Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység LM317T-vel
Lapozás: OK   49 / 49
(#) erbe válasza jimitek hozzászólására (») Márc 7, 2020 1 /

A rajzon 330 Ohm-os (3k) ellenállásnak semmi köze a kimenő feszültség értékéhez. Az a teljesítménytranzisztor lezáró ellenállása. A kimenő feszültséget az LM317.. referencia feszültsége határozza meg. Ha az ADJ pontot leviszed testre, az a minimum, amit az IC produkálni tud. Amelyik 1,8 V-ot, az kilóg a gyártó által megadott szórásból, ami adatlap szerint 1,2-1,3 V.
A BD246 elég nagy bázisáramot igényel, mert egyszerű tranzisztor. A BDX34 darlington, ezért a lezáró ellenállása is lehet magasabb, akár 10 kOhm is. Úgy tudom, belül is vannak integrált bázis-emitter ellenállásai. Mérj rá! Lehet, hogy nem is kell oda a 330 Ohm-10 kOhm.
Miért nem csökkentheted az 1k-s ellenállást? Arra a helyre (R1) 240 Ohm szerepel sok példarajzon.
BDX34 belső rajz
Ezen az adatlapon pl. szerepelnek a belső ellenállások, de értéket nem írnak.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2020
(#) kadarist válasza jimitek hozzászólására (») Márc 7, 2020 /

Szia! Ha tranzisztor nélkül építed meg, akkor hogy alakul a minimális feszültség?
(#) jimitek hozzászólása Márc 8, 2020 /

erbe:
Azért nem csökkenthetem az 1k ellenállást, mert csak így tudom a 10k+1k vagyis két sorba kötött potméterrel a megfelelő tartományban tartani a feszt.
Ha csökkenteném az 1k-t akkor a szabályozó potit is arányosan csökkentenem kéne, de mivel 1k alatti érték nem létezik tudtommal, így nem működne elfogadhatóan.
PL: 1k+100R-t nem tudom megvalósítani.

kadarist:
Tranzisztor nélkül ugyan úgy 1,8V a minimum a HEstore-os darabbal.
330R-el és anélkül is.
(#) sany válasza jimitek hozzászólására (») Márc 8, 2020 /

Esetleg 240Ω -os ellenállás nem próbáltad még ki?
(#) jimitek válasza sany hozzászólására (») Márc 8, 2020 /

De.
Úgy lemegy 1,2v-ig viszont mint írtam, csak akkor nem tudom a megfelelő tartományban szabályozni.
Már ha az R1-re gondolsz, az 1k-ra.
Ha a 330R-t csökkentem, túlterheltté válik az lm317.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2020

Az R1-re gondoltam. Esetleg a potméter cseréjét próbáltad már?
(#) jimitek válasza sany hozzászólására (») Márc 8, 2020 /

Nem látom értelmét.
Tökéletesen működik.

Csak egy ötlet volt.
Az az érdekes, hogy a neten fellelhető tranzitsoros teljesítménynövelés és sönt ellenállás alkalmazásával, több oldalon is azt írják, hogy 1,5V alá nem nagyon megy a feszültség, ezt több kapcsolási rajzon is látható. Esetleg egy kicsit méregess az áramkörben, hogy milyen paraméterek változnak a két különböző helyről vásárolt típus alkalmazásával.
(#) proli007 válasza jimitek hozzászólására (») Márc 8, 2020 /

Hello! Az LM317 belső működésnél feltétel, hogy a kimenetén legalább 5mA terhelés legyen. Ezért szokás az ADJ és OUT láb közé 240Ohm-ot tenni. (Mert a referencia miatt, ott az áram állandó értékű is.) Ezt nem igazán lehet megkerülni, mert a belső áramköröknek villany kell.
Másik kritérium, hogy erre az áramra a tranyó bázis-emitter feszültsége ekkor ne érje még el a 600mV értéket. Mert különben kinyit a tranyó és az LM nem tud lejjebb szabályozni. Egyébként a tranyón bétászor nagyobb áram folyik át, mint a stabin.

Hogy Te mire hivatkozol, arra én nem tudok jótállni, mint ahogy az adatlap sem.
(#) erbe válasza jimitek hozzászólására (») Márc 8, 2020 /

100 Ohm-tól 10 k-ig elég nagy választék van a fiókomban. Gondolom, másnál is.
10 W-os méretben 50 Ohm-os is van, 25 Ohm-os meg 25 W-os. De ezek huzalpotik. Aztán van néhány robusztusabb, pl. 97 Ohm, 4 A...

Egyébként nem szokás egyetlen stabilizátorra ilyen nagy átfogást bízni. 22 V bemenet, 1,2 V kimenet esetén a tranzisztor elég komolyan fűthet. Legalább egy fokozatot átkapcsolhatnál azon a trafón.
Következő: »»   49 / 49
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu