Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység LM317T-vel
Lapozás: OK   47 / 47
(#) Kovidivi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 19, 2016 /

Túláram túlterhelés és hővédelem. Én úgy oldanám meg, hogy a relé behúzásakor módosítsa a komparátor bemenetén levő feszültségeket is, így öntartásba kapcsolna a relé. Semmi extra.
(#) elektroncso válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 19, 2016 /

Akkor hasonlóra gondoltunk. Mindjárt rajzolom az ötletemet.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 19, 2016 /

"Papírra vettem a gondolataimat."
Mellékelem a komparátor rajzát, ami 2,3V alatt és 2,7V felett lekapcsolja a kimenetet. Erről LED-es visszajelzést biztosít. A VS1 a komparátor áramkört ellátó 12V-os stabilizált tápegysége, a VS2 a 2,5V-os nagy áramú táp. A relés öntartó rész nincs a rajzon, azt meg tudom oldani. A relé ha meghúz öntartóba teszi saját magát és utána csak kikapcsolás után lehet újrakapcsolni.
A szimulációban az áramkör jól működött, holnap összeszerelem bent a suliban.
(#) proli007 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 19, 2016 /

Hello! Egy "biztonsági berendezésnél" nem lehet arra hagyatkozni, hogy egy relé majd meghúz, ha hiba van. Ellenkezőleg, akkor ejtsen el..m Hiszen mi van, ha a 12V "kimarad"?
(#) elektroncso válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2016 /

Köszönöm. Mindjárt átgondolom a megoldást.

Egyébként most nézem a rajzot.. A TL071 nem a legjobb választás. Mert ugyan a bementi feltételei megvannak, de a kimenete nem igazán megy le 1V alá. Tehát nyitná a tranyót. Másrészt a két bázis közvetlen párhuzamos kötése műszakilag nem korrekt, mert a két párhuzamos bázis-emitter dióda között nincs biztosítva a korrekt áramelosztás. Valamint némi hiszterézis sem ártana, mert a komparálási küszöbfeszültséghez közeledve, kerreghetne a relé. De a reléről is hiányzik a védődióda..

És ha +-12V-ról működtetném? Gondolom akkor le tudná zárni a tranzisztort. Ha a LED-eket kapcsoló tranzisztor bázisával sorba kötnék egy 1k-s ellenállást és úgy kötném a komparátor kimenetére akkor a második hibát is kiküszöbölném, gondolom. A hiszterézist pozitív visszacsatolással lehet beállítani ha jól tudom, be kéne kötnöm egy ellenállást a kimenet és a neminvertáló bement közé, de ennek az értékét nem tudom kiszámítani.
U.i.: A védődióda természetesen a végleges áramkörben benne lesz, csak most lefelejtettem a rajzról.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2016

Egy LM358-al (vagy LM393 komparátorral) nem lenne gond. De ha a Led-et az OPA kimenetére kötöd, akkor az biztosíthat a nyitófeszültségének megfelelő feszültségszint eltolást. De figyelembe kell venni, hogy egy kis BC bázisába általában 5mA-nál nagyobb áram nem egészséges. Valamint illik akkor is a bázis-emitter közé ellenállást tenni a szivárgó áramok söntölésére. Nyilván ekkor is kell a Led-ehz soros ellenállás is, ami a bázis-emitter ellenállással feszültségosztót is alkot. Osztóval viszont Led nélkül is működne a dolog. +- táp ilyen egyszerű áramkörben felesleges.
Egy pozitív visszacsatolás hatása akkora, mint amilyen arányban módosítja a feszültséget a bemeneten. Tehát számolható. De egy OPA bemenetére közvetlen kapcsolni feszültséget (ami mögött teljesítmény is van) nem célszerű. Illik valami áramkorlátozó ellenállást is bekötni, hiba esetére. Főleg, hogy két külön tápfeszről jár a rendszer. Ha kimarad a 12V, akkor a bemeneten keresztül "egyenes az út" a kisebb tápfesz felé.
Általánosságban: Ha két teljesítménypont között, félvezető átmeneteken keresztül el tudunk jutni, annak halála előre megjósolható. Tehát ezt, ha lehet kerülni kell..

Az általad leírtakat szem előtt tartva átterveztem az áramkört. Melléklem az eredményt.
U.i.: A hiszterézis beállításnak még komolyabban utána kell olvasnom, mert ebben most kísérletezéssel lett beállítva.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 19, 2016 /

Na, látszik, hogy este van, sikerült a rajzot félrerajzolnom. Mellékelem a ténylegesen javított verziót.
Még jó, hogy paneltervezés közben feltűnt.

Lehet még néhány dolgot egyszerűsíteni..
- Az R4 és R7-re nincs szükség. A T1 bázisa mehet a T3 kollektorába közvetlen. Ekkor az R11 lehet 10k.
- Vagy az Led1 mehet az R11 és T3 kollektora közé. És akkor marad minden így, csak Nem kell az R5-R6-R8 és T2.
- Vagy mivel két soros inverter nem fordít fázist, az OPA kimenete és a relé közé elég egy PNPN emitterkövető kapcsolás. Az sem fordít fázist. Ekkor a Led meghajtó maradhat. Ki szépséghiba, hogy az OPA kimenete nem megy fel a tápra, de ebből még hiányozni fog a PNP B-E feszültsége, tehát a relé azért még el fog engedni.
- De lehet egy relé is, ha az első változatot használod, és a T6 és a T3 is a T1 bázisát húzza le. (Huzalozott VAGY kapu.)
(#) elektroncso válasza proli007 hozzászólására (») Dec 20, 2016 /

Köszönöm szépen. Átrajzolom még egyszer a rajzot, a leírtak alapján, csak most kénytelen vagyok anyum laptopjáról dolgozni, mert eddig kétszer volt áramkiesésünk, nem szeretném ha az asztali PC-m tönkre menne. Amint lehet, jelentkezem a rajzzal.
Ebből is sokat tanultam.
Következő: »»   47 / 47
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Feb, 28. Kedd
15:37:39
Jelenleg 461 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu