Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hiszterézis komparátor
 
Témaindító: dobo, idő: Márc 25, 2008
Lapozás: OK   1 / 3
(#) dobo hozzászólása Márc 25, 2008 /
 
Sziasztok az odalon nagyon sok szó esik a komparátorokról.De sajnos a méretezésről nem sok mindent találtam.
Nekem egy olyan hiszteréziskomparátort kellene méreteznem ami 3.76V feszültségnél bekapcsol 3,77V-nál kikapcsol.
Elméletileg megoldható komparátorral de nem tudom hogyan kell az ellenállásokat hozzá méretezni.
Ebben kérném segítségeteket.
(#) Attila86 válasza dobo hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Üdv.!

Pontosan mit is szeretnél?
Lentről megközelítve 0V-3,77V-ig bekapcsolva legyen, 3,77V felett pedig kapcsoljon ki, fenttől lefelé pedig 3,76V-ig legyen kikapcsolva, ez alatt pedig be?
Ha ez a célod, akkor kell egy ablakkomparátor két műv.erősítővel, amik alul és felül (3,76V alatt és 3,77V felett) H szintet adnak, középen (3,76V és 3,77V közt) pedig L szintet. A két komparátor kimenetét egy R-S tároló R és S lábaira kell kötni, a kimenetük pedig az ami kell neked.

Üdv.: Attila
(#) mex válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Század voltra komparátort késziteni nem egyszerű feladat.Beleszól a tápfeszen ülő zaj,a hőmérséklet,az offset. Tehát valami preciziós tok kell.Nem tudom mi a végcél,de talán van más megoldása is a feladatnak. Amit javasoltál Attila az elviekben jó.de lásd a fönti ellenvetéseket. Nem vágnák bele....
(#) Attila86 válasza mex hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Ugyan...
Profi OPA kell, megfelelő szűrés...
No meg persze a 3,7V-ot is fel lehet erősíteni ám! Sőt, le lehet belőle vágni pár voltot...
(#) Attila86 válasza mex hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Gyosan írj még valamit, az lesz az 1000. hozzászólásod!
(#) mex válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Úgylátom egyetértünk....
Mennyi is egy profi opa?
(#) dobo válasza dobo hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Na szóval Van a Kandón egy tanár és ő kérte hogy oldjuk meg ezt a problémát komparátorral.
Egy fütőtestet kell vezérelni és a hőt 37.6 és 37.7 fok között kellene tartani.
Amihez van egy hőelemünk ami 30 fokon 3V-ot 40 fokon 4 V-ot szolgáltat.
(#) Dudus válasza dobo hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Molnár Ferenc - Zsom Gyula -> Elektronikus Áramkörök példatár II ( Budapest 1990 ) Első 10 oldala. A könyv a 265. oldalon indul, mert folytatólagos a számozása az első kötettel. Ennél egyszerűbben, megoldott példák segítségével, senki sem tudja elmagyarázni.
(#) dobo válasza Dudus hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Biztos jó de sajnos távoktatáson nem kaptunk olyan példatárt
(#) hhkfk válasza dobo hozzászólására (») Márc 25, 2008 / 4
 
Ez jól jöhet!! (fájlmelléklet)
(#) mex válasza dobo hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Ezt az Analóg és Digitális Áramkörök c.könyvből szkenneltem:
Remélem ezen már el tudsz indulni.

(#) Dudus válasza dobo hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Csinálj egy invertáló erősítőt, és csatolj vissza a kimenetéről jelet a neminvertáló lábra egy feszültségosztóval ezt a visszacsatolóágat válaszd meg úgy, hogy amikor a kimenet kiül pozitív tápra, akkor emelje meg a neminvertáló lábon a feszültséget a hiszterézis felével. ( tulajdonképpen ez egy feszültségosztó! ) majd amikor a kimenet kiül negatív tápra, akkor a neminvertáló lábat húzza el negatív irányba a hiszterézis felével. Így kapsz egy komparátort, ami nulla körül a szükséges hiszterézissel billen. Majd told el annyival a neminvertáló lábon a feszültséget, hogy éppen 37.65Celsius Foknál legyen a hiszterézis közepe. És már kész is.

Ha a kimeneten megfogod a feszültséget, hogy ne üljön ki tápra akkor értelem szerűen újra kell számolnod. Mivel a rendszer, mint a legtöbb elektromos fűtőbetét eléggé tehetetlen, persze nem fog a valóságban működni, mert alá és fölé fog lőni, de elmélkedni jó.

szerk.: Mire begépelem más már be is scanneli. Nem ér !
(#) dobo válasza hhkfk hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
HÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚ
Azt a mindenit !!!!!!!!!!!!!!!!
Na most kisérletezek egy kicsit!!!!!
(#) mex válasza Dudus hozzászólására (») Márc 25, 2008 /
 
Idézet:
„Mire begépelem más már be is scanneli. Nem ér !”

Mentségedre legyen mondva:Te gépelés közben gondolkoztál.én meg csak a szkennert kezeltem (azt is rosszul).
(#) dobo válasza hhkfk hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Ha esetleg valaki tudja a cs1 és cs2 feszültség mit takar az mondja már meg!!!!
Az lenne a két komparálási feszültségszint?
És az ube kivezetés a referencia feszültség bekötésének a helye?
(#) Dudus válasza dobo hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Ha már ilyen szépen kérted !

A két diszkrét kimeneti állapothoz tartozó neminvertáló lábon mért feszültség Ucs1 és Ucs2.

Ha az invertáló és a neminvertáló lábak között nincs feszültségkülönbség a kimenet nullán van. Minden egyéb esetben a kimenet tápfeszültségre billen, mégpedig úgy, hogy ( mivel invertáló a kapcsolás ) ha Ube < Ucs, akkor a kimenet pozitív tápra billen és a neminvertáló láb feszültsége Ucs1-re áll be ha az Ube>Ucs, akkor a kimenet negatív tápra billen és a neminvertáló láb feszültsége Ucs2 lesz.

Az Ube-re kötöd azt a jelet amit komparálni akarsz.
(#) Attila86 válasza dobo hozzászólására (») Márc 28, 2008 / 4
 
Lerajzoltam hogy mire gondoltam
Bővebben: Kép
Némelyik alkatrészt persze ki lehet spórolni, de nem tudom hogy az egyszerűség mennyire fontos szempont.

A zener és az 1N4148 kivon a figyelendő feszültségből. Ezt az első OPA erősíti. Itt P2-vel lehet az erősítést állítani hogy a helyes hőmérsékleten pont féltáp legyen a kienetén. Utána van a két műv. erősítőből álló ablakkomparátor. Itt a trimmerrel a 'hiszterézis nagyságát' lehet beállítani. Utána meg van az R-S tároló.

Dudus megoldása sokkal egyszerűbb, csak azért rajzoltam ezt így hogy szemléltessem az én elképzelésemet, mi szerint a századvoltokra is bátran lehet komparátort készíteni.

Tessék megbecsülni a rajzot, mert jó sokáig próbálgattam az alkatrészek értékeit!
Használd egészséggel!
(#) dobo válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Azt hiszem el kell hogy fogadjam a hozzászólásodat megoldásnak.
Én is sokat próbálgattam de nekem sehogyan sem jött össze.
Még az a kérdésem hogy milyen progiban van ez szimulálva?

Ja és az utókor számára ez a feladat előfordul a Kandó Kálmám Műszaki Főiskola Villamosmérmöki Kar Energetika szak Villamos energia rendszerek tárgyból Morva profnál mint házi feladat.
De aki nálla tanul az biztos fog kapni valami csirkekeltetős feladatot az tuti!!!!
Na szóval ez egy csirkekeltető hőfok szabályzó
(#) Attila86 válasza dobo hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Tina 6 Pro-val szimuláltam.
(#) dobo válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
A kkor valahonnan gyorsan letöltöm és állok neki szimulálni!!!
(#) mex válasza dobo hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Idézet:
„Na szóval ez egy csirkekeltető hőfok szabályzó”

Ha az áramkört gyakorlatban is alkalmazni kell akkor az egészet termosztátba kell helyezni a dióda2.2mV/°C hőmérsékletfüggése miatt....
(#) Attila86 válasza mex hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Ha tényleg tudja a szabályozás tartani a pontos hőmérsékletet, akkor a környezeti hőmérséklet az áramkör körül nem változik!
Persze erre nem lehet (és nem is szabad) építeni.
(#) dobo válasza mex hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Jobbanmondva ez nem is feladat volt hanem inkább kiváncsiság a tanár részéről hogy meg tudjuk-e oldani a problémát.
Mert ő valamikor komparátorral megoldotta!!!
(#) dobo válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Tinában esetleg le is szimuláltad?
Mondjuk egy szkóp ábra érdekes lenne.
Ha a bemenetre háromszög jelet adnál és mondjuk 4v-ot
(#) dcsabi válasza dobo hozzászólására (») Márc 28, 2008 /
 
Érdekességnek jegyzem meg...PIC-el is meg lehet oldani...
PL igy... egyszerüen egy analóg bemenet figyeli...
(#) 20sz Jófiú hozzászólása Ápr 20, 2008 /
 
Sziasztok!

Már régóta foglalkozom elektronikával de egy műveleti erősítős probléma megfogott. Műveleti erősítőkkel eddig csak mások által tervezett áramköröket építettem sikerrel. Egy kondenzátoron kellene a feszültséget figyelnem úgy, hogy a komparátor 12V-nál bekapcsoljon egy relét (5V 175ohm) és 13V-nál kikapcsoljon egy másikat (úgy ahogyan egy bistabil multivibrátor villog szóval felváltva) lényeg, hogy a relék ne nyissanak össze, a ki és be kapcsolási feszültséget is változtatni lehessen. Szerintem ez egyszerű csak Én nem értek a műveleti erősítőkhöz.
előre is köszönöm!
(#) oleg53 válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Máj 4, 2008 /
 
Gyakorlatilag Attila86 legutóbbi rajza kell neked, csak RS flip-flop nélkül. Pontosabban Az R-re és S-re érkező jelekhez kell 2 db tranzisztoros fokozat, amik a reléket meghajtják. A többi "csak" méretezés kérdése.
(#) 20sz Jófiú válasza oleg53 hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Helló!

Próbapanelen megépítettem az áramkört. Sajnos nem az elvárásaimnak megfelelően működik. A feszültségosztók által meghatározott két feszültség között mindkét műveleti erősítő kimenetén alacsony szintet lehet mérni. Az ablakkomparátor valószinűleg jó lenne megfelelő áramköri részlettel kiegészítve. Tehát az egyik relének (vagy tranzisztornak) 12V-nál kellene bekapcsolnia és 13V-nál ki. A másik relének 13V-nál kellene bekapcsolnia és 12V-nál ki. Ezért írtam ,hogy lehetőleg ne nyissanak össze. Az áramkörrel feszültséget szeretnék "szabályozni".
(#) Attila86 válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Máj 8, 2008 /
 
Üdv.!

A kérdésem:
Nyákterv kell? Mert akkor Eagleben rajzolom meg. Ha nem kell akkor Tinában szimulálok.
(#) 20sz Jófiú válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Helló!

Nyákterv nem kell, elég ha Tinában szimulálod.

Pisti
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem