oldani (valamint két diódahíd és kondenzátor).
Mennyire sürgős?
A dugót hogyan csinálod meg hozzá?
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2023
(#) antikzsolt válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 19, 2023 /
 
ez nem lenne megfelelő? Bővebben: Link
(#) Kari55 válasza Travolta hozzászólására (») Márc 19, 2023 /
 
- Nem vak az. Vakmerő!
(#) Gafly válasza antikzsolt hozzászólására (») Márc 19, 2023 / 1
 
Igazad van, szerintem jó is lehetne, de lehet hogy inkább építeni szeretne.
Ami azt illeti, én sem biztos hogy akár ennyi pénzt is fektetnék bele, ha nem tudom hogy maga a nyomtató működőképes-e? Mert ha nem, akkor kidobott pénz...
Mellesleg van egy nagyon jófej HP nyomtató szervizes EV a Móricz Zsigmond körtéren, a Meki mellett. Én lehet elvinném oda, hogy: "Nézd már meg, jó-e ez, és megéri-e venni hozzá tápegységet meg festéket?"
(#) BLY94A hozzászólása Márc 19, 2023 /
 
Üdv! Van egy LG 65W 19V monitor tápegységem. Az utóbbi időben elkezdett zúgni. (zzzzz)
A zúgás megjelenik a laptopon amikor bedugom a monitor HDMI-jét. (laptop jack kimenetén megjelenik, így az erősítőmből is árad ez a zaj..)
Mi lehet a táp baja? Kiszáradt kondik?
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2023

LG táp.jpg
    
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 19, 2023 /
 
Minden része működik, ki lett próbálva. Praktikus lenne tápot venni hozzá de:
1, Hol marad az alkotás varázsa?
2, Láttam olyan nyomtatót amibe csak a 230-at kellett bedugni aztán hajrá.
(#) Suba53 válasza BLY94A hozzászólására (») Márc 19, 2023 /
 
Nem érdemes vacakolni vele. 65W 19V tápokkal Dunát lehet rekeszteni, és fillérekért dobják utánad.
Ha nem stimmelne a csatlakozó, azt a másikról átszerelheted.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2023
(#) Suba53 válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 19, 2023 /
 
Idézet:
„Láttam olyan nyomtatót amibe csak a 230-at kellett bedugni aztán hajrá.”

Rengeteg olyan van, de a Photosmart C4272 nem olyan.
(#) mek-elek válasza BLY94A hozzászólására (») Márc 19, 2023 /
 
A fiamnak kellet egy ilyet pár éve megjavítani. A szűk helyre bezsúfolt kondik a melegtől elszálltak. A bal felső sarokban ez jól látható.
Következő: »»   162 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem