Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység

Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   74 / 74
(#) zolika60 válasza bagoly82 hozzászólására (») Ápr 11, 2017 /

Először a biztosítékokat ellenőrizd.
(#) sebestyen_ferenc hozzászólása Ápr 11, 2017 /

Sziasztok!
Szeretném segítségeteket kérni!
Van egy IBM 130wattos tápegység. Feszültségek a kimentelen megvannak. Probléma az, hogy "ciripel"a
trafó és ha beterhelem az 5 voltos reszt vagy bármelyiket leáll. A primer és a szekunder kondenzátorokat lemertem jók. A 12 voltos részen szkóppal észtre vetem, hogy van egy egy háromszög zaj rajta, nem tudom mi okozhatja képeket is raktam fel.

szkop12Voltszkop2szkop3szkop4
(#) sebestyen_ferenc hozzászólása Ápr 11, 2017 /

meg egy-ket kép a tápról
(#) Pafi válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 12, 2017 /

Hogyan mérted a kondikat? ESR mérővel?

A szkópábra linkek nem működnek. Inkább töltsd fel ide!
(#) sebestyen_ferenc válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 12, 2017 /

Nem ESR mérővel, csak a kapacitásukat mértem meg. Nincsen ESR mérőm sajnos.
(#) Ge Lee válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /

Ha nincs ESR mérőd akkor építs egyet, egy analóg műszer meg egy quad OPA kell hozzá, plusz néhány passzív alkatrész. Kapacitásmérővel hiába méred az elkót, attól még az ESR-je lehet nagyobb, és bizony az esetek zömében ez áll a problémák hátterében.
A vezérlés környékén lévő kisebb puffereket (nx10uF) látatlanban is cserélném, ha nem lenne mivel megmérnem...
(#) Pafi válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /

Akkor azok a kondik még lehetnek rosszak.

A szkópábráidra egy V/div illetve Time/div értéket ráírhattál volna. Valószínűleg a jobb oldali ábrákon a hálózati egyenirányított fesz 100-es lüktetése látszik, a bal oldal pedig a szokásos kapcsoló üzemű impulzusokat mutatja, de hogy ez mennyire üzemszerű, arról semmit nem tudhatunk kiegészítő infók nélkül.

Én speciel egy jelgenerátort és egy szkópot használok ESR (és C) mérésre. Rákapcsolom a kondira az 50 ohm kimeneti ellenállású generátort 20 Vpp 100 kHz négyszögjellel, és mérem a rajta eső feszt. Ez kb. négyszög, aminek az ugrása az ESR-rel arányos (ESR=Uugrás/Ugen*50 ohm), a keskeny túllövések az ESL-re jellemzők, de ez nem számszerűsíthető ilyen könnyen, az egyenes szakasz meredeksége pedig a kapacitásra jellemző ( C=10V/(50ohm*dV/dt) ).
(#) gcsaba hozzászólása Hé, 16:58 /

Sziasztok!

Valakinek van ötlete, hogy egy 12V 3A kínai kapcsolóüzemű táp miért csak akkor indul el, ha előtte melegítem hajszárítóval? Melegítés nélkül kivillan a ledje, majd elhalványul.
(#) kadarist válasza gcsaba hozzászólására (») Hé, 18:21 /

Szia! Ez tipikus elektrolitkondenzátor gyengeség. Alkatrészcserével orvosolható.
(#) gcsaba válasza kadarist hozzászólására (») Hé, 18:50 /

Köszönöm a választ. Akkor kicserélem őket.
(#) gcsaba válasza kadarist hozzászólására (») Kedd, 8:13 /

Bevált a tipp. Ami érdekes, hogy nem a 12V végén lévő "nagy" kondik voltak a rosszak, hanem a vezérlő ic táp lábán lévő. Köszönöm még egyszer!
Következő: »»   74 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Ápr, 23. Vas
7:32:26
Jelenleg 237 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu