Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység LM317T-vel
Lapozás: OK   50 / 50
(#) pinyó39 válasza niedziela hozzászólására (») Ápr 19, 2021 /

Az egyik kettős tápomban 317ek vannak BD-kel megfejelve, akkutöltéstől indításrásegítésig mindenre használva, kb 30 éve megy...
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2021
(#) proli007 válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 19, 2021 / 1

Igazából ezt nem szívesen tenném, mert a paraméterek rendre kihegyezettek lennének.
- Ha 5A terhelőáramot szeretnénk, akkor 10000µF-os szűrésre lenne szükség. Ennek brummfeszültsége csúcstól-csúcsig kb. 3.5V. Ha a kimeneti feszültséget 24V-ra számoljuk, akkor az LM317 és a tranyó nyitása miatt minimum 2V többletfeszültség kell. Az 24V+2V+3.5V=29.5V csúcsértéket jelent, ami ott van az IC 30V-os maximumánál.
Tehát egy 24V-os trafót már nem használhatunk, és akkor még ott van a trafó feszültségesése, a hálózat feszültségváltozása.
- Másik a disszipáció. 30V nyers feszültség és 5A terhelés már 150W hőterheléssel járna rövidzárásban. Ehhez több tranyó egyidejű használata lenne a célszerű, de azok között az áramot emitter-ellenállásokkal kellene szétosztani. Az újabb feszültség többletet kívánna meg.
- A negatív tápot sem lehet 5V-ig csökkenteni, mint említettem, mert kritikusan megközelíti a kimenet maximális szintjét hogy le tudja húzni a Led-et és a 317 ADJ lábát a -1.2V szintre. Tehát ot is a biztonság kedvéért -6.2V-ot kellene használni az IC tápjánál. És már is nem férünk bele a 36V maximális értékbe.

Én már többször kifejtettem, hogy nézetem szerint a háromlábú stabilizátor szolgáltatásainak növelése túlzottan nem célszerű, elveszíti az egyszerűség varázsát, ami az egész megoldás csábító kiindulási alapja volt. De ha, a feszültség szabályozáshoz nekünk kell előállítani külső referenciát, akkor már is nem sok értelme van az LM317 alkalmazásnak.
Pedig itt az áramszabályozás legfrappánsabb része a szabályozáshoz szükséges referenciához, az LM317 belső referenciájának használata. Ami elsőre nem szembetűnő a kapcsolást nézve.
(#) niedziela válasza pinyó39 hozzászólására (») Ápr 19, 2021 /

70 évvel ezelőtt bakelit lemezt hallgattunk, 30 évvel ezelőtt LM317-ből készült a tápegység.
Tudod mi vezetett el a bakelit lemeztől az mp3-ig ?
Egy szó.

Már nem kell megerőszakolni a természetet, és az LM317-t sem.
(#) vision61 válasza niedziela hozzászólására (») Ápr 19, 2021 /

Idézet:
„70 évvel ezelőtt bakelit lemezt hallgattunk,...”

Bakelit? Biztos vagy benne?
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2021
(#) Inhouse válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 19, 2021 /

Igazad van.
(#) niedziela válasza vision61 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /

Megragadtad a lényeget,
Következő: »»   50 / 50
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem