Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység

Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   73 / 73
(#) Fenyő válasza Fenyő hozzászólására (») Vas, 14:24 /

Itt a teljes képsor:
2015-ös verzió, amivel lehet(ett) 1mA-t beállítani:
DSCF3424.JPG
DSCF3425.JPG
DSCF3426.JPG
DSCF3427.JPG
DSCF3428.JPG
DSCF3430.JPG
DSCF3432.JPG

2016-os verzió, amivel NEM lehet 50mA alattit beállítani:
DSCF3433.JPG
DSCF3435.JPG
DSCF3436.JPG
DSCF3437.JPG
DSCF3439.JPG
DSCF3440.JPG
DSCF3441.JPG

Ez utóbbi elektronikát alakítottam át aztán, azaz cseréltem rajta az LM358-at LT1013CP-re, így lett ez a rondaság:
IMG_20170218_175524.jpg
(#) Ge Lee válasza Fenyő hozzászólására (») Vas, 15:43 /

Két rétegnél nem nagyon lehet több a kétoldalas panel. Amit eltűnni látsz ott furatgalván van, és átmegy a másik oldalra.
Javítottam már néhányszor én is ezeket, de nem is nagyon emlékszem rá hogy mi van benne, csak arra hogy volt ami ment a kukába mert le volt csiszolva a vezérlőről a felirat, és nem jöttem rá hogy mi lehet rajta.
Hogy be tudtál állítani rajta 1mA-t az csak valami anomália lehetett, mert ezeket nem lehet addig letekerni. Egyébként egy vacak az egész, majd ha veszel hozzá valami méregdrága ledet és tönkreteszi akkor rá fogsz jönni.
(#) Pafi válasza Fenyő hozzászólására (») Vas, 16:46 /

Tegyél be egy másik LM358-at! 50 % valószínűséggel ellentétes előjelű lesz az offset-je, és tán elég nagy hogy 0 alá vigye az áramot. Amúgy meg simán le is mérheted az offsetfeszt, és válogathatsz beforrasztás nélkül olyat amilyen kell.
(#) Fenyő válasza Ge Lee hozzászólására (») Vas, 19:50 /

De akkor miért van az, hogy olyat is látok eltűnni, ami a másik oldalon nem jelenik meg azaz nincs a másik oldalon pont ott egy pötty? (ilyen pld az LM358 egyik lába helye)

Miért vacak, mi baj velük? (azon kívül ami nekem)

A Cree XP-L ledet Ausztráliából vettem a Cutter-től, nem éppen a legolcsóbbak közé tartozik. Ráadásul az egyik létező legjobb a világon, a hatásfoka eléri a 160 lumen/Watt -ot! Ezt nem sok LED haladja meg. Eddig még nem nyírtam ki ezzel az elektronikával. Pedig olyan is előfordult vele, hogy a megengedett 3A helyett 5A-t is kapott egy pillanatra.
Te milyen méregdrága LEDre gondoltál?
(#) Fenyő válasza Pafi hozzászólására (») Vas, 19:59 /

Ez mekkora hatalmas ötlet!! (nem is értem eddig miért nem jutott eszembe)

Akkor HEstore-ban veszek 10 db LM358N(FAI)-t, ezeknek az offset-jük az adatlap szerint tipikusan 2.9mV maximum meg 7mV.
Ennyiből már csak lesz 1-2 olyan, aminek jó az offset-je.

Rákerestem az offset mérésére, és EZT találtam.
Ez alapján csináltam a csatolt PNG-t, amin az látható, ahogyan a méréshez be kell kötni az LM358-ast.
Ezzel a bekötéssel a 4-es és az 1-es lábak között az egyik oldali op-amp offset-jét mérem ki, a 4-es és 7-es lábak között pedig a másik oldali op-amp offset-jét.
Jól rajzoltam be, és jól mondom?

(még jó, hogy van próbapanelem a kötözgetéshez )
A hozzászólás módosítva: Vas, 20:03
(#) Kovidivi válasza Fenyő hozzászólására (») Vas, 22:01 /

Én inkább felerősíteném a pár mV-os offsetet legalább 100mV környékére, hogy mérni is tudjam, a zajtól pedig szépen elkülönüljön, a másik pedig, hogy plusz és minusz irányba is eltérhet az offset feszültség, ezzel a kapcsolásoddal pedig csak a pozitívot tudod mérni. Adj neki 12V-ot, állítsd be a munkapontot valahova féltápfeszültségre, és ehhez képest mérd a felerősített offsetet. Vagy tápláld meg +-5V...+-12V-tal, és akkor a GND-hez képest méregethetsz. Vagy csak simán vegyél 10-20db dip tokosat, forrassz be egy aljzatot, és cserélgesd az IC-ket. Talán ez a legegyszerűbb. Nekem egy olyan tippem van, hogy az azonos forrásból származó IC-k, amik talán egymás után is lettek gyártva a gyártósoros is, valószínűleg azonos az offset feszültségük értéke is. Tehát több beszállítótól kellene venned IC-ket, és ha lehet, más márkájút is. Ez ugyanolyan mint az SMD ellenállás: az egy gyártásból érkező ellenállások hibája nagyjából ugyanakkora, és ugyanolyan irányba tér el, ezt ki is lehet használni.
(#) Fenyő válasza Kovidivi hozzászólására (») Vas, 22:28 /

Na, hogyaza..
Már megrendeltem 10-et belőle.
Na sebajj, most hozzácsaptam még 2-őt a P típusból is. Ha ezek nem lesznek jók, akkor majd még rendelek a HQ elektronikából meg a Lomexból is.
Ja, DIL8-as foglalatot is rendeltem mert én is arra gondoltam, hogy a gyakorlatban kipróbálni őket a sok forrasztgatás nélkül ezzel érdemes.

Extech EX420-as műszerem van, amivel a 400mV tartományban 0.1mV pontossággal lehet mérni.
(+- 3%)
Ezzel azért remélhetőleg ki tudok mérni 2mV-ot.

12V-ot tudok adni neki. Van egy kapcsolható konnektoros kis tápom, amivel tudok csinálni: 3V, 4.5V, 5V, 6V, 7V, 9V, 12V -okat.

"állítsd be a munkapontot valahova féltápfeszültségre"
- Na ez azt hiszem túl szakzsargon még nekem.
Pontosan mit is jelent ez?
Valami olyasmit, hogy két ellenállást kötök sorba az output és a GND közé, és a két ellenállás közötti pontot rákötöm IN+ vagy IN- lábra? Vagy mást jelent?
Ezzel tudom mérni a negatív offsetet?

Ha a csatolt ábrán az IN+ és IN- lábakra való rákötést megcserélem, azzal már tudom mérni a negatív offsetet?
(#) Kovidivi válasza Fenyő hozzászólására (») Vas, 23:00 /

Röviden: Bővebben: Link. Az a baj, hogy a környezet zaja összemérhető az offset nagyságával... Nem a multimétered képességét becsméreltem le.
(#) Fenyő válasza Fenyő hozzászólására (») Vas, 23:09 /

Na, most még megrendeltem fejenként 1-et ezekből:
LM393N
LM2904N
LM258N
NE5532AP
LM2903N
LM293N
TLC272CN

Merthogy ezek mind dual op-amp-ok és lehet őket 5V-tal hajtani. (az elektronikám ennyivel hajtja)
(#) Fenyő válasza Kovidivi hozzászólására (») Vas, 23:18 /

Oké.
Ha jól látom a linkelt találatoknál, akkor az OUT és az IN- közé a sima átkötés helyett egy ellenállás kell, valamint az IN- és a GND közé kell még beraknom egy ellenállást ahhoz képest amit rajzoltam.
Jól mondom?
Ezzel akkor már tudok mérni negatív offset-et?
(#) Fenyő válasza Kovidivi hozzászólására (») Vas, 23:22 /

HOPP! Ezt figyeld mit találtam a TLC272CN-nek az ADATLAPJÁN! (csatolmány)
Ezek szerint van esély rá, hogy egy gyártósorról eltérő offset-ű OpAmp-okat kapjak!
A hozzászólás módosítva: Vas, 23:24
(#) Kovidivi válasza Fenyő hozzászólására (») Vas, 23:26 /

Ez 2 Wafer-ből vett minták szórása, de ha rendel egy bolt 100db-ot, akkor azok valószínűleg rollniban vannak, vagy valami tárolóban, amit gépek pakolnak szépen sorban, ahogy jön a Wafer-ről. Majd kiderül, ha megkapod!
Nem értem mi ez a túlbonyolítás. Ha 2-5A-rel hajtasz egy LED-et, hol számít ez a 10mA? Ha 1-10mA tartományban szeretnél áramot korlätozni, miért nem építesz megfelelő kapcsolást hozzá?
A hozzászólás módosítva: Vas, 23:28
(#) Fenyő válasza Kovidivi hozzászólására (») Vas, 23:57 /

Kísérlet közben hajtottam 5A-rel.
Sose szándékozom amúgy annyival hajtani.
1mA ... 3A tartományban fogom használni.
1mA akkor kell, amikor nagyon pici fényt szeretnék vele csinálni. Most ne menjünk bele, miért/mire kell.

Tehát akkor negatív offset-et milyen kapcsolással tudok mérni?
Meg amúgy ha csak az IN- és az OUT közé teszek egy ellenállást az is elég ahhoz, hogy 100mV környékét mérjek offset-nek? (ebben az esetben akkor mivel kell leosztanom a mért eredményt az offset-hez?)
A hozzászólás módosítva: Vas, 23:59
(#) Fenyő válasza Fenyő hozzászólására (») Hé, 0:03 /

Ja nem, asszem megvan.
Mérnem kell az ellenálláson az áramot is, és az OUT meg GND között mért feszből kivonom a mért áram*ellenállás szorzatot. Így kell? Ezzel vajon negatív offsetet tudok mérni?
(#) Fenyő válasza Fenyő hozzászólására (») Hé, 0:36 /

Találtam egy tök jó leírást Op-Amp Input Offset méréséről: MT-037.pdf
(#) Pafi válasza Fenyő hozzászólására (») Hé, 7:54 /

Mindenképp elő kell feszíteni a bemeneti pontot, mindjuk fél tápfeszre, mert az OPA kimenete nem tud teljesen 0-ra lemenni.

Az offset minimális korrelációt mutat.

A zaj DC-ben elhanyagolható.
(#) Fenyő hozzászólása 12:00 /

Megvannak az OpAmp-ok, és tegnap este egy picit már méricskéltem is.

MT-037.pdf <- ennek a 3. oldal tetején lévő kapcsolási rajzot valósítottam meg a próbapanelen, vettem hozzá 10kOhm meg 11.5 Ohm precíziós ellenállásokat. (így az ellenállások hőtényezője csak 25ppm)
Két darab LM358-as méregetésére jutott időm egyelőre, amiknek a bal oldali opamp-jukat mértem.
Az egyik LM358-asnál 132 ... 135 mV közötti értékeket mértem a Vout-on, ebben a tartományban mozgott folyamatosan föl-le, a másiknál pedig -0.1mV -ot mértem, ami hosszú másodperceken keresztül sem mozdult el semerre sem.
Az említett PDF-ben ott van a képlet, hogyan kell számolni, ez alapján 1+10000/11.5=870.56 azaz
870.56 -tal kell osztanom a mért Vout-ot, annyi az offset. Az első esetben tehát kb 155 uV, a második esetben pedig kb -0.1uV. Ami persze (a második) valószínűleg nem ennyi, csak azt hiszem negatív offset-et ezzel a kapcsolással sem tudok mérni. Viszont szinte biztos, hogy akkor ez a második ez pont egy negatív offset-ű.

Megfigyeltem, hogy nem egyformát mérek ha 5V vagy ha 12V -ot kap a chip. Tehát az offset függ a táp feszültségtől is, ami azt hiszem logikus.

Aztán nem értem még, hogy abban a PDF-ben miért van az IN+ és a GND lábak között a 10kOhm, ugyanis ott van már egy 10Ohm is evvel párhuzamosan kötve, így ezzel az eredőjük kb 9Ohm, nem értem miért nem csak egy ellenállás van az IN+ és a GND között, ami 9 Ohm. Mindenesetre a mérésnél pontosan így kötöttem be.

Ahogy a szabadidőm engedi, esténként szépen lemérem majd mindet és fogok csinálni egy rendes táblázatot, hogy melyik chip-nél mit mértem.

Tud valaki egy kapcsolást arra, hogy konkrétan meg tudjam mérni a negatív offset-et?
(Mármint hogy mekkora az a negatív, mert azt már tudom, hogy negatív)
Következő: »»   73 / 73
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Frissek
2017. Feb, 21. Kedd
15:14:28
Jelenleg 523 fő olvassa az oldalt
Online tagok:
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu